Jump to content

SzamanWS

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

SzamanWS last won the day on December 19 2019

SzamanWS had the most liked content!

Community Reputation

78 Neutral

About SzamanWS

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Montaż po odpaleniu jakiejś złożonej czynności (uruchomienie 2 silników na raz) nie zatrzymuje się na wybranym obiekcie. Pilot gaśnie zupełnie (co się w częściej nie zdarzało) a montaż leci dalej przez nieboskłon. Praca silników jest nierównomierna i jedyny sposób, aby zatrzymać tę karuzele to wyłączenie zasilania. Baterie były wymieniane niedawno. To problem z pilotem? Wszelkie pomysły chętnie przeczytam.
 2. Łap https://we.tl/t-qqO9pgre0A
 3. No potrzebowałem tła do staka, ale nie zmieniłem ustawień aparatu, dlatego ten szum tak wyszedł, w niebie dało radę go zmniejszyć. Natomiast wiem co mogę zrobić, żeby to lepiej wyglądało.
 4. I na gwiazdy i na siebie, tło robione oddzielnie
 5. Usiądę do tego jeszcze raz, ale powiem szczerze nie starałem się ich bardzo wyciągać.
 6. Styczniowe Bieszczadzkie niebo Canon 700d Sigma art 20mm f 2.0 ISO 3600 Razem około 20 min naświetlania. Więcej moich prac na: https://m.facebook.com/SiegajacGwiazd/
 7. Podsyłam kilka moich: Canon 700d Sigma art 20mm
 8. Jak na teleskop tej klasy to jest bardzo mała. Wysokość to około 185/190 cm ale okular jest niżej, idealnie pod mój wzrost. Jeśli patrzę w zenit to okular znajduje się na wysokości mojego oka. Jest poręczna, bo w samochodzie zajmuje miejsce jednego pasażera a składa się do wielkości takiej większej pufy.
 9. Byliśmy w Przysłupiu Ta o M31 już poprawiam LP było widać ale bardzo słabo, jak pojawiły się chmury to były lekko podświetlone. Raczej to kwestia Seeingu i tej mgły.
 10. Cześć Chciałem napisać na temat kilku ciekawych obiektów jakie udało się zaobserwować. Wszystko obserwowaliśmy 16” taurusem i Ethosem 21mm Pogoda dopisała, 4 noce obserwacyjne i wszystkie pogodne z małymi kilkugodzinnymi zachmurzeniami. Zimo trochę uprzykrzało obserwacje ale grube ubrania pomagały. Co bardzo denerwowało to rozładowywanie się większości baterii. DSC do Taurusa odpuściłem, telefon nie wytrzymywał zimna. Mam montaż od bressera, exsos 2 zasilany 8 bateriami r20, ładnie prowadził przez około 12 min, później się wyłączył, po próbie odpalenia to samo tylko po krótszym czasie. W lato tak się nie działo, zapewnię to z zimna. Ma ktoś jakiś pomysł czym to zasilać aby tak się nie działo? Popsuło to sesję i przywiozłem tylko trzy dobre dobre foty. Trzeba też wspomnieć że pierwszy raz obserwowałem zimowe niebo tym teleskopem. Warunki: Dosyć słabe, gwiazdy migotały, lekko wyżej niż 45 stopni, w inne dni podobnie. Występowała prawie niewidoczna mgła. Obserwacje: M51 i NGC5195 (Whirlpool) absolutna miazga, w 2 połowie nocy prawie w zenicie. Pięknie zarysowane ramiona zakręcające się aż do samego jądra. Towarzyszka mniej ciekawa. Ta kolizja stała się moim ulubionym obiektem na niebie. M101 (Pinwheel) również piękna, struktura ramion ciemniejsza niż w przypadku M 51, za to większa, widoczne gromady gwiazd w galaktyce. Na pewno do niej wrócę. M82 i M81 (Cygaro i Body) Obie akurat mieściły się w okularze. W M82 widoczny ciemny pył. M81 niestety jako chmurka. Kometa C/2017 T2 (Panstarrs), IC1848 i IC1805. Bardzo fajny widok, niestety całość nie mieściła się w okularze. Kometa z ładnym widocznym ogonem. Poza tym dużo jasnych gwiazd. Oczywiście nie mogli braknąć M42 bardzo jasna, kolorów niestety brak. Szczegóły widoczne. Nie mieściła się w okularze. NGC2024 Tutaj już trzeba było się lekko przyjrzeć aby zobaczyć coś więcej. Widoczne pojaśnienia i przyciemnienia ale poza tym już nic więcej. M1 Fajna, chmurka z widocznymi wcięciami. M31 Nisko ale dobrze widoczne dwa pasy pyłowe. Na nią jeszcze przyjdzie czas w lato. NGC 4889 i okolice. Bardzo duże zaskoczenie, mnóstwo galaktyk stosunkowo blisko siebie, im dłużej się wpatrywałem i jeździłem teleskopem tym więcej ich widziałem. Nie liczyłem ale szacuje że było ich około 15 i więcej. Super obszar M104 (Sombrero) Nie była wysoko (około 25 stopni) ale pył ładne zakręcał się z galaktyką, jasne jądro ładnie widoczne. To tylko ciekawsze obiekty, gromady kuliste oczywiście piękne ale w większości do siebie podobne. Dlatego o nich Nie napisałem. Jeśli coś pomyliłem to przepraszam. Fotka z tamtej nocy:
 11. Nie mam sprzętu do takiego focenia, ale chciałbym zobaczyć fotę czegoś takiego. Dlatego to podsyłam:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.