Jump to content

abo

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by abo

 1. Oczywiście masz rację, ogniskowa zależy od krzywizn luster ponieważ oba są niepłaskie. Nazwałem to błędnie kolimacją na ogniskową Czy masz jakiekolwiek oryginały klatek z tego teleskopu bez reduktora/flattenera? I jak masz czy użyczysz? Potrzebuję z tych zdjęć rozdzielczość arcsec/px najlepiej z astrometry.net
 2. No dobra, od czasu do czasu jak mi się nudzi walczę z moim RC. Spisałem go na straty. Jeśli ktoś to jeszcze chce czytać... : Co oznacza określenie "od celi"? Od której płaszczyzny?? Po rozebraniu okazało się że lustro główne ma luzu... 5-10 mm na krawędzi, jak się ułoży. Teoretycznie jest przykręcone bafflem czy jak się ta rura nazywa, w środku jest plastikowa tulejka. Ale zespół się nie da skręcić na sztywno. Wsadziłem jakiś oring pod baffla i się lustro nie rusza. W sumie bezproblemowo jestem teraz w stanie skolimować go centrycznie, ale na ogniskową ni cholery. W internecie brak jednoznacznych danych ogniskowej i backfocusa - nie wiadomo które prawdziwe, i oczywiście jedno do drugiego nie pasuje. ogniskowe 1600, 1624, 1640mm backfocus 238,1 "od celi" i 140,7 od wyciągu, nie podano ogniskowej - nie zgadza się jedno do drugiego. Ogniskowa do backfocusa żadna nie pasuje, np. przy backfocusie 140,7 ogniskowa jest 1560mm @wessel czy masz może ogniskową i backfocus poprawną? Czy tez kreciłeś wszystkim?
 3. Jak kolimacja dobra to bym zaczął od filtru szarego. Mam 8" i bez filtrów, bezproblemowo, bez jakiegoś przyzwyczajenia oczu pasy na Jowiszu widzę. Koledzy perwszy raz patrzacy też widzą. Obiektyw ES 8.8 82deg. Drugie co mi przychodzi do głowy to przejrzystość powietrza.
 4. Moim zdaniem należy pracować na jak najszerszej przestrzeni - jeżeli aparat daje AdobeRGB to używamy nie mniejszej niż AdobeRGB. Jak ktoś wyżej napisał - wrócić się nie da, a sprzęt będzie coraz lepszy. I archiwizować dobre oryginały RAW/FITS, chyba że nie mamy ciągot do wracania do starych zdjęć - ja czasami wracam do powtórnej obróbki dawnego zdjęcia i pluję sobie w brodę jeżeli zapisałem jako JPG Fakt, jestem "astrofotografem" z zerowym doświadczeniem, ale za to fotografem 50 lat licząc pierwszy aparat.
 5. No właśnie pytam o astroberry serwer, bo mi nie działa na rpi4 Teraz wiem dlaczego.
 6. A ta wersja skompilowana do obrazu działa na rpi4?
 7. Do modułu PluszMisia czy coycoyote (to to samo) należy podlutować coś takiego i mamy pod pilota. dopiero zobaczyłem, jak kiniu13 powyżej narysował...
 8. Z modułami nie ma żadnego kłopotu. Wszystkie działają. PluszMisia działa bez pilota i bez zarzutu. Problemy są z oprogramowaniem na Androida - Wyłącznie...
 9. Nie znam się na Androidzie, na wingrozie dawno by hulało
 10. Pisze dokladnie na czym testuje. Virtuoso nie działa na nowych Androidach więc dopóki ktoś nie napisze nowej apki to BT nie działa. Może jest ale ja nie znam. I nie jest to żadna wina modułu. On robi co trzeba. Podsumowując: Niezależne od siebie są: 1. komendy do montażu - podobno (nie wiem) - bez pilota SynScan komend jest więcej a z pilotem uproszczone. Taka informacja przewinęła się w internecie i może być prawdziwa ponieważ więcej apek działa przez pilota niż bez. 2. Napięcia sygnału - są dwa różne napięcia - bez pilota SynScan poziom TTL (5V/3,3V) i przez pilot SynScan RS232 (12V). Czyli jeden moduł nie będzie w prosty sposób działał i tu i tu. Znaczy że możemy wbudować dodatkowo konwerter 5/12 i używać tego lub tego napięcia jak moduł z Delty. Moduł PluszMisia jest na TTL tylko z zasilaniem 12V = działa BEZ pilota. Moduły do pilota SynScan astrogadget wysyłają sygnał 12V, można taki oczywiście też zrobić jak kolega wyżej. 3. BT czy WiFi - to inna bajka - inne sterowniki. BT przesyła radiowo proste polecenia UART, po obu stronach jest po prostu zamiana sygnałów. BT jest przezroczyste i aplikacje na Windows nie wiedzą że to działa po BT. Ale po stronie Androida musi być apka która przekształca sygnał BT w wirtualny port COM. To robiło Virtuoso, niestety już nie robi. WiFi nie będę tutaj rozpatrywał, jak wyżej inna bajka, obsługa, aplikacje. A walczę z BT również dlatego że po WiFi mam podłączony aparat A7S.
 11. Nie testowalem z pilotem, bo tam jest Rs232, A bez pilota ttl. Nie mam modułu bt/rs
 12. Jestem po testach. Dla potomnych, bo dużo czasu mi zajęło :/ Z Androidem bez pilota: - przez BT - montaż bez dodatkowej aplikacji się nie skomunikuje (np. Virtuoso), Aktualizacja - Virtuoso na nowych Androidach nie działa. - przez WiFi - należy odpalić SynScan Pro i połączyć, dopiero np. SkySafari zadziała. Z PC bez pilota: - przez BT - ze sterownikiem EQMOD EQ5/6 ASCOM/EQMOD - po kabelku FTDI - ze sterownikiem EQMOD EQ5/6 ASCOM/EQMOD - przez WiFi - ze sterownikiem SynScan Mobile ASCOM/EQMOD Generalnie połączenie WiFi jest bardzo stabilne, działa ze wszystkim, niestety zajmuje WiFi Jeszcze będę testował Astroberry.
 13. Ja własnie używam SynFi z telefonem albo tabletem i SkySafari Pro. Polecam bo chodzi idealnie, nie ma kłębów kabli, komputera, fotelik, herbatka Ale zachciało się autofocusera, plate solve, programowego ustawiania na polarną dlatego testuję inne rozwiązania i programy. Jak już mam dość wczepiam SynFi i spokój Tylko coś za coś, wtedy wszystko ręcznie - co jakiś czas fokusik z bahtinovem, kalibracja goto, czasem cała noc do śmieci bo nie zauważyłem że się rozogniskowało. No ale ja się dopiero krótko uczę
 14. na samym dole strony ten moduł za 60 ma poprawne napięcia, wystarczy wtyczka
 15. Jak nie chcesz lutować https://sites.google.com/view/astro-gadget/bt-adapters/trekbt to też zastępuje pilota. Wstawię rysunek jak go znajdę.
 16. To ma wszystko, lutujesz tylko kabelek z RJ-ką wpinaną zamiast pilota synscan.
 17. Ja powiem tyle - kupiłem EQ5 bo nie wierzyłem w porady tutaj oraz "nie nadaje się!" od śp. Płeszki. Niestety, po wkurzających kilku (ze 4?) miesiącach walki kupiłem AZ-EQ6. I jakby jeszcze był trochę bardziej odporny na wiatr to też bym nie płakał EQ5 moim zdaniem to na teleobiektywy albo krótki teleskop, EQ3 to nawet nie chce mi się przewidywać. Ktoś tu napisał - montaż najlepszy na jaki Cię stać...
 18. No dobra, popiszemy dalej. Konkrety. Twoja nota katalogowa dotyczy złącza XLR, które oczywiście przenosi prądy 15A i ma rez. styku 10mom, natomiast w AZ-EQ6 jest złącze mikrofonowe mini, DS1110-01 o prądzie maksymalnym 5A i rez styku 100mom (czyli 10x większej), czyli o podobnych parametrach jak DC5,5. W teorii oczywiście wystarcza, w praktyce jest na krawędzi, ponieważ kabelek zasilający dostałem do tego cieniutki który swój opór dodaje. Jak będę się kiedyś nudził to pomierzę spadki napięć bo już nie pamiętam. Natomiast ostatnie zdanie oczywista nieprawda - zasilacze przetwornice (a takie są używane ze względu na sprawność) charakteryzują się tym że pobierają określoną potrzebną moc, a nie stały prąd, dlatego równoważnikiem 12V i 4,5A jest 15V i 3,6A, zresztą jest to opisane w specyfikacji AZ-EQ6. Mój AZ-EQ6 w porywach przy 12V ciągnie 4,5A, przy 15V 3,5A - pomierzone osobiście. A pochwalę się jeszcze, a co... To jest jedno z urządzeń projektowanych przeze mnie od 40 lat.
 19. Nie jest przystosowane do przenoszenia większych prądów. A dwa silniki AZ-EQ6 trochę potrzebują. Samo złącze z grubszym kablem by wystarczyło, ale w oryginale mamy złącze mikrofonowe, cienki kabel i złącze zapalniczki. W sumie opór elementów (przy 12V albo mniej gdy rozładujemy aku) powoduje pracę na granicy. Przy włączonym silniku nie ma problemu (13,8V lub więcej) niestety moje auto wtedy nie potrafi wyłączyć wszystkich świateł Sprawdzone na 2 głowicach EQ6, poza tym ja elektronik jestem EQ5 potrzebuje oczywiście znacznie mniej prądu.
 20. Stary tekst, ale że miałem ten sam problem to może się komuś przyda. Gubienie kroków silnika (czyli głośne zgrzytanie) często jest spowodowane małą wydajnością zasilania. Moim zdaniem z oryginalnymi kablami i złączkami 12V przy tym obciążeniu to za mało. Moje montaże (AZ-EQ6 i EQ5) chodzą bez zgrzytania i znacznie ciszej przy 15V (potrzebny wtedy mniejszy prąd). Złącze mikrofonowe "mikro" jako zasilające w AZ-EQ6 to nieporozumienie. Jak dodamy silnik autofocusera, a może jeszcze grzałki to do montażu naprawdę dochodzą resztki zasilania. Założyłem w samochodzie zasilacz od laptopa 12V/15V 4A.
 21. No właśnie już też odpaliłem. Jak na Windowsie jest jednocześnie odpalone SynScan to wtedy driver ASCOM widzi montaż. Gdy zamknę aplikację SynScan - ASCOM montażu nie widzi. Na początek ważne że działa
 22. Krzysztof, to co mam jest zamiast pilota. No jak działa to powalczą jeszcze. Aaaa Ale u Ciebie uruchamiasz synscsn i cdc ? To u mnie działa. Ja chcę ascom i pat uruchomić.
 23. W driverze ASCOMa nie ma co ustawiać, tylko IP albo szukanie, i on w sumie znajduje tylko komunikacja niepełna. W SkySafari pod androida jest jeszcze port. Ale tam hula, długo używam i nigdy kłopotów nie ma. Mam od midimariusz z forumastronomiczne
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.