Jump to content

Pavlito

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  113
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pavlito

 1. Mi się udało 2x wyskoczyć dalej na północ i wreszcie poszwędałem się po galaktykach w Pannie, po Markarianie. Widoczność wg ICM ponad 20 km raczej rzadko bywa. Oj ładnie było Ale ten tydzień to chyba tylko roślinom się podoba
 2. Fakt, że wczoraj było coś ok. 2 st C. Do 23.30 były chmury i trochę wilgoci, ale później znacznie się poprawiło. Dziś chyba będzie jeszcze lepiej. Ja uderzę raczej w kierunku północnym (jakby ktoś też chciał )
 3. Możemy stworzyć sobie grupę na Messengerze żeby się łatwo powiadamiac o planach i miejscach. Bo z tym telefonicznym umawianiem to różnie bywa. Jeden napisze sms, inny zapomni do kolejnej osoby wysłać Wątek nie jest aż tak aktywny, żebyśmy się zasypali powiadomieniami
 4. Sądzę że dla świętego spokoju trzeba zastosować się do przepisów o zakrywaniu ust i nosa oraz dystansie w miejscach ogólnodostępnych, choć na dobrą sprawę nasze miejscówki są prawie zawsze na terenie prywatnym. Nie są jednak lasem, gdzie nie trzeba nosić maski. Nie są też parkingiem leśnym, miejscem postoju pojazdów, gdzie trzeba. Wiekszy problem, to zakaz organizowania spotkań powyżej 2 osób. Tu bezpieczniej byłoby rozstawać się w większej odległości, żeby nie można było tego uznać za zorganizowane spotkanie. W zasadzie to teleskopów nigdy nie ustawiamy blisko siebie tylko min 5-10 m. Można oczywiście zabrać alkohol IPA do przecierania muszli okularów i założyć rękawiczki. Szansa na wizytę służb w nocy na miejscówkach astro jest mała, ale np. w Mostówce ja już przed epidemią miałem 2 wizyty radiowozów.
 5. Jeździ się o różnych godzinach zależne od pory roku, obiektów na jakie się nastawiamy, okienek pogodowych i... własnej organizacji czasu. Teraz Słońce późno zachodzi i ślizga się blisko horyzontu, więc wczesne obserwacje są możliwe jedynie dla jasnych obiektów. Ja będę startował pewnie ok 21 i widzę że prognoza dla Mostowki i Dębienicy jest prawie taka sama, więc spróbuję do Mostówki. Po wschodniej stronie najbliżej Warszawy jest chyba Dobre. Stoczek to już w środku tygodnia dla mnie trochę za daleko...
 6. Miejscówek jest kilka w zasadzie z każdej strony Warszawy, byle się wyrwać pod ciemne niebo. Tu masz mapkę https://astropolis.pl/mapa-miejscówek/ Brakuje na niej jeszcze kilku miejsc jak np. Dębienicy https://goo.gl/maps/UzAHCg75vS4j6FaY9 okolic Warki, czy Mszczonowa. Z tym wyprzedzeniem czasowym bywa często tak, że dopiero na dzień, max 2 przed można coś sensownego powiedzieć o pogodzie, więc warto śledzić wątek
 7. Ania, jasne że jest możliwość Co prawda od 2 miesięcy się jakoś nie za bardzo udaje spotykać, ale ten smutny okres się już chyba niebawem skończy. Teraz to już chyba bardziej czekamy na okienko pogodowe. Jak patrzę na ICM to zastanawiam się czy jutro kontrolnie nie wyskoczyć do Dębicy za Wyszków lub przynajmniej do Mostówki. Wreszcie można by zakupy wypróbować Tak że ten, maseczki w garść i może ktoś dołączy??
 8. Nikon d700 jest pełnoklatkowy, więc nie pakuj się w nosek 1.25" - będzie winietować. Wystarczy Ci na początek przejściówka bagnet F - gwint T2 lub 48 i pierścień dystansowy 2" z gwintem takim jak przejściówka, czyli T2 lub 48. Barlow 2" na pewno się przyda. Jeśli chcesz nieco poprawić powiększenie obrazu, to kątowką 2" 90 st. dodaje do drogi optycznej na tyle dużo, że powieksza o ok. 120% względem obrazu przez sam visualback (pomiar w Maku 127, nie wiem ile wyjdzie w Maku 150).
 9. Przy focuserze GSO zamontowanym na C6N MPCC chowa się w środek a wyciąg ogniskuje ledwie na ok 12 mm (backfocus Nikona to 46,5 mm). Nie wiem jak dałoby się to osiągnąć na wyciągu 1,25".
 10. To ja bym ewentualnie podjechał nieco późnej na wizual. Może 21-22
 11. Patrząc na ICM najlepiej w Roztoce lub pod Mszczonowem (ale tam nie byłem i nie znam miejscówki). Warunki i tak do 22.
 12. Czy ktoś dziś pomimo Księżyca szykuje się na dziurę między chmurami?
 13. Co sądzicie o dzisiejszej pogodzie? Niby nie będzie bezchmurnie, ale przymrozi i widoczność wg icm będzie niezła...
 14. A czy ktoś z Was odwiedzał już ten Rząśnik za Wyszkowem? https://maps.app.goo.gl/KrgMWus9gGsxmzK39 Jest trochę dalej ale może nie będzie tak mglisty.
 15. Ja też byłem wczoraj w Mostówce od ok 22 do 24. Niebo było całkiem dobre - M31 widziałem gołym okiem. Niestety, falami napływala mgła o wysokości do 3-4 m więc co pewien czas widoczność przysiadała. Stałem przy samym lesie bo tam mgła najmniej wchodziła. To już kolejny raz w ostatnim okresie kiedy jadac s8 mam super klarowne niebo, a na wysokości Zabrodzia pojawia się zamglenie na latarniach i już wiem że Mostówka będzie cała we mgle. Trzeba obczaić coś w pobliżu bez mgły. Tak w promieniu 10 km żeby można było szybko przeskoczyć. P.s. Tomchm dziwne że się nie spotkaliśmy. Do której byłeś?
 16. O, to jeśli na weekend nie wyjadę to może teraz Ciebie zniechęcę do montażu paralaktycznego
 17. Piszesz się dziś na jakąś miejscówkę? Wezmę maka 127 z bino
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.