Jump to content

wismat

Społeczność Astropolis
 • Posts

  651
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by wismat

 1. Mało, ale niektórzy mają gorsze efekty końcowe przy dużo dłuższym czasie naświetlania np ja pewnie tak będę miał jak skończę obrabiać Andromedę spod miasta Gdybyś nie podał czasów to w życiu bym nie powiedział że to w sumie 4,5 godz Ciekawe jakby wyglądało zdjęcie jakbyś miał 3x więcej materiału.
 2. Najbardziej na mnie robi wrażenie czas akwizycji i efekt końcowy
 3. Właśnie zauważyłem później ten niebieski. Do poprawki będzie ale to już zostawię dla siebie poprawiona wersje i nie będę obciążał serwera
 4. Bardzo fajnie że dodatkowo piszesz coś o obiekcie. Tym bardziej że pewnie wielu z nas widzi go pierwszy raz na oczy (przynajmniej ja). Informacja o supernowej fajnie działa na wyobraźnie patrząc na ten zaokrąglony kształt mgławicy na dole zdjęcia.
 5. Niby tak ale patrzenie na obiekt w zenicie i kręcenie się na kocyku można podpiąć do każdego obiektu, który tam góruje i można sobie go rotować jak się chce i tak tłumaczyć jego ułożenie, co raczej by pasowało do patrzenia na coś z kosmosu aniżeli z Ziemi. Ja wychodzę z założenia że jak mam rotator ustawiony na 0st to jest to ułożenie obiektu na niebie... co nie zmienia faktu że akurat Andromedę zrobię na 150st co da 7.
 6. Osobiście mam wewnętrzny konflikt. Sumienie sugeruje żeby było jak ją widzimy naprawdę, a mózg i poczucie estetyki sugeruje 5/7. Niedawno skończyłem jej sesje i będę mimo wszystko celował w 7, ale na swoim astroblogu zaznaczę ludziom mniej obeznanym w temacie jak widać ją naprawdę i w ten sposób będzie wilk cały i owca syta.
 7. Nie ukrywam, że twój sh2-132 służył mi poniekąd jako wyznacznik
 8. Sh2-132 czyli inaczej Mgławica Lew. Jest to mgławica emisyjna znajdująca się w ramieniu Perseusza, w gwiazdozbiorze Cefeusza w odległości 10,4tys lat świetlnych od nas. W samym lwie zidentyfikowano dwie gwiazdy typu Wolfa-Rayeta w dużej mierze odpowiedzialne za jonizację w nim gazów. Fajnym smaczkiem na zdjęciu jest mgławica planetarna oznaczona jako pn g102.9-02.3. Znajduje się w lewym dolnym rogu. Niedaleko NGC7226, Która jest z kolei po prawej stronie zdjęcia, znajduję się druga mgławica planetarna pn g101.5-00.6. Swoją drogą śmiesznie, że mając do dyspozycji całe niebo, na zlocie okazało się że rozstawiony tuż obok @Maetrik robi ten sam, chyba dość niepopularny obiekt Teleskop: William Optics GT81 IV Kamera: QHY 163M (sho gain 200 offset 100 / rgb gain 139 offset 79) Kanały: H-alpha 75x300sek, SII 76x300sek, OIII 68x300sek. RGB 40x120sek na kanał. Łączny czas ekspozycji: 22 godziny 15 minut. Klatki kalibracyjne: Darki / Flaty / DarkFlaty (tutaj specjalne podziękowania dla Sławka @diver za radę odnośnie DarkFlatów na zlocie) Wodór i ⅔ tlenu robione w Bortle class 3 (Roztocze) ⅓ tlenu, siarka oraz RGB robione w Bortle class 5 (pod Warszawą) resize 80%.
 9. Szczerze? Jakbym miał wybierać to wybrałbym twoją pierwotną wersję. Jest może zimniejsza, ale bardziej naturalna. Jakbym miał zmienić nasycenie to bardzo delikatnie. Pewnie mniejszemu gronu by się to spodobało. Nie wiem. Może jestem jakiś inny, może nie jestem trendy, może dlatego że dopiero się uczę. Mam nadzieję, że sam nigdy nie zachoruję na tego wirusa saturacji
 10. Bardzo ładne gwiazdki i fajne pyły. Dokładnie tak je zapamiętałem patrząc oczami wyraka
 11. ferstatol bym olał to co pisze producent i sam wyliczył step size. nie wiem o co kaman z montażem, może sterowniki ale postaram się podpowiedzieć w innych rzeczach. 1. step size. Powinieneś w SGP złapać ostrość maską bahtinova. Spisać na jakiej pozycji jest focuser oraz powinieneś zaznaczyć gwiazdkę na górze po wykonaniu fotki żeby ci się pojawiło średnie HFR gwiazd w informacjach. Spisujesz to też. Następnie odjeżdżasz wyciagiem i robisz zdjęcia tak żeby HFR z punktu ostrości wzrosło ci jakieś 3 - 5x. Przykładowo jak miałeś hfr 1,3 to musisz dojechać do ok np 6. Następnie spisujesz pozycje focusera. Od niej musisz odjąć pozycję focusera gdzie miałeś ostrość i ten wynik pomnożyć x2. Czyli .. ostrość miałeś na poziomie 4500 i średnie hfr 1.3, hfr 6 miałeś na poziomie 5400 więc 900 mnożysz x2 co ci daje 1800. Te 1800 musisz podzielić przez liczbę kroków (minus 1) czyli jak standardowa liczba kroków to 9 to musisz podzielić przez 8. Krok twojego focusera to 225. 2. backlash robiłem na oko i nie mam problemów. Tayson rok czy 2 lata temu przechodząc za moim zestawem ze szklanką, zatrzymał się na minutę i szybko wyjaśnił. Pierwsze dwa punktu w autofocuserze w SGP sugerują ci co masz zrobić. Jeżeli drugi punkt nie jest w paraboli z pierwszym to musisz zwiększyć backlash i tyle. Jeżeli będzie ci się robiła ładna parabola biorąc pod uwagę 2 pierwsze kropki to backlash masz ok. 3. plate solving wg mnie działa raz lepiej raz gorzej w zależności od obiektu. Wszędzie "w necie" sugerują żeby dać bin2 i np 6 sekund. G prawda. U mnie najlepiej się sprawdza w bin1 i 1 sekundzie. Od razu znajduje rejon nieba na którym jest. Może się wydawać że im wiecej gwiazd wychwyci to będzie mu łatwiej. Też nie prawda. Ja na zlocie zmieniłem w ogóle z Lum na Ha w plate solving i jest jeszcze lepiej. Tylko nie pamiętam czy zmieniałem czas... bym musiał zerknać. A.. jeszcze fajna sprawa. Ustaw sobie w opcjach focusera żeby ci brało pod uwage np 85% środku kadru. Dzięki temu jak masz jakąś kome czy coś z gwiazdami przy krawędziach, nie będą one brane pod uwagę. Tylko tam wbijasz jaki procent obwodu kadru ma nie być uwzględniany czyli dla 85% zdjęcia musisz wpisać 15% Edit 2... ja zakładam że montaż masz odparkowany przy próbie plate solving, prawda?
 12. Super zdjęcia. Najbardziej podoba mi się 4 od góry z wyraźnym rowem na środku Zastanowiłbym się nad lekkim rozjaśnieniem niektórych fotek. Takim delikatnym. Ps. Swoją drogą ja przy takim seeingu co był zobaczyłbym jakby wyszedł stack z np. 30%.
 13. Heh, kurcze powiem Wam, że pierwszy raz chyba korzystałem ze statywu na nowym montażu i wykres podczas ostatniej nocy jesiennego zlotu miałem lepszy niż na pierze
 14. Kurczę przejrzałem zdjęcia i się okazało, że prawie nic nie mam
 15. Czas na złocie minął zdecydowanie za szybko. Przydałoby się jeszcze kilka dni/nocy Bardzo fajnie spędzałem czas z wami i już się nie mogę doczekać kolejnego spotkania. Żałuje tylko ze czasem trzeba było spać
 16. To ja już sobie coś dokupię do tego pierwszego jak i tak na drugi będę kupował po jednej kiełbasce jestem bardziej głodny Tam jest jakiś lokalny sklep w okolicy, prawda? Nie pamietam tylko czy lodówka jakaś jest przy kuchni ogólnodostępna czy coś. W pokojach nie ma, a na zewnątrz lisy wezmą pakunek
 17. Dużo lepiej aczkolwiek ja osobiście dałbym nieco więcej nasycenia na gwiazdy. Nie dużo żeby nie odróżniały się od reszty zdjęcia.
 18. Ludziska, gdzie i w jakiej technice / materiale drukujecie swoje zdjęcia? Zastanawiam się nad czymś do powieszenia na ścianę w nieco większym formacie niż do albumu. 60x40 czy coś w ten deseń. Wydaje mi się np empik foto może nie sprostać moim oczekiwaniom co do jakości.

  1. Show previous comments  3 more
  2. Marek_N

   Marek_N

   Jeśli chcesz wesprzeć twórce forum to drukuj w Astrography.

    

   Tyle, że rynkowa cena tej usługi jest znacznie niższa - warto o tym wiedzieć....

  3. zbignieww

   zbignieww

   Napewno Jesion, ale też napewno są inne firmy  z wysokim standardem swoich produktów.  Tutaj, w Czechach,

   korzystam z  24print.eu  . B.dobry papier i druk.  Przykładowe fotki  format 50x60, antyramy do nich 60x80

    

   1348825064.jpg

   1590258033.jpg

   zorza ....jpeg

   zorza polarna.jpg

 19. Co za niewdzięczny obiekt! Jeszcze raz zrobiłem HOO RGB i nie ma fajerwerków z samą mgławicą, ale ogólny wydźwięk zdjęcia chyba przyjemniejszy. Postaram się jeszcze na początku września kiedy będę miał więcej czasu usiąść do samego HaRGB. Wydaje mi się jednak, że będę musiał odstawić pliki źródłowe na półkę i niech czekają na moje większe doświadczenie w obróbce.
 20. Pewnie tak. Ja na poprzedniej nie byłem wiec na pewno się wybiorę.
 21. No to wprowadzają ludzi w błąd. W każdym razie na pewno ją nieco poprawili, dali więcej interaktywnych rzeczy i uaktualnili chociażby odnośnie SpaceX, Marsa (robotów tam obecnych i planów na przyszłość). Kokpitu Apollo 11 raczej nie zmienią
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.