Skocz do zawartości

Dasionek

Społeczność Astropolis
  • Postów

    561
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Dasionek

  1. 1 godzinę temu, soczi napisał:

    Spróbować można ale najlepiej pożyczonym. Trzeba mieć dobry wzrok do tego oraz czasem może nie pasować komuś ten gruby pierścień obudowy w polu widzenia. Mnie nawet ta plamka wkurza. Bawiłem się jednak gościnnie tymi najdroższymi to odczucia przyjemniejsze.

    Optyczny jednak, choćby ten 30mm jakoś lepiej mi podchodzi. A taki na gołe oko do namierzania zgrubnego inaczej bym skonstruował ATMowo. Można jak w broni szczerbinke z końcówkami fluo albo zwykłą rurkę dłuższą cienkościenną. Wszystko osadzone na tubce szukacza 8x50. W obie metody się bawiłem. Laserki zielone też są ciekawe.

    Właśnie na forach zagranicznych chwalą ten szukacz u nas malo informacji. 

    Lasera nie chcę. 

     Poczekam na wiecej odpowiedzi, a i tak chyba kupie zrobie test najwyzej sprzedam. 

     

  2. W dniu 15.06.2021 o 02:28, Krzysztof z Bagien napisał:

    Telefon musi obsługiwać USB-OTG i potrzebujesz takiegoż kabla (USB-A - USB-C), żeby podłączyć kamerę - w sumie możesz wtedy użyć dowolnej kamery internetowej; do kamer ZWO musisz zainstalować stosowną aplikację:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zwoasi.smartcontroller

     

    Podłączałem ASI462MC do telefonu i generalnie działa, ale jest średnio wygodne na  dłuższą metę, ale z jakimś tam większym tabletem może to być w sumie ciekawa opcja, żeby więcej osób mogło naraz oglądać sobie to, co widzi teleskop. Albo ewentualnie można z telefonu przesyłać obraz np. na jakiś tam sprytniejszy telewizor itp.

    Aha, trzeba mieć świadomość, że takie kamery astro ciągną stosunkowo dużo prądu i mogą dość szybko rozładować baterię w telefonie - a jak podłączysz kamerę, to nie masz gdzie wpiąć ładowarki (ale chyba są takie kable OTG z dodatkowym gniazdem USB-C, więc z czymś takim nie powinno to być problemem).

    Jak poluję na satelity "ręcznie", to czasem podłączam kamerę do szukacza i patrzę na ekran telefonu - wygodniej się wtedy celuje i śledzi, niż patrząc w okular.

     

    Super opcja w sumie muszę po kombinować domyślam się, że kamery ciągną dużo prądu, ale jak wyskocze np. Na konkretny cel to napewno wystarczy czasu. 

    Albo nawet podgląd księżyca na żywo można przybliżyć czy coś, a telefon zamontowac do tuby. 

     

     

  3. Siemanko wszystkim. 

    Znacie może jakaś kamerkę niedrogą planetarna którą mógł bym podłączyć do Smartfona? 

    Nie chcę kupować laptopa specjalnie do tego celu chciał bym położyć na wygodę wiem, że smartfon musi obsługiwać jakąś tam funkcje, ale myślę że mój da radę galaxy s8 lub s9. 

     

    Wcześniej stackowalem planetki smartfonem galaxy s6 edge i w sumie dawał rade tylko to ustawianie obiektywu z okularem... 

     

    Myślę, że skoro smartfon dawał rade to tania kamerka też sie nada chyba, że się mylę. 

    Pozdrawiam Marcin :-) 

  4. 43 minuty temu, as3mblee napisał:

    Wiesz nie zajmuję się fotografia by bawić się w te rzeczy, Mam Nikona D3300 ale bez statywu i krótkoogniskowym obiektywem. Nie interesowałem się nigdy tym by robić zdjęcia raczej wolę wyjść z lornetką (obecnie już nie mam teleskopu) i obserwuję co ciekawego się dzieje. Nie mam tez czasu by każdą pogodną noc spędzać pod gołym niebem. Raczej prowadzę obserwacje z kalendarzem zjawisk na dany rok, kompas i stellarium...

    Czyli pewnie nawet nie potrafisz znaleźć podstawowych obiektów. 

    Bez doświadczenia Chcesz ludzi po niebie oprowadzić? 

     

    I jak to będzie wyglądać :

    - Pokażesz M42, ktoś się zapyta co to jest to na tym samym monitorze włączysz im wikipedie? 

    Pozdrawiam. 

    I tak ps. 

    Większość ludzi którzy mnie widzą z teleskopem wooow, ale sprzęt co tam widać pokazesz coś. 

    I na tym się kończy ich przygoda z astronomią bo wkoncu zobaczyli 2 planety z miasta. 

    Ale często wystawiam w miejscu publicznym zawsze ktoś podejdzie pokaże co i jak, a rzadko się zdarza ktoś zainteresowany. 

     

  5. W dniu 12.05.2020 o 06:15, Krzysztof z Bagien napisał:

        Zabierałem się do tego już od jakiegoś czasu, ale ciągle coś tam mi przeszkadzało – a to pogoda, a to wrodzone lenistwo, a to zajęcia związane z tzw. zwykłym życiem. Ostatnio już nawet rozstawiłem graty i zacząłem nagrywać – ale niestety musiałem w trybie pilnym jechać ze zwierzakiem do weterynarza (ze zwierzakiem już wszystko OK jakby coś).
        W każdym razie – w końcu ostatni weekend udało mi się zebrać do kupy i pobawić trochę poważniej noktowizorem podłączonym do teleskopu, a rezultatem tej mojej zabawy chcę się teraz z Wami podzielić. Proszę mieć świadomość, że cała zabawa ma na celu nie uzyskanie jak najładniejszych obrazów - to zostawiam bardziej doświadczonym i cierpliwym - ale raczej po prostu zobaczenie tego, czego normalnie nie da się zobaczyć, albo przynajmniej jest to dość trudne. Motywem tego posta niech będzie tekst jednej z piosenek Queen - "I want it all and I want it now!". Tak więc włączamy:

    i jedziemy dalej :D

     

     

        Na początek troszkę o sprzęcie – teleskop to mak 150, więc mocno nieidealne to tego typu przedsięwzięć, ale w tej chwili niczego sensowniejszego nie mam (przerwa na reklamę – jakby ktoś chciał się pozbyć np. ośmiocalowego newtona f/4 lub ewentualnie f/5 – to na giełdzie wisi moje ogłoszenie, że kupię :D). Noktowizor działa trochę podobnie jak kamera, więc im jaśniejszy obiektyw, tym jaśniejszy obraz – no a mak to f/12, więc trudno go nazwać jasnym. Niemniej jednak, z reduktorem ogniskowej GSO x0,5 efekty są, myślę, całkiem przyzwoite, a z jaśniejszym teleskopem będzie tylko lepiej.

     

    IMG_20200512_0358511.jpg.c3e912a1263a8124bc764fae71a6c7b8.jpg

    Wszystkie graty w komplecie, tutaj z Jupiterem 37A.

     

    IMG_20200512_0359304.jpg.021c873c3c311f26d69ca9016897dbec.jpg

    Całość gustownie wykończona srebrną taśmą montażową.


        Sam noktowizor (czy raczej tuba noktowizyjna, bo noktowizor to chyba całe, gotowe urządzenie z obiektywem i okularem) to P8079HP, wyprodukowany przez angielską firmę EEV. O sprzęcie tym pisał już wcześniej tutaj midimariusz, ale w kilku słowach opowiem o moim egzemplarzu. Urządzenie opracowano w latach osiemdziesiątych (czyli nie jest to jakieś szczytowe osiągnięcie techniki) jako główny element systemów noktowizji pojazdów opancerzonych, nie należy więc ono do szczególnie kompaktowych – ma formę walca o średnicy 7cm i długości 18cm, a waży ok. 900g. Wpakowałem to w obudowę z aluminium, dzięki której można je podłączyć do teleskopu (z dwucalowym wyciągiem), lub użyć z dowolnym obiektywem w standardzie M42; jest też możliwość stosowania filtrów astronomicznych zarówno dwucalowych jak i tych kalibru 1,25”. Do tego dochodzi pojemnik z bateriami i włącznikiem oraz woltomierzem (żeby móc sprawdzić jak się te baterie mają – tuba wymaga zasilania o napięciu do 7V, przy czym praktycznie stuprocentową sprawność ma od ok. 5V, poniżej obraz robi się już wyraźnie ciemniejszy). Na „wylocie” jest okular LET28 SkyWatchera przerobiony tak, żeby ognisko wyprowadzić na zewnątrz (żeby móc złapać ostrość na ekranie tuby) – co razem daje ok. 1,7kg. Zamiast okularu można zamontować mini wyciąg helikalny, który nabyłem od przedstawicieli bratniego narodu chińskiego na Aliexpresie.

    IMG_20200512_0402119.jpg.67708f1e2d15063d0ff5b06894035326.jpg

    Na wlocie można założyć tulejkę 2", która umożliwia podłączenie do teleskopu...


        Wessel wydrukował mi jakiś czas temu mocowanie do Chameleona 3 (jeszcze raz dziękuję!) - kamera musi nagrywać obraz z ekranu i wymaga użycia obiektywu – trzeba więc wykombinować jakiś system w stylu tych do projekcji okularowej. I choć wydruk był dokładnie taki jak chciałem, to niestety sam mój pomysł okazał się w praktyce mocno taki sobie - ustawianie ostrości było bardzo upierdliwe. Zauważyłem w którymś momencie, że niektóre obiektywy z mocowaniem CS mają średnicę taką, jak wewnętrzna średnica okularowej tulejki 1,25” - kupiłem więc jeden o ogniskowej 12mm i wsadziłem w taką właśnie tulejkę (wymagała lekkiego przeszlifowania papierem ściernym i obiektyw siedzi całkiem sztywno) – a tę można bez problemu zainstalować we wspomnianym mini wyciągu, więc ustawianie ostrości na ekran stało się banalne.

    IMG_20200512_0400445.jpg.b50d091f2be66f2f3fc485efc5280ab2.jpg

    ... a na wylocie - chiński focuser, który umożliwia podpięcie kamery.

     

        P8079HP to urządzenie pierwszej generacji (obecnie istnieje już czwarta generacja noktowizorów), złożone tak naprawdę z trzech kaskadowo połączonych wzmacniaczy światła; według producenta tuba wzmacnia obraz do 100.000 razy i pozwala np. na rozpoznanie czołgu z odległości do ok. 1200m w gwiaździstą noc, a podczas pełni to nawet do dwóch kilometrów – czyli o 200 – 400m więcej niż w przypadku „standardowej tuby noktowizyjnej” (cokolwiek by to miało znaczyć) – ale z racji tego, że jakoś specjalnie nie zamierzam oglądać broni pancernej po nocach, to wiele mi te informacje nie dają. Trudno mi podać jakąś wymierną wartość, ale sprzęt ten zdecydowanie zwiększa liczbę gwiazd możliwych do zobaczenia.
        
        Z racji tego, że gwiazdy emitują promieniowanie w bardzo szerokim zakresie – więc na pewno świecą też w długościach, które tuba wzmacnia najsilniej - zdecydowałem się na pierwszy (poważny) ogień wziąć dwie gromady kuliste – M3 i M13. Wcześniej bawiłem się trochę z innymi obiektami, ale rezultaty były takie sobie, ze względu na ciemny teleskop oraz nie do końca jeszcze przemyślany system rejestracji obrazu. Tak więc po tym przydługim wstępie przechodzimy do konkretów!
    Na wlocie założyłem reduktor ogniskowej oraz filtr CLS Optolonga (który wycina światło latarni, ale przepuszcza także podczerwień).

     

        M13

    M13.gif.42dd172a860e771855b34a6d62970695.gif

    Tak mniej–więcej wygląda obraz widziany w okularze noktowizora (kolor dodałem w „postprodukcji” - Chameleon3 rejestruje obraz czarno biały).

     

    To jest 15 klatek na sekundę (z taką prędkością nagrywałem – kamera moim zdaniem radzi sobie z rejestracją tego co na ekranie gorzej, niż ludzkie oko). Szum i migotanie obrazu jest bardzo wyraźne, ale na żywo wcale tak bardzo nie przeszkadza.
    Gdyby to kogoś interesowało: ten mrugający punkcik, który przemieszcza się z dołu do góry ekranu, to korpus wystrzelonej 23 listopada 1989 radzieckiej rakiety Mołnia 8K78M, która wyniosła na orbitę satelitę Kosmos 2050 (część systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym). Najwyraźniej się obraca, stąd to mruganie; w momencie gdy świeci najmocniej, ma jasność ok. 10 mag.

     

    1630320397_M13n4474x66ms295s10.png.67b82f0f8c569ff11b9eac508eacde11.png

    A tak to wygląda po zestackowaniu w sumie 30 sekund nagrania (głównie w celu odszumienia), lekkim wyostrzeniu w RegiStaksie i podciągnięciu w Corelu.

     

    Jak widać obraz jest mocno zniekształcony na brzegach - na to się niestety chyba za wiele nie poradzi i trzeba z tym żyć.

     

    995355097_M131.png.c0315813cee101d45f5412b6f85217a5.png

    Dla porównania jeszcze obraz bezpośrednio z ogniska głównego (również Chameleon3 + reduktor ogniskowej; 50% z 10 minut, klatki po 8 sekund, bez filtrów) - też powyostrzane i powyciągane, plus lekko przycięte.

     

    I proszę mi tu nie pisać, że paździerz i w ogóle słabizna – sam to widzę; ale nie ma być ładnie, tylko ma to na celu porównanie skali obrazu i takie tam.

     

     

        M3

    M3.gif.60c341ce09038cc07c52be41a20cbc19.gif

    Jak wyżej – symulacja widoku w okularze.

     

    1392750966_M3n.png.ec9143fb5942d3d9c4693e65962dd783.png

    Po odszumieniu i wyostrzeniu.

     

    1584410828_M31.png.d21b65721fa646df44307846d4f9c118.png

    I dla porównania obraz z ogniska (parametry jak wyżej, tylko 75%).

     

    Przydała by się jeszcze jakaś konkluzja na koniec - ale chyba tym razem będzie historia bez morału :D Poza tym mam nadzieję, że to nie koniec i - jak pogoda się poprawi - znajdę czas i chęci, żeby wziąć na cel też innego typu obiekty.


     

    Masz głowę ci powiem kawał dobrej roboty. 

    Ja bym ten noktowizor uszkodził. 

  6. 2 minuty temu, as3mblee napisał:

    Sprzęt za 30 000,00 nie tyczy się samego teleskopu, jest tu tez nagłośnienie, namiot leżaki, kamera, obiektyw do aparatu czyli wszystko to co jest potrzebne bo prowadzenia zajęć nie tylko astronomicznych. Tuba z montażem oscyluje w kwocie 8 500,00 ale to jest kwota jeszcze ruchoma w górę oczywiście w zależności czy zbiórka wypali czy nie.

     

    Co do obrazu z okularu ok jest fajnie, ale jak przyjdzie 30 osób to nie sposób wszystkim pokazać daną chwilę przez okular, będzie taka możliwość ale jak zawsze kolejka, a tak wszyscy zobaczą to na ekranie.

    Możesz działalność założyć i dostaniesz 20k.

    A tak to nie wiem czy Ci to przejdzie bo dla mnie osobiście to nie pewne. 

    Załóżmy, że będzie taka sytuacja, że kompletnie nie będziesz miał ludzi. 

    I co wtedy? 

  7. Ale wymyślił zrzutkę... 

    To ja też zrobię zrzutkę na teleskop bo mi się znudził ten co mam. 

     

    A tak na poważnie często biorę jakiegoś ziomka mówię opowiadam. 

    Często ktoś nie jest zai teresowany, a jeden na kilku się trafi, że mu się podoba. 

     

    • Lubię 1
  8. 16 minut temu, Paether napisał:

    Cieszę się z Twojej reakcji ;) To oczywiście tylko przykłady tego co chciałem przekazać, kilka minut szukania po youtubach. 

    Masz właściwie wszystko co trzeba, żeby robić naprawdę dobre kawałki, fajnie bawisz się tekstem szczególnie w momentach gdy łamiesz układ rymów AABB (chciałoby się tego więcej), technicznie brzmi to bardzo dobrze (aż trudno uwierzyć w te domowe warunki), a odpowiedni bit "w kosmicznym klimacie" dołożyłby odpowiednią cegiełkę do tej układanki. 

    W ogóle "Astronomiczny Spacer" to dobry pomysł na całą płytę :) 

    Chcemy więcej ;) 

    Powiem szczerze, że jestem zdziwiony opiniami na temat tego kawałka. 

    Jakieś ep może pomyślę coś stworzyć. 

    Bo narazie ładnie wyswietlenia idą i komentarze pozytywne za taki spontanik. 

    Ale nie zdrowy tryb życia zmieniłem zamiast głupot kupiłem teleskop i wkręciła mnie zajawka, a ten kawałek napisałem miesiąc temu  na kolanie w pięć minut :-)

    Tylko obijałem się żeby to nagrać. 

     

    Normalnie Kocham was :-) moi drodzy astropolanie 

     

    A oto warunki domowe studio :

    15966319046248836337576243366639.jpg

    15966319375052873927401123331736.jpg

    • Lubię 2
  9. 52 minuty temu, Paether napisał:

    O kurcze, to naprawdę jest dobre :helo: 

    Gdybyś nagrywał "Chodź ze mną 2" albo rozszerzoną (chciałoby się dłuższej) wersję tego kawałka, to może fajnie byłoby spróbować z "kosmicznym" bitem (jakiś element ambientu, może chillstep?) Na szybko poszukałem o co mniej więcej mi chodzi:

     

     

     

     

    Oo. Super oblukam bicik i jak coś mnie najdzie to napisze. Dziękuję za linki. 

     

    Myślałem o różnych bitach nawet dubstep, ale to konkretnie nie w tym kierunku to mi przypasowało pod tym akurat. 

    Oblukam te produkcję. 

    Następnym razem postaram się wpaść do studia nagrań :-*

    Dziękuję za opinie :-). 

     

     

    @edit 

    Łoooooo ten pierwsymzy kozak aż ciary mnie przeszły bez kituuu. 

     

    Na prawdę super produkcje! 

     

  10. 2 minuty temu, starry-night napisał:

    Przesłuchałem całość, fajny tekst, ale tego gatunku muzyki zupełnie nie trawię (by nie powiedzieć nie znoszę) i więcej razy nie posłucham, te rytmy mnie po prostu irytują. Pozdrawiam. Życzę dalszych sukcesów :)

    Jak najbardziej szanuje twoje zdanie. 

    Każdy ma inne gusta. 

    Dzięki za uwagę :gunsmilie:

    I opinię. 

     

    • Lubię 2
  11. 39 minut temu, lesnikdan napisał:

    Co do muzyki się nie wypowiem bo nie słucham tego typu kawałków :P co do zdjęć to w 40s aż się prosi by ten wybuch przeszedł w jakąś ładną planetarkę np. helixa ;)

    Zastanawiałem się nad tym żeby wkleić jakąś planetarkę, ale one są małe i dziwnie wyglądało przejście. 

    :-). 

     

  12. 5 minut temu, M.K. napisał:

    "Wystrzelony dżet jest jak popalone styki" - dlaczego przed oczami mam obraz młodego Einsteina trzymającego 2 gwoździe w rękach i dziwnie się uśmiechającego do kontaktu (gniazdka elektrycznego) ??? :Boink:
    Nie słucham tego rodzaju muzyki, ale 2x wcisnąłem przycisk "jeszcze raz" :brawo:

    Hehe. 

    Az sobie wyobraziłem ten obraz hahah :-D

    Jeżeli się podoba to się cieszę :heart:

  13. Godzinę temu, isset napisał:

    No powiem Ci, że z przyjemnością odsłuchałem, gratuluję! :guitar:

    Super cieszę się bardzo. 

    Nie słyszałem nigdy wcześniej nic w tym kierunku więc pomyślałem, że czemu nie. 

    Godzinę temu, Darula napisał:

    Na pełnym propsie mordeczko :):) Jak gdzieś wcześniej mówiłeś że coś będziesz tworzył w tej tematyce to jakoś nie wiedziałem czy coś fajnego można poskładać. Ależ się myliłem! Czekam na następy :)

    Cieszę się bardzo :-)

    Tez się zastanawiałem, ale przewinąłem jednej drugiej osobie i mówiły żebym to nagrał więc nagrałem. 

    Bo miało być prywatne :-) 

     

    Godzinę temu, sidiouss napisał:

    To forum nigdy nie przestanie mnie zadziwiać! :DMega! Graty i lecisz dalej! Rozumiem, że to Ty jesteś na wokalu? 

    TO FORUM MUSI ZADZIWIAĆ :-D

    Tak podkład z neta ponieważ aktualnie jestem wypłukany, a miałem wbić do studia z tym, ale zwrote ja pisałem wokal również mój 

    Pozdrawiam. 

    48 minut temu, bajastro napisał:

    Super kawałek, miło się słucha :)

    Dzięki! 

     

    Podoba się? 

    Kto może niech udostępni u siebie na Fb,

     

    Pozdrawiam. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.