Jump to content

ziebol1

Społeczność Astropolis
 • Posts

  149
 • Joined

 • Last visited

About ziebol1

 • Birthday 06/04/1984

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  William Optics 71 GT, Flat 6a III, iOptron CEM25p, ZWO ASI 1600 MM pro, Canon 650D mod, guidecam ZWO ASI 120MM-s

Recent Profile Visitors

2294 profile views

ziebol1's Achievements

258

Reputation

 1. Jak na pierwsze zdjęcie, to super. Ja bym w balansie kolorów usunął to żółto-zieloną dominantę: w półtonach zwiększył niebieski o około 20 pkt i zmniejszył zielony o około 10 pkt. Jest też fajny plugin do PSa "Hasta La Vista Green", który usuwa zieloną dominantę. Aczkolwiek, nie jestem pewien czy najnowsze PSy go obsługują.
 2. Jeśli tylko usuniesz IR sprzed matrycy, to będziesz miał mocno rozlane gwiazdy (przez UV i IR). Mocno sugerowałbym jednak filtr Baadera. Odnośnie zdjęć: są okolice pełni księżyca, bez NB nie ma sensu teraz robić.
 3. Cudo! Nie myślałeś, żeby zrobić wersję z bardziej przygaszonymi gwiazdkami przy Wielkiej Szczelinie?
 4. Wcale nie jest niestosowne. Moja odpowiedź brzmi: nie jestem w stanie (rozumiem przez to mój poziom umiejętności obróbki) bardziej wyciągnąć kolorków, założyłem, że przy HOO one takie muszą być.
 5. Hej, jakiś czas mnie tutaj nie było. Bogatszy o 2 lata doświadczenia wracam w- moim zdaniem- najpiękniejszy i najbardziej dynamiczny obszar letniego nieba: Gwiazdozbiór Łabędzia i okolice Tulipana (SH2-101). Zdjęcie w HOO, ale tego O to nie za bardzo udawało mi się wyciągnąć bez niszczenia szczegółów, więc ostatecznie tego nie robiłem. CEM25p, WO 71 GT, ASI 1600 mm pro. 35 x 300 sec OIII 54 x 300 sec HII ogólnie postęp w stosunku do wersji sprzed 2 lat (w komentarzu zamieszczę). Małymi kroczkami do przodu... Pozdrawiam
 6. Ja stoję na stanowisku, że jeśli czegokolwiek się danej nocki nauczyłem, to nigdy nie jest stracona następnym razem będzie lepiej. Jak na 4 minuty to i tak przyzwoicie.
 7. Nabyłem koło filtrowe, więc filtry będę montował bliżej sensora niż dotychczas. Czy będę musiał ponownie regulować dystans matrycy od spłaszczacza/reduktora?

  1. beny

   beny

   Internety mówią że filtr wpływa na długość toru optycznego. To samo muszę u siebie ogarnąć tyle że ja od początku nie zwracałem uwagi na minimalnie złą odległość matrycy od korektora.

  2. ziebol1

   ziebol1

   no tak, wpływa-  trzeba odsunąć o dodatkową 1/3 grubości filtra, ale na "oko" powinno to też zależeć od miejsca zamontowania filtra... chyba...

  3. Tayson

   Tayson

   nie zalezy od miejsca instalacji filtra.

   blizej czy dalej od matrycy to nadal ta sama grubosc filtra.

 8. wczoraj tam (Dietla) odbierałem koło filtrowe, działali normalnie.
 9. dokładnie taki kupiłem- na allegro są po 50 pln cem25p, drivery z 2019 roku, na montażu były z 2017tego. Zaktualizowałem, żeby połączyć go do kompa (NINA marudziła, że muszą być aktualne drivery)
 10. Piszę jako ostrzeżenie dla innych na przyszłość. Może ktoś dzięki temu uniknie mojej wtopy... Jeśli ktoś chce zaktualizować firmware w montażu iOptrona, żeby np. móc go podłączyć do PCta, to zwróćcie uwagę na chipset przejściówki RS232 - USB. Musi być to FTDI. Próba wgrania firmware'u tańszą przejściówką opartą na CH340 / HL340 kończy się unieruchomieniem montażu do momentu zakupienia tej z FTDI i powtórzenia operacji
 11. o wow

   

   

 12. Bardzo ładnie skomponowane!
 13. Taki mała obserwacja po mroźnej nocy: gumowa izolacja na kablach stężała do tego stopnia (przy -8'C), że kable zesztywniały i pomimo luzu stawiały opór mocno wpływający na guiding (w moim przypadku uniemożliwiły kalibrację). Nocka "kalibracyjna" więc bez żalu...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.