Jump to content

ziebol1

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  141
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

224 Good

About ziebol1

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 06/04/1984

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  William Optics 71 GT, Flat 6a III, iOptron CEM25p, ZWO ASI 1600 MM pro, Canon 650D mod, guidecam ZWO ASI 120MM-s

Recent Profile Visitors

2052 profile views
 1. Nabyłem koło filtrowe, więc filtry będę montował bliżej sensora niż dotychczas. Czy będę musiał ponownie regulować dystans matrycy od spłaszczacza/reduktora?

  1. beny

   beny

   Internety mówią że filtr wpływa na długość toru optycznego. To samo muszę u siebie ogarnąć tyle że ja od początku nie zwracałem uwagi na minimalnie złą odległość matrycy od korektora.

  2. ziebol1

   ziebol1

   no tak, wpływa-  trzeba odsunąć o dodatkową 1/3 grubości filtra, ale na "oko" powinno to też zależeć od miejsca zamontowania filtra... chyba...

  3. Tayson

   Tayson

   nie zalezy od miejsca instalacji filtra.

   blizej czy dalej od matrycy to nadal ta sama grubosc filtra.

 2. wczoraj tam (Dietla) odbierałem koło filtrowe, działali normalnie.
 3. dokładnie taki kupiłem- na allegro są po 50 pln cem25p, drivery z 2019 roku, na montażu były z 2017tego. Zaktualizowałem, żeby połączyć go do kompa (NINA marudziła, że muszą być aktualne drivery)
 4. Piszę jako ostrzeżenie dla innych na przyszłość. Może ktoś dzięki temu uniknie mojej wtopy... Jeśli ktoś chce zaktualizować firmware w montażu iOptrona, żeby np. móc go podłączyć do PCta, to zwróćcie uwagę na chipset przejściówki RS232 - USB. Musi być to FTDI. Próba wgrania firmware'u tańszą przejściówką opartą na CH340 / HL340 kończy się unieruchomieniem montażu do momentu zakupienia tej z FTDI i powtórzenia operacji
 5. o wow

   

   

 6. Bardzo ładnie skomponowane!
 7. Taki mała obserwacja po mroźnej nocy: gumowa izolacja na kablach stężała do tego stopnia (przy -8'C), że kable zesztywniały i pomimo luzu stawiały opór mocno wpływający na guiding (w moim przypadku uniemożliwiły kalibrację). Nocka "kalibracyjna" więc bez żalu...
 8. Hej, Czy rozkładanie sprzętu przy takich temperaturach jak dzisiaj (-14 stopni) ma w ogóle sens? Chodzi o zestaw przenośny bez żadnego zabezpieczenia termicznego: CEM25p, ASI1600, laptop w zamykanej walizce z lufcikiem. Czy ryzykuję uszkodzenia elektroniki? Zastanawiam się też nad skutkami zamarznięcia smarów w ślimaku montażu lub w wyciągu teleskopu. Jakie są wasze patenty na ochronę sprzętu? Pozdrawiam, Tomek
 9. W necie są dwie wersje tych tabelek, jedna jest starsza i została zaktualizowana przez WO, niestety niektóre sklepy wciąż używają błędnej- gdzieś na cloudynights był o tym wątek. Bez weryfikacji fotek i kilku nocek poświęconych na szukanie odległości się nie obędzie. Mi tą odległość Tomcio z serwisu astro ustawił idealnie przy okazji jakiejś tam innej roboty, ale "pech" chciał, że zmieniłem kamerę i pomimo ustawienia backfocusu na 55mm pierścieniami, odległość ustawiona na spłaszczaczu dlaczegoś przestała działać i od nowa kalibruję...
 10. ok ja dodam swoje 3 grosze, bo też posiadam flat 6aiii i z nim walczę. Wartości z tabelki producenta nie do końca odpowiadają rzeczywistości. Z moim GT 71 powinno być 9.1 mm (odległość złotego pierścienia dociskającego od ścianki spłaszczacza), a po kalibracji widać, że musi być więcej (u mnie o około dwa mm). Ten diagram "too close / too far" nie do końca się sprawdza u mnie- w skrajnych ustawieniach odległości (najbliżej / najdalej od spłaszczacza) gwiazdy zawsze są "wycelowane" w środek kadru. Odległość sprawdzaj suwmiarką, bo u mnie jest rozjazd między tym co pokazuje suwmiarka, a nadrukow
 11. czyli ona NIE CHCE się ze mną spotkać?
 12. Mi takie połączone gwiazdki wychodzą przy zbyt agresywnym odszumianiu i/lub brakach w maskowaniu małych gwiazd w trakcie odszumiania.
 13.  

  ależ ktoś w Meksyku miał szczęście, że udało mu się to nagrać. Rozumiem, że to zdeorbitowany satelita (pierwsza część nagrania)?

  1. BlackBourn

   BlackBourn

   Na 70% ;).

   Widać dwa dość charakterystyczne efekty dla deorbitacji kosmicznego śmiecia czyli rozpadanie się na dziesiątki mniejszych elementów które dopiero po czasie gasną oraz długi przelot.

   Na ogół bolidy to kilka sekund i po temacie 

 14. to samo u mnie: chrome 85.0.4183.121 (Oficjalna wersja) (64-bitowa) na windows 10 home. Problem pojawił się dopiero dzisiaj.
 15. Przy ustawianiu na GP jest tak jak pisałeś, ale potem przy źle wypoziomowanym montażu może ci się w nim gdzieś pojawić mini ugięcie. Dodatkowo ja mam wrażenie (być może jestem w błędzie, ale zauważyłem taką prawidłowość), że przy niesymetrycznym sprzęcie (np. bateria przyczepiona do boku tuby, albo wszystkie kabelki z jednej strony) niechlujne wypoziomowanie montażu skutkuje trudnościami przy wyważaniu i powiększeniem błędu prowadzenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.