Jump to content

ziebol1

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  108
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

87 Neutral

About ziebol1

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 06/04/1984

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  William Optics 71 GT, Flat 6a III, iOptron CEM25p, Canon 650D mod, guidecam ZWO ASI 120MM-s

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Hej, Od roku z powodzeniem używam kamerki polarnej iOptron iPolar z moim cem25p (phd log viewer pokazuje <0,5' błędu ustawienia na biegun). Wczoraj zgłupiała kompletnie- krzyżyk pokazujący oś obrotu kamerki nie był w środku ekranu, tylko zupełnie z boku i obracał się razem z obrotem RA. Po rzekomym ustawieniu na biegun, błąd był tak duży, że nie dało się skalibrować phd2- przy kalibracji RA gwiazda dryfowała. Kalibracje ipolara powtarzałem wielokrotnie, zawsze z mizernym skutkiem (błąd ustawienia na biegun od 0.5 STOPNIA do nawet 3 STOPNI). Teraz rozkręciłem gniazdko na kamerkę i skręciłem ponownie- może o coś przyhaczyło i się skrzywiło... ściągnąłem najnowsze drivery, ale to ta sama wersja co ostatnio (natomiast rozmiar pliku się zmienił). Przy dzisiejszej sesji zweryfikuje ustawienie albo wizualnie przez lunetkę, albo drift alignment w phd2... Miał ktoś z was taki problem? EDIT: albo rozkręcenie i ponowne złożenie pomoglo, albo update softu- w tej chwili działa idealnie.
 2. guiding CEM25p przed napięciem pasków i po :)image.png.542e5c887ede3684e219f01b2a488e31.png

  1. count.neverest

   count.neverest

   Miotał nim jak szatan. Super, ze tak poprawiłeś, gratuluję :) 

   To jest bardzo fajny montaż.

  2. ziebol1

   ziebol1

   tylko śruby są chyba z cyny! ;) musiałem rozwiercić jedną...

  3. Lukasz77

   Lukasz77

   Dokładnie,śruby to tragedia...

 3. niby proste pytanie a jednak... ani w instrukcji, ani w sofcie nie jest jasne czy ten "center of rotation" oznacza punkt w który wycelowana jest oś RA, czy punkt w który wycelowana jest oś kamerki... Tak czy siak, przy wypoziomowaniu dodatkowym oba te punkty zmienią pozycję, więc na moje trzeba skalibrować raz jeszcze. Z drugiej strony, to tylko minuta.
 4. Włącz następnym razem na 10-20 minut asystenta guidingu- będziesz wiedział czy masz backlash czy nie. Jeżeli wyjdzie, że nie, to może dałeś za niski min movement (widzę, że 0.12 px) i phd2 zaczyna szaleć bo wszystkie odchylenia dla niego podchodzą pod "Fast switch for large deflections"? Zobacz opis algorytmu resist switch https://openphdguiding.org/man-dev/Guide_algorithms.htm "So if PHD2 is over-reacting to direction changes, you can tune the behavior with the min-move parameter or disable the "fast switch" option altogether." -
 5. Masz backlash w osi dec. Wynika na 99.9% ze źle napiętego paska łączącego wał silniczka z zębatkami. Dużo użytkowników cem25p (w tym ja) ma ten problem. Tu rozwiązanie: i moje uwagi: - śrubki od obudowy mega miękkie- niestety jedną musiałem rozwiercić, - w moim egzemplarzu ta śrubka regulacyjna z większym otworem, to ta zaznaczona na zielono, a nie czerwono, - użyłem 2 podkładek, przy śrubce regulacyjnej i tej drugiej- bez nich przy pełnym dokręceniu pasek miał wyraźny luz, - asekuruj silniczek, bo on jest trzymany tylko przez te dwie śrubki ("zielona" i "czerwona"), żeby ci nie wypadł na podłogę , - napiąłem te paski u siebie w zeszłym tygodniu, przetestowałem na "sucho", ale nie miałem okazji wyjść pod niebo przez pogodę.
 6. dodam swoje 3 grosze: montażu używam od 1,5 roku i potwierdzam, że musi być perfekcyjnie wyważony. Mój patent, to po wyważeniu, ponowne sprawdzenie poziomicą, czy któraś z nóg montażu nie zapadła się w ziemi delikatnie. Poza tym metodą prób i błędów doszedłem do podobnych rozwiązań co ludzie z filmików z dodatkowymi przeciwwagami wyważającymi sprzęt w osi hmmm nazwijmy ją "z" (jeśli "x" to dec, a "y" do ra)- używam do tego baterii zewnętrznej do aparatu mocowanej z boku teleskopu. Dodatkowo montaż wyważam kiedy już wszystkie kable są podpięte, bo to też ma u mnie znaczenie. Jeżeli masz backlash w osi dec, to polecam ten post:
 7. Pierwszy raz od 2 miesięcy mogłem wyjechać z teleskopem... Zbyt dobrze to wszytstko wyglądało... Praktycznie zero problemów przy rozkładaniu sprzętu i w trakcie sesji.... O 0:50 położyłem się spać, o 1:00 komputer sterujący sprzętem się zaktualizował i uśpił :facepalm:

  1. Show previous comments  2 more
  2. isset

   isset

   Dlatego mój astropc nie jest podłączony do internetu.

  3. ziebol1

   ziebol1

   ja sobie robię przez komórkę mobilny router, i  z cieplej przyczepki steruje tabletem przez team viewera- nigdy mi opcja lokalnego połączenia nie działała...

  4. rambro

   rambro

   Ja wczoraj też byłem pierwszy raz w czasach COVID-19, ale żeby się nie stresować tylko wizual ... było extra, maraton wiosennych galaktyk + planetarki i podwójne. Odnośnie sterowania zdalnego polecam Stellarmate, Astroberry, Asiair itp. Linux , aby się aktualizować sam się nie restartuje ...

 8. Hej, W październiku miałem problem z nietypowymi artefaktami przypominającymi brody: niestety problem wystąpił ponownie, w nieco innym wydaniu pomóżcie...
 9. Piękne! Ta mapa opisowa IFNów z jakiej jest stronki?
 10. Ja przerobiłem 3 darmowe programy do stackowania: Sequator, DSS i Siril. Na Sequatora nie ma sensu tracić czasu.
 11. Ciekawe... NASA/ESA używają algorytmów symulujących wzrost śluzowców (takie "pseudogrzyby") do mapowania kosmosu...

  Wciąż zachwyca mnie powtarzalność wzorów w kosmosie w różnej skali...

   

  https://www.spacetelescope.org/news/heic2003/

   

  1. HAMAL

   HAMAL

   Świat jest fraktalny :D 

 12. Nie do końca Ha: R, Ha + OIII:G, OIII: B połączone w PSie według tego tutoriala: http://www.starrywonders.com/bicolortechniquenew.html Mi się wydaję, że canony lepiej zbierają tlen od wodoru, ponieważ tlen jest zielono-niebieski, a piksel w canonie składa się z R G G B. Z resztą u mnie widać ewidentnie, że wodór, którego mam o godzinę więcej jest o wiele bardziej zaszumiony.
 13. Hej, Bardzo mi się podoba estetyka zdjęć HOO, więc postanowiłem w ten sposób zobrazować Rozetę. Pogoda pozwoliła mi zebrać niecałe 7 godzin materiału, celowałem w 2x więcej, no ale "biorę co dają"... 23 x 600 sec Ha 19 x 600 sec OIII Canon 650d mod, CEM25p, WO 71 GT, filtry nb Baadera Mija rok odkąd odkryłem tę fantastyczną pasję- dziękuję wszystkim na tym forum za pomoc w doborze sprzętu, dobre słowo i konstruktywną krytykę. Czystego nieba!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.