Jump to content

PawełJJ

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About PawełJJ

 • Rank

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dokładnie, jak już jest teleskop to od razu do dzieła! Na razie był tylko księżyc, zresztą w taką pełnię nic więcej ze środka miasta i to z okna nie widać, ale po weekendzie obserwacje będą z dala od miast Do celowania trzeba nabrać wprawy, to fakt ale już idzie już coraz lepiej! Szukacz wyregulowany, bardzo pomaga, teraz czas na coś bardziej ambitnego. Ale to po weekendzie, nie omieszkam się podzielić bo będę miał też już przy sobie lustrzankę i zamierzam uwiecznić obserwacje. tak, potwierdzam na ognisku głównym jest gwint T2, jutro kupuję pierścień T2 i zestaw będzie gotowy, nie ma potrzeby złączki projekcyjnej. Bardzo dziękuję Ci za zaufanie! teleskop działa bez zarzutu. Frajda niesamowita! Pozdrawiam
 2. Dzięki za porady! I dzięki Nova za użyczenie! Od czegoś trzeba zacząć, wiedzę teoretyczną nabywam, więc teraz tylko trzeba sprawdzić w praktyce Zobaczę - podzielę się potem wrażeniami Co do samych technicznych spraw mam jeszcze pytanie czy ten teleskop MAK 102 posiada gwint zewnętrzny na okularze do zamontowania lustrzanki przez pierścień t2? Gdy nie ma gwintu to potrzebuję złączkę projekcyjną okularową TPL 1.25"/T2 Takiej złączki koleżanka nie posiada. I nie ma jej w Poznaniu do kupienia. Zatem moje kolejne pytanie Czy ktoś z szanownego grona ma do pożyczenia (z okolic Poznania) ową złączkę projekcyjną okularową TPL 1.25"/T2? Byłbym bardzo wdzięczny!
 3. Zgadzam się ale tym razem mam trochę też inny cel :-) mam tydzień urlopu i chcę zrobić niespodziankę żonie i razem spróbować swoich sił w obserwacjach. Dlatego umówienie się z kimś raczej odpada. Ma to być niespodzianka, ma również nie uszczuplić zbytnio budżetu domowego a gdy żona załapie haczyk to sama będzie chciała kupić teleskop tylko trzeba do sprawy sprytnie podejść - na razie po dobroci. Także również wyższe cele temu wypożyczeniu przyświecają A pogoda - trudno jak nie będzie to nie będzie - ryzyko.
 4. Witam wszystkich, Szukam kogoś kto by użyczył odpłatnie teleskopu na tydzień. Z okolic Poznania lub Bydgoszczy. Wiem, że jest wypożyczalnia w sklepie Delta Optical w Warszawie, lecz nie dam rady być teraz w Warszawie z racji kosztów dojazdu oraz głównie z braku czasu. Zaczynam swoją przygodę z astrofotografią i z obserwacjami nieba, mam możliwość być poza miastem przez tydzień i chciałbym spróbować swoich możliwości i rozwinąć nową pasję. Docelowo na pewno skończy się to kupnem własnego teleskopu. Zdaję sobie sprawę, że o własny sprzęt się dba i nie każdy by pożyczył nawet znajomemu. Ale zapewniam, że będę dbał jak o swoje Czy znajdzie się odważny i chętny na takie użyczenie. Nie jestem pewien czy piszę w dobrym dziale. W razie czego proszę pokierować Pozdrawiam
 5. Bardzo dziękuję wszystkim za obszerne porady i cenne opinie! W takim razie decyzja padła kupuję NIKONA D5100 Niedługo pewnie zjawię się na forum znów z pierwszymi zdjęciami i kolejnymi pytaniami Trzymajcie kciuki! Pozdrawiam!
 6. Nie rozumiem dokładnie dlaczego mniejsza ilość pikseli jest aż tak ważna w astro. Wiem, że piksele nie są tak ważne jak np obiektyw. Czy większa ilość pikseli mocno szkodzi? Domyślam się, że ma wpływ na szum na długim naświetlaniu.
 7. Dzięki za obszerną odpowiedź! Dobrze, że Nikon to dobry wybór, jedna decyzja już z głowy Jeszcze trudno mi się określić jaką astrofotografią się zajmę. Na początek interesują mnie szerokie kadry, gwiazdozbiory od tego chyba najlepiej zacząć? . A gdy znajdą się środki na teleskop to obiekty głębokiego nieba będą chyba głównym celem Wtedy pewnie będzie konieczna przeróbka aparatu. Na początek jednak szukam czegoś w miarę uniwersalnego i godzę się na kompromisy (aparat też chcę wykorzystywać do codziennej fotografii)
 8. Witam wszystkich, To są moje początki z astrofotografią. Proszę o poradę przy kupnie lustrzanki. Mam za sobą pierwsze fotografie nocnego nieba ale jeszcze nie swoim sprzętem. Zamierzam kupić lustrzankę, używaną, w kwocie do 1200zł z obiektywem. W większości polecane są Canony z racji dobrego wsparcia. Ale ja rozważam Nikona. Aparat będę używał nie tylko do astrofotografii ale również do standardowych zdjęć (dlatego wolałbym nie przerabiać aparatu tylko pod astro). Dodam też, że teść posiada już Nikona ze sporą ilością akcesoriów, obiektywów i wchodzi w grę wymiana/zamiana Czy te powody są wystarczające by zdecydować się na Nikona czy raczej zdecydowanie wybrać Canona? Nie mam wyczucia na ile wsparcie Canona w oprogramowaniu i ewentualnej możliwości ingerowania w filtry aparatu jest w korzystniejsze. Canonów jeszcze nie znam, a jeżeli wybór padnie na Nikona to zastanawiam się nad modelami D5100 lub D3300 https://www.optyczne.pl/1373-Nikon_D5100-specyfikacja_aparatu.html https://www.optyczne.pl/1822-Nikon_D3300-specyfikacja_aparatu.html Podstawowe różnice między nimi i moje wątpliwości dotyczą: ilości pikseli, ISO, filtru dolnoprzepustowego , oraz odchylanego ekranu. NIKON D3300: - posiada 24 Mpix - czy nie będzie się zbyt mocno grzał przy dłuższych naświetlaniach? - nie ma optycznego filtra dolnoprzepustowego - z tego co wiem filtruje on podczerwień, czy jego brak to korzyść dla astrofoto? - ISO 100 - 12800 - na ile zwracać uwagę na wysokie iso? - ekran nie jest uchylny - jakie macie doświadczenie z brakiem uchylanego ekranu - do tej pory używałem lustrzanki z uchylnym ekranem i przy kadrowaniu w zenit jest to bardzo praktyczne. NIKON D5100: - 16 Mpix - mniej niż D3300 czy nie za mało? może mniejsze grzanie matrycy? Chyba posiada filtr dolnoprzepustowy - ISO 100- 6400 - uchylny ekran Jakie są Wasze doświadczenia? A może w ogóle na inne aparaty mam zwrócić uwagę oraz może Canon? Za wszelkie porady z góry dziękuję!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.