Jump to content

Artu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

About Artu

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Skąd
  Luzino
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher 150/750 EQ3-2, Canon 600D obiektyw EF 50mm f/1.8 STM

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Kamerka to JVC GR-D340E . Brat chciał synowi pokazać szczegóły na powierzchni Księżyca, nie posiada żadnego sprzętu do obserwacji więc wziął to co miał pod ręką. Na jego kanale YT są te same filmiki w oryginale ale w negatywie widać to zjawisko wyraźniej.
 2. Jeśli to był ptak to może wystąpiło jakieś zjawisko optyczne które spowodowało pojawienie się tego świecącego obiektu. Co prawda na filmach które znalazłem w sieci widać tylko ptaki bez "świecącego towarzysza" ale takie wytłumaczenie wydaje mi się najbardziej prawdopodobne. Wersję o statku obcych odrzucam bo niby dlaczego mieliby się objawić mojemu bratu a nie mnie
 3. Nie wykluczam że często ptak wlatuje przed obiektyw ale w tym przypadku hipoteza o ptakach ma słabe strony bo jak wytłumaczyć że jeden ptak świeci a drugi nie ?
 4. Nie bardzo wiedziałem gdzie zamieścić pytanie o ten obiekt więc tu wrzuciłem. Przepraszam za zaśmiecanie wątku o ISS a administratora proszę o przeniesieniu tych kilku postów jeśli to możliwe w inne miejsce może znajdzie się odpowiedź co to było. A tak na marginesie to sprawdziłem w linku podanym przez towarzysza że ISS był widoczny tego dnia z Pilawy (lokalizacja gdzie brat zrobił to nagranie) i bardzo możliwe nawet że na tarczy Księżyca ale nie zgadzają się czasy przelotu no i ten niby cień.
 5. Właśnie przed chwila rozmawiałem z bratem i tez zwrócił mi uwagę że to nie mógł być cień od słońca. Po ok 6 minutach obiekt pojawia się ponownie tylko nieco wyżej (względem Księżyca) - film poniżej , obiekt widać od 18 sekundy Filmik był robiony starą amatorską kamerą DV , obraz nie jest odwrócony. Czas w kamerze był źle ustawiony, czyli film wyżej jest z 20:26
 6. Proszę o opinię co to za obiekt na tle Księżyca? Myślałem że to może być ISS ale wydaje się że przelatujący obiekt zostawia cień. Film zrobił brat 7.10.2019, godz 20;36 , lokalizacja ok 50 km na południe od W-wy
 7. Sprawdziłem i potwierdzam winietowanie.
 8. Tak, korektor ma gwint M48x0.75 oraz przejściówkę na T-2. Żeby korektor spełniał swoje zadanie musi byś odpowiednia odległość backfocus a tu może być różnica między Canonem a Nikonem. Od strony wyciągu mam M54x1, zobaczysz go po wykręceniu nasadki którą zaznaczyłeś strzałką. Tak zostało to ustalone z Mitkiem. Nie pisałem o tym wcześniej ale żeby wykorzystać złączkę na maxa od strony Canona poprosiłem o zrobienie wewnątrz gwint M42x0.75 aby wkręcić tam przejściówkę na M28.5x0.6 i móc użyć filtr 1,25cala. Uznaliśmy że w takiej sytuacji czernienie nie jest konieczne. Może zrobię to we własnym zakresie w przyszłości.
 9. Złączka była robiona na zamówienie u forumowicza Mitek. Polecam. Musisz mieć wszystko pomierzone. Dla mnie najważniejsze były dwie rzeczy: uzyskanie ostrości i odpowiedniej odległości do korektora komy. Jeśli planujesz zakup korektora ( a jest to chyba niezbędnie w astro-foto) musisz koniecznie to uwzględnić.
 10. Przejściówka którą zamówiłem wkręcam w wyciąg (ta srebrna tuleja) a do drugiego końca adapter do Canona. Wewnątrz od strony wyciągu ma gwint do zamocowania korektora komy. Dzięki temu uzyskuje ostrość mniej więcej w połowie wyciągu
 11. Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum, do tej pory tylko czytałem i uczyłem się Kilka miesięcy temu byłem w tym miejscu co wismat - po dokupieniu korektora komy nie mogłem złapać ostrości - SW150/750 +Canon 600D. Rozważ połączenie gwintowe w wyciągu ( M54x1) jak pisał Agent Smith żeby zyskać na długości i sztywności i osiowości.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.