Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  81
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

132 Good

About knowak

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Skąd
  Ex-Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Fujinon 10x50 FMTR-SX
  SkyWatcher Mak 180mm
  Lunt 80THa BF1800

  Wcześniej: SkyWatcher Mak 127mm

Recent Profile Visitors

712 profile views
 1. Wreszcie poskładałem Księżyc z 30go marca. Mak 180 + Canon 200D, 2 panele. Seeing bleh, w okularze trzeba było sporo cierpliwości żeby złapać detal. Canon w takich warunkach zupełnie leży. 100 klatek na panel, z czego najostrzej po wybraniu ledwo 10, ale dla redukcji szumu poszło 25%. Końcowy downsize ok 50%... :(Nie zauważyłem też, że na południu mi ostrość uciekła, więc szkoda kleić. Pamiątka jest, na forum wstyd wstawiać. :D

  pano1.jpg

 2. Dziękuję. To jest BF1800. Na rawach przed stackowaniem jest oczywiście paćka: wrzucam czerwony raw-raw tak ja to widać w kolorze z aparatu i jedna klatka po samej regulacji gammy w Gimpie. Tak, planuję eksperymenty z kamerką planetarną. W 200D pracuje ledwo 1/4 matrycy przy tej ogniskowej, co daje trochę miejsca dla barlowa, ale czasy są i tak słabe na ISO400 (blisko unity gain tej matrycy), nie mówiąc o FPS i męczeniu migawki.
 3. Moje pierwsze kroki w Słońcu h-alfa. Od 29. marca nie miałem czystego nieba, więc wrzucam co mam z tej daty. Lunt 80 i Canon 200D, tylko 30-40 klatek na zdjęcie. Wnosząc po szumie i ruchu detalu między klatkami (seeing), to nadal za mało. Warunki były ok, Słońce na południku, ale niebo lekko przymglone. Eksperymenty z obróbką - czy zostawić B&W, czy kolorować na żółto, czy może iść w H-alfa róż? Wersje z protuberancjami składane z 2 warstw wyciąganych osobno z tej samej ekspozycji, ostrzone w AS3 przed finiszem w Gimpie. Wersja bez protuberancji bez ostrzenia w AS3 Północ powi
 4. Nie wiem w jakim wieku dziecko, ale swoich nigdy bym nie zostawił obok teleskopu w dzień. Pod nadzorem, na spokojnie, pojedynczo, dawałem zerkać. Taki ze mnie nudziarz.
 5. Drugie podejście do Słońca w h-alfa. Jak na ten etap nauki... nie będę marudził.

  s1.jpg

  1. lkosz

   lkosz

   PST 40? To pojedyncza klatka czy stack?

  2. Pav1007

   Pav1007

   To jest forum i jest taki dział: https://astropolis.pl/forum/166-słońce/

   :-)

    

    

  3. knowak

   knowak

   @Pav1007 jeszcze za liche do tego działu. Debayer coś tam kuleje i inne problemy też. Pokażę się jak zacznie to jakoś wyglądać. :D

   @lkosz stack, ale z Canona, więc mały. Lunt 80. Jeszcze daleka droga. :)

 6. Jak zwykle dziękuję za wyjaśnienia. To istotne detale, o których nie sposób dowiedzieć się patrząc na finalną pracę albo dyskusje "kup Pan to", a jednocześnie nie mając doświadczenia można się zamartwiać myślami "czy tylko u mnie są takie problemy".
 7. @RomekAstrobaza / @wessel, co macie na myśli pisząc, że trzeba duża zachodu, żeby równomiernie oświetlić matrycę? Chodzi o geometrię połączeń, czy jakieś inne modyfikacje sprzętu? :-)
 8. Kombinowałem dzisiaj z filtrami montowanymi między kątówką a aparatem. Zwykły czerwony Baadera zdaje się pomagać na te odblaski. UV/IR cut pogorszył sprawę. Ustawienie "odrośnika" niczego nie zmieniało. Wieczorem może dam radę wybrać jakieś przykłady. Jest też sprawa chmur... Znacząco pogorszył mi się dziś obraz, gdy przedpołudniowy cirrus lekko się zagęścił.
 9. Już nie pamiętam kiedy miałem pogodę na Księżyc... Wrzucę coś z archiwum: 3 listopada 2020, dzień po pełni? Mak 180mm, Canon 200D. Stack kilkunastu klatek. Resize 50%, bo po wyostrzeniu było dużo szumu. Plus wersja dyskotekowa z tego samego materiału (saturacja kilka razy podbita do końca w Gimpie).
 10. Do czasu aż nie zostawisz palucha na soczewce.
 11. Dziękuję. Double-stack to plan na przyszłość. Drobne kroczki, eksperymenty i weryfikacja wszystkiego po drodze.
 12. Oczywiście dużo czytałem przed zakupem. Rozumiem sugestię, że czegoś nie zrozumiałem. Czy mógłbyś wyjaśnić co masz na myśli? W kątówce jest już filtr "czerwony", dlatego inne kolory na matrycy są dla mnie niespodzianką. Mówisz o odblasku? W instrukcji do teleskopu nie ma o tym ani słowa, specjalnie przejrzałem teraz po raz n-ty. Będę jak najbardziej używał wizualnie. Lubię też zrobić pamiątkową fotkę. Ponieważ to było pierwsze światło, to włożyłem aparat zamiast oka. Don't trust and verify. Tak czy siak nie jest znacząco gorzej niż się spodziewałem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.