Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

12 Neutral

About knowak

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Fujinon 10x50 FMTR-SX
  SkyWatcher Mak 127mm

Recent Profile Visitors

210 profile views
 1. Pięknie wyszło. Ktoś tu siedzi do późna. ;-)
 2. Małe lornetki niespecjalnie nadają się do obserwacji US. Pokażą coś na Księżycu, z filtrem obiektywowym plamę na Słońcu (plam na razie brak). W 10x50 Wenus blisko Ziemi przestanie być gwiazdą, podobnie Saturn. Do mini-tarczki Jowisza dołączą gwiezdne punkty jego księżyców. I.. tyle? Zostaje podziwianie gromad otwartych, da się znaleźć "chmurki" kilku gromad kulistych i galaktyk, ale tu jakość nieba zaczyna być istotna. Podobno istnieją siłacze, którzy są w stanie stabilnie trzymać lornetkę 10x50, ale ja do nich nie należę i bez statywu cierpię. 8x30 do ręki znacznie lepsza. Sprzętów konkretnych nie będę polecał, raczej staram się ustalić oczekiwania.
 3. Nikt nie wrzucał, więc dodaję pamiątkę plamek z 1 kwietnia. Mak 127mm / folia Baadera OD5.0, Canon 200D.
 4. Ja patrzyłem jakoś przed 17. Najpierw znalazłem lornetką, wtedy mózg "zaskoczył", że coś tam faktycznie jest i od tej pory bez problemu znajdowałem ją bez pomocy instrumentów. Później wyniosłem teleskop. Załączam pamiątkową 1 klatkę Canonem 200D w zasadzie bez obróbki. Kraków. Seeing kiepski i wysokie chmury, 17:20.
 5. knowak

  Katalog na wiosnę

  Doskonale, dziękuję. Akurat Księżyc i podwójne to mój plan na wiosnę w zamknięciu.
 6. A co tam, też coś wrzucę. Mak 180, Canon 200D, 1/200s, ISO 1600, 50%. Nieostrość ustawiona ręcznie na oko, bez trackingu. Lekko podostrzone w gimpie.
 7. Kochani, idźcie focić i oglądać, dziś spod terminatora wylazło Palus Epidemiarum w całej swej okazałości.
 8. No tak, ale póki ktoś tego wszystkiego nie przemyśli dobrze, to ze Słońcem lepiej zakładać wariant pesymistyczny. Teleskopy.pl na przykład mają ładny wykres, który pokazuje, że ND3.8 przepuszcza dużo więcej UV: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420 Przed włożeniem tam oka dokładnie trzeba się przyjrzeć cechom ew. dodatkowego filtra. Moim skromnym zdaniem osobnika z awersją do ryzyka.
 9. Właśnie policzyłem za wskazówką @WhyDuck ile watów dostanę z całej apertury z ND3.8 i liczba wyszła nadal śmiesznie niska jeśli chodzi o grzanie, dziękuję. Oczywiście ND3.8 nigdy do wizualnych obserwacji (ale zawsze trzeba przypominać). Jakoś to sobie oznaczę czaszkami żeby kiedyś nie pomylić filtra. Na razie tuby nie owijam, bo wychodzę na krótko, a i tak stoi przodem do Słońca.
 10. Cześć, Obserwuję tym co mam, a że mam Maka 127mm, to w Słońce też nim celuję, choć to oczywiście nie jest to sprzęt słoneczny. Głównie szybkie wyjścia z aparatem, bo mam strach przed Słońcem w visualu mimo dokładnego sprawdzania stanu folii. Niestety przy ogniskowej rzędu 1700mm obraz z ND5.0 jest już dość ciemny i czasy rzędu 1/1000s wymagają w APS-C Canonie czułości ISO800-1600, a to znowu zaczyna szumieć. Zacząłem się zastanawiać nad kupnem arkusza ND3.8, ale czy to z kolei nie spowoduje nadmiernego grzania zamkniętej tuby? Czy da się to jakoś policzyć/oszacować? Pozdrawiam!
 11. Bardzo dobra uwaga z SCT - za cenę tego Maka + AZ-EQ5 można kupić większą tubę. Zaletą Maka jest to, że raczej wiem czego się spodziewać jeśli chodzi o obraz. SCT teoretycznie mają większe wady optyczne i obstrukcję, a mnie kolorki i gwiezdne ogonki wyprowadzają z równowagi. Piszę teoretycznie, bo nigdy nie miałem okazji porównać z jakimiś celestronowymi Edge HD, a teraz to nawet nie wypada się do ludzi wpraszać na testy/porównania. Może wizualnie to bez znaczenia. No i masz babo placek.
 12. Hej, Mars będzie ładny w tym roku, a to co widzę przez swojego 127mm Maczka jest super, ale jak wiadomo zawsze chce się więcej. Rozważam teraz zakup nowego teleskopu "na specjalne okazje", dedykowanego do użytku tarasowo-miejskiego. Głównie niebo Krakowskie, sporadycznie wyjazd w lepsze warunki: dlatego rezygnuję z kryterium "łatwo transportowalny" - może będę go woził wózkiem ogrodowym na jakieś boisko. ;-) Wydaje mi się, że 180mm Mak byłby dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj mam możliwość wystawienia sprzętu na zewnątrz godzinę-dwie przed obserwacją do wychłodzenia. Z uwagi na zastosowanie głównie do obserwacji wizualnych i prostej fotografii (produkcja pamiątek, nie materiałów na forum) chyba powinno dać się go powiesić na EQ-5 PRO. Z taką ogniskową nie wyobrażam sobie używania go bez elektroniki. Stąd pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek: czy dobrze kombinuję? Czy powinienem patrzeć w inną stronę? Może Mak 150 z jakiegoś powodu jest praktyczniejszy? Albo długoogniskowy refraktor (jaki?). Może kombinowany montaż AZ-EQ5 byłby lepszą alternatywą (udźwig, AZ)? Pozdrawiam!
 13. Ja zrobiłem sobie tylko jednoklatkową pamiątkę maczkiem z centrum Krakowa.
 14. Wróciły znów na nocne niebo. W lornetce piękny kontrast między pomarańczą a smerfem. Spędziłem dziś dłuższą chwilę przyglądając się tej parze.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.