Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  34
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

18 Neutral

About knowak

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Fujinon 10x50 FMTR-SX
  SkyWatcher Mak 127mm

Recent Profile Visitors

285 profile views
 1. Też chciałbym wiedzieć, przyglądałem się im dzisiaj w nocy.
 2. Szukacz i filtr poszły. Na resztę czas minął, proszę o zamknięcie tematu.
 3. Cześć, W związku z przeprowadzką mam na zbyciu: Montaż AZ-GTi + statyw. Cena 2/3 nowego: 1200PLN Okular LET 28mm SW. Cena: 90PLN Szukacz prosty SW 6x30 ze stopką: 30PLN Mocowanie do filtra słonecznego 127mm (Maksutow): 20PLN Jest jedna trudność: montaż ze statywem do odbioru osobistego w Krakowie do niedzieli (23.08) włącznie. Później wyjeżdżam i sprzęt jedzie ze mną. :-) Okular i szukacz mogę wysłać paczkomatem (trzeba doliczyć cenę wysyłki). Montaż + statyw: sprawne, drobne otarcia na nogach. Okular: drobinki kurzu od strony oka. Szukacz: drobne plamki po kondensacji, drobinki kurzu na zewnętrznych powierzchniach. Montaż dobry do obserwacji wizualnych, bardzo lekki i mobilny. Sprawdził mi się na wyjazdach. Z Makiem 127mm drgania są tolerowalne, max. 3s do wytłumienia. Oczywiście nie dotyka się go za często, bo to goto.
 4. Jest piękna. Dziś rano (3:30 05.07) z centrum Krakowa Fujinonem 10x50 była jasna z wyraźnym warkoczem nawet na porannym niebie.
 5. Pięknie wyszło. Ktoś tu siedzi do późna. ;-)
 6. Małe lornetki niespecjalnie nadają się do obserwacji US. Pokażą coś na Księżycu, z filtrem obiektywowym plamę na Słońcu (plam na razie brak). W 10x50 Wenus blisko Ziemi przestanie być gwiazdą, podobnie Saturn. Do mini-tarczki Jowisza dołączą gwiezdne punkty jego księżyców. I.. tyle? Zostaje podziwianie gromad otwartych, da się znaleźć "chmurki" kilku gromad kulistych i galaktyk, ale tu jakość nieba zaczyna być istotna. Podobno istnieją siłacze, którzy są w stanie stabilnie trzymać lornetkę 10x50, ale ja do nich nie należę i bez statywu cierpię. 8x30 do ręki znacznie lepsza. Sprzętów konkretnych nie będę polecał, raczej staram się ustalić oczekiwania.
 7. Nikt nie wrzucał, więc dodaję pamiątkę plamek z 1 kwietnia. Mak 127mm / folia Baadera OD5.0, Canon 200D.
 8. Ja patrzyłem jakoś przed 17. Najpierw znalazłem lornetką, wtedy mózg "zaskoczył", że coś tam faktycznie jest i od tej pory bez problemu znajdowałem ją bez pomocy instrumentów. Później wyniosłem teleskop. Załączam pamiątkową 1 klatkę Canonem 200D w zasadzie bez obróbki. Kraków. Seeing kiepski i wysokie chmury, 17:20.
 9. knowak

  Katalog na wiosnę

  Doskonale, dziękuję. Akurat Księżyc i podwójne to mój plan na wiosnę w zamknięciu.
 10. A co tam, też coś wrzucę. Mak 180, Canon 200D, 1/200s, ISO 1600, 50%. Nieostrość ustawiona ręcznie na oko, bez trackingu. Lekko podostrzone w gimpie.
 11. Kochani, idźcie focić i oglądać, dziś spod terminatora wylazło Palus Epidemiarum w całej swej okazałości.
 12. No tak, ale póki ktoś tego wszystkiego nie przemyśli dobrze, to ze Słońcem lepiej zakładać wariant pesymistyczny. Teleskopy.pl na przykład mają ładny wykres, który pokazuje, że ND3.8 przepuszcza dużo więcej UV: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420 Przed włożeniem tam oka dokładnie trzeba się przyjrzeć cechom ew. dodatkowego filtra. Moim skromnym zdaniem osobnika z awersją do ryzyka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.