Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  102
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

285 Good

About knowak

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Skąd
  Ex-Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Fujinon 10x50 FMTR-SX
  SkyWatcher Mak 180mm
  Lunt 80THa BF1800

  Wcześniej: SkyWatcher Mak 127mm

Recent Profile Visitors

1251 profile views
 1. knowak

  Słońce w WL

  Trochę off-topic, ale tego samego dnia avikowałem ten rejon w h-alfa między 12:10 a 12:51, później chmury. Dopiero pod sam koniec coś się ruszyło. Pierwszy taki eksperyment, więc wybaczcie efekt. Lunt 80 + Barlow 2x + ASI1600MM. 15% z 750 klatek co 20 sekund.
 2. Wczorajsze (2021.06.16) z pokolorowanym negatywem. Podciągnięte krzywymi żeby uwidocznić protuberancje. Lunt 80THa + ASI1600MM, 20% z 750 klatek. PIPP, AS3, Gimp. Bez flata (skasowałem przypadkiem...).
 3. Jakieś foto w działaniu? :-)
 4. Dalej jest coś źle z debayeryzacją w tym tiffie. Ma być bez siatki na każdej klatce.
 5. Może lepiej najpierw sprawdzić, czy będzie zainteresowanie? Wziąć swój sprzęt na początek? Później coś tam się kupuje, bo budżet jest, a sprzęt latami leży w skrzyni...
 6. Zmontowałem sobie taką timelapsową pamiątkę z materiału zebranego w h-alfa przy okazji oglądania zjawiska. Przeskoki to dziury spowodowane wkładaniem okularu zamiast kamery i takietam. Przy okazji ogarnąłem sporo warsztatu obróbkowego. Chyba nie mam siły już dłużej nad tym siedzieć. Wstępna obróbka PIPP (stabilizacja, przycinanie), AS3 (drizzle 2x, 20% z trochę ponad 500 klatek co minutę: 100h czasu procesora), IMPPG (dekonwolucja, unsharp, krzywe), ffmpeg (stabilizacja i derotacja, crop, resize, łączenie). Lunt 80THa + ASI1600MM
 7. Moim głównym zaćmieniowym teleskopem był Lunt, ale powiesiłem też SW Maka 180 z Canonem 200D na tym samym montażu (AZ-EQ5). Przez zabawy z Luntem ten maczek celował gdzie chciał, ale dzięki cyfrowej stabilizacji da się od biedy obejrzeć timelapse z niego. 10 klatek wyzwalanych co minutę, najlepsza wybrana PIPPem, odrobinę podciągnięta przez IMPPG, stabilizacja ffmpeg.
 8. To jeszcze może dołożę ogryzka z tego samego materiału, zmasakrowanego krzywymi. Zrobiłem to dla uśmiechu i protuberancji bez pitolenia się w jakieś warstwy.
 9. Wrzucam z maksimum zanim wątek zamilknie. Materiału dużo i jeszcze się zastanawiam jak to obrabiać. Lunt 80THa 1800BF, ASI 1600MM, PIPP, AS3 Drizzle 2x, 100/500 klatek,; dekonwolucja, poziomy, lekkie podostrzenie i resize w Gimpie. Celowałem raczej w czytelny detal na tarczy niż w przymgloną subtelność. Seeing średniawy, w dodatku w ciągu tych 2 godzin pająk zdążył mi uwić kawał pajęczyny w obiektywie, ale Słońce bez spajków. ;-) 500 klatek (~37FPS) to za długo jak na Księżyc w tej skali, więc detal krawędzi raczej sztuczny w tym wydaniu. Jeszcze pokombinuję.
 10. Z założonymi i niezaślepionymi szukaczami?
 11. Tyle było w maksimum u mnie. Teraz kiedy ja znajdę czas to wszystko obrobić... Tak, ustawienia ekspozycji/gainu pseudo-losowe, dzisiaj kamera miała chrzest bojowy.
 12. Ładnie. Sam jestem winny takich fotek, ale obiecuję poprawę. Północ po prawo, zachód na górze? :-)
 13. Piękne akcje dziś na Słońcu. Kto nie ogląda / nie timelapse'uje, ten przegrał życie. ;-) Dałbym głowę, że widziałem mały rozbłysk w 2829, a super jasne protki strzelające i opadające z okolic 2831 dopełniły mojego przedpołudnia.

 14. knowak

  Słońce w WL

  Granulacja ładnie wyszła na środku tarczy.
 15. Może teleskop powiesiłeś w złą stronę? :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.