Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

85 Neutral

About knowak

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Skąd
  Ex-Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Fujinon 10x50 FMTR-SX
  SkyWatcher Mak 180mm
  Wcześniej: SkyWatcher Mak 127mm

Recent Profile Visitors

560 profile views
 1. Cześć, Rozglądam się z sprzętem do obserwacji Słońca w h-alfa. Lunt 50mm jest chwalony, chociaż z dostępnością teraz jest słabo. 60mm jest dostępny, ale też znacząco droższy, chociaż to 20% tylko większa apertura. 80mm... musiałbym już bardzo poważnie do tego podejść żeby wydać takie pieniądze. Na dodatek Lunt zaczął teraz nową serię teleskopów modularnych, które łatwo "obrać" z akcesoriów słonecznych do użytku nocnego, mają też opcje prostej rozbudowy z filtrem Ca. Znowu drożej, ale wizja wielozadaniowości i możliwość przyszłej rozbudowy jest kusząca. Czy ktoś z Was mi
 2. Najpewniej oznaczenie linii emisji CO (tlenku węgla). Dużo na CO patrzą w radioastronomii (wnioskuję z książki). Tutaj o IR, zdaje się jest 3-2 na wykresie: https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/jres/55/jresv55n4p183_A1b.pdf
 3. Zważywszy na to, ile jest w Polsce ładnych nocy, to chyba dużo efektywniej byłoby wypożyczać od kogoś. Może są takie usługi?
 4. Świetna recenzja/streszczenie. To co następne, "An Introduction to Radio Astronomy" żeby dopełnić obrazu? :-)
 5. Ja optymalizując pod mobilność i miejskie niebo kupiłem swego czasu Maka 127 na AZ-Gti. To już droga impreza, ale sporo nocnych godzin przy nim spędziłem z zadowoleniem. Oczywiście typowe problemy Maków (małe pole widzenia, małe źrenice) obowiązują, ale większość M-ek się zmieści, szczególnie jeśli oglądać "na krótko" (krótka kątówka / bez kątówki). Ten zestaw wchodzi w mały plecak + statyw na ramię.
 6. U mnie dzisiaj chmury totalne przez cały dzień, więc sprzętu nie przygotowałem. A o zachodzie Słońca nagle zrobiło się czysto, bez szans żeby zdążyć z teleskopem. Jutro leje. :Cry:

  1. astrokarol

   astrokarol

   A już widziałeś ? To i tak masz dobrze ...

  2. knowak

   knowak

   Tak... Teraz złapałem tylko lornetką przez okno zanim kolejne chmury przyjechały. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

 7. Zgadza się. Jestem godzinkę na zachód, więc u mnie już wyszedł z cienia i paradował z Io, a Europa się schowała.
 8. Pięknie widać po położeniu księżyców kiedy kto focił.
 9. Zmieściły mi się dzisiaj na matrycy Canona 200D z Makiem 180. Straszna zupa i niestety trochę przez chmury, ale są! Tylko lekko podciągnięte w darktable. Może coś się uda później zestackować.
 10. Dzisiaj krótka dziura w chmurach, więc pojechałem z aparatem nad jeziorko żeby mieć wolny horyzont. Na teleskop nie miałem czasu. Canon 200D + Tamron 70-300mm (f/8). Jedna klatka każde.
 11. Robią mikroskopy trino, czas najwyższy na takie teleskopy.
 12. Paralaksą w całkowite zaćmienie z dwóch możliwie oddalonych miejsc na Ziemi. Nie wiem. W ogóle to polecam książkę "Astronomical discoveries you can make, too!". Dużo dobrze opisanych i robialnych "chałupniczo" projektów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.