Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  64
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by knowak

 1. Jak myślałem tak dalej myślę. Dodatkowej elektroniki chyba raczej wolałbym uniknąć (Quarki). Za to na bresser.de mają teraz powystawowego Lunta LS80THa/B1200FTPT za niecałe 4100 Euro... Kusi...
 2. Cześć, Rozglądam się z sprzętem do obserwacji Słońca w h-alfa. Lunt 50mm jest chwalony, chociaż z dostępnością teraz jest słabo. 60mm jest dostępny, ale też znacząco droższy, chociaż to 20% tylko większa apertura. 80mm... musiałbym już bardzo poważnie do tego podejść żeby wydać takie pieniądze. Na dodatek Lunt zaczął teraz nową serię teleskopów modularnych, które łatwo "obrać" z akcesoriów słonecznych do użytku nocnego, mają też opcje prostej rozbudowy z filtrem Ca. Znowu drożej, ale wizja wielozadaniowości i możliwość przyszłej rozbudowy jest kusząca. Czy ktoś z Was mi
 3. Najpewniej oznaczenie linii emisji CO (tlenku węgla). Dużo na CO patrzą w radioastronomii (wnioskuję z książki). Tutaj o IR, zdaje się jest 3-2 na wykresie: https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/jres/55/jresv55n4p183_A1b.pdf
 4. Zważywszy na to, ile jest w Polsce ładnych nocy, to chyba dużo efektywniej byłoby wypożyczać od kogoś. Może są takie usługi?
 5. Świetna recenzja/streszczenie. To co następne, "An Introduction to Radio Astronomy" żeby dopełnić obrazu? :-)
 6. Ja optymalizując pod mobilność i miejskie niebo kupiłem swego czasu Maka 127 na AZ-Gti. To już droga impreza, ale sporo nocnych godzin przy nim spędziłem z zadowoleniem. Oczywiście typowe problemy Maków (małe pole widzenia, małe źrenice) obowiązują, ale większość M-ek się zmieści, szczególnie jeśli oglądać "na krótko" (krótka kątówka / bez kątówki). Ten zestaw wchodzi w mały plecak + statyw na ramię.
 7. U mnie dzisiaj chmury totalne przez cały dzień, więc sprzętu nie przygotowałem. A o zachodzie Słońca nagle zrobiło się czysto, bez szans żeby zdążyć z teleskopem. Jutro leje. :Cry:

  1. astrokarol

   astrokarol

   A już widziałeś ? To i tak masz dobrze ...

  2. knowak

   knowak

   Tak... Teraz złapałem tylko lornetką przez okno zanim kolejne chmury przyjechały. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

 8. Zgadza się. Jestem godzinkę na zachód, więc u mnie już wyszedł z cienia i paradował z Io, a Europa się schowała.
 9. Pięknie widać po położeniu księżyców kiedy kto focił.
 10. Zmieściły mi się dzisiaj na matrycy Canona 200D z Makiem 180. Straszna zupa i niestety trochę przez chmury, ale są! Tylko lekko podciągnięte w darktable. Może coś się uda później zestackować.
 11. Dzisiaj krótka dziura w chmurach, więc pojechałem z aparatem nad jeziorko żeby mieć wolny horyzont. Na teleskop nie miałem czasu. Canon 200D + Tamron 70-300mm (f/8). Jedna klatka każde.
 12. Robią mikroskopy trino, czas najwyższy na takie teleskopy.
 13. Paralaksą w całkowite zaćmienie z dwóch możliwie oddalonych miejsc na Ziemi. Nie wiem. W ogóle to polecam książkę "Astronomical discoveries you can make, too!". Dużo dobrze opisanych i robialnych "chałupniczo" projektów.
 14. U mnie dzisiaj przez chmury i średni seeing. (rozpogodziło się bardziej jak już złożyłem setup, oczywiście). Canon 200D + Mak180 + Baader Solar Continuum + Baader IR/UV Cut. 1/500s @ ISO800. Jedna klatka (raw z gimpa) i rozpaćkany stack kilkunastu klatek. Obie resize 50%. Topornie to idzie, ale pamiątka zostaje. Autostakker generuje mi mnóstwo artefaktów przy zmieniającej się ekspozycji kadru (chmury). Chyba czas zainwestować w kamerkę żeby klatek na wejściu było 10000, a nie 100. 2785 / 2786 centralnie. Na tej pojedyńczej klatce widać uciekającą już 2783. 2787 wygląda
 15. image.png.d9bc4bcc9ad9a6c6ef5f269efb7d6d3c.pngTak tak tak tak tak... :D

  1. Mateusz.G

   Mateusz.G

   Nie nie nie nie....

   IMG_20201129_085703.jpg

 16. Dziękuję za wątek, też ostatnio zastanawiałem się, czy coś takiego istnieje...
 17. Przepraszam, załadowała mi się wersja angielska strony.
 18. Wygodniej się ogląda, gdy południe jest z grubsza na dole klatki. :-)
 19. Niestety sporo drożej. Za to faktycznie fatygi mniej. ;-)
 20. Baader bezpośrednio nie sprzeda, bo deltaoptical jest dystrybutorem w Polsce i do nich trzeba pisać/dzwonić. Testowałem.
 21. Folia o gęstości optycznej 5.0 czy 3.8? Do focenia makiem zdecydowanie polecam 3.8, inaczej trudno o dobre czasy i dobre ISO.
 22. Oczywiście nakłamałem w tym poście powyżej. Obrabiałem pojedynczą klatkę, ale jak przyszło do wybierania pliku o 3 w nocy, to wrzuciłem stack ~20 z Autostakkerta. Mea culpa.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.