Jump to content

knowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  96
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by knowak

 1. Moim głównym zaćmieniowym teleskopem był Lunt, ale powiesiłem też SW Maka 180 z Canonem 200D na tym samym montażu (AZ-EQ5). Przez zabawy z Luntem ten maczek celował gdzie chciał, ale dzięki cyfrowej stabilizacji da się od biedy obejrzeć timelapse z niego. 10 klatek wyzwalanych co minutę, najlepsza wybrana PIPPem, odrobinę podciągnięta przez IMPPG, stabilizacja ffmpeg.
 2. To jeszcze może dołożę ogryzka z tego samego materiału, zmasakrowanego krzywymi. Zrobiłem to dla uśmiechu i protuberancji bez pitolenia się w jakieś warstwy.
 3. Wrzucam z maksimum zanim wątek zamilknie. Materiału dużo i jeszcze się zastanawiam jak to obrabiać. Lunt 80THa 1800BF, ASI 1600MM, PIPP, AS3 Drizzle 2x, 100/500 klatek,; dekonwolucja, poziomy, lekkie podostrzenie i resize w Gimpie. Celowałem raczej w czytelny detal na tarczy niż w przymgloną subtelność. Seeing średniawy, w dodatku w ciągu tych 2 godzin pająk zdążył mi uwić kawał pajęczyny w obiektywie, ale Słońce bez spajków. ;-) 500 klatek (~37FPS) to za długo jak na Księżyc w tej skali, więc detal krawędzi raczej sztuczny w tym wydaniu. Jeszcze pokombinuję.
 4. Tyle było w maksimum u mnie. Teraz kiedy ja znajdę czas to wszystko obrobić... Tak, ustawienia ekspozycji/gainu pseudo-losowe, dzisiaj kamera miała chrzest bojowy.
 5. Ładnie. Sam jestem winny takich fotek, ale obiecuję poprawę. Północ po prawo, zachód na górze? :-)
 6. Piękne akcje dziś na Słońcu. Kto nie ogląda / nie timelapse'uje, ten przegrał życie. ;-) Dałbym głowę, że widziałem mały rozbłysk w 2829, a super jasne protki strzelające i opadające z okolic 2831 dopełniły mojego przedpołudnia.

 7. knowak

  Słońce w WL

  Granulacja ładnie wyszła na środku tarczy.
 8. Może teleskop powiesiłeś w złą stronę? :-)
 9. 31 maja, koło południa czasu lokalnego. Niestety z powrotem na Canonie i na dodatek zapomniałem o flatach, chociaż przygotowałem sobie folię... 10 klatek z 50, resize 67%. Eksperymenty z DS, detal tarczy wizualnie dużo lepszy, ale na razie bez filtra przeciwodblaskowego. Wrzucam jako pamiątkę.
 10. Rzadko kupuję wino, ale jeśli już to robię, to na pewno dla etykiety. ;-)

  index.jpeg

  1. Show previous comments  4 more
  2. knowak

   knowak

   Sprzęt jest ok, ale właśnie nie rozumiem z tą krzywizną. Wszechświat nie jest płaski, a wszyscy chcą płasko na fotkach...

  3. RMK

   RMK

   Jak się rozchorujecie po szybkim opróżnieniu zawartości to polecam tematycznie ...

   DSC00085m.jpg.44d1b05abe080141007b80b50645f8e7.jpg

  4. Herbert West

   Herbert West

   Ha! Są też dwie tematyczne z jednej z moich ulubionych gorzelni. Ale wolę zamiast tego szkła kupić takie do patrzenia- a dałoby się, bo te buteleczki kosztują po 2 tysie każda :-O

   a90b7248-2936-4cef-9285-d9ee3b437631.png

   distillery0066-3.jpg

 11. Nie wierzę, chyba zobaczę jutro Księżyc. :D image.png.1b51f3d2461c505adf523ead914b1120.png

  1. lkosz

   lkosz

   noo... a co w tym niezwykłego?

  2. knowak

   knowak

   Ostatnio miałem ciągle chmury albo mnie nie było w domu. :P

    

   Za to teraz mam dylemat, bo topole (?) dostały szału i wszędzie jest biało. Może mi nie zalepią szkła. :D 

  3. lkosz

   lkosz

   aaa to stąd ta radość...

 12. Takie moje znalezisko z dzisiaj: http://www.jb.man.ac.uk/~pulsar/Education/Sounds/sounds.html

   

  Niby nie nowa informacja, ale usłyszenie tego zupełnie zmieniło mój odbiór. Jeden pik == jeden obrót gwiazdy cięższej od Słońca. Gęsia skórka...

  1. seg

   seg

   Totalnie bezużyteczne.. Do 440Hz możnaby gitarę nastroić, ale tu.. ;)

  2. knowak

   knowak

   Możesz sprawdzić jak bardzo Ci się zegarek spóźnia. :-)

 13. No dobra, wszystko co mogło pójść źle - poszło. Flat z krzywym gradientem, północny panel robiony sporo później niż południowy (na montażu azymutalnym :D).

   

  Wersja artystyczna szyta i wyrównywana huginem.

   

  Panel południowy w natywnej rozdzielczości z ASI178MM, po dekonwolucji i kontrastach w gimpie. Jedyny sukces - flat zeżarł większość szachownicy z tego dziadowskiego sensora.

   

  23.04.2021 po południu.

   

   

  sb.jpg

  aaaaaa2.jpg

  1. knowak

   knowak

   (prawie udało się zrobić dobrego flata luntem, to w zasadzie uznaję za sukces)

  2. flamezz

   flamezz

   Bardzo fajnie wyszło :)

 14. Dwie noce temu trafił mi się taki seeing... Detal na Księżycu w SW Maku 180 + bino Baader Maxbright II + BCO 18mm groził pokaleczeniem oczu, taki był ostry. Od razu zachciało mi się kupić coś do większych powiększeń na takie rzadkie noce. Nie chciałbym przesadzić z ceną, bo nie będzie w częstym użyciu niestety. Zależy mi głównie na kontraście, pole widzenia i ER są mniej istotne. BCO 10mm pasowałyby do zestawu, ale źrenica wychodzi za mała, zwłaszcza z mętami. Więc raczej coś w zakresie 11-12mm. Masuyama Ortho 12.5mm? Vixen SLV 12mm (drogo)? Niech każdy swoje chwa
 15. Dokładnie, chmury pomagają. Najtrudniesza sztuka, to przekonać mózg, że na jednolitym niebie należy jednak spodziewać się jasnej kropki. Sprzętowe odszumianie działa za dobrze. Załączam Wenus z maja zeszłego roku, około 1 po południu. Ogniskowa 55mm, więc widać w zasadzie "jak okiem".
 16. Testy nowej kamery z środy 21.04.2021, robione o ~20:40 czasu lokalnego, pół godziny po zachodzie Słońca. Niebo nadal było dość jasne, wyraźnie niebieskie. ZWO ASI178MM, SW Mak 180. AS3, 480 / 5000 klatek. Resize 67% i delikatna korekta w gimpie.
 17. Testy ASI 178MM z Luntem 80 w środę. Fatalna szachownica schodzi z tego sensora, nie wiem na razie jak to sprawnie usunąć...
 18. Słonko z 17.04.2021, w południe czasu lokalnego. Seeing z naprawdę dobrymi momentami, ale nadal walczę Canonem, więc tylko ~60 klatek, resize 67%. Sprzęt jak ostatnio. Tarcza w negatywie, bo tak jest czytelniej...
 19. Dobrze, że już wiosna. M13 nawet Makiem z miasta jest warta zarwanej nocy... <3

 20. Wreszcie poskładałem Księżyc z 30go marca. Mak 180 + Canon 200D, 2 panele. Seeing bleh, w okularze trzeba było sporo cierpliwości żeby złapać detal. Canon w takich warunkach zupełnie leży. 100 klatek na panel, z czego najostrzej po wybraniu ledwo 10, ale dla redukcji szumu poszło 25%. Końcowy downsize ok 50%... :(Nie zauważyłem też, że na południu mi ostrość uciekła, więc szkoda kleić. Pamiątka jest, na forum wstyd wstawiać. :D

  pano1.jpg

 21. Dziękuję. To jest BF1800. Na rawach przed stackowaniem jest oczywiście paćka: wrzucam czerwony raw-raw tak ja to widać w kolorze z aparatu i jedna klatka po samej regulacji gammy w Gimpie. Tak, planuję eksperymenty z kamerką planetarną. W 200D pracuje ledwo 1/4 matrycy przy tej ogniskowej, co daje trochę miejsca dla barlowa, ale czasy są i tak słabe na ISO400 (blisko unity gain tej matrycy), nie mówiąc o FPS i męczeniu migawki.
 22. Moje pierwsze kroki w Słońcu h-alfa. Od 29. marca nie miałem czystego nieba, więc wrzucam co mam z tej daty. Lunt 80 i Canon 200D, tylko 30-40 klatek na zdjęcie. Wnosząc po szumie i ruchu detalu między klatkami (seeing), to nadal za mało. Warunki były ok, Słońce na południku, ale niebo lekko przymglone. Eksperymenty z obróbką - czy zostawić B&W, czy kolorować na żółto, czy może iść w H-alfa róż? Wersje z protuberancjami składane z 2 warstw wyciąganych osobno z tej samej ekspozycji, ostrzone w AS3 przed finiszem w Gimpie. Wersja bez protuberancji bez ostrzenia w AS3 Północ powi
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.