Jump to content

Tom12

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Tom12

 • Rank

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Chyba już wiem co jet tego przyczyną. Jak sprawdzę to dam znać.
 2. Cześć, Dwa dni temu kupiłem swój pierwszy teleskop - Sky-Watcher 200/1000 na HEQ5 (nowy). Złożyłem go, a gdy chciałem przeprowadzić pierwszą obserwacje księżyca napotkałem problem. Przez okular widziałem tylko wielką jasną plamę. Korzystałem z okularów dołączonych do zestawu (10mm i 25mm) oraz filtru księżycowego. Oddalanie i przybliżanie okularu nic nie pomogło. Kolimacji nie sprawdzałem, ale według sprzedawcy teleskop powinien być już zkolimowany. Liczę na szybką pomoc. Z góry dzięki.
 3. Cześć, sorry, że znowu wam przeszkadzam, ale znowu mam kilka pytań . Spowodowane jest to tym, że zmieniły się moje możliwości, a mianowicie mam dostęp do dobrego aparatu. Z tego powodu chciałbym kupić teleskop, który nadawałby się do astrofotografii. Obecnie zastanawiam się nad Sky-watcherem 200/1000 na eq 5. Tylko zastanawiam się co zrobić z napędem. 1. Czy kupić go odrazu z teleskopem, czy dokupić go po jakimś czasie gdy trochę ogarnę temat? 2. Jeśli kupować to czy sam napęd to czy z systemem GoTo? 3. Czy GoTo jest mi wogóle potrzebne (na tym etapie)? Z góry dzięki za odpowiedzi.
 4. Własnie czytałem o kolimacji i jej sposobach. Tylko mam teraz pytanie jak duża jest różnica między kolimacją pudełkiem po kliszy, a przy użyciu kolimatora? Czy opłaca sie go zakupić? Chyba właśnie takiego kupię. Tylko zastanawiam się czy lepiej jest kupić 8 calowego i więcej akcesorii czy dołożyć parę stówek i kupić już 10 calowego Newtona? No właśnie, zapominiałem spytać. Czy opłaca się kupić używany teleskop na giełdzie? Bo osobiście trochę się boję, że nie mam jeszcze wystarczającej wiedzy i ktoś wciśnie mi teleskop z jakąś usterką.
 5. Ok. Bardzo mi pomogliście i rozwiajliście moje niejasności. Wielkie dzięki.
 6. Trochę jeszcze poczytałem i chyba skłaniałbym się do tego 8 calowego Newtona, lub czegoś podobnego. Co do mobilności to miałbym możliwość jego transportu. Tylko mam pytanie: Czy za pomocą tego Newtona jest możliwość robienia zdjęć, a jezeli tak to ile by mnie to dodatkowo kosztowało? Co prawda zdjęcia nie są dla mnie najważniejsze, ale nie ukrywam, że było by miło mieć jakąś pamiątkę po obserwacjach. Z góry dziękuję za otrzymaną pomoc.
 7. Coś tam czytałem. Tylko problem jest w tym, że różne osoby polecają różne teleskopy i nie wiem który wybrać. żeby podjąć jak najlepszą decyzję. Na rynku jest tak duzy wybór, że ja, jako osoba zaczynając dopiero z tym tematem, gubię się. Dlatego proszę o waszą pomoc.
 8. Witam, Mam 16 lat i chciałbym rozpocząć swoją przygodę z astronomią. Do dyspozycji mam kwotę 2000zł. W tej cenie chciał bym zakupić teleskop wraz z wszystkimi potrzebnymi akcesoriami. Dodam, że mieszkam w domu jednorodzinnym, dlatego mam miejscę na przechowanie większego teleskopu, jednak nie chiałbym, aby był zbyt duży, tak żeby dało się go przewieść (mieszkam na obrzeżach dużego miasta więc nie jest tu zbyt ciemno). Bardzo proszę o pomoc w wyborze odpowieniego sprzętu, gdyż wybór na rynku jest ogromny, a sam się w tym jeszcze nie zbyt orientuję.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.