Jump to content

MaciejW

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

12 Neutral

About MaciejW

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. MaciejW

  APO

  Sam bardzo powoli rozglądam się za czymś w ogniskowej 350-400, czego nie trzeba będzie kolimować ;) A co z tymi dwoma kwadrupletami, nikt się o nich nie wypowiadał, a wiszą u mnie w zakładce: TS-Optics TSQ-71ED i MEADE 6000 SERIES 70MM F/5 ?
 2. Flaty, biasy i darki zawsze dodają szum. Ich zadaniem jest tylko wyeliminować pewne błędne sygnały/wady optyki. Zdjęcia, które pokazałeś mogą trochę kłamać i aby pokazać poziom szumu tła powinieneś je wyciągnąć na podobny poziom i podać odchylenie standardowe dla tła. Biasów i flatów robię 200+ i stackuję do masterów nawet dla DSLR, bo to szybko idzie i wystarczy raz zrobić.
 3. Mam newtona z tytułu i udało mi się pchnąć go trochę do przodu, ale niestety dalej mam problem. Prawdopodobnie z wyciągiem. Pomógł mi poradnik jolo: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4121-kolimacja-newtona-pod-astrofoto/ Wypoziomowałem teleskop zamocowany w montażu, ustawiając poziomicę na wyciągu. Wyznaczyłem przeciwległy punkt tuby względem wyciągu. Następnie sprawdziłem czy kolimator laserowy trafia w ten punkt, wyciąg wymagał podniesienia z jednej strony. Znowu wypoziomowałem i sprawdziłem laserem i teraz pierwszy problem: kropka lasera porusza się po tubie w trakcie chowania i wysuwania wyciągu. Myślę, że tak nie powinno być, jeśli laser trafia też w punkt przeciwległy do wyciągu. Następnie ustawiłem offset. Przyłożyłem czystą kartkę papieru do LW, z wydrukowaną elipsą i zaznaczonym offsetem. Offset obliczyłem ze wzoru 1.414*(mniejsza oś elipsy LW / (4*światłosiła teleskopu). Na koniec kolimacja śrubami LW, LG, sprawdzenie w 'polu'. Tutaj problem numer dwa, różne ustawienia teleskopu, różne wyniki. Andromeda była wykonana jako pierwsza, ostrość u góry ok, na dole okręgi zamiast gwiazd. Następnie wycelowanie w Veila, sprawdzenie ostrości i wszystkie gwiazdy przyzwoite. Czy to wynik uginania się wyciągu, czy może innego elementu teleskopu?
 4. Mój d600 miał dwa szkła przed matrycą, jedno zielonkawe - low pass filtr, który usuwamy przy astromodzie i bezbarwne z warstwami. Zmierzyłem spektrum tego bezbarwnego i to jest dobry filtr UV/IR cut, więc wystarczyło wyciągnąć low pass filtr i tyle. Jedynie takie rozwiązanie ma wadę, ponieważ zmienia drogę optyczną pomiędzy obiektywem i matrycą. Obiektywy, które mają na styk nieskończoność mogą już nie ostrzyć na gwiazdach, oraz obiektywy krótkoogniskowe wykazać dużą komę. U mnie samyang 14mm/2.8 pokazał właśnie dużą komę po modyfikacji. Teraz planuje zamówić szkło z warstwami przeciwrefleksyjnymi i je wsadzić zamiast low pass filtru. https://www.uqgoptics.com/stock-product/ATG-5055.aspx
 5. Znalazłem odpowiedź na zielonkawe halo: brak zaznaczonej opcji CFA w CosmeticCorrection, następnym razem wybiorę preview z najjaśniejszym obiektem na zdjęciu. Tak samo pojawił się podobny artefakt na wschodnim veilu. Co powinienem jeszcze poprawić w obróbce? chętnie usłyszę krytykę
 6. Powoli ogarniam swoje pierwsze szerokie pola, po pierwszym wyjeździe astronomicznym po raz pierwszy używając pixinsight Niestety tylko 11 klatek, 120s, iso 400, nikon d600 mod, samyang 135 na f/2.8 na iOptron skyguider pro. Połowę klatek musiałem wywalić, bo gwiazdy pojechane, ale montaż przeszedł kolimację, dostanie guiding i zobaczymy co da się wyciągnąć w przyszłości Na najjaśniejszej gwieździe (Aljanah) pojawiło mi się dziwne zielonkawe halo, już na etapie zdebajerowanych klatek, pojawia się ono też w innych obiektach, ktoś wie dlaczego?
 7. 2 calowy filtr zamocowany w korektorze komy powinien tak samo, albo i lepiej działać niż eos clip. Niemodowany aparat ma wewnątrz filtr low pass, który blokuje przynajmniej 80% czerwonego światła mgławic, więc możesz mieć tutaj problem. W podobniej cenie do Optolonga są filtry Hutech LPS-V4 - mają zarówno 2" jak i clip do Canona. cmku, próbowałeś fych filtrów na jasnych gwiazdach? Ciekawy jestem czy jest halo
 8. Mój pierwszy timelapse, nikon d600 z wyciągnietym filtrem low pass, samyang 14mm f/2.8, Teneryfa. Początkowo klatki co 10s, pod koniec co 20s. Nawet światło zodiakalne się załapało Czy w LRtimelapse da się ustawić mniej niż 30 klatek na sekundę?
 9. Możesz spróbować napisać do PabloM z forum astromaniak, kiedyś miał na sprzedaż obejmę do asi-071 cool, stara wersja tej kamery miała średnicę 78mm, czyli tyle co asi 1600, o ile się nie mylę. Link do profilu: https://www.astromaniak.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2322
 10. Mam NEQ-6R i nie mam z tym problememu. W swoim EQ3-2 mam problem, ale tam nawet bez obciążenia ciężko chodzi - gwint już się wyrobił. CO do krótkich czasów, to może Twoja lunetka biegunowa nie jest dobrze ustawiona? Ustaw montaż, tak, aby przez lunetkę biegunową widzieć jakiś punkt odniesienia pionu - krawędź budynku, rynna, coś prostego, długiego w oddali, co jest pionowe. Jako pierwsze sprawdź czy lunetka jest ustawiona w osi montażu - zacznij obracać montaż w osi lunetki i zobacz czy podczas obracania cały czas wskazuje ten sam punkt. Jako drugie zobacz czy jak ustawiłeś montaż w pionie, to lunetka też wskazywała pion - obracając montaż w osi lunetki ustaw go tak, jak ustawiasz przed obserwacjami (ale dalej na budynek) i zobacz czy linia łącząca godzinę 12 z 6 równoległa do pionów budynku. W swoim Ioptronie musiałem po sprawdzeniu obrócić lunetkę o około 10 stopni. EQ6 nie sprawdzałem, bo i tak ustawiam go metodą dryfu w PHD2.
 11. Sam planuje zamowic ten korektor, z tego co wiem TS ma do niego przejsciowke pozwalajaca wkrecic korektor do wyciagu od TS znajdujacego sie w ich newtonie. Usztywnia to konstrukcje, oraz sprawia, ze latwiej jest ustawic matryce prostopadle do osi optycznej. Z ich wyciagiem i korektorem Baadera czesto mam z tym problem.
 12. Ja nic sugerowałem, tylko pytam Mam ten teleskop i myślę czy to była zła decyzja. Szczęście w nieszczęściu, że jestem początkujący, seeing mam kiepski (20m. n.m.p) i duże light pollution, to raczej jakość lustra w żaden sposób mnie nie ogranicza. Więc jakby ktoś chciał to mogę odpowiedź na pytania.
 13. w stosunku do pełnych wymiarów 30% od góry i 40% od prawej masz kreskę po satelicie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.