Jump to content

MaciejW

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  102
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

238 Good

About MaciejW

 • Rank
  Regulus

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. dzięki szukałem obiektu, nie znalazłem, pewnie odblask, ale pierwszy raz go zauważyłem na tej pracy i kształt dziwny, więc zostawiłem w niepewności co to jest i w obawie przed zbyt dużą ingerencją
 2. Widzę po innych tematach, że nie tylko ja cierpię na rzadkie weny do obróbki tak więc prezentuję materiał zbierany pół roku na La Palmie. Mozaika dwu panelowa, miałem 40 nieporuszonych klatek na panel, ale szczegółowa weryfikacja odrzuciła połowę - gradienty, im niżej nad horyzontem, tym jaśniejsze niebo, muszę sobie wyższy limit ustawić niż 30 stopni. Materiał nieodszumiany, bo nie podobały mi się wyniki odszumiania. Będzie motywacja dozbierać kiedyś materiału. I znowu widzę, że nie radzę sobie z zmniejszaniem gwiazd w gęstych polach blisko drogi mlecznej. Ale dość marudzenia, podobają mi się wybrane kadry, dużo się dzieje, mnóstwie mgławic uroku dodaje W Orionis w prawym górnym rogu. Ciemne niebo pozwoliło pokazać naprawdę wiele, będzie z czego wybierać przyszłe kadry, jak już się zdecyduję na podróżny teleskop. Nikon D750 mod, samyang 135/2 na f2.8, 2 panele po 20x5min, iso 400. Na życzenie mogę udostępnić większą rozdzielczość.
 3. Wg mnie gwiazdy zbyt mocno wpadają w niebieski
 4. Dzisiejszym APODem została praca naszego kolegi @bartoszw, https://apod.nasa.gov/apod/ap200701.html gratuluję i cieszę, że na APOD trafia wartościowa praca Link to do tematu opisującego timelapse na naszym forum
 5. No i z nałożenia mojego zdjęcia i tego z New Horizons wychodzi 18" różnicy położenia, we wcześniejszych obliczeniach wyszło mi 19.2", więc 5% błędu Niesamowite, są odległości w kosmosie, najdalej położona od Ziemi kamera, pokazuję paralaksę położenia 19", czyli mniej niż grubość kartki papieru w wyciągniętej ręce. Obraz z mniejszą ilością gwiazd jet mój, robione z Berlina, z balkonu, SW80/400 + asi120 + zwo IR 850, 80x5s, bo mi balkon na dłuższe ekspozycje nie pozwala
 6. Też mam węglowego newtona od TS-a, 200mm f/4 i jestem przekonany, że ma szczelinę pomiędzy LG i tubą. Zawsze włączam fabryczny wentylaror i nigdy nie miałem rosy na LG, mimo, że mam krótszą tubę. Trzeba też pamiętać, że wentylator nie tyle co chłodzi lustra, co wyrównuje jego temperaturę z otoczeniem. W późniejszej fazie nocy wręcz ogrzewa lustra, bo ciała stałe szybciej się oziębiają w nocy niż powietrze, ponieważ ciała stałe dużo lepiej emitują podczerwień niż powietrze.
 7. Gęstość optyczna, czyli absorpcja, czyli logarytm dziesiętny ze stosunku oryginalnego sygnału do tego co przeszedł przez filtr
 8. Jak oni obliczają takie QE dla kolorowej kamery?
 9. 'Chorowałem' na ten egzemplarz parę tygodni temu, bo bardzo lekki i jasny apochromat. Niewiele informacji w sieci. Z niewielu zdjęć nim wykonanych, które udało mi się znaleźć znacząca część miała aberrację chromatyczną, albo podłużne gwiazdy. Pisałem do nich e-mail, spytać jak określają kolimację optyczną i czy mają jakieś zdjęcia nim wykonane, ale bez odzewu. Dzwonić mi się już nie chciało po znalezieniu zdjęć. https://www.astrobin.com/search/?q=BORG+101ED&d=i&t=imaging_telescopes Mają jeszcze Borg 125SD na sprzedaż, ze znalezionych zdjęć często widziałem podłużne gwiazdy w rogach. Nawet na stronie producenta wisi zdjęcie ze skopanymi gwiazdami. Ok, zdjęcie wykonane średnim formatem - 70x60mm, ale jak próbowałem nałożyć pełną klatkę, to dalej było widać skopane gwiazdy.
 10. Dzięki Tobie wczoraj poprawiłem swoją, teraz znacznie przyjemniej się teraz przez nią patrzy. Tylko maski, które miałem pod ręka pokazują głównie środkową linie, a brakuje mi dwóch bocznych, tworzących krzyż, przez co ciężko mi dokładnie stwierdzić, gdzie jest środek - gwiazda. Wie ktoś jakie parametry powinna mieć maska bahtinova dla lornetki 7x50? Jaką ogniskową ma obiektyw takiej lornetki?
 11. dzięki, to już wiem od bartosza wychodzi światłosiła f/3.8
 12. Nie wiem, nie znam się, ale widziałem, że @Jarzyna B. miał feather touch w swoim Dlaczego?
 13. Super dzięki, czyli jeszcze można dużo zejść z wagą i długością. To teraz tylko muszę się zastanowić czy chcę wyłożyć więcej Skoro temat wyciągu został poruszony, to czy po zmianie wyciągu na feather touch 3,5" dalej można używać reduktora i extendera ogniskowej?
 14. Cześć, jaką długość transportową ma Takahashi FSQ106? Nie mogę się zdecydować czy epsilon 130 czy dozbierać i kupić FSQ106. Jednym z kryteriów jest łatwość transportu samolotem. Na stronie Takahashi jest podana długość FSQ106 ze złożonym odrośnikiem. Ale po stronie wyciągu dalej są różne adaptery. Jaką długość ma FSQ106 ze złożonym odrośnikiem i kończący się na wyciągu? Gdzieś jeszcze słyszałem, że FSQ106 można rozkręcić, a w bagaż podręczny zabrać tylko obiektyw. Poniżej rysunek ze strony takahashi:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.