Jump to content

MaciejK87

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  174
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

69 Neutral

About MaciejK87

 • Rank
  Antares
 • Birthday 06/30/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wałbrzych
 • Zainteresowania
  Astronomia, modelarstwo redukcyjne, literatura, gry wideo, motoryzacja
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10", Bresser Messier 152l/1200, lornetka Bresser 20/80

Recent Profile Visitors

270 profile views
 1. Jak jesteś z okolic Wałbrzycha to zapraszam na jakieś wspólne obserwacje. Mam co prawda budżetowe teleskopy, spoza listy Twoich zainteresowań ale zawsze to jakieś nowe doświadczenia i szersza wiedza.
 2. Sprzedam jak w tytule, montaż ten to nietrafiony prezent. Wypakowany i użyty dosłownie jeden raz w celu sprawdzenia czy jest kompletny. Cena 550 zł do negocjacji.
 3. Sprzedam achromat firmy Bresser 152L. Teleskop jest używany, stan bardzo dobry. Optyka w stanie idealnym. Drobne rysy na szynie montażowej. Cena 1700 zł do negocjacji. Odbiór tylko osobisty. Dodałem kilka aktualnych zdjęć.
 4. Rzetelne szkice są wg mnie bardzo ważne dla początkujących. Tylko na ich podstawie można sobie wyrobić pogląd na to co będziemy widzieć przez teleskop przed jego zakupem. Nie każdy ma możliwość i śmiałość na początku, zeby umówić się na zlot i skorzystać ze sprzętu obcych ludzi.
 5. Wydaje mi się że o to właśnie chodzi w sztuce astrofotografii. Koledzy próbują przedstawić na zdjęciach kosmos takim jaki jest w rzeczywistości, a nie tak jak odbiera go bardzo ograniczone ludzkie oko i mózg. Co do głównego tematu wątku zgadzam się całkowicie, mnie też brakuje tutaj większej ilości rzetelnych szkiców i opisów. Wszystko oczywiście jest do nadrobienia i mam nadzieję że ten wątek natchnie innych do pracy i publikacji swoich szkiców i opisów.
 6. Można zobaczyć jakieś zdjęcia?
 7. Serial ten ma w pewnym stopniu fikcyjną fabułę, np. motyw dziennikarza-specjalisty od spraw misji Apollo jest wymyślony. Może dlatego nie zdobył tak dużej popularności. Ale tak czy inaczej warto obejrzeć. Jest obecnie dostępny na netflixie.
 8. https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/bezposrednie-zdjecie-masywnej-egzoplanety-1505.html
 9. Mam achromat Bressera 152/1200, obecnie jeszcze na montażu exos-2 czyli odpowiedniku eq5. Sam montaż i statyw to wg mnie nieporozumienie (mówiąc delikatnie), zarówno jeżeli chodzi o jakość jak i pracę z tak długą i ciężką rurą. Montaż ma kilka miesięcy a już się pojawiły delikatne luzy na osiach, wycieki smaru i rdza, przy obchodzeniu się z nim bardzo ostrożnie. Statyw jest zbyt niski i delikatny przez co podczas obserwacji pojawiają się spore drgania, dla mnie nie do zaakceptowania. Problemem jest też obserwacja okolic zenitu, trzeba się kłaść na ziemi. Przy długim refraktorze dochodzi też problem dosięgania ręką do pokręteł mikroruchów przy jednoczesnym patrzeniu w okular. Obecnie jestem na etapie kompletowania ciężkiego statywu geodezyjnego, przejściówki, słupa i szukaniu montażu azymutalnego o jak największym udźwigu, bo to wg mnie jedyne sensowne rozwiązanie do obserwacji wizualnych. Jeżeli chodzi o montaże paralaktyczne to pełny komfort zapewni chyba dopiero eq6 z napędami i elektroniką. Montaż paralaktyczny exos-2 można ustawić do pozycji azymutalnej, bez wykręcania lunetki biegunowej i podejrzewam że inne też tak mają. Tak czy inaczej tanio nie będzie.
 10. Wrzucam zdjęcia połączonej lustrzanki z teleskopem. W wersji bez Barlowa i z nim, przy całkowicie schowanym wyciągu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.