Jump to content

MaciejK87

Społeczność Astropolis
 • Posts

  205
 • Joined

 • Last visited

About MaciejK87

 • Birthday 06/30/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wałbrzych
 • Zainteresowania
  Astronomia, modelarstwo redukcyjne, literatura, gry wideo, motoryzacja
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10", Bresser Messier 152l/1200, lornetka Bresser 20/80

Recent Profile Visitors

715 profile views

MaciejK87's Achievements

142

Reputation

1

Community Answers

 1. Miałem ten okular (GSO 15 SV), dawał bardzo dobre obrazy w achromacie Bresser 152L 1200. Jeżeli chcesz go używać z refraktorem to polecam, jeżeli z Newtonem to odradzam. Na próbę raz użyłem go w GSO 10" i z tego co pamiętam to obraz gwiazd nie był dobrej jakości.
 2. Uważaj na transport tej lornetki. Mi przy lekkim stuknięciu o blat stołu zrobił się niewielki zez. Teoretycznie ma opinie wytrzymałej, ale mój egzemplarz tego nie potwierdził (pudełko było kolorowe ).
 3. Jeżeli kolimowanie kolimatora już nie jest zniechęcające to polecam kolimator GSO. Tani, solidny i spełnia swoją funkcję. Nie widzę sensu przepłacać za sprzęt, jeżeli będzie używany do wizuala.
 4. To model plastikowy z zestawu firmy Hasegawa. Wzbogacony o elementy fototrawione, malowany w większości aerografem i poprawiany pędzlem.
 5. Wrzucę swoją próbę połączenia hobby astronomicznego z modelarstwem. Model przedstawia najbardziej znanego podróżnika międzygwiezdnego w skali 1:48, czyli jedną z sond Voyager.
 6. Używam go i jest ok, wymagał kolimacji na początku ale sprawuje się bez zarzutu.
 7. Kolimator jest łatwiejszy w ustawieniu niż sam teleskop. Tylko trzeba kupić taki który ma łatwo dostępne śruby do kolimacji, no i trzeba mieć mały imbus.
 8. Ja wożę swoje GSO 10" na miejscówkę jakieś 7 kilometrów, po względnie dobrych drogach. I po takiej podróży kolimacja jest zawsze lekko rozjechana. Śrub nigdy nie dokręcam na siłę dla bezpieczeństwa lustra. Patent na to jest taki że przed wyjazdem kolimuje dość dokładnie, a przed obserwacjami robię poprawki kolimatorem laserowym (nie ma z nim problemu w ciemnościach), oczywiście sam kolimator też mam już zjustowany.
 9. To i ja wrzucę swoją "rzepiarską" wersję z 9.06.2021 r.
 10. Obecnie to trudny temat do uchwycenia ze względu na białe noce. W jakich godzinach próbujesz zobaczyć ten obiekt? Bo przed 23:00 raczej nie ma szans na obszarach podmiejskich.
 11. Podsumowując, wg reklam firm farmaceutycznych wszyscy mamy hemoroidy, nieświeży oddech, łupież jak płatki śniegu, zaparcia, suche pochwy i niepłonące konary jednocześnie, zrogowaciałe pięty, zniszczone wątroby i bierzemy kiepski jakiś magnez. Człowiek czuje się obrzydliwie po chwili spędzonej przed TV. A my tu dyskutujemy o jakiejś tam szczepionce .
 12. Fakt. Auto tańczyło na zawieszeniu i szła ściana deszczu, do tego bliskie uderzenia piorunów. Nastawiałem się na lornetkowe obserwacje zaćmienia a dostałem widowisko dużo dynamiczniejsze .
 13. A to wałbrzyskie warunki mniej więcej o 12:30. Słońce wyszło zza chmur już po zaćmieniu. Za jakość zdjęcia przepraszam, ale nie mogę dojść do ładu z nadmiarem bajerów w nowym telefonie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.