Jump to content

MaciejK87

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  156
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

64 Neutral

About MaciejK87

 • Rank
  Antares
 • Birthday 06/30/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wałbrzych
 • Zainteresowania
  Astronomia, modelarstwo redukcyjne, literatura, gry wideo, motoryzacja
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10", Bresser Messier 152l/1200, lornetka Bresser 20/80

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Książki nie znalazłem ale podaję link który może się przydać. https://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/apollo15info.html
 2. Wyszedłem z założenia że jest bardzo młody, i dlatego zakłada te chaotyczne wątki.
 3. Napisz cokolwiek o okularach które Cię interesują, i najlepiej podaj link. Bo z tego co do tej pory napisałeś nic nie można wywnioskować. Tytuł wątku też powinien być trochę bardziej szczegółowy.
 4. Pod wyciągiem powinieneś mieć dwie śruby, jedna odpowiada za całkowite zablokowanie ruchu, druga za opór pracy wyciągu. Jeżeli wkładasz cięższy okular ta druga śruba powinna być nieco bardziej dociśnięta a pierwsza poluzowana, przynajmniej tak jest w GSO. Spróbuj metodą prób i błędów. Ale nie dociskaj na siłę, do oporu, ani jednej ani drugiej.
 5. Dobrze by było żeby autor wątku się wypowiedział co ma dokładnie na myśli przez mobilność. Jak widać dla niektórych lornetka 20x80 jest za ciężka a dla innych wniesienie 10" dobsona na Giewont to nie problem. Trzeba to doprecyzować żeby sensownie doradzać.
 6. W Tatrach ze statywem i żurawiem przebijesz tych którzy wchodzą na Giewont w japonkach. Serio to do takich wycieczek jedynym sensownym rozwiązaniem jest jak najlżejsza lornetka i szelki. Można być mistrzem trójboju ale w górach liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek.
 7. A tak swoją drogą tematem wątku jest mobilna lornetka, w zestawieniu z parametrami 20x80 robi się z tego oksymoron. Sama lorneta zajmuje mi prawie cały plecak do dwudniowych wycieczek, nie licząc statywu. Więc tu nie ma mowy o jakiejkolwiek mobilności.
 8. Na górskie wycieczki lornetka powinna wg mnie mieć wagę do maksymalnie 1 kg. Poza tym do obserwacji dziennych trzeba szukać czegoś z jak najlepszą optyką, duże lornety o parametrach 20x80 w granicach 500 zł mają trochę za dużo wad optycznych do takiego użytku. Do aberracji chromatycznej i rozjechanej ostrości przy brzegach dochodzi kwestia odwzorowania kolorów, w dzień rzuca się to bardzo w oczy.
 9. Na górskie wycieczki to nie polecam tak dużych lornetek, ze względu na ich gabaryt i konieczność dźwigania statywu. Lepiej za te same pieniądze kupić coś mniejszego ale lepszego jakościowo. Przy tak dużym sprzęcie zatraca się największą zaleta lornetki czyli mobilność.
 10. Mam tego Bressera i jest zadowalający. Ma sporą aberrację chromatyczną na jasnych obiektach i w obserwacjach dziennych ale nadrabia solidnością wykonania. Na moje oko ostre pole widzenia to około 60%, bliżej końca pola obraz się rozjeżdża. Dobry stosunek ceny do jakości. Pozostałe podane lornetki będą chyba bardzo podobne. Jeżeli chodzi o statyw to nie oszczędzaj na nim. Żeby komfortowo obserwować, udźwig statywu i głowicy musi być dużo większy od wagi samej lornetki.
 11. Chiny akurat zmieniają się bardzo gwałtownie http://ekoexpo.pl/pl/chiny_energia_odnawialna Co do kolonizowania kosmosu i czerpania energii ze słońca to możliwe że niedługo będą liderami w tej kwestii.
 12. Odrzucając zatem ewolucję molekularną oraz sztuczne modyfikacje, wchodzimy faktycznie w ślepą uliczkę. Wzrost inteligencji poprzez edukację prowadzi przyszłe pokolenia do bycia vloggerem/youtuberem . Wychodzi na to że przyszłość i kosmos będą opanowane przez sztuczną inteligencję, przed którą ogół ludzi nie ma takich obaw jak przed GMO i modyfikacjami genetycznymi organizmu, a która może stanowić zagrożenie.
 13. Zakładając czysto teoretycznie, że istnieją cywilizacje podane w skali Kardaszewa, można sobie wyobrazić że jest możliwe aby kolonizować kosmos bez istnienia agresji w stosunku do nas samych oraz obcych istnień. Wraz ze wzrostem inteligencji ludzkości mogą zmienić się geny, a co za tym idzie również motywacje i żądze które obecnie są motorem napędowym rozwoju. Tylko że takie zmiany mogą zająć tysiące lat.
 14. Wg mnie zanim cywilizacja dojdzie do poziomu pozwalającego na kolonizację kosmosu, będzie po drodze musiała ewoluować do świadomości tego że konflikty zbrojne i ogólnie rozumiana interesowność to przeżytek. Trochę to trąci utopijnym socjalizmem, ale marnowanie zasobów i energii na wzajemne niszczenie i gromadzenie ładnie błyszczącego metalu, jest nielogiczne, prymitywne i niepotrzebne w szerszej perspektywie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.