Jump to content

MaciejK87

Społeczność Astropolis
 • Posts

  205
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by MaciejK87

 1. Miałem ten okular (GSO 15 SV), dawał bardzo dobre obrazy w achromacie Bresser 152L 1200. Jeżeli chcesz go używać z refraktorem to polecam, jeżeli z Newtonem to odradzam. Na próbę raz użyłem go w GSO 10" i z tego co pamiętam to obraz gwiazd nie był dobrej jakości.
 2. Uważaj na transport tej lornetki. Mi przy lekkim stuknięciu o blat stołu zrobił się niewielki zez. Teoretycznie ma opinie wytrzymałej, ale mój egzemplarz tego nie potwierdził (pudełko było kolorowe ).
 3. Jeżeli kolimowanie kolimatora już nie jest zniechęcające to polecam kolimator GSO. Tani, solidny i spełnia swoją funkcję. Nie widzę sensu przepłacać za sprzęt, jeżeli będzie używany do wizuala.
 4. To model plastikowy z zestawu firmy Hasegawa. Wzbogacony o elementy fototrawione, malowany w większości aerografem i poprawiany pędzlem.
 5. Wrzucę swoją próbę połączenia hobby astronomicznego z modelarstwem. Model przedstawia najbardziej znanego podróżnika międzygwiezdnego w skali 1:48, czyli jedną z sond Voyager.
 6. Używam go i jest ok, wymagał kolimacji na początku ale sprawuje się bez zarzutu.
 7. Kolimator jest łatwiejszy w ustawieniu niż sam teleskop. Tylko trzeba kupić taki który ma łatwo dostępne śruby do kolimacji, no i trzeba mieć mały imbus.
 8. Ja wożę swoje GSO 10" na miejscówkę jakieś 7 kilometrów, po względnie dobrych drogach. I po takiej podróży kolimacja jest zawsze lekko rozjechana. Śrub nigdy nie dokręcam na siłę dla bezpieczeństwa lustra. Patent na to jest taki że przed wyjazdem kolimuje dość dokładnie, a przed obserwacjami robię poprawki kolimatorem laserowym (nie ma z nim problemu w ciemnościach), oczywiście sam kolimator też mam już zjustowany.
 9. To i ja wrzucę swoją "rzepiarską" wersję z 9.06.2021 r.
 10. Obecnie to trudny temat do uchwycenia ze względu na białe noce. W jakich godzinach próbujesz zobaczyć ten obiekt? Bo przed 23:00 raczej nie ma szans na obszarach podmiejskich.
 11. Podsumowując, wg reklam firm farmaceutycznych wszyscy mamy hemoroidy, nieświeży oddech, łupież jak płatki śniegu, zaparcia, suche pochwy i niepłonące konary jednocześnie, zrogowaciałe pięty, zniszczone wątroby i bierzemy kiepski jakiś magnez. Człowiek czuje się obrzydliwie po chwili spędzonej przed TV. A my tu dyskutujemy o jakiejś tam szczepionce .
 12. Fakt. Auto tańczyło na zawieszeniu i szła ściana deszczu, do tego bliskie uderzenia piorunów. Nastawiałem się na lornetkowe obserwacje zaćmienia a dostałem widowisko dużo dynamiczniejsze .
 13. A to wałbrzyskie warunki mniej więcej o 12:30. Słońce wyszło zza chmur już po zaćmieniu. Za jakość zdjęcia przepraszam, ale nie mogę dojść do ładu z nadmiarem bajerów w nowym telefonie.
 14. Muszę wtrącić swoje trzy grosze, trochę odbiegające od tytułu wątku. W zeszłym roku, podczas pierwszej fali covid, zatrudniłem się w wałbrzyskim szpitalu na oddziale centralnej sterylizacji. Zajmuję się tam sterylizacją pomieszczeń w których występują jakiekolwiek zagrożenia biologiczne, w tym także choroba nr 1. Przez te niecałe półtora roku widziałem tyle śmierci i takie kolejki pod naszym prosektorium że niezależnie od poglądów, objawów poszczepiennych czy strachu, polecam się zaszczepić każdemu. Szczepienia nie chronią przed zachorowaniem ale łagodzą w znacznym stopniu objawy. Wiem to z codziennych obserwacji w pracy. Pozdrawiam i zdrówka .
 15. Witam. Sprzedam używany teleskop w bardzo dobrym stanie. Dorzucam fabryczne okulary, lunetkę itd. Brak sklepowej gwarancji i dowodu zakupu. Odbiór tylko osobisty, z możliwością dowiezienia kilkadziesiąt kilometrów od Wałbrzycha. Cena 1400 zł do niewielkiej negocjacji. Zdjęcia dodam w ciągu tygodnia.
 16. Miałem podobne odczucia z M31 na początku moich obserwacji. Niezależnie od sprzętu, galaktyki wymagają przede wszystkim bardzo ciemnego nieba. Filtry do obserwacji wizualnych Andromedy nie pomogą. Jest to szeroki obiekt więc powinieneś wybrać okular o niewielkim powiększeniu z dużym polem widzenia. I obserwacje akurat tej galaktyki polecam na jesień, gdy znajduje się wysoko na niebie, bez świecącego księżyca i sztucznego światła w pobliżu.
 17. Teleskop sprzedany. Można zamknąć.
 18. To ja zamelduję że w Wałbrzychu też mamy od paru dni wyłączane oświetlenie, w takich samych godzinach jak Kraków. Nasz prezydent pytał o opinie na ten temat mieszkańców przez portale społecznościowe, po tym jak znaczna większość wypowiedziała się pozytywnie mamy zaciemnienie. Dzisiaj pogoda będzie idealna do obserwacji więc nocka będzie w ogrodzie pod domem.
 19. Link naprowadzi na autorów tych pseudonimów: https://www.astrobin.com/396279/?nc=user
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.