Jump to content

kondz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  35
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

30 Neutral

About kondz

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  astronomia, sport
 • Sprzęt astronomiczny
  Meade StarPro 102/660

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc
 2. Hej. Niedawno zakupiłem swoją pierwszą lustrzankę Canon EOS 2000D (samo body). Zastanawiam się jaki dokupić obiektyw. Obiekty jakie chciałbym przede wszystkim fotografować to gwiazdy i Księżyc. Na początek zastanawiam się nad Canon EF 50mm f/1.8 STM. Dodatkowo poszukuję montażu typu piggyback, żeby posadzić lustrzankę na teleskopie, ponieważ większość obserwacji prowadzę na balkonie, a jest trochę mało miejsca, żeby oprócz teleskopu rozstawić aparat na drugim statywie oczywiście statyw także dokupię na wypady za miasto, ale na ten moment zależy mi na tym piggyback lub czymś podobnym do refraktora Meade StarPro 102/660.
 3. kondz

  Gamma And

  Hej. Możliwe jest rozróżnienie przez refraktor 102/660 3 składników układu Gamma And? Kilka dni temu wydawało mi się, że widziałem 3 jasne punkty przy powiększeniu x132 - właściwy Almach, największy i najjaśniejszy z tego układu oraz 2 inne gwiazdy, jedna o podobnej barwie, ale dużo mniejsza od Almacha, widoczna także na mniejszych powiększeniach oraz na największym zauważyłem pomiędzy tymi gwiazdami jeszcze jeden, mały niebieski punkt Męczy mnie to pytanie od ostatnich obserwacji, a mam kontuzjowane i kolano i chodzę o kulach z usztywnioną nogą, więc ciężko jest mi się rozstawiać z całym sprzętem, żeby zobaczyć jeszcze raz
 4. Na zdjęciach złożone z Barlowem i bez. Zrobiłem przedłużkę z soczewki Barlowa odkręcając część z soczewką. Ostrość była odrobinę lepsza, ale nadal kiepska. Niestety na szybko zdjęcia pobliskich drzew widocznych z balkonu (te dalsze ok. 200m), nie wychodziłem z teleskopem, bo mam kontuzjowane kolano i chodzę o kulach póki co, więc samemu ciężko byłoby się z tym wszystkim zabrać wrzucam też screeny jak wygląda sterowanie ustawieniami aparatu przez apkę.
 5. Jeśli chodzi o Księżyc - z Barlowem widać szarą plamę, a bez Barlowa był trochę rozmazany, nie dało się uzyskać ładnego obrazu. Ok, jak będę przy sprzęcie zrobię. Aparat był przymocowany do wyciągu okularowego poprzez t-ring. A jakby zastosować jakąś przedłużkę?
 6. Cześć, dotychczas zajmowałem się tylko obserwacjami i od czasu do czasu jakimiś fotkami telefonem, ale ostatnio nabyłem swoją pierwszą lustrzankę i nie ogarniam. Mój sprzęt to refraktor Meade 102/660 i Canon EOS2000D. Posiadam t-ring oraz soczewkę Barlowa x2. Ostatniej nocy miałem pierwsze podejście z tym zestawem do Księżyca, zamocowałem aparat do wyciągu okularowego i... i bardzo się zawiodłem. Złapanie ostrości było niemożliwe (regulowałem pełnym zakresem w teleskopie), po prostu szara plama bez względu jak ustawiłem ostrość, ISO, czas naświetlania. Docelowo oprócz Księżyca chciałbym fotografować planety i niektóre gromady, ale wczoraj jak skierowałem teleskop z podłączonym aparatem na Mars to nawet go nie było widać. Dla przykładu zdjęcia Księżyca z archaicznego smartfona przymocowanego do okularu są dość znośne, dołączam je do tematu. Czy macie na to jakąś radę? Czy brakuje mi czegoś do zestawu, a może to teleskop się nie nadaje do astrofoto z lustrzanką? Uprzejmie proszę o radę. edit: a może odpuścić foto w takiej konfiguracji i do lustrzanki kupić po prostu dobry obiektyw i montaż?
 7. Stworzyłem kolejne strony na wiki, tym razem układ Kepler-1658. Artykuł o Kepler-1658 Artykuł o Kepler-1658 b Wizja artystyczna planety i lokalizacja układu:
 8. Wizualizacja i mój wiki artykuł o 7 Canis Majoris b + lokalizacja układu (Stellarium) P.S. Wcześniejsza grafika była do HD 164509 b.
 9. Zamierzam uzupełnić kolejny artykuł na polskiej Wiki, w związku z tym na jego potrzeby pokusiłem się o stworzenie pierwszej grafiki gazowego olbrzyma, mam 3 wersje i nie wiem, którą dodać, więc zanim wezmę się za edycję może doradzicie? Pierwsza i trzecia wersja trochę fikuśna
 10. KOI-4427.01 Stworzone w wolnym czasie + artykuł na Wiki ode mnie. Obrazki, które porównują wielkości mogą zostać usunięte z Wikipedii w ciągu 7 dni przez brak właściwej licencji na ich użycie, której właściciel grafik jeszcze nie wystawił, a jedynie wysłał mi formalną zgodę na e-mail, lecz nie w przyjętej przez Wikipedię formule.
 11. OGLE-2013-BLG-0341LB b v.2
 12. Concept art planet CoRoT-7b (strona zwrócona do gwiazdy), dodatkowo porównanie wielkości z Ziemią i Neptunem oraz planeta OGLE-2013-BLG-0341LB b. CoRoT-7b (2009); 489 l.y. Planeta skalista krążąca wokół gwiazdy CoRoT-7 (typ widmowy G9V - młody żółty karzeł, mniejszy i słabszy od Słońca o M = ~0,9M☉) z gwiazdozbioru Jednorożca. Obiega gwiazdę w odległości ~0,017AU w ciągu 20h 29m i 9,7sek i możliwe, że jest zwrócona do niej stale tą samą stroną, w związku na jednej stronie planety jest ciągle dzień i temperatura powierzchni sięga 1800K (1526,85 °C), a na drugiej noc i temperatura do ~70K (-203,15 °C). Planeta ma M = ~5M⊕ i R = ~1,6R⊕. OGLE-2013-BLG-0341LB b (2013); 2971 l.y. Planeta skalista, która krąży w odległości ~0,7AU wokół słabego czerwonego karła OGLE-2013-BLG-0341LB o typie widmowym M9, będącego składnikiem ciasnego układu podwójnego gwiazd (o M = ~0,1-0,15M☉) w gwiazdozbiorze Strzelca. M OGLE-2013-BLG-0341LB b = ~1,7M⊕. Temperatura na powierzchni planety może wynosić ~ 70K (-203,15 °C). P.S. Chyba OGLE-2013-BLG-0341LB b powinienem trochę bardziej "zmrozić", więc pewnie poprawię i będzie v.2, ale concept art był bez pomysłu i dopiero jak zrobiłem próbowałem coś dopasować
 13. Polecem nowe video od melodysheep dla tych, którzy jeszcze nie widzieli Niestety nie ma jeszcze PL napisów. Soundtrack jak zwykle super -> klik
 14. Planeta węglowa - wizualizacja v.2
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.