Skocz do zawartości

Martyn

Społeczność Astropolis
  • Postów

    115
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Martyn

  1. Jeżeli chciałbyś pogodzić obserwacje z zdjęciami obiektów głębokiego nieba i planet, to dobrym wyborem jest zakup jakiegoś newtona np 150/750 albo 200/1000. Możesz powiesić to na EQ5 GoTo, chociaż lepszy byłby HEQ5 i fotki strzelać z lustrzanki. ASI 120 może przydać się do guidingu przy DS oraz do fotek planet. Jest to w miarę budżetowe rozwiązanie, ale kolimacja i zabawa z montażem potrafi dostarczyć wielu nie zawsze pozytywnych wrażeń…
  2. Również prowadzę forum na silniku Invision i rozwiązałbym to w taki sposób: - zostawił obecną wtyczkę do najnowszych tematów bez giełdy na samej górze strony. - dodał niżej kolejną wtyczkę, pokazująca jedynie posty z giełdy Wtedy można połączyć oba rozwiązania. Jeżeli ktoś będzie chciał przejrzeć wątki dotyczące giełdy, to po prostu przewinie niżej. Jeżeli użytkownik nie będzie chciał wątków o giełdzie, to może klikając z prawej strony ją wyłączyć.
  3. Po dłuższej przerwie wyprowadziłem z szopy teleskop. Trzeba w końcu skorzystać z wyłączania świateł. SQM meter wskoczył z 19.74 na 20.45 :D

     

    Z ręki zrobiłem pamiątkowa fotkę Oriona. ES 16 dob, Ethos 21mm, iPhone 13 Pro czas 3s.

    0F65B87F-CD67-4A5D-A141-AE3FDC256B72.jpeg

    830E68FF-53E5-41D4-9289-8BC898B10ACE.jpeg

  4. Witam. Wybieram się w Bieszczady (Stężnica) w okolicach 22-26 sierpnia. Nie mam niestety możliwości zabrania ze sobą swojego teleskopu (przylatuje z zagranicy). W związku z tym chciałbym się zorientować, czy działają w tamtym regionie jakieś grupy obserwacyjne? Albo czy ktoś mógłby pożyczyć (odpłatnie) teleskop na kilka dni w tym czasie? Okulary zorganizuje swoje, także zależy ml tylko na teleskopie. Najlepiej jak największy rozkładany newton na montażu dobsona, ale rozważę każdą propozycję. Będę jechał z Śląska (Gliwice) do Stężnicy i będę mijał Katowice, Krakow, Rzeszów po drodze. Mogę też zjechać z trasy, aby odebrać i oddać sprzęt. Zainteresowanych zapraszam na priv
  5. NGC628 od Webba. https://www.forbes.com/sites/jamiecartereurope/2022/07/19/the-webb-telescopes-latest-science-images-show-the-phantom-galaxy-and-more-in-breathtaking-depth-and-detail/?sh=2c62893f79d9 Poza paroma wrzutami na facebooku i artykułach z Forbersa w googlach nie znalazłem jednak tego w pełnej rozdzielczości. Może ktoś ma? Piękna fotka.
  6. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w takim szalecie? W typowej astro farmie ma się za sobą gospodarzy, a tutaj? Do Afryki się jeszcze nie wybrałem, ale bywałem w kilku krajach trzeciego świata w Azji i reakcje na białego do najciekawszych zwykle nie należały. Tubylcy wyznają zwykle stereotyp biały = bogaty i średnio wyobrażam sobie noszenie drogiego sprzętu w takich okolicznościach…
  7. Używam SS7 na moim iPhone od kilku miesięcy i polecam. Świetna i bardzo rozbudowana apka. Nie wyobrażam sobie teraz obserwacji bez niej.
  8. Dzięki za odpowiedzi. Tylko czy do mydła nie przylega piasek i nie wyciera to teflonu? Takie rozwiązanie jest chyba też jednorazowe, bo zapewne szybko wysycha i trzeba by smarować przed każdym użyciem?
  9. Witam. Mój teleskop w systemie dobsona porusza się w obu osiach na wysłużonych teflonowych podkładkach i chciałbym je czymś nasmarować, aby ruch był bardziej płynny. Widziałem w sieci jakieś teflonowe spraye ptfe, ale może są jakieś inne, równie dobre domowe sposoby? Pozdrawiam
  10. Do ostrzenia nasadki William Optics w Newtonie używam czegoś takiego: https://www.baader-planetarium.com/de/2"-glaswegkorrektorandreg-17x-für-newtons.html I przejściówki dla nasadki WO robi tylko firma RafCamera, ale raczej ciężko to teraz kupić, gdyż mieści się w Rosji. Ogólnie gra średnio warta świeczki (lepiej mieć nasadkę pod ten korektor np Baader Maxbright) chociaż nie powiem, planety i Księżyc przez nasadkę w 16” wyglądają zjawiskowo. Inna sprawa, że koszta okularów się wtedy dublują. Ogólnie dziwi mnie to, że na uczelni były środki na taki teleskop, a brak pieniędzy na osprzęt, który w astronomii amatorskiej tani nie jest. To trochę tak, jakby wydać dużo kasy na miejsce w którym ma być świetny warsztat, a z narzędzi mieć jedynie średniej jakości młotek i śrubokręt oraz budżet na kilka gwoździ…
  11. Jest na astromaniaku.
  12. Holender ukończył właśnie prace nad względnie lekkim, 70kg dobsonem o lustrze 25”. 

     


    Poezja. Polecam jego blog, zrobił w podobnym stylu też kilka mniejszych teleskopów. Niestety, robi je tylko dla siebie. ;)

     

    Warty uwagi jest też ważący mniej niż 20kg, 16” nadający się do transportu samolotem:

     


     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. astrokarol

      astrokarol

      To chyba logiczne dlaczego robi się bojlery. 

    3. Martyn

      Martyn

      @Kapitan Cook, wątpię, aby cała ta konstrukcja była aż taka droga. Śledziłem jego wątki z budowy na niderlandzkim forum (np. z budowy 16”: https://www.astroforum.nl/threads/bouwverslag-400mm-f-4-lowrider-propdob.1465560/) i generalnie wszystko poza optyką robi sam używając sklejek i własnych pomysłów, aby jak najbardziej odchudzić całą konstrukcje  - np super patent na założenie lustra wtórnego jedynie na mocnych magnesach. 
       

       

    4. Kapitan Cook

      Kapitan Cook

      @Martyn jasne że konstrukcja nie byłaby droga, ale cena w sklepie już by była. I myślę że nie dużo się pomyliłem.

  13. Od dawna szukam takiego teleskopu i chyba pozostanie zrobić samemu właśnie. Chociaż łatwe to raczej nie jest, a książki na ten temat jakie mi się przewinęły bywają bardzo drogie.
  14. Orion na smartfonie z ręki koło latarni na Filipinach

    E657D7AE-93B4-4397-873A-60184684B354.jpeg

    1. lkosz

      lkosz

      ile hot pikseli...

  15. Niedawno kupiłem od niego okulary. Niemożliwe.
  16. Ostatecznie wybór padł nie na teleskop, a lornetkę. Udało mi się wyhaczyć używany Fujinon 16x70 po dosyć okazyjnej cenie (300e w stosunku do nowej wartej ponad 1000). Mimo wysłużonej aparycji optycznie na testach wypada dosyć dobrze. Na pewno lepszy byłby teleskop i z okazji kolejnych wypadów będę szukał czegoś dalej (albo potnę swojego trussa i złożę na miejscu). Lornetkę jednak w ten czy inny sposób powinno się mieć. Przydaje się również w dzień, a także prostota obsługi sprawia, że będę się tym bawił chyba częściej niż teleskopami. Teraz czekam jeszcze na filament TPU do druknięcia zatyczek z każdej strony (niestety brak w zestawie) i można śmigać.
  17. Witam. Czy ktoś może widział gdzieś adapter do druku mający na celu zamocowanie szukacza red dot do lornetki Fujinon 16x70?
  18. Rozogniskowalem teleskop na Syriuszu i oprócz spajek widzę takie paprochy. Co to może być? Włosy w okularze?

     

    Ten większy czarny obiekt to słupek płotu. Okular TV Nagler 17mm

    98037871-3A03-4D2B-8CD6-10F43A5F3639.jpeg

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. Martyn

      Martyn

      Wyglada na to, ze to zwykły brud. Zrobiłem fotkę od strony tulei pod światło i wyglądało to słabo. Następna fotka po czyszczeniu. 
       

      Nieźle mnie to wczoraj zdziwiło… ;)

      C5D39A7A-C4DF-478C-B3B8-34CDE96A4418.jpeg

      28F56681-9B9E-4879-8884-22AC0745E21B.jpeg

    3. bartolini

      bartolini

      OK - czyli te paprochy na górnym zdjęciu, były na pierwszej soczewce, z zewnątrz?

      I na dolnym zdjęciu przetarłeś je?

    4. Martyn

      Martyn

      Tak, były głównie na tej z zewnątrz, ale górę też przetarłem. Niczego nie rozkręcałem. Dolne zdjęcie jest po czyszczeniu. 
       

      Wczorajszej nocy rozogniskowałem też inne okulary i wyglądało to dużo lepiej, ale również pojawiały się czasami 1-2 dodatkowe „spajki”. 
       

      Ogólnie bardzo dziwna sprawa. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam…

       

      Jeżeli dzisiaj pogoda pozwoli, to sprawdzę jak to wyglada w praktyce po czyszczeniu.

  19. Zdecydowanie za dużo jeżeli chodzi o pogodę/jakość nieba w okolicy.
  20. To niestety nie jest jeszcze niebo południowe, a 9*N. Wielki Obłok Magellana będzie majaczyć nisko nad horyzontem po zachodzie słońca. Ogólnie to nie jest typowy astro wypad, a bardziej odwiedzanie rodziny. Stąd srogie limity z wagą sprzętu, bo trzeba zmieścić sporo ważniejszych dla drugiej połówki rzeczy. Udało się jednak wywalczyć pobyt w okolicach nowiu. Jak nie wypali z tym dobsonem na którego się już trochę napaliłem, to może faktycznie mały refraktor czy coś. Mam gdzieś Lumicona UHC, OIII i Ha Beta, także lornetka to raczej wybór na ostatni moment.
  21. Dzięki za obszerną odpowiedź. Te teleskopy domowej roboty z Astromaniaka wyglądają bardzo ciekawie. Musi coś w nich być skoro mieli tam wcześniej niezły młyn w porównaniach z różnymi APO i wiele użytkowników przez to opuściło tamte forum. :p Optyka do której mieli tam dostęp musi być bardzo dobra, ale niestety tego typu zabawki nie są raczej łatwo dostępne dla zwykłych śmiertelników. Na pewno nie da się takiego sprzętu zorganizować w ciągu miesiąca. Ten teleskop od Niemca ma fokuser - Kineoptics HC2. Na pewno nie jest to optyka premium, ale jeżeli chodzi o masówki, to GSO ma raczej dobre opinie. Mam nadzieje, że te sznurki da się jakoś sprawnie obsługiwać. Większe lustra, itd. to już większa waga niestety. Spróbuję zbić cenę do ok 500e, w przeciwnym razie wezmę po prostu lornetkę albo odpuszczę sobie zabawki na ten wyjazd. Pod niebem 22mag można i gołym okiem spoglądać całe noce w niebo.
  22. Witam. Pod koniec marca w końcu po raz pierwszy od wybuchu pandemii uda mi się polecieć na Filipiny i w związku z tym chcę zabrać ze sobą sprzęt do obserwacji. Aktualnie na stanie mam jedynie 16 calową kolubrynę, także chcę zaopatrzyć się w coś, co uda mi się zabrać ze sobą do samolotu. Na miejscu niestety nie można kupić nic dobrej jakości. Możliwości jest kilka: myślałem o jakiejś lornetce + statyw, bądź mały refraktor i montaż który to utrzyma bądź jakiś ultralight dobson. Najwięcej możliwości daje tutaj generalnie składany newton. Może więcej z nim zabawy i trudniej będzie to przenosić w niedostępne miejsca, itp. ale lornetka i refraktor, które miałyby przebić 20cm lustro kosztowałaby raczej krocie. Znalazłem w Niemczech kogoś, kto chce sprzedać ważącego 7kg własnoręcznie składanego lekkiego dobsona na optyce od GSO 8" F5 za 600e do negocjacji. Jak sądzicie, czy to dobra cena? Czy może warto jednak iść w kierunku lornetek bądź coś innego? Wadą obecnego rozwiązania jest to, że wystarczą 3 okulary TV i korektor komy do tego zestawu i będą razem ważyć więcej niż cały teleskop, a bagaż z gumy niestety nie jest...
  23. Witam. Widziałem wiele fotek w sieci bardzo lekkich trussów, które ważą kilka kilogramów i dają się złożyć do małego pudełka. Ma ktoś może takie cudo na sprzedaż? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.