Jump to content

Archis

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  52
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

34 Neutral

About Archis

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pogoda zacna... szkoda, że prawie pełnia...
 2. Czy możesz zatem zdradzić sekret jak albo czym walczysz z LP? Przecież zdjęcia z takiej lokacji powinny wychodzić bardzo czerwone. Redukujesz je filtrami czy obróbką?
 3. Ufff takie czasy jak 100s i wzwyż bez guidingu to i tak rzecz dla mnie nieosiągalna. Jednakże spróbuję z krótszymi czasami. Nie od razu Kraków zbudowano. Kiedyś dojdę do tego co jest odpowiednie dla obecnie posiadanego przeze mnie setupu.
 4. Rozumiem, Czyli nie ciągnąc na siłę max sekund ile się da. Tylko na przyszłość spokojnie ustawić mniej a dokładniej i ciągle zbierać więcej i więcej materiału. Super!!! Bardzo przydatna wiedza. Może pogoda dopisze to jeszcze raz do tematu podejdę. Jestem bardzo ciekaw jaki będzie efekt końcowy przy krótszych czasach.
 5. Brak guidingu, żeby wyciągnąć więcej, oraz obawa, że przy krótszych czasach nie zarejestruje wystarczającej ilości światła na pojedynczej klatce. 15s to dla mojego montażu maximum, które nie robi mi jeszcze z gwiazd zupełnej rozmazanej kreski. Dobrze robię, czy mylę się?
 6. Chyba rozumiem co masz na myśli i fakt wyciągam ile się da, żeby też poznać ograniczenia posiadanego materiału. Z czasem pewnie więcej praktyki i wiedzy przyjdzie.
 7. No to po kolei. Dziękuję bardzo za komentarz. Aj przepraszam... Lapsus linguae się wkradł... Nie ma sprawy, na końcu wiadomości wrzucę pomniejszaną wersję. Nawet nie byłem świadom, że to takie wielkie wyjdzie przy wyświetlaniu. W tej kwestii powiem, że nie mam pewności. Pojedyncza klatka przy 15s jest nieznacznie ruszona ale założyłem, że DSS sobie z tym poradzi. Obawiam się, że przy krótszych czasach mogę mieć problem z zebraną ilością światła. Czytając niektóre tematy tutaj zauważyłem, że może być z tym problem. Więc kosztem lekkiego wyciągnięcia zbieram więcej światła, aczkolwiek dostrzegłem w montażu niewielki luz na osi rektascencji. D;a zdjęcia robi on wielką różnicę... Kompensuję go ustawieniem przeciwwagi tak by tuba nie była podatna na wiatr. No i właśnie co z tym zrobić? Nie za bardzo wiem jak za to się zabrać... Czy grzebać samemu, czy wysłać do serwisu? A jeśli wysłać to gdzie? Kogo byście polecili? Zbieram fundusze na korektor. W tym roku pewnie dojdzie do zestawu. Tak, nie modyfikowałem mojego Canona. Planuje w przyszłości jak się podszkolę kupić osobne już modyfikowane body. Spróbowałem jeszcze raz przerobić materiał i wyciągnąć go trochę mniej. Wyniki poniżej. Spróbuję dobrać drugie tyle materiału i jeszcze raz spróbować to złożyć. DSS spokojnie sobie radzi z sesjami z różnych dni, więc nie powinienem mieć problemu. Czy powinienem zastosować analogiczne parametry zdjęcia jakie już zrobiłem, czy mogę je zmienić? Co prawda taki efekty był zamierzony, jednak uwzględniając wasze uwagi spróbowałem to poprawić. Powyżej lekka korekta z uwzględnieniem Waszych uwag. Poniżej wersja pierwsza pomniejszona.
 8. Napisał kolega powyżej, że z darmowych punktów skorzystał.
 9. Witajcie ponownie, Wziąłem sobie Wasze rady do serca odnośnie ditheringu. Co prawda na tapetę wziąłem inny obiekt ale myślę, że efekt i tak jest całkiem niezły. Zatem prezentuję go przed Wami i proszę o ocenę i uwagi. Być może popełniłem jakieś błędy na etapie Stackingu, a w kwestii obróbki też jeszcze mam sporo do ogarnięcia ale jakiś progres jest chyba widoczny. Obiektu przedstawiać nie muszę. Wykonałem go w oparciu o 2 dniową sesję. Canon 200D + Newton 150/750 + LXD75 Dithering co 30 klatek. Nie dorobiłem się jeszcze komy i flatownicy, co niestety widać... 890x15s, ISO 3200, + 195 Dark Frame + 500 Bias Frame Obróbka: DSS + PS Wydzieliłem post, bo to zdjęcie zupełnie nie pasuje do tematu M45 Plejady. -moderator
 10. Moje wnioski co do samego miejsca na przyszłość. Na pierwszy rzut oka miejscówka wydaje się całkiem fajna. Wieża pozwala rzucić okiem na panoramę okolicy. Jest gdzie usiąść, jest monitoring i od czasu do czasu kontrolnie wpada radiowóz. Tak też było w przypadku naszej wczorajszej obserwacji. Nawet jak już później sam tam byłem to nie czułem się jakoś nieswojo. Kamery robią swoje... Nie jest to natomiast najwyższy punkt w okolicy. Ten pewnie jest nieopodal w lesie. No i właśnie. Od północnego wschodu szpaler drzew chroni od wiatru, jednak przesłania horyzont. Na pozostałe strony świata ekspozycja jest bardzo dobra. Ogólnie całkiem ciekawe miejsce na mini zloty. Zorganizowane, ze sporą ilością miejsca zarówno na samochody jak i rozstawienie się ze sprzętem. Co do LP to mam mieszane uczucia. W przypadku wizuala warunki byłby dobre a nawet bardzo dobre (jeszcze nie miałem okazji poczynić konkretnych obserwacji w Bieszczadach, więc nie mam odniesienia do ideału). Nethron przeprowadził dla mnie bardzo fajną wycieczkę po niebie. Dla mnie początkującego to kawał przydatnej wiedzy. Łuna od Pruchnika choć obecna nie przeszkadzała w obserwacjach. Na zdjęciach, jednak LP dawało się już mocno we znaki. Tak w sumie do 23:00. Po tej godzinie cała okolica... dosłownie gasła. Łącznie z samym Pruchnikiem. Więc moja opinia jest taka, że jak ktoś nie widzi problemu w pokonaniu z Rzeszowa ok. 50 km to na wizuala to miejsce jest bardzo fajne, aczkolwiek pod kątem astrofoto, aby zebrać dobry materiał trzeba poczekać do 23:00, a to niestety ogranicza trochę możliwości. Fotka wynikowa z tej sesji zamieszczona została do oceny w osobnym temacie:
 11. Ja jestem tutaj gdzie pisaliśmy wcześniej. Czyli na punkcie widokowym pod Pruchnikiem. Dołączył do mnie Nethron i poczyniliśmy wiele fajnych obserwacji. Od Andromedy zaczynając na Triplecie Lwa kończąc. Muszę przyznać, że Wielka Mgławica w Orionie w Morpheuszu 4,5 mm robi piorunujące wrażenie! Zobaczyć ją na własne oczy to niezwykle przeżycie. Widać już baaardzo drobne detale. Choć bez filtra mgławicowego trochę bez koloru. Jutro wrzucę parę pojedynczych klatek jakie dzisiaj zrobiłem.
 12. Nie wiem jak Wy ale ja już chłodzę lustro. Planuję być na miejscu punktualnie o 18. Pogoda bez zmian. Możliwe zachmurzenie północy ale tylko na 2h.
 13. Patrząc w tej chwili na mapy.meteo wynika, że do 20 będzie pogodnie. Chwilę się zachmurzy i znowu koło 23 się rozpogodzi. Jest szansa, że chmury się rozwieją.
 14. Wieża widokowa. A jeśli łuna będzie zbyt mocna to pokażę Wam inną miejscówkę w okolicy, akurat w niej jestem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.