Jump to content

Jarek J.

Społeczność Astropolis
 • Posts

  56
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Jarek J.'s Achievements

198

Reputation

 1. Pozwolę sobie rozwinąć temat w kategorii indeksu B-V: HD196329 ma B-V=0.24 (obserwowalny). Ten typ widmowy ma B-V=0.05 (intrinsic - właściwy?) HD197175 ma B-V=0.34 (obserwowalny). Ten typ widmowy ma B-V=0.35 HD197137 ma B-V=0.51 (obserwowalny). Ten typ widmowy ma B-V=0.53 Jak widać obie F nie cierpią specjalnie na ekstynkcję, ale A2 już troszkę tak. Oczywiście nie są to jakieś duże różnice i w tym przypadku kalibracja na podstawie typu widmowego pewnie by zadziałała. Dane o typ widmowy <=> B-V: https://www.stsci.edu/~inr/intrins.html Dane o obserwowalnym B-V z Simbada Dobra, już nie zaśmiecam wątku, jeszcze na koniec tylko pochwalę zdjęcie. Naprawdę robi wrażenie!
 2. Typ widmowy powie nam jaki ta gwiazda ma kolor rzeczywisty. Należy patrzeć na indeks B-V, bo to daje nam informację jaki ten kolor jest obserwowany. Już pisałem gdzieś przy innej okazji, robię teraz zdjęcie okolic gdzie gwiazda o typie widmowym B3-4 (niebieska) ma indeks B-V=3 (mocno czerwona, bardziej czerwona niż gwiazda granat). Gdybym dostosował jej barwę na zdjęciu do typu widmowego to zmasakrowałbym kolorystkę całkowicie ;).
 3. Skończyło się niestety pogodowe el dorado, nie wiadomo kiedy wróci, więc publikuję co mam. 5,5 godziny w klatkach po 300 sekund, warunki miejskie (Wrocław, Wielka Wyspa). Jest też 6 godzin tlenu, ale nie było czasu zrobić flatów i przysiąść do tego. TS76EDPH, ASI1600, filtr ZWO, wszystko posadzone na EQ6. Kalibrowane darkami, flatami i darkflatami. Składane w DSS, krzywe i poziomy w PS, delikatny crop na artefakty po składaniu i resize 60%. Wszelkie uwagi i krytyka (konstruktywna) mile widziane. Mam świadomość, że szumi, jak bogowie pozwolą to dozbieram.
 4. Na zdjęciu Trąby masz ciekawe okręgi fioletowe wokół niektórych gwiazd (żółtych?). Też takie miałem na moim samyangu z Canonem. Jakiś pomysł skąd to się może brać?
 5. Już 12h materiału - 144x300. Niestety część spod najlepszego nieba (Bieszczady, Izery) była robiona podczas wysokiej wilgotności i delikatnej mgły, sporo klatek już poleciało, ale tak szkoda wyrzucać ;). Jak pogoda dopisze przy październikowym nowiu, to powinienem wtedy zakończyć projekt zbierając Lum i B. Zdjęcie w pełnej rozdzielczości.
 6. W DSS możesz składać zdjęcia, również kalibracyjne w grupach, sam tak robię: http://deepskystacker.free.fr/english/technical.htm#FileGroups
 7. Zbieractwo trwa, już prawie 6h. LRGB prawie zebrane, ale Lum i B cierpią z powodu słabej korekcji fioletu i niebieskiego - gwiazdy konkretnie opuchnięte. Po uporaniu się z problemem będzie HaLRGB.
 8. Jest trochę lepiej przy usuwaniu gwiazd na wcześniejszym etapie. Czeka mnie jednak jeszcze sporo zbierania zanim podejdę do tego ponownie, szumi dość konkretnie przy próbie wyciągnięcia mgławicy.
 9. Pierwsze klapsy Projektu Cygnus OB2. Coś trochę nie poszło z ostrością i trzeba będzie usunąć kilka klatek. 27x300 Ha z Bortle'a 6-7 ASI1600 na TS76EDPH. Docelowo projekt HaLRBG.
 10. Na 11 od B342? Kleksik w tlenie tam jest.
 11. Gorąco polecam wykłady z JPL. Niestety przez zarazę są teraz wirtualne. Na dole strony archiwum z wieloma ciekawymi prezentacjami z poprzednich lat.

  https://www.jpl.nasa.gov/jpl-and-the-community/lecture-series

   

  1. Show previous comments  1 more
  2. Jarek J.

   Jarek J.

   Pandemia. Przed nią wykłady odbywały się w audytorium von Karmana.

  3. ekolog

   ekolog

   Aaa, tego Karmna co ustalił granicę kosmosu na 10x10 kilometrów.

   Dobrze, że nasz gatunek nie bazuje na systemie piątkowym (palce jednej ręki) bo zapewne ktoś by ustalił granicę kosmosu na 125 kilometrów ( 5x5x5 ).

    

   Siema

  4. ekolog

   ekolog

   To byłoby chyba zapisane jako 1000 :D

    

   I stawiam moją Skodę (rocznik 2000) przeciwko czapce gruszek, że gdzieś w kosmosie są pięciopalczaści kosmici i mają system piątkowy i obliczają granicę kosmosu na 125 km.

    

   Siema

   P.S.

   Bo kosmos wielkim jest bardziej niż się nam wydaje :P

    

 12. Dzięki wszystkim za opdowiedzi i heheszki, gdyby jeszcze tak Tayson mógł na skinienie dłoni gasić oświetlenie miejske w całym kraju :D. Poczytam i popróbuję, bo do tej pory stosowałem starneta przy końcu obróbki. Gwiazdy już były trochę spuchnięte i stąd pewnie ten efekt. Do tej pory jakoś to mnie nie raziło, bo duża część kadru to była mgławica i ta kasza jednak się zlewała z resztą, teraz niestety kadr to prawie same gwiazdy bo mgławica blada i juz mi to masakrowało wynik końcowy.
 13. Planuję w tym roku skupić się na zdjęciach (HaL)(HaR)GB. Znalazłem na innym forum kilka przydatnych tutoriali autorstwa @wessel. I teraz właśnie mam jedno pytanie: na którym etapie obróbki usunąć gwiazdy programem starnet++, aby móc kontynuowac pracę na zdjęciami i późniejsze ich łączenie? Próbowałem na liniowym i wyszła kicha, próbowałem na obrobionym i też nie jest zbyt dobrze, zostaje naprawdę sporo artefaktów po gwiazdach. Zdaje sobie sprawę, że dużo zależy od jakości materiału i gęstości pola gwiezdnego, ale może macie jakieś generalne wskazówki. Dzięki z góry!
 14. Ja mam tak. Czerwona część do teleskopu (grzałka, USB i zasilanie 12V do kamery, kabel do dreamfocusera). Na zielono co wychodzi z montażu (zasilanie kamery i grzałki, podpięte do zasilaczy w pudle pod montażem; kabel do pilota dreamfocusera, pilot przypięty do nogi w kieszonce; USB leci do USB hubu przymocowanego do półeczki w trójnogu). Kable są przymocowane elastycznymi obejmami, cześć od teleskopu na sztywno do DEC, bo tam się wszystko razem obraca, między mocowanie DEC a RA zapas na meridian flipy i różne deklinacje (fotka 2) Do tej pory się sprawdza, żadnych specjalnych hubów od wszystkiego na teleskopie lub montażu. Jak kabel z zielonej częsci gdzieś się nawet ruszy to drganie idzie bezpośrednio w głowicę a nie na koniec teleskopu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.