Jump to content

Krzysio2138

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Neutral

About Krzysio2138

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

118 profile views
 1. Skoro już padła propozycja Synty 8, to polecam na początek. Kupiłem używany za 900zł. Mogę serdecznie polecić na początek, jest wart swojej ceny. Na początku chciałem przeznaczyć 600zł, ale nie żałuję, że dozbierałem do tego teleskopu. Planety przy obiektach głębokiego nieba są niczym!
 2. Gratulację! Ja niestety nie miałem takiej możliwości wczoraj. Wyszedłem po 20 na chwilę, poobserwowałem. Byłem umówiony o 21, i jak pojechałem to niebo już było za chmurami. Coraz częściej zaczynam doceniać czyste niebo. Jedyną atrakcją było okno domu, w którym było zapalone światło. Ustawiłem okular 10mm, i oglądałem obraz. XD
 3. 1. Faktycznie, wydawało mi się, że to kuliste gromady. 2. Szukacz zwykły, ten co dostałem z teleskopem. 3. O, tego to nie wiedziałem, widocznie na filmikach mnie ktoś zrobił w konia xd
 4. Kolejny wieczór, kolejne sukcesy. Chociaż nie zapowiadało się. Wyszedłem o godzinie 21, rozstawiłem się, chwilę pooglądałem okolice Andromedy, oraz Perseusza. Po kilku chwilach chmury zakryły niebo, i wróciłem do domu. O północy gdy miałem iść spać wyszedłem na balkon, i zobaczyłem, że niebo się fajnie zapowiada. Więc wziąłem teleskop, i znalazłem się za chwilę na podwórku. Niestety, chmury były w dużych ilościach, więc poczekałem około pół godziny. Po pewnym czasie pokazały się plejady bardzo wysoko, więc rzut oka właśnie na nie - niesamowicie dużo gwiazd już w samym szukaczu! Potem podwójna gromada w Perseuszu, też bardzo fajnie. Szukałem galaktykę Andromedy, ale nie mogłem znaleźć, była słabo widoczna. Próbowałem znaleźć mgławicę w łabędziu, ale niestety była ona w widocznej drodze mlecznej, więc zbyt duża ilość gwiazd, oraz zbyt wysokie położenie nie ułatwiło mi tego, więc dałem spokój. Od pewnego czasu chciałem znaleźć Woźnicę. Tym razem udało się! Gromady kuliste M37, M36, M38 obok siebie były widoczne w szukaczu. Pierwszy raz widzę te obiekty, bardzo duża satysfakcja. Nawiasem mówiąc to chyba moimi ulubionymi obiektami to są właśnie gromady kuliste. Zrobiło się około 2 w nocy, to pomyślałem, że może zobaczę Oriona. I faktycznie, udało się, pokazał się jego pas składający się z 3 gwiazd. Poczekałem jeszcze chwilę i udało mi się zobaczyć Wielką mgławicę, pozostałości po Supernovej. Widok niesamowity!! Mimo, że konstelacja była jeszcze dość nisko, to satysfakcja, oraz widok naprawdę super! Najlepiej oglądało mi się przy 200x powiększeniu, było widać dużą mgławicę. Następnie na gwiazdę Betelgezę. Przyszły chmurki, i około 3 w nocy wróciłem do domu. Noc zaskakująca, i bardzo udana!
 5. Ok, dziękuję. Moglibyście mniej wiecej pokazać jak to wygląda na szkicu?
 6. Próbowałem szukać w łabędziu, ale nie znalazłem.
 7. A mam pytanie. Nigdy nie udało mi się jeszcze zobaczyć mgławicy przez teleskop. Nie mam żadnego filtra mgławicowego, jak one mniej więcej wyglądają przez teleskop? Czy są widoczne jakieś poświaty, chmurki jak na zdjęciach, tylko po prostu w białym kolorze, jak np. galaktyki?
 8. Kolejne zachmurzone noce, miałem jedynie możliwość obserwacji kilka razy. Niebo zauważalnie się zmienia, obiekty widoczne wcześniej znajdują się już o wiele wyżej. Bardzo mnie teraz zaskakuje galaktyka Andromedy(M31). Widać jej bardzo duże ramiona spiralne, prawie rozciągają się na cały okular 25mm. Dodatkowo M110, oraz M32 są w końcu widoczne, jestem naprawdę zaskoczony, chociaż są słabo widoczne. Plejady coraz wyżej, coraz więcej gwiazd widać, rewelacyjny widok. Próbowałem ustrzelić łabędzia, i jego mgławicę. Ale niestety nie udało się.
 9. Od jakiegoś czasu zaczyna mi pasować teleskop na szukaczu, na lustrze głównym oraz okulary. Macie jakieś porady na to? Mój teleskop to Synta 8. Czy można w tym czasie przeczyścić szukasz np. szmatką?Oraz pytanie poboczne, ile odczekujecie aż teleskop się ochłodzi, zanim zaczniecie obserwować?
 10. Dziękuję za pomoc, wyciąg zdaje się działać już poprawnie. Jest napisane jak byk w nazwie tematu, że to teleskop Synta 8, więc nie rozumiem skąd takie dogryzanie. W każdym razie dziękuję za pomoc. A teraz chciałem zadać kolejne pytanie. Nigdy nie używałem do teleskopu tej przejściówki, jak widać na zdjęciach. Tej dużej. Do czego ona służy?
 11. Po prostu chciałbym zdjęcie co mam dokładnie dokręcić. Niestety, nie składałem tego teleskopu, kupiłem złożony. Więc nie wiem co mam dokładnie dokręcić.
 12. Mógłbym poprosić o jakieś zdjęcie tej śruby?
 13. Cześć, mam problem z wyciągiem od momentu, gdy kupiłem okular planetarny TMB II 6mm. Mianowicie, gdy włożę go do wyciągu, to czasami trudno jest mi ustawić ostrość, ponieważ kręcąc wyciągiem nic się nie dzieje, mianowicie on wcale nie działa, i trzeba ręcznie pociągnąć po prostu. Z kitowymi okularami nie ma żadnego problemu. W czym leży wina?
 14. Hej, jak reagują Wasze partnerki, gdy się dowiadują, że was nie będzie przez kilka godzin, i co robią gdy już wracacie? W moim przypadku wygląda tak, że pisząc, że idę zazwyczaj odpowiada, że ok(już jest niezadowolona hehe), a potem jak wrócę jest zwyczajnie zła, mówiąc: ile można gapić się przez teleskop. Zawsze takie sytuacje wywołują we mnie śmiech, raczej podchodzę do tego bardzo pozytywnie. Zabierałem swoją partnerkę na obserwacje, ale gdy się obraziła, że jej nie słucham(według niej, bo po prostu szukałem obiektów, i je oglądałem nie rozmawiając cały czas, tak jak by chciała) postanowiłem, że wychodzę sam.
 15. Plejady mogłem oglądać całe przez szukacz, co jest dosyć niekomfortowe. Udało mi się zrobić zdjęcie przez okular kitowy 25mm, przy pomocy telefonu. Zupełnie amatorsko, ale mnie bardzo cieszy. Niestety nie znam się na grafice komputerowej, dlatego zdjęcie wydaje się za duże, bardzo pikselowate. :/
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.