Jump to content

Krzysio2138

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Neutral

About Krzysio2138

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

271 profile views
 1. Aaa! PS. jeżeli chcesz zobaczyć jak faktycznie będą wyglądać efekty(prawie, bo to tylko szkice, aczkolwiek mogą wiele powiedzieć), to polecam, abyś sobie wpisał obiekt + synta 8 + sketch.
 2. Dorzucę swoją cegiełkę do Twojego problemu, ponieważ też jestem od niedawna posiadaczem tego teleskopu, i już mogę powiedzieć trochę o nim. Trzeba dobrego nieba, inaczej może być ciężko. Efekty też nie będą takie super, aczkolwiek jak na pierwszy raz(jak to było w moim przypadku) było wielkie wow. Okulary nie są takie złe - na początku tymi z zestawu się posługiwałem, i i od biedy było ok. Dokupiłem jedynie okular 6mm, i w zasadzie jest w porządku, 25mm jest bardzo ok. Teleskop kupiłem za 800zł, używany i był okej, skolimowany. Musisz się liczyć z trudnościami spowodowanych szukaczem, jest odwrócony obraz i na początku jest trudno się nauczyć, ale po zaparciu jest w porządku. Aktualnie mamy zimę(hehe) i ładne niebo zdarza się dość rzadko(chociaż już częściej) i trzeba czekać czasami całymi tygodniami na dsy, żeby księżyc nie przeszkadzał. Teleskop jest dość ciężki, aby go przenosić na raz, w całym montażu. Zmieści się do auta bez problemu. Obsługa tego teleskopu jest banalna, nie miałem z nią żadnego problemu. Wkładasz okular odpowiednią stroną, następnie ostrzysz - i tyle. Jeżeli chcesz zamontować na podstawie teleskop, to po prostu wkładasz go do niej, a następnie przykręcasz bez obaw. Podsumowując, nie żałuję, ze kupiłem akurat ten model. Jak na początek jest bardzo ok, na początku jest wysyp gwiazd i trzeba się mocno naszukać aby coś znaleźć. Teleskop nie gibie się, jest stabilny, nawet przy wietrze. Może teraz być problem, ponieważ może parować, a to może strasznie zniechęcić w takie temperatury. Jeżeli faktycznie chcesz spróbować, to polecam jak najbardziej, tylko dokup okulary! Można zobaczyć przerwę Cassiniego na Saturnie, wielką plamę na Jowiszu, wiele kraterów na księżycu. Masz ciemne niebo, więc to kolejny atut. Polecam!
 3. Myślę, że za taką cenę nie będziesz miał takich widoków. Mam swój pierwszy teleskop od lata, i wydałem 1000zł (Synta 8), czego nie żałuję, i widać ten obiekt. Obserwujesz w mieście, czy poza miastem? Bo to ważne.
 4. Eeeeh, a niebo w dodatku od kilku miesięcy cały czas zachmurzone, masakra jakaś, tęsknię za latem Zazwyczaj staram się korzystać ze stelarium, ale żeby coś trafić to jest masakra. Niebo mam dość ciemne. Może też wyszedłem z wprawy, bo nie mam właśnie tej wspomnianej okazji do korzystania z teleskopu.
 5. Czyli jednak dam radę dostrzec te obiekty. Ok, dzięki, będę próbował dalej!
 6. Hejka, jakie mogę obejrzeć aktualnie najlepsze obiekty nieba? W zasadzie to szukając różnych obiektów przez stellarium większość ich nie jest widoczna. Plejady, Andromeda, hihotki, Orion, planety to aktualnie wszystko co jestem w stanie dostrzec. Co polecacie? Fajnie by było zobaczyć jakieś galaktyki, mgławice.
 7. Skoro już padła propozycja Synty 8, to polecam na początek. Kupiłem używany za 900zł. Mogę serdecznie polecić na początek, jest wart swojej ceny. Na początku chciałem przeznaczyć 600zł, ale nie żałuję, że dozbierałem do tego teleskopu. Planety przy obiektach głębokiego nieba są niczym!
 8. Gratulację! Ja niestety nie miałem takiej możliwości wczoraj. Wyszedłem po 20 na chwilę, poobserwowałem. Byłem umówiony o 21, i jak pojechałem to niebo już było za chmurami. Coraz częściej zaczynam doceniać czyste niebo. Jedyną atrakcją było okno domu, w którym było zapalone światło. Ustawiłem okular 10mm, i oglądałem obraz. XD
 9. 1. Faktycznie, wydawało mi się, że to kuliste gromady. 2. Szukacz zwykły, ten co dostałem z teleskopem. 3. O, tego to nie wiedziałem, widocznie na filmikach mnie ktoś zrobił w konia xd
 10. Kolejny wieczór, kolejne sukcesy. Chociaż nie zapowiadało się. Wyszedłem o godzinie 21, rozstawiłem się, chwilę pooglądałem okolice Andromedy, oraz Perseusza. Po kilku chwilach chmury zakryły niebo, i wróciłem do domu. O północy gdy miałem iść spać wyszedłem na balkon, i zobaczyłem, że niebo się fajnie zapowiada. Więc wziąłem teleskop, i znalazłem się za chwilę na podwórku. Niestety, chmury były w dużych ilościach, więc poczekałem około pół godziny. Po pewnym czasie pokazały się plejady bardzo wysoko, więc rzut oka właśnie na nie - niesamowicie dużo gwiazd już w samym szukaczu! Potem podwójna gromada w Perseuszu, też bardzo fajnie. Szukałem galaktykę Andromedy, ale nie mogłem znaleźć, była słabo widoczna. Próbowałem znaleźć mgławicę w łabędziu, ale niestety była ona w widocznej drodze mlecznej, więc zbyt duża ilość gwiazd, oraz zbyt wysokie położenie nie ułatwiło mi tego, więc dałem spokój. Od pewnego czasu chciałem znaleźć Woźnicę. Tym razem udało się! Gromady kuliste M37, M36, M38 obok siebie były widoczne w szukaczu. Pierwszy raz widzę te obiekty, bardzo duża satysfakcja. Nawiasem mówiąc to chyba moimi ulubionymi obiektami to są właśnie gromady kuliste. Zrobiło się około 2 w nocy, to pomyślałem, że może zobaczę Oriona. I faktycznie, udało się, pokazał się jego pas składający się z 3 gwiazd. Poczekałem jeszcze chwilę i udało mi się zobaczyć Wielką mgławicę, pozostałości po Supernovej. Widok niesamowity!! Mimo, że konstelacja była jeszcze dość nisko, to satysfakcja, oraz widok naprawdę super! Najlepiej oglądało mi się przy 200x powiększeniu, było widać dużą mgławicę. Następnie na gwiazdę Betelgezę. Przyszły chmurki, i około 3 w nocy wróciłem do domu. Noc zaskakująca, i bardzo udana!
 11. Ok, dziękuję. Moglibyście mniej wiecej pokazać jak to wygląda na szkicu?
 12. Próbowałem szukać w łabędziu, ale nie znalazłem.
 13. A mam pytanie. Nigdy nie udało mi się jeszcze zobaczyć mgławicy przez teleskop. Nie mam żadnego filtra mgławicowego, jak one mniej więcej wyglądają przez teleskop? Czy są widoczne jakieś poświaty, chmurki jak na zdjęciach, tylko po prostu w białym kolorze, jak np. galaktyki?
 14. Kolejne zachmurzone noce, miałem jedynie możliwość obserwacji kilka razy. Niebo zauważalnie się zmienia, obiekty widoczne wcześniej znajdują się już o wiele wyżej. Bardzo mnie teraz zaskakuje galaktyka Andromedy(M31). Widać jej bardzo duże ramiona spiralne, prawie rozciągają się na cały okular 25mm. Dodatkowo M110, oraz M32 są w końcu widoczne, jestem naprawdę zaskoczony, chociaż są słabo widoczne. Plejady coraz wyżej, coraz więcej gwiazd widać, rewelacyjny widok. Próbowałem ustrzelić łabędzia, i jego mgławicę. Ale niestety nie udało się.
 15. Od jakiegoś czasu zaczyna mi pasować teleskop na szukaczu, na lustrze głównym oraz okulary. Macie jakieś porady na to? Mój teleskop to Synta 8. Czy można w tym czasie przeczyścić szukasz np. szmatką?Oraz pytanie poboczne, ile odczekujecie aż teleskop się ochłodzi, zanim zaczniecie obserwować?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.