Jump to content

Krzysio2138

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  82
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

30 Neutral

About Krzysio2138

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

494 profile views
 1. Ok dzięki. Możesz podesłać jakiś link? Bo ten, który znalazłem ma wartość 600zł.
 2. Faktycznie, problemem się okazała przekrzywiona stopka. Problem naprawiłem, już jest ok. Co do samej kolimacji - w tym tygodniu zamówię sobie kolimator laserowy, sprawdzę i dam znać jak sprawa wygląda.
 3. Panowie... Mam szukacz, specjalnie go zdjąłem na zdjęciu, żeby Wam pokazać jaki jest problem. Tka jak wspomniałem, szukacz jest ustawiony delikatnie w lewą stronę, i jakbym go nie regulował nie mogę go zcentrować z tym samym obiektem, na który patrzę przez okular.
 4. Zdiagnozowałem usterkę. Mimo wszelakich prób wyregulowania szukacza nie dałem rady tego zrobić. Po przeanalizowaniu doszedłem do wniosku, że szukacz nie jest w tej samej osi co tuba teleskopu, jest delikatnie skręcony w lewą stronę. Zobaczcie sami. Przyznaję się, że zdarzyło mi się kilka razy "puknąć" szukaczem o schody itd. W którym miejscu wyregulować szukacz, aby był w jednej osi z tubą?
 5. Ok, to zróbmy tak. Skoro kolimacja nie ma nic wspólnego z szukaczem, a w zasadzie w tym jest problem to chciałbym ogarnąć ten szukacz na razie. Tak jak pisałem - nie pokrywa mi się obiekt w szukaczu z obiektem w okularu, i na razie chciałbym od tego zacząć.
 6. Również próbowałem złapać ten obiekt, ale tak samo nie mogę go wcale dostrzec.
 7. Faktycznie, możesz mieć rację. Teraz jest już prawie lato, więc trzeba dłużej chłodzić teleskop. Na ile go najlepiej zostawić? Dziś spróbuję.
 8. Dziękuję. Aktualnie nie posiadam żadnych filtrów, jedynie kitowiec 25mm, 10mm i jakiś okular planetarny.
 9. Ok, dziękuję. Dziś spróbuję ustawić. Mam wrażenie, że obraz jest mniej ostry niż wcześniej. Być może to przez to, że teraz jest lato, a noce są białe.
 10. Hej, tak jak w temacie. Mam Dobsona 8", a nie mogę znaleźć mgławicy. Celuję dokładnie w te miejsce, i nie ma. Próbuję już ją uchwycić od około 3 lat. Okulary kitowe z zestawu, próbowałem w różnych miejscach(mniej zaświetlonych, bardziej zaświetlonych).
 11. Wydaje mi się, że nie ma widocznych defektów obrazu. Rozkolimowanie stwierdziłem po tym, że gdy ustawię teleskop na obiekt przez szukacz, to podczas oglądania przez okular muszę zrobić spory ruch w lewo, żeby faktycznie zobaczyć dany obiekt.
 12. Hejka. Od jakiegoś czasu obiekty są dość mało wyraźne. Mam dodatkowo mocno rozkolimowany teleskop, czy to może wpływać na wymienioną jakość obrazu? Mam również delikatnie zakurzone lustro główne, ale czytałem, że to raczej nie wpływa na jakość.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.