Jump to content

Bodziok

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  79
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

109 Good

About Bodziok

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wa-wa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dla rozluźnienia po całym dniu pracy. W końcu to potwierdzone medycznie, że śmiech to samo zdrowie :-) Na tym forum pewnie wiele osób zrozumie ten kawał
 2. Rozmiar filtra dobiera się w zależności od wielkości matrycy, dystansu filtra od matrycy oraz światłosiły teleskopu. Np. 1,25 cala do matrycy wielkości ASI 1600 jest okey pod warunkiem, że filtr umocujesz bardzo blisko matrycy i nie będziesz używał bardzo jasnej tuby (np. F2). W przeciwnym razie musisz użyć większych filtrów. Jakiej marki filtr kupić? To zależy od budżetu, który chcesz na to przeznaczyć, zazwyczaj im droższy tym lepszy.... Obliczenia możesz tu zrobić: astronomy.tools
 3. Zrobiłem wczoraj test na Dev4. Potwierdzam, jest lepiej niż na pojedynczej gwieździe Montaż SW EQ6. Na trybie Single Star było jak poniżej, test z wczoraj: Moment włączenia trybu multi: Potem (na innym obiekcie) przez dłuższe momenty było naprawdę bardzo dobrze :-) Myślę, że warto się przestawić jak ktoś się nie boi działać na wersji developerskiej :-)
 4. Życzę powodzenia z tak ambitnym celem Małą popularność obiekt ten zawdzięcza pewnie potrzebną dużą aperturą, by się z nim mierzyć. Nie wiele osób takową posiada. Czy mógłbyś przy okazji przypomnieć mniej ogarniętym forumowiczom co to jest pasmo I? Jaki to dokładnie zakres widma?
 5. Używam tej kamerki do prowadzenia i nigdy nie miałem z nią żadnych problemów ani nie musiałem się specjalnie zastanawiać nad jej ustawieniami. Guiding nie zawsze wychodzi poniżej 1" ale to ma niewiele wspólnego z kamerką tylko z wieloma innymi ważniejszymi kwestiami takimi jak: 1) mechanika oraz jakość montażu 2) "cable management" 3) odpowiednie wyważenie teleskopu 4) odpowiednie ustawienie na gwiazdę polarną 5) aktualne warunki nieba (seeing), chmury, mgły, etc 6) wiele innych... No i czy możesz zdefiniować co to znaczy "wykres szaleje" ?
 6. Mówisz, że z / bez guidingu jest tak samo.... Pomysł mam więc jeszcze taki : zamontuj na montażu tylko guider z kamerką do guidingu i puść 5 min suba (lub trochę krócej, by klatka się nie prześwietliła) - oczywiście bez guidingu tak, jak robiłeś z pełnym setupem. Jeżeli problemem jest montaż to powinieneś widzieć podobnie rozjechany obraz na małej kamerce. Jeżeli obraz będzie w punkt - problem jest w tubie, a nie w montażu.
 7. A czy jedziesz na zlot majowy? Wiem, że to kupa kg i waży swoje, ale jeżeli jest opcja zabrania tego, to chętnie udostępnię swoje tuby do testów. Możemy spróbować też powiesić Twoją tubę na innym montku i sprawa się wyjaśni.
 8. Ale numer o takim przypadku jeszcze nie słyszałem :-) Sam zaczynam się zastanawiać czy zbierać na nowy montek, więc śledzę ten wątek z dużym zaciekawieniem. Natomiast jedyne co pozostaje w tym przypadku to jak koledzy pisali powyżej w takim przypadku: test z inną optyką, test z inną kamerką, co powinno wskazać gdzie problem leży.
 9. Szanowne / Szanowni, Na skutek pewnych zdarzeń losowych, których nie przewidziałem podczas modyfikacji paskowej swojego EQ6 zostałem posiadaczem nadmiarowej ilości łożysk marki SKF nr 608 - to małe łożyska montowane w osiach RA i DEC zaraz przy robaku. Mądrość starych górali głosi, że jakość wykonania łożysk SKF jest (dużo?) lepsza od tych, które są montowane fabrycznie i często przy paskowaniu zaleca się ich wymianę na lepsze jakościowo (np. SKF, TIMKEN, etc). Ilość łożysk do oddania to x2. Oddam chętnemu te na zdjęciu za grosze (dosłownie!!), mi już się nie przydadzą,
 10. Bodziok

  heq5

  Pobrać, zainstalować, ustawić parametry Twojego setupu oraz podpiąć pod program do akwizycji :-) Pobieramy np. Plate Solve 2 . Ponieważ sam używam APT, to w tym mogę Ci dokładnie pokazać co i jak, jeżeli z tego korzystasz. W innych programach to pewnie koledzy / użytkownicy doradzą co i jak wyklikać, ewentualnie Pan Google
 11. Bodziok

  heq5

  A próbowałeś EQMOD + Cartes du Ciel ? Na takim duecie nigdy nie miałem takiego problemu. Co więcej, jeżeli stosujesz "plate solve" to nawet CdC nie jest absolutnie koniecznie.
 12. Jestem posiadaczem takiego korektora i myślę, że jest znośny. Jak pisał kolega wyżej dystans to 55mm. Używając tego z Canonem odpowiedni dystans zapewnia T-Ring do EOS wkręcany bezpośrednio do korektora. Z nikonem pewnie jest podobnie.
 13. Warto tu dodać, że rozmiar matrycy to nie wszystko, jest jeszcze taki parametr jak rozmiar piksela, który też warto brać pod uwagę planując ogniskową....
 14. Czysto teoretycznie to zastanawiam się czy 34kg + kamerkę, koło + reszta pociągnie iOptron CEM120? Opcja mocno budżetowa przy powyższych propozycjach, jedno zero mniej przy cenie :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.