Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1177
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Mariusz Psut

 1. A mnie ciekawi jedno. Wyczytałem że moduł powrotny po odebraniu ładunku będzie musiał poczekać około tygodnia na okno powrotne. Statki Apollo zdaje się tak nie robiły . Apollo 13 po awarii obleciał tylko ciemną stronę i śmignął z powrotem.
 2. https://dzienniknaukowy.pl/kosmos/nagranie-ladowania-misji-change-5-na-ksiezycu
 3. Śledzę twój wątek i zawsze mam kropka w kropkę ten sam detal w 10" 208×. Nie szkicuję żeby nie być posądzonym o plagiat. Wczoraj sprawdzałem kolimację i chyba się powiodła. Przepiękna ostra planeta. Jedynie Północ była jakaś rozmazana,pojaśniona. Aż czapa polarna zawsze ostry diamencik tym razem była zamglona. Zdjąłeś mi kamień z serca bo myślałem że to moja Kolimacja nie do końca się powiodła. Pozdrawiam.
 4. Droga autorko. Mam od dwóch lat Newtona 10" na Dobsonie. To duże i nieporęczne teleskopy. Przed obserwacją muszą się schłodzić do temperatury otoczenia a lustra wymagają czasem regulacji (Kolimacja) . Ich świat to szukanie pojedynczych obiektów i podziwianie szczegółów w często dużych powiększeniach. Krótki refraktor to sprzęt bezobsługowy,gotowy do natychmiastowego użycia. Jego domeną są szerokie pola gwiezdne w małych i średnich powiększeniach. Jak bym miał wybierać ponownie to z tych dwóch. Najlepiej mieć jednak obydwa. Pozdrawiam.
 5. Ja też się nie zgadzam. W Newtonie nie wygląda zazwyczaj jak z tych grafik. Jest biały. Tak jak świecąca dioda z narysowanymi kreskami chmur i pociemnieniami wypranymi z kolorów. Oglądanie go to proces. Czekasz aż oko zaakceptuje ten blask i zacznie spomiędzy niego wyławiać szczegóły. Raz. Tylko raz (pamiętam tę noc do dziś) widziałem w Morfeuszu 9mm Jupka jak ze stacka. Przepiękny,nasycony kolorami...
 6. Skoro należy zachować wszystkie to cokolwiek kupi będzie dobrze. Resztę dokupi z czasem. Tak więc widzisz autorze co tu się dzieje przy tego typu pytaniach...
 7. Krzychu z ust mi to wyjąłeś. Każdy z nas zaczynał inaczej. Każdy po iluś tam teleskopach doszedł do tego co mu najbardziej pasuje. JSC lubi długie,cienkie rurki. Jacek krótkie... Pamiętam jak dziś swój post z pytaniem o teleskop. Byłem kompletnie zielony...wygrał GSO 10. Czy to był dobry wybór? Na pewno nie był zły... Ile to razy była frustracja gdy nie mogłem znaleźć szukanego obiektu. Nieraz kilkugodzinna obserwacja owocowała JEDNYM ds. A jaka była radocha gdy wreszcie znalazłem. Cokolwiek kupisz autorze będzie dobrze. Lecz tylko wtedy gdy twój zapał nie okaże się słomianym.
 8. Hmm... A tym 90/900 to co teraz obejrzy? Toż to dziurka od klucza. Planety odleciały. Będzie Księżyc wałkował.?
 9. Zostawiłem. Pomimo że na 14 do pracy nie mogłem wytrzymać. Lustro wtórne było przesunięte na pająku. Po niewielkiej korekcie udało się zgrać obydwa zwierciadła z okręgami kolimatora. Znacznik na LG idealnie pośrodku najmniejszego okręgu. Kropka jeszcze poza nim. Tym zajmę się jutro. Wielkie dzięki.
 10. O to właśnie to!!! Teraz jak patrzę to LW nie jest idealnie zgrane z okręgami. Jest minimalne w dół. Tyci,tyci. Gdy wczoraj zgrałem je prawidłowo to nie łapało "w sobie" obrysu LG. Dziś złapałem je w sobie ale LW nadal jest tyci w dół. Już nie mam czasu(praca) ale weekend poświęcę na pracę nad tym. Jakby co będę pytał. Jeszcze jedna rzecz. Kolimator ma leciuteńki luz w wyciągu. Gdy dokręcę klamping ring przesuwa się lekko. Czy owinąć go taśmą by w godził ciasno?
 11. Czyli jaki wniosek? Kup duże lustro,Maka,krótki refraktor i lornetkę. Będziesz pan zadowolooony!
 12. Już się udało wycentrować lw. Było przesunięte na dół wedle wzdłużnej osi tuby. Teraz biedzę się nad LG. Do tej pory kolimowałem pudełkiem i nie mogłem zaskoczyć z tym nowym kolimatorem.
 13. Witam. Sam jestem nieopierzonym astronomem. Mam dom z ogrodem w mieście i niebo 20.09. Na pierwszy teleskop kupiłem Newtona 10". To duża i nieporęczna maszynka. Obserwuję z ogrodu i takie patrzenie to cała wyprawa. Dobson,tuba,stolik,krzesełko itd. Czekanie aż się wychłodzi. Teleskop do dużych powiększeń i wymagający kolimacji. Szerokie pola i błądzenie w nich to nie jego domena. Księżyc jednak powala,planety też. Wyszukiwanie DSów na miejskim niebie sprawiało mi nie lada problem. Dokupiłem lornetkę 8/42. Bajka! Ile takim maleństwem można zobaczyć... Wyszukiwanie celów stało się
 14. Nie. Wiem co to ofset. Robię kolimację tym kolimatorem i nie mogę nijak zgrać luster. Może jego użytkownicy podpowiedzą krok po kroku jak to robią.
 15. Kupiłem rzeczony kolimator i od dwóch godzin biedzę się nad Newtonem. Zacząłem jak każe Hamal. Kartka do tuby i ustawianie LW by pokryło się z jednym z okręgów. W tak ustawionym LW za Chiny ludowe nie dało się wpasować LG. Wyciągnąłem kartkę i zatrudniłem pomocnika. On kręci LG ja LW. Zgrywamy w ten sposób oba lustra na raz. No i dzieje się. W tubę świeci lampa a mimo tego widoczny w lustrach wyciąg jest ciemny. Nie widzę znacznika ani owej dziurki, przez którą patrzę. Nagle kręcąc śrubkami LW wnętrze wyciągu rozjaśnia się odbitym światłem i widzę znacznika i poza nim kropkę.
 16. Szczerze mówiąc to drugi teleskop przez który będę patrzył i pierwszy refraktor ed. Nie wiem czego można oczekiwać i co da się wyciągnąć z soczewki 72mm f6.
 17. Celna uwaga. W zasadzie wszystko. To ma być sprzęt uzupełniający 10". Szybkie obserwacje gdy nie będzie mi się chciało targać Newtona.
 18. Podsumowując. Powiększenia jakich będę używał to 14/30/48× . Czy te kilka procent sprawności będzie na tyle zauważalne że usprawiedliwione dwukrotną ceną?
 19. Na dobry pryzmat jestem niestety chwilowo za krótki. Pozostaje rzeczone lustro zwykłe lub dielektryczne GSO. Refraktorek mały bo 72 ale optycznie dobry (WO). Okulary też nie najgorsze ( Morfeusz,ES 100).
 20. Moi Drodzy. Zrobiłem sobie prezent na Mikołaja w postaci małego refraktora ED. Przymierzam się do zakupu kątówki 2" do niego. Czytam,czytam i już nie wiem. Jedni mówią że lusterko,inni że dielektryk a w ogóle to najlepszy pryzmat. W sklepach pustki. Znalazłem dwie pasujące finansowo w teleskopy.pl GSO 2" lustro za 230zł i dielektryk za 450. Czy warto dać dwa razy więcej za dielektryczną? I najważniejsze. Czy nie będzie winiety z ES 100°? Pozdrawiam.
 21. Mam Morpheusa 9mm i ES 14 100°. Co do Morfa to faktycznie wygoda,wygoda i jeszcze raz wygoda. Pole bez problemu widoczne w całości. Chłodny,neutralny ton. Idealny okular na Księżyc i planety. Co do głębokiego nieba wygrywa ES lepszym nasyceniem kolorów. ES i to jego pole to bajka. Jednak przy normalnym patrzeniu z oparciem o muszlę nie da się go ogarnąć. Trzeba zajrzeć w okular. Jednak wystarczy ją wywinąć i zawisnąć z okiem tuż nad soczewką(spróbuj tej sztuczki). Już nie patrzymy przez okular a przez iluminator statku kosmicznego . I te kolory gwiazd... Jedynie rozmiary i cięż
 22. Drogi kolego. Masz 10" lustra i niestety słabe niebo. Ja też mam 10" i SQM 20.09 to co prawda ciut lepiej ale też szału nie ma. Ja bym zrobił tak. Zamiast wydawać 1000pln na filtr,który pomoże niewiele albo wcale kupiłbym dobry okular i zadowolił się obiektami będącymi w zasięgu twojego lustra nawet w mieście. Jest mnóstwo gromad otwartych,kolorowych gwiazd, Księżyc,planety. Te słabsze to tylko dymki i ich obserwacja z miasta sprowadza się do stwierdzenia że tam są. Zaraz podniesie się Orion a jego mgławicę pewnie i u Ciebie da się podziwiać. Też miałem swego czasu chcicę na fi
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.