Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1597
 • Joined

 • Last visited

Community Answers

 1. Mariusz Psut's post in Łatwe do obserwacji mgławice was marked as the answer   
  Spróbuj Snowball w Andromedzie. Teraz jest Kasiopea wysoko,jest tam kilka ślicznych gromadek. Dzika kaczka w Tarczy...
 2. Mariusz Psut's post in Co powinienem wybrać was marked as the answer   
  Witam kolegę na forum. 
  Budżet już znamy po sprzętach, które podlinkowałeś. Skoro planety i Księżyc to zdaje się że te Celestrony będą lepszym wyborem od dużego Newtona. Przez żaden z nich nie patrzyłem ale fotki US popełnione tego typu maszynkami potwierdzają ich możliwości. 
  Ja chętnie przytuliłbym każdy z nich. 
  Może napisz coś więcej o sobie i swojej lokalizacji. To nic nie boli i nie będziesz już "nieznajomym"  co na pewno pomoże w doradzeniu.
  Pozdrawiam. 
   
 3. Mariusz Psut's post in Jaki okular do obserwacji planet??? was marked as the answer   
  Witaj Maćku. 
  Moim zdaniem 4-5mm. Da Ci to 130-160×. Masz niewielką aperturę i większe powiększenia mogą być kłopotliwe. 
 4. Mariusz Psut's post in Pierwszy (poważny) teleskop. was marked as the answer   
  Choć nie porównywałem to wg. mnie warto. GSO ma łożysko w Dobsonie, lepszy wyciąg i regulację łożysk wyważenia tuby. Fajna sprawa przy ciężkich akcesoriach. 
 5. Mariusz Psut's post in Okulary-pomoc was marked as the answer   
  Masz światłosiłę F5, taką jak ja. To potężny stożek światła i aby go dobrze skorygować, czyli uzyskać obraz z jak najmniejszym wadami typu koma, aberracje czy zniekształcenia prostolinijne, dystorsję itd. potrzeba dobrej jakości soczewek, powłok a to kosztowne. Mówiąc krótko im droższy okular tym korekcja wad lepsza, choć żaden nie jest idealny. 
  Twój teleskop to antena. Kupujesz do niego telewizor na którym będziesz oglądał ulubiony film. Może to być ruski Rubin za 100 z bazaru albo 50" plazma za kilka tysi. W obu przypadkach da się oglądać. 
  To tak żartobliwie. 
  Tak jak napisał kolega, 
  ES 82° i Baader Morpheus, te dwa typy możesz śmiało kupić docelowo. 
  Morfeusze są wygodniejsze ale ESy trochę tańsze. 
  Używane będą tak samo dobre, chyba że ktoś celowo wiśnie Ci uszkodzony czy wadliwy. 
  Pozdrawiam. 
 6. Mariusz Psut's post in Jaka przepuszczalność filtra do Księżyca w pełni ? was marked as the answer   
  Ja mam 13%.
  Raz używam a kiedy indziej wolę bez filtra. Zależy co kto lubi. 
  Przy Morfeuszu 9mm i 138× przeważnie zakładam. Przy 200× już nie bo obraz dla mnie za ciemny. Popróbuj bez i sam ocenisz. 
   
 7. Mariusz Psut's post in Okular was marked as the answer   
  Witaj. 
  Sam mam GSO 10 od kilku miesięcy a jako że jestem okularowym wariatem (na razie więcej teoretycznym ale nadrabiam powoli) i twoja potrzeba krótkiego szkiełka nie jest mi obca. Z Syntą dostaniesz dwa okulary 9 i chyba 25. Ja bym radził popatrzeć na początku właśnie przez nie i dopiero jak okrzepniesz i ogarniesz teleskop zastanawiać się jaki okular chcesz. Nie patrzyłeś jeszcze więc nie wiesz co Cię zaciekawi. Może planety, może księżyc a może DSy. Dopiero wtedy pomyśl o nowym okularze bo teraz nie wiesz jaki Ci się przyda najbardziej. Z planeta i teraz jeszcze krucho więc myślę że to chybiony wydatek przez co najmniej trzy miesiące. Mój SLV 6 też leży odłogiem. 
  Jest jednak księżyc i zawsze jest piękny więc może warto wziąć okular choćby do niego bo tym zestawowym to szału ni ma. Co do ogniskowej to 6-7mm
  Ale jak ma być nowy w tej cenie to chyba tylko TMB Planetary. Lepszy jest jego niemiecki klon TS HR ale to już 300.
  Mowa oczywiście o nowym. Patrząc na moje pierwsze zakupy uważam że najlepszy i powiedzmy "uniwersalny" będzie 9-10mm z polem co najmniej 70° bo tym i Księżyc i DSy popatrzysz. Taki był mój pierwszy po kitowcach i to był uważam dobry wybór chociaż zupełnie przypadkiem. 
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.