-
Content Count
52 -
Joined
-
Last visited
Community Reputation
79 NeutralAbout Szarlej
-
Rank
Alnitak
Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
-
Osiągi owszem, ale i cele obserwacyjne można dopasować do posiadanego sprzętu. Nie tylko na ulotne mgiełki słabych galaktyk można polować. Na niebie jest mnóstwo gromad otwartych, asteryzmów i gwiazd zmiennych, do obserwacji których lorneta nadaje się doskonale. Za to refraktorem można oglądać coraz ciaśniejsze - w miarę nabywania doświadczenia - gwiazdy podwójne. To kupa frajdy!
-
Mariusz, u mnie dokładnie tak się stało. Po wielu latach obserwacji lornetami kątowymi (miałem 100mm i 141mm) oraz Newtonami (miałem od 6" do 18") na wyjazdowych miejscówkach poprzestałem na obserwacjach z własnego podwórka, nawet kosztem gorszego nieba (SQM-L 20.5 zamiast 21.2). A do takich obserwacji najbardziej przypasował mi duży refraktor na solidnym montażu z napędem. Starzejemy się i w końcu dochodzimy do wniosku, że komfort przede wszystkim, a jako bonus - oszczędność czasu. Te parędziesiąt minut potrzebne na dojazd, rozkładanie i kolimowanie sprzętu, składanie i powrót po obserwacjach
-
Kupię żuraw lornetkowy: - sklepowy lub ATM, byle dobrze działał i przyzwoicie wyglądał - docelowo pod lornetkę max 3kg wagi i pod człowieka 70kg wagi (oraz 1.76m wzrostu) - ze statywem lub bez - w rozsądnej cenie i w rozsądnej odległości od Kielc. Nie chcę przepłacać i wolałbym odebrać osobiście, po obmacaniu i obejrzeniu. Ale to nie jest warunek sine qua non, w razie konieczności może być wysyłka kurierem. Proszę o oferty na PW.
-
Zobaczyłem dziś ok. 17:00 Merkurego, bardzo nisko nad horyzontem, w lornetce 10x42. Na szczęście w kierunku zachodnim nie było żadnej zabudowy, inaczej wyziewy z kominów popsułyby zabawę.
-
Bardzo ładne zdjęcie! Ja widziałem tę mgławicę planetarną w lornecie 141mm, w listopadzie 2016 roku. Zapisałem w dzienniku: NGC 1514 (m.pl. 10.9 mag, 2.2', gwiazda centralna 9.4 mag) Ależ to piękny obiekt! Przy 45x gwiazda centralna świeci jasno, a wokół niej delikatna, dość duża mgiełka. Po włożeniu okularów 33x z filtrami NBP planetarka ukazuje się w pełnej krasie. Gwiazdka centralna przygaszona, ale wciąż wyraźna, za to mgławica świeci! Jaśniejsze centrum i wyraźnie bledsza po obrzeżach, piękna!
-
Wspaniale się czytało. Gratuluję pomysłowych przygotowań nagrodzonych udaną obserwacją białego karła!
-
Sprzedana, proszę o zamknięcie tematu.
-
Okulary Pentax XW: 3,5mm, 7mm, 10mm, 14mm
Szarlej replied to Dana Deneb's topic in Classifieds - Sell
Czasy takie, że każdy dwa razy ogląda każdą złotówkę. Szkoda sprzedawać te świetne okulary. Ja zrobiłem ten błąd (XW7 sprzedałem po prawie 8 latach używania), ale po wypróbowaniu różnych innych okularów (w tym Naglerów i Ethosów) wróciłem do tych, które po prostu są najlepsze i kropka. -
Sprzedam książkę kupioną kilka dni temu na forum, pierwszą z tego ogłoszenia: Powód jest prosty - treść w znacznej mierze pokrywa się z "Exploring the Night Sky with Binoculars" Patricka Moore'a. Nie ma sensu trzymać dwóch podobnych pozycji, niech więc ta poszuka nowego domu. Chciałbym za nią dostać tyle, ile zapłaciłem - 80zł. Koszt wysyłki pokryję. Zapraszam do kontaktu przez PW.
-
[K] Stopka statywowa do lornetki 20x60
Szarlej replied to Szarlej's topic in Classifieds - Buy or change
Nikt? Może jednak ktoś?... -
Polecam ten filtr: https://okularum.eu/products/dgm-npb-filter-1-25 Mam go w wersji 2". Piszą o nim na CN, że to taki UHC na sterydach. W Taurusie 12" pięknie pokazał mi nawet Kalifornię, czyli przepuszcza też co nieco w paśmie H-beta.
-
[K] Stopka statywowa do lornetki 20x60
Szarlej replied to Szarlej's topic in Classifieds - Buy or change
Najchętniej taką made by Astrokrak, jak na tym obrazku: Może komuś pałęta się niepotrzebna?... -
Cześć, Czy ktoś z Was ma niepotrzebną stopkę statywową do lornetki BPC 20x60? Jeżeli tak, zapraszam do kontaktu przez PW, chętnie przygarnę.
-
W 2020 roku miałem w sumie 17 sesji obserwacyjnych. To lepiej, niż w 2019 (12 sesji), ale wyraźnie gorzej, niż w 2018 (28 sesji). Razem mój dziennik obserwacyjny - prowadzony od stycznia 1997 roku - zawiera 570 opisanych sesji. Całkowity czas sesji w 2020 roku to równo 28 godzin, czyli średnio wypada 99 minut na sesję. Było 11 sesji teleskopowych, 3 lornetkowe i 3 gołym okiem (Perseidy). Jeżeli chodzi o sprzęt, pożegnałem lornetę Miyauchi Bj100 (po 7 latach i 3 miesiącach) i teleskop Taurus 300 (po roku). Powitałem refraktor Takahashi FS128, o którym marzyłem od lat i który wr
- 3 replies
-
- 16
-
-