Jump to content

Mandulzz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  9
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Mandulzz

 1. Próbowałem w Pixie, efekt niezbyt mi się podobał, ale to pewnie kwestia nieznajomości narzędzia. Nie chciałem tak agresywnie wyciągać wodoru, zależało mi na widoczności tlenu - ale może nie do końca mi to wyszło
 2. Moje pierwsze podejście do pętli w Łabędziu. Stawiam pierwsze kroki w astrofoto, w szczególności w obróbce - dlatego będę wdzięczny za wszelką krytykę. 54 x 240s, ISO 1600, Canon 1100D (mod) + SpaceCat + Optolong L-Enhance, powieszone na NEQ6. Materiał zbierany w APT, stackowanie w DSS, obróbka w Pixie Pierwsza wersja - HOO, druga color blend (0.4 * Ha, 0.6 * OIII). Obrazy Ha i OIII uzyskałem poprzez rozdzielenie kolorowego obrazu na poszczególne kanały, następnie Ha -> R, OIII -> G + B Stack - https://drive.google.com/file/d/1MlmGS9sxESiOaPxqXHhdfFhLnf4BwpUj/view?usp=sharing
 3. Obejrzyj lub zrób zdjęcie wyciągu. Po wyjęciu adaptera 1.25 cala powinno dać się przykręcić T-ring.
 4. Może Universe Sandbox? http://universesandbox.com/
 5. 1) skąd wiadomo, że wszyscy powstaliśmy z jednego organizmu? - nie wiem czy to prawidłowa odpowiedź, ale wyobrażam sobie to tak że jeden gatunek może się ewolucyjnie rozgałęziać na wiele nowych gatunków, ale w drugą stronę przodek zawsze jest jeden - przez to że nowe gatunki powstają przez mutacje i dobór naturalny (w uproszczeniu - nie jestem ekspertem w temacie) 2) jak wiemy każdy organizm dąży do ewolucji, skąd u nich ta determinacja? - organizm nie dąży do ewolucji, ewolucja to mocno przypadkowa "siła" - w tym sensie że przypadkowe mutacje w połączeniu z doborem naturalnym powodują powstawanie nowych gatunków 3) jeśli ziemia ma 4 mld lat, a 3 mld lat zajęło ewolucji powstanie ssaków, jak to możliwe, że kiedy dinozaury, jak i całe życie na planecie wyginęło, te ssaki znów pojawiły się w tak krótkim czasie? - jak już wyżej ktoś napisał, nie wszystkie organizmy wyginęły. Nawet nie wszystkie dinozaury wyginęły - dzięki temu mamy teraz ptaki. 5) załóżmy, że pierwsze organizmy trafiły na ziemię poprzez asteroidy...jak to możliwe, że one w nich nie zginęły? Temperatura, ciśnienie ich nie zabiło? - istnieją organizmy które potrafią przeżyć w warunkach ekstremalnych, nawet na Ziemi. Niektóre potrafią przetrwać w formie przetrwalnikowej. 7) teoria ewolucji wiąże się z teorią wielkiego wybuchu. - skąd taki pomysł? Skąd się wziął ten mały punkt, który eksplodował? - chyba nikt tego nie wie - nie jestem przekonany czy kiedykolwiek się dowiemy, ale kto wie? Skąd się wzięły w nim te elementy, które nas otaczają? - Większość elementów (w sensie związków chemicznych) powstawało wewnątrz kolejnych generacji gwiazd. Na początku były tylko najprostsze związki (zdaje się że wodór i hel) Skąd związki chemiczne wiedziały, żeby się ze sobą łączyć po wielkim wybuchu? - nie wiedziały, przypadek + prawa fizyki 8) jeśli kosmos się rozszerza, to co jest poza granicami tego kosmosu? - nikt nie wie 12) czy jeśli wszechświat faktycznie powstał 14 mld lat temu, to skąd naukowcy trafili na ślad? Czy to nie jest tak, że powiedzmy z jednego punktu był wybuch, który rozrzucił promienie awięc nie powinno dać się ich już uchwycić? W innym wypadku musiałyby się przecież od czegoś odbić i wrócić, w dodatku na ten obszar, który jest obserwowany przez teleskopy? - taka tylko uwaga - wybuch to nie jest najlepsze określenie, to był raczej okres gwałtownej ekspansji 13) jak teleskopy widzą daleko wszechświat skoro w kosmosie jest pełno gwiazd? Nie zasłaniają one widoku, czy może telekopy potrafią "widzieć" przez gwiazdy/planety? - wszechświat jest raczej pusty niż pełny gwiazd. A nawet to co obserwujemy, a zwykle obserwujemy tylko co jest w naszej galaktyce, rozmieszczenie gwiazd i odległości między nimi są na tyle duże że nie zasłaniają tak dużo.
 6. Mam te latarkę Oriona, całkiem fajnie się jej używa. Przy czym ten czujnik ruchu jest umiarkowanie przydatny - działa tylko z maksymalnym natężeniem światła. Poza tym nie mam zastrzeżeń, tym bardziej że cena raczej z tych atrakcyjnych.
 7. Jeżeli już to pewnie używany heq5. Przy czym ten newton sam w sobie nie jest za przyjemny na początek. Miałem, próbowałem wieszać na NEQ6. Wymieniłem na ed80. Problemy które miałem to kiepski wyciąg, roszenie LW (można zrobić odrośnik), upierdliwa kolimacja (nic trudnego, jednak kolejna czynność która na początku może frustrować). Ale jeśli chcesz podążać tą drogą - powodzenia.
 8. Lekka reklama: na sąsiednim forum mam wystawiony zestaw SW 150/750 + eq3-2 + napęd w dwóch osiach + lunetka biegunowa. A poza reklamą: próbowałem coś osiągnąć z tym zestawem i wejść w astrofoto. Skończyło się na tym że kupiłem najpierw NEQ6 (używane) i dzisiaj powinien do mnie dotrzeć ED80 (używany). Ale jak koledzy napisali wyżej - da się. Tylko lekko nie będzie.
 9. Pytanie czy prowizja z Patronite nie byłaby zbyt duża żeby opłacało się przejść z płatnych kont na taką formę wsparcia. Chociaż z punktu widzenia użytkownika jest to na pewno wygodne.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.