Skocz do zawartości

Bezel

Społeczność Astropolis
  • Postów

    250
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Bezel

  1. Bezel

    Czytacie?

    Trochę czasu minęło od pierwszego wpisu a u mnie przybyło trochę książek fajnie tak spojrzeć jak się "kolekcja" rozrosła Polecicię jakieś ciekawe pozycję?
  2. Bezel

    Ciekawe zjawisko

    Hej Dawno w sumie nic tu nie zamieszczałem, ale nie przez brak zainteresowania tą wspaniałą dziedziną nauki jaką jest astronomia a zwyczajnie przez brak czasu. Ale to nie o tym... Siedząc w pokoju postanowiłem zapalić sobie świeczkę, taką zwykłą zapachową kupioną w IKEA. Wyszedłem z pokoju, zająłem się innymi rzeczami jednak gdy do niego wróciłem tak mnie coś wzięło żeby popatrzeć sobie w płomień - bo dlaczego nie I zauważyłem że spalone już dorobiony które odpadły z knota wykonują może nie tyle dziwny co intrygujący (przynajmniej mnie) ruch. Gdy tak przyglądałem się temu pierwsze co mi przyszło na myśl to ruch jakiegokolwiek ciała po bardzo wydłużonej orbicie wokół np. Słońca, im dalej tym wolniej jednak gdy się zbliża do Słońca to zaczyna przyspieszać po czym wystrzeliwuje z impetem a następnie zwalnia itd. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, szukałem jakiegoś wytłumaczenia ale nic oprócz większej temperatury wokół knota mi nie przychodzi do głowy. tak w zasadzie post o niczym ale ciekawi mnie to dlaczego tak się dzieje, może ktoś rozwieje moje wątpliwości VID_20220428_233119.mp4
  3. Przy tym budżecie to jeśli chodzi o teleskop to trochę lipa, pozostaje lornetka. Napisz jeszcze może skąd zamierzasz patrzeć, bo co innego z Bieszczad a co innego spod PKiN. W sensie czy mieszkasz na wsi czy w mieście.
  4. :)

     

    Zna ktoś nazwę tego miejsca? Szukałem po mapach księżyca ale nie mogę znaleźć :/ 

    IMG_20220114_230145.jpg

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. wiatr

      wiatr

      jeżeli chodzi o to co jest na terminatorze to może pomoże widok z mojej strony :D d663eedbfcb8b281.jpg

       

    3. mack_mnk

      mack_mnk

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Aristarchus_(krater_księżycowy) zapewne o Aristarchusa chodzi, jeden z najładniejszych kraterów księżycowych, nawet powiedziałbym najładniejszy w moim rankingu

    4. Bezel

      Bezel

      @mack_mnk bez kitu, mi też się spodobał że aż musiałem go sobie sfotografować. 

       

       

      Dziękuję za odpowiedzi!

  5. Siema Szukam opinii dotyczących tego okularu, przymierzam się do zakupu więc wypadałoby popytać Tak więc jeśli ktoś miał okazję wypróbować go na własne oko to proszę niech pochwali się wrażeniami. Pozdrawiam!
  6. Ten rok jeśli chodzi o obserwację narazie wygląda słabo. Albo brak pogodnych nocy, brak czasu bo rano praca itp. W tym roku byłem raptem z 8 razy z teleskopem :/ Mam nadzieję że chociaż końcówka będzie lepsza :)

    1. McGoris

      McGoris

      Chciałbym wyjść chociaż te 8 razy. Ja w tym roku na obserwacjach byłem tylko 2 razy. Raz na wiosnę, drugi raz przedwczoraj. Pogody nie było chyba do kwietnia, resztę trzeba wstawać do roboty ;/

    2. shiryu

      shiryu

      akurat u mnie wczorajsza noc była najlepsza od dawien dawna.... 6mag gołym okiem na wprost

  7. Polska - Słowacja 2:0 (1:0) Lewandowski Hiszpania - Szwecja 2:1 (1:0) Moreno
  8. Grupa C 1. Holandia 2. Austria 3. Ukraina 4. N. Macedonia Grupa D 1. Anglia 2. Chorwacja 3. Czechy 4. Szkocja Grupa E 1. Hiszpania 2. Polska 3. Szwecja 4. Słowacja Grupa F 1. Francja 2. Niemcy 3. Portugalia 4. Węgry Joker: Lewandowski Polska: 15 (odpadnie po 1/8) Anglia - Chorwacja 2:2 (1:1) Modric Austria - Macedonia 1:0 (0:0) Grbic Holandia - Ukraina 2:0 (1:0) De Jong
  9. Kobieta w studiu mówiła o tym że warto inwestować w budynki podczas nowiu, a i Mars ma trudne położenie pamiętajcie. Czasami zanim udostępnienie ekran na TV muszę takie kwiatki przez chwilę oglądać...

    IMG_20210504_085317.jpg

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. kubaman

      kubaman

      Mars to ma szczęście przy jego wieku, że mu jeszcze wschodzi..

    3. _Spirit_

      _Spirit_

      Można gdzieś to obejrzeć? 

    4. Wojsa

      Wojsa

      patrząc na rysunek to raczej znak muflona

  10. Dobry seeing to podstawa udanych obserwacji astronomicznych. Jest to istotna część każdej obserwacji ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość obrazów które oglądamy. Mieszkamy w Polsce a tu jak wiadomo rzadko kiedy można mieć naprawdę genialne warunki do obserwowacji. Niestety u mnie w dużych powiększeniach gwiazdy wyglądają +/- tak: (Teleskop oczywiście wychłodzony) Wczoraj miałem okazję wyjść na dwór i używałem dość dużych powiększeń na jasnych gwiazdach i niestety wyglądały tragicznie. Więc jakby nie patrzeć seeing był słaby. Zaniepokoiło mnie to do tego stopnia że w pewnym momencie pomyślałem że coś jest nie tak z moim teleskopem, lub mam tak brudne okulary że robią się takie mazaje. Czy wiecie może w których miesiącach jest on przyzwoity? Bardziej latem czy jednak zimą? A może to nie ma znaczenia? I dobre warunki zdarzają się ot tak? I czy na nizinach mogą być na tyle dobre warunki aby gwiazdy wyglądały tak?
  11. Poza tym żenujące jest to że sami się uważamy za potencjalnych złodziei, aż dziw że w niektórych krajach zostawiają domy otwarte jak gdzieś wychodzą na dłużej
  12. Z tym to się nie da walczyć, możesz pisać do gminy o zmianę kąta oraz wysokości lamp ale to raczej kwestia fantastyki. Ludzie nie mają na ten temat żadnego pojęcia, każda próba wyjaśnienia dlaczego warto by gasić światło np. od 1 do 4 rano kończy się jakimś bajkami o złodziejach. Ehhh, najlepiej to jechać w Bieszczady raz w roku na tydzień, zamiast męczarni w urzędach. A najbardziej mnie rozwala jak słyszę jak ktoś mówi: ,"Kosmos jest bardzo ciekawy, lubię patrzeć na gwiazdy, szkoda że ich tak mało na niebie" a gdy zacznę wyjaśniać dlaczego jest ich mało i co zrobić żeby było więcej, kończy się śpiewką o złodziejach. Także jeśli masz chęci to pisz list do gminy albo inwestuj w wyjazd w Bieszczady
  13. Fajny obiekcik, moja pierwsza gromada kulista jaką miałem przyjemność oglądać Szkoda tylko że NGC 5139 u nas nie widać :/
  14. Czekam na 8k ;P może specjalnie na tą okazję sobie taki telewizor sprawię
  15. Hej Tak mnie naszło aby kupić sobie jakiś tradycyjny atlas nieba. Co mam na myśli mówiąc tradycyjny? W wersji papierowej, mam stellarium i faktycznie korzystam podczas obserwacji ale jednak możliwość poczytania czy choćby "oglądania obrazków" jest dla mnie lepsza, niż ciągłe ślęczenie przed telefonem (którego również ostatnio mam dość). Więc jest ktoś w stanie polecić atlas za rozsądne pieniądze to będzie mi miło Pozdrawiam i życzę zdrowia
  16. FB_IMG_1609871033940.jpg

    1. Morth

      Morth

      From behind Mars*

    2. ekolog

      ekolog

      Misja Apollo 12 jeszcze przed startem miała poważny problem z nieproszonym gościem. Podczas testu Kennedy Space Center ktoś zauważył karalucha, który ukrywał się w jednym z modułów przeznaczonych do życia załogi. Także w nim miała ona wracać na Ziemię po przekroczeniu atmosfery. Odpowiedzialny za wystrzelenie misji Bob Sieck próbował za wszelką cenę złapać intruza, ten jednak okazał się zręczniejszy i wciąż uciekał. 

      14 listopada 1969 roku Apollo wystartował z trzema kosmonautami na pokładzie. Wśród nich znajdował się Charles "Pete" Conrad Jr, który jako trzeci w historii stanie na Księżycu. Podczas podróży Conrad wziął udział w transmitowanej w telewizji konferencji prasowej. Na koniec pokazał do kamery ciemny kształt z wyraźnymi odnóżami na białym kawałku kartonu. 

      Myśląc, że to zagubiony karaluch, jeden z kolegów Conrada w NASA zapytał: „Znalazłeś go?”

      - Tak jest – odpowiedział – Był w schowku na jedzenie. 

      - Czy jest gruby? - padło pytanie.

      - Jest bardzo gruby – odpowiedział Conrad. 

      Wszystko to okazało się żartem z orbity, ponieważ później Conrad przyznał się, że pokazał do kamery plastikową zabawkę przemyconą na pokład. Los prawdziwego kosmicznego karalucha pozostaje nieznany.

      ***

      W 1973 roku Owen K. Garriot przez prawie 60 dni orbitował wokół naszej planety. Na Ziemi natomiast wspierała go załoga, w której był między innymi specjalista od łączności Robert „Bob” Crippen, także kosmonauta. Pewnego dnia usłyszał w słuchawce „Halo Houston, tu Skylab. Czy słyszycie mnie tam na dole?” Nie zdziwiłoby go to gdyby nie fakt, że mówił to kobiecy głos. Na pokładzie Skylab pracowało w tym czasie trzech mężczyzn. Gdy Crippen zapytał kto mówi usłyszał w odpowiedzi nazwisko Helen Garriot – żony Owena. 

      Na kolejne pytanie, co ona tam robi, głos odpowiedział: „wpadłam tylko, żeby dać chłopcom świeże jedzenie, albo coś ciepłego. Od dawna nie jedli czegoś takiego. Myślałyśmy, że mogą się ucieszyć.”

      Następnie kobieta powiedziała, że tak ot poleciała na Skylab i podzieliła się wrażeniami co do tego jak Kalifornia wygląda z kosmosu. Do tego czasu przy głośniku na Ziemi zebrał się już mały tłumek słuchaczy. 

      - Widzę, że chłopcy lecą w moją stronę. Muszę kończyć. Nie powinnam z Wami rozmawiać. Do zobaczenia Bob – zakończyła rozmowę Helen.

      Po krótkim czasie załoga Houston odkryła na czym polegał żart. Garriot jeszcze przed wylotem poprosił swoją żonę o nagranie kilku linijek tekstu i pauz między nimi, wymierzonych tak by Crippen miał czas na odpowiedzi. Sekrety tego jak to zrobił technicznie, że Helen zabrzmiała wprost z kosmosu, Owen miał wyjawić dopiero w 1999 roku. 

       

      https://www.national-geographic.pl/artykul/kosmiczne-jaja-czyli-5-najbardziej-szalonych-dowcipow-nasa

  17. Bezel

    ORION

    Świetna praca, jak długo zajęła Ci obróbka?
  18. Pogoda ostatnio nie rozpieszcza, a więc trzeba siedzieć w domu i w dodatku trzeba zaspokoić głód na widzę. Polecacie jakieś programy dotyczące astronomi? Mam tu na myśli jakieś 20-40 minutowe programy naukowe, a mogą być też i filmy. Pomijając "Astronarium" i kilka kanałów na YouTube co można jeszcze ciekawego obejrzeć?
  19. ... 

    Screenshot_2020-12-21-16-00-48-884_com.instagram.android.jpg

    1. Pokaż poprzednie komentarze  7 więcej
    2. BogdanS

      BogdanS

      Prawie nie wiem kto to jest, i dobrze.

    3. szuu

      szuu

      ona jest dopiero od niedawna przebudzona do wyższej świadomości czy tak naiwna że po przeżyciu kilkunastu końców świata dalej wierzy w kolejny? :g:

    4. mack_mnk

      mack_mnk

      Tak to jest gdy osoba, która nawet problemy z kursem na prawo jazdy miała (instruktor bał się z nią jeździć po kilku razach) bierze się za komentowanie rzeczywistości.

  20. Sam już zauważyłem że chociażby mój teleskop o kilka stówek zdrożał. Kupowałem go w marcu za +/-1400zł a dziś to już prawie 1800. Widocznie bardziej opłaca się inwestować w teleskopy niż w złoto A tak na poważnie, to nie wygląda to ciekawie...
  21. Jeśli miałbym się budować to na wsi z odsłoniętym południowym horyzontem. Ale jeśli chodzi o miasto to jak najdalej od centrum miasta, które byłoby na N.
  22. Fajnie wyszło Aż takie pytanie mnie naszło, jaka jest różnica pomiędzy mosiężnym a aluminiowym (?, mam tu na myśli taką synte, a w zasadzie materiał z którego jest wykonana) teleskopem? Oprócz wagi oczywiście.
  23. Bezel

    Czytacie?

    Pokaźna kolekcja Którą z tych książek polecasz najbardziej? A i mam takie pytanie, widzę że posiadasz trochę starszych książek od C.Sagana, najbardziej interesuje mnie "Świat nawiedzany przez demony" za jak dużo monet ją nabyłeś? Aktualnie jej ceny są holendarne
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.