Jump to content

ŁukaszBar

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  120
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by ŁukaszBar

 1. No to teraz mi żeście zabili ćwieka... myślałem, że łatwiej i bezpieczniej przetransportować lornetkę niż tubę... 

  teraz pozostaje mi już chyba tylko kupić dużą walizkę i typowo po poznańsku - pożyczyć statyw foto :D może się okazać, że wyjdzie mnie to w ogóle bezkosztowo, w końcu trochę już tych zabawek mam. A brak kosztów dodatkowych to jest bardzo mocny argument na żonę :P

 2. Wow! Dzięki za mega odpowiedź! Raczej będziemy tam typowo stacjonarnie i to na samej plaży. Ale w związku z tym że jadę tam z żoną i do tego będziemy miec też sporo innego bagażu (okazja jest związana z różnymi wydarzeniami rodzinnymi) to już mam zapowiedziane że ograniczam wszystko do minimum. 102/500 kusi, tym bardziej że mam wszystko na 2". Ale obawiam się trochę o okulary i resztę klamotow. Poza tym to już sporo zabawek. Chyba zdecyduje się na lornetkę i statyw foto. Tym bardziej że i tak pewnie żoną będzie chciała statyw do aparatu. Wilk syty i owca cała jak to mówią. Czyli tylko lornetka będzie moim widzimisię, a stracić przez taką duperelę możliwość choć spojrzenia na południowe niebontonaz grzech.

   

  Raczej też kupię te 15x70 kosztuje mniej niż 400 zł, a zawsze mogę ją wrzucić w plecak czy do auta przy jakiejkolwiek okazji, nawet jakiegoś wyjazdu po prostu gdzieś w teren. 

   

  Mam tylko nadzieję, że ta Starlight to nie jest wyrzucenie kasy w błoto... Może uda się też złapać trochę taniej na giełdzie ;)

 3. 3 godziny temu, Qrczak99 napisał:

  Przeraszam za post pod postem :) 

  Bresser 20x80 to  dobry wybór , obraz na poziomie refraktora 4 " , ale wymaga mocnego statywu .

  Czyli ten statyw podlinkowany velbon jest za słaby? To może rzeczywiście ten Starlight 15x70? Jest lżejszy i do tego tańszy. A w sumie to ma być tylko sprzęt na takie szybkie wypady turystyczne.

 4. Hej,

   

  Tak się złożyło że nadarza się okazja polecieć na Zanzibar i szukam czegoś co pozwoliło by mi popatrzeć troszkę na tamtejsze niebo. Troszkę mi szkoda stracić taka okazję, a moje az4 + mak127 lub SW 102/500 jest zdecydowanie za duże na bagaż  (ze też sprzedałem az3...).

   

  Zastanawiam się nad jakąś małą lornetką i niewielkim statywem foto. Oczywiście chciałbym żeby to było na tyle spasowane żeby nie trzęsło się jak osika i do tego w sumie dość budżetowe... Powiedzmy do 1000zl za zestaw o wadze ok 5-8kg? Jestem w stanie coś takiego wyszukać?

   

  Wszelkie pomysły i rady mile widziane. Lornetki są mi obce, statywy foto też. A, oczywiście wizual, ewentualnie mała fotka telefonem z przyłożenia co by pamiątkę mieć ;)

   

  Z góry dzięki za pomoc

  Pozdrawiam!

 5. 2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

  Mówimy o maku Sky-Watchera?

  Z tego co czytałem, to faktyczna ogniskowa to ok. 1700 - 1800mm (różne liczby się przewijają), a nie jak podaje producent 150mm; a wysunięcie ogniska o 1mm powoduje zmianę ogniskowej o ok. 3,75mm (czyli zakładając faktyczną ogniskową równą 1800mm, to z kątówką dającą powiedzmy 100mm dodatkowej drogi optycznej, jak złapiesz ostrość, to masz ogniskową ok. 2175mm).

  Tak, SkyWatcher. No ot jak mamy ~1800mm to by nawet ta kamera pasowała bo to już ok F14 ;) patrząc na zaproponowany przez Ciebie przelicznik 2.9 * 5 to mamy jakieś 14.5, czyli, że blisko :) , a jeszcze rzeczywiście przedłużka w formie jakiegoś focusera helikalnego i już mamy prawie F15 :) 

   

  Dziękuje Wam za pomoc, zdecydowanie więcej już rozumiem!

 6. @Krzysztof z Bagien dzięki! to daje już dużo informacji, jeszcze ostatnie pytania i obiecuje, że idę się uczyć w kąciku ;) 

  mam MAK 127 2", w teorii ma on ogniskową 1500mm lub 1800mm. Tutaj znajduje podzielone zdania, że to zależy od kątówki, czy 1.25" czy 2". No właśnie, to teraz jak wkładam kamerę bezpośrednio w tubę, a nie w kątówkę, to ile mam tej ogniskowej? no i pytanie kolejne czy dokładać Barlow? bo to przecie dodatkowo 2x daje całą ogniskową. No i pytanie czy ta ASI462 będzie pasować do takiego sprzętu? tutaj w teorii mam albo ~F12 albo ~F14 (mam trochę marzenie - pewnie bezsensowne - spróbować podpiąć taka kamerę tez pod SW102/500 F5 i zobaczyć czy coś da się złapać :P )

 7. @riklaunim dziękuję za odpowiedź. A jeszcze dopytam, bo też trochę czytam na forach tym i sąsiednich i nie mogę nigdzie znaleźć takiego konkretnego tutorial o co dokładnie chodzi z wielkością pixela? jak dobrać kamerę do teleskopu, albo odwrotnie - teleskop do kamery? Jaka kamera do planet, a jaka do mgławic np? czy planetarna idzie ustrzelić choć troszkę mgławice? I jak się wylicza ten arcsec/Pixel? Skąd wziąć dane do wzoru? 

  Kojarzy może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów czy istnieje takie kompendium wiedzy?

 8. Czytam te Wasze komentarze i trochę się uspokajam. Ja po raz pierwszy w nocy z niedzieli na poniedziałek wystawiłem MAK127 i chciałem coś nagrać. Uzbrojony w microfocuser miałem nadzieję na jakiś w końcu mały sukces ale niestety... Może to rzeczywiście przez seeing.. nie mogłem wyostrzyć, do tego efekty mega marne powodujące delikatną rezygnację. Poniżej stack z 50% z 1500 klatek. ja nie potrafię z tego nic sensownego wyciągnąć... Może ktoś spojrzeć i skrytykować?

  23_12_24_pipp_g4_ap141.tif

 9. Jak na razie zamawiałem 2 przesyłki z Ali, obie od SvBony. Pierwsza z filtrami była zatrzymana na cle, ale ogólnie skończyło się, że dotarła bez żadnej dopłaty, ale była informacja, że przeszła przez odprawę celną. Do domu przyszła Pocztex'em - łączny czas ok 20dni. Druga paczka, ostatnio z focuserem. Najpierw info, że jest na terenie kraju, potem dostałem od Pocztex'a informację ze przyjedzie kurier oraz kod do odbioru. I teraz najlepsze: paczka - niby odbiór na kod - rzucona 7m od furtki pod drzwi przez kuriera!! bez żadnego kodu, bez dzwonka, bez awizo. :D na szczęście domownicy znaleźli (przydepnąwszy jeszcze lekko) sponiewieraną paczuchę, ale focuser chodzi płynnie i nie widać na nim żadnych uszkodzeń, opakowanie było solidne. Czas dostawy 14 dni. Po 2 dniach od odnalezienia (bo raczej "dostarczenie" złe słowo) dostałem informację z Ali z numerem śledzenia mojej paczki :D 

   

  Także, doświadczenia z Ali, SvBony i czasem realizacji z Chin na plus, jakoś usług świadczonych przez nasz Pocztex na minus.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.