Jump to content

marro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

20 Neutral

About marro

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rokiciny Podhalańskie
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO Dobson 12", Mak 127 mm, Bresser Messier 152/760; ES 14 mm i 30 mm 82 stopnie,9mm i 20 mm 100 stopni, Nagler 7 mm. Parę filtrów. Bino i takie tam.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Co do czap lodowych to wydaje mi się, że na Marsie jest teraz "lato" i ta czapa jest mniejsza. Mogę się mylić oczywiście a nie sprawdzałem tego jakoś szczególnie. Do oglądania szczegółów lepsze są jednak większe lustra z filtrami i byłbym tu umiarkowanym optymistą niestety. Ta tuba 6" jest dość ciemna rzeczywiście zauważ, że 8" mają tą samą ogniskową a o ponad połowę większą powierzchnię LG. Zgadzam się z kjacek że dobrze byłoby popróbować na początek okularami ciut dłuższymi niż 6 mm. Pewnie więcej byś zobaczył jakimś 11 mm czy 14 mm a później z dobrym seeingiem można próbować jakieś 7
 2. Czyli mogę się spodziewać, że w GSO12" raczej przewaga Naglera się powinna powiększyć a nie zatrzeć. Wczoraj była super widoczność ale po powrocie z delegacji padłem. W weekend zapowiada się ładna pogoda to mam nadzieję poobserwować.
 3. Witajcie, Nie będzie to jakaś profesjonalna recenzja ale zrobiłem sobie ostatnio małe porównanie okularów - trochę taki Dawid i Goliat. Mam u siebie dwa okulary 7 mm (oczywiście mam też inne ). Jeden to Tele Vue Nagler a drugi to TS HR Planetary. Spotkałem się z opinią że do planet to te TS nie będą odstępować jakością od TV albo że wręcz Tele Vue to okular do DS a na planetach polegnie. W ostatnią pogodną noc nie mając niestety zbyt dużo czasu postanowiłem zerknąć przez jeden i drugi na Jowisza i zobaczyć jak to rzeczywiście jest. Do obserwacji wyciągnąłem refraktor 152/760
 4. A czy z tym dobsonem 8” wchodzi w grę wysyłka ? Mam w razie potrzeby pudełko po 8” i gdyby to pomogło to mogę Ci za free wysłać - nie potrzebję. Na marginesie - 2” więcej to prawie 60%lustra więcej . Jedź te 100 km albo daj znać to Ci wyślę pudło na tubę.
 5. Na tą chwilę nie wiemy czy poza M31 i M42 będzie w ogóle widać jakieś mgiełki bo nie dowiedzieliśmy się z jakim teleskopem mamy do czynienia. Kilka osób pytało ale nie dowiedzieliśmy się. Bez tej wiedzy wszelkie porady poza ustawieniem szukacza są bez sensu. Kolega może mieć 10” Newtona albo zabawkę z Lidla na której ktoś napisał powiększenie 300x. Przepraszam ale wygląda to kolego tak, że chcesz mieć jakieś sensowne porady to napisz o jakim teleskopie mówimy inaczej to tylko zawracanie głowy a Ty zapewne wydasz niepotrzebnie kasę na akcesoria.
 6. W międzyczasie kolega @kjacek napisał jeszcze ważną rzecz pod którą się podpisuję dwoma rękoma. Mycia lustra to w zależności od tego jak będziesz użytkował raczej rzadkość/ostateczność. Mnie w ciągu dobrych paru lat zdarzyło się raz myć lustro jak miałem używany teleskop z kupiony nie zbyt czystym i go sprzedawałem dalej - obiecałem kupującemu że umyję. Co do kolimacji - jak kupisz pełną tubę i mieszkając na wsi nie będziesz jeździł tylko wynosił przed dom to nie będziesz miał raczej takiej potrzeby. Ja mam trzeciego Newtona w ciągu chyba 6 lat i kolimowałem tylko ten teleskop po myciu l
 7. Kurcze niebo masz faktycznie dość jasne ale JSC ma rację - warto poszukać na giełdach. Niestety ostatnio ten rynek się mocno zatrzymał i teleskopy pojawiają się rzadko a jak już są to wyparowują. Moim zdaniem jednak najlepszą opcją byłby używany 8" Newton na Dobsonie. Może szczyt poręczności to nie jest ale dla faceta nie jest kłopotem wynoszenie i wnoszenie go w całości. To był mój pierwszy teleskop i fajnie się nim zaglądało w głębokie niebo. Moim zdaniem nawet jeśli na początku ktoś mówi że tylko planety go interesują to w końcu nawet najsłabszym teleskopem strzeli na Andromedę czy M42 i ze
 8. Jaki to jest model teleskopu? Orientujesz się jaką ma aperturę lub/i ogniskową? To dość zasadnicze dane żeby coś powiedzieć. O powiększeniu 300 razy raczej nie mówmy .
 9. Zasadnicze pytanie co to za teleskop i czy mgławice i ogólnie DS są w jego zasięgu. Druga sprawa to tak jak piszą koledzy ustaw szukacz - ja jestem zwolennikiem ustawiania na gwiazdy - teraz masz jasną Vegę czy Deneba powinieneś znaleźć. Jaki masz montaż - azymutalny czy paralaktyczny ? No i jeszcze daj znać jakie tam masz okulary.
 10. A pobranie wchodzi w grę? Jestem chętny/zdecydowany.
 11. Doświadczeni koledzy pewnie będą mnie krzyżować ale możesz też rozważyć na początek zooma. Na początku trochę upraszcza obserwacje. Ja się tak uczyłem nieba i pierwsze DS tym upolowałem. Miałem Hyperiona 8-24.
 12. co do tej czternastki to słusznie lubianym jest ES14 mm z 82 stopniowym polem widzenia. I jak ja miałem GSO8" to rzeczywiście 90% obserwacji było z tym okularem. Problem z tym okularem, że nie tylko nie ma go na rynku wtórnym ale brakuje go też w sklepach. Ja zarówno z 8" jak i teraz z 12" wcale nie tak rzadko używam 7mm i obraz bywa przyzwoity. Mieszkam co prawda na uboczu wsi która też jest na uboczu. Podobnie jak koledzy uważam, że z Barlowem nie poszalejesz. Mój zestaw którego używam z Newtonem to 7mm, 9 mm, 14 mm i 20 mm, przy czym 9 mm nie z zestawu ale dokupiony 9mm 2".
 13. Postaw sobie pytanie czy jak kupisz nowego GSO to będziesz miał jeszcze od czasu do czasu 300- 500 złotych do wydania na akcesoria czy na tyle wyczerpiesz możliwości że na kolejne lata nie wydasz już ani złotówki. Jeśli są szanse, że z czasem znajdziesz grosza na okular czy jakiś filtr to kup sobie teraz teleskop. Może to wygląda trochę na "zmianę zeznań" ale dodatkowe okoliczności są takie, że ten 30 mm GSO jest przyzwoity. Ta 9 mm trochę już gorzej ale idzie bardzo ciekawy okres planetarny - Jowisz się spotka z Saturnem, ziemia goni i zbliży się do Marsa - ta dziewiątka powinna ogarnąć
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.