Skocz do zawartości

marro

Społeczność Astropolis
  • Postów

    145
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marro

  1. Czas pozostały: 9 dni i 6 godzin

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Kompletny montaż EQ6-R Pro. Montaż praktycznie nie był używany - kupiony do astrofotografii ale lekki i szybki IOptron wygrał konkurencję. Do wizuala mam Dobsona więc ten EQ6 po prostu stał w mojej “teleskopowni”. Nie ma nawet jakichś śladów użytkowania - nogi pokurzone. Do obejrzenia na Podhalu - mogę dowieźć na terenie malipolski. Dalej lub przesyłka do ustalenia. w zestawie jest dokupiona osobno kamerka Ipolar widoczna na zdjęciu. Bez kamerki mogę nieznacznie zejść z ceny.

    6 000 zł

    Rabka zdroj , Malopolska - PL

  2. marro

    Mak 150 mm Pro Series

    To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Na sprzedaz Mak 150mm jak na zdjęciach. Sprzedaję samą tubę (bez montażu, do tego dokładam kątówkę 90 stopni, SuperPlossl 9mm GSO I SuperPlossl 28 mm Bresser. Teleskop był kupiony jako używany i ma jakieś tam otarcia na tubie i szynie - jak na zdjęciach. Odbiór najchętniej osobisty na Podhalu - mogę gdzieś podwieźć w stronę Krakowa, Bielska czy Nowego Sączą aczkolwiek jak trzeba to i wysyłkę zorganizuję. Sprzedaję bo kupuję Mak 180 mm

    1 890 zł

    Raba Wyżna, Małopolska - PL

  3. Po wystawieniu ogłoszenia fajnie byłoby gdyby jako jego autor miał możliwość je wycofać i usunąć a nie tylko oznaczyc jako sprzedane.
  4. marro

    Bresser Messier AR152 S

    To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Na sprzedaz tuba Bresser 152/760. Kupiłem tubę jako używaną i głównie leżała i się kurzyła. Tuba posiada pęknięcia - pokazane na zdjęciach ale moim zdaniem bez wpływu na obserwacje - były już jak je kupowałem. Do tuby dokładam kątowkę 2” i okular GSO SuperView 30 mm. Nie sprzedaję montażu. Odbiór ze względu na stan najchętniej osobisty na Podhalu - mogę podwieźć w stronę Krakowa, Bielska lub Nowego Sączą - do ustalenia. W razie pytań jestem do dyspozycji.

    1 300 zł

    Rokiciny Podhalańskie, Małopolska - PL

  5. marro

    Mak 150 mm Pro Series

    To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Na sprzedaz Mak 150mm jak na zdjęciach. Sprzedaję samą tubę (bez montażu, do tego dokładam kątówkę 90 stopni, SuperPlossl 9mm GSO I SuperPlossl 28 mm Bresser. Teleskop był kupiony jako używany i ma jakieś tam otarcia na tubie i szynie - jak na zdjęciach. Odbiór ze względu na stan najchętniej osobisty na Podhalu - mogę gdzieś podwieźć w stronę Krakowa, Bielska czy Nowego Sączą. Sprzedaję bo kupuję Mak 180 mm

    1 800 zł

    Rokiciny Podhalańskie, Małopolska - PL

  6. Zainteresowany ale z jakąś opcją wysyłki - może być pociągiem konduktorska czy jakimś autobusem. Jak aktualne to pomysł na wysyłkę po mojej stronie.
  7. A jakaś opcja wysyłki ?
  8. No ja właśnie mieszkam na uboczu ciemnej wsi gdzie o 23 gaśnie światło i jest ciemność. W dodatku na wysokości około 600 m n.p.m. z chłodzeniem też nie mam kłopotu. Wystawiam teleskopy przed dom i soe chłodzą. Jak mam czas to obserwuję jak nie mam czasu to je po prostu chowam. Dzięki za opinię.
  9. Ja właśnie rozważam przesiadkę 150 mm => 180mm ?
  10. Skoro nie planujesz robić szerokich kadrów nieba to co? Planujesz fotografować obiekty głębokiego nieba a nie szerokie kadry to raczej wypadałoby czym prędzej modyfikować. Jak chcesz łapać mgławice typu M42 czy Kalifornię to właśnie modyfikuj.
  11. Spotkałem się z opinią, że 6D to jeden z najlepszych aparatów do astrofoto - najlepiej ta pierwsza wersja i że to ostatni moment kiedy jeszcze można je kupić we względnie dobrym stanie. Modyfikacje robi Michał Kałużny - jak będziesz chciał to znajdziesz go w otchłaniach internetów albo na FB. Robi też maski. Żeby robić zdjęcia za dnia trzeba ręcznie ustawić balans bieli - u mnie w każdym razie Michał zrobił tak że robię zdjęcia w nocy i w dzień. Z AF nie zauważyłem problemów. Jest jedna - dla mnie duża - niedogodność w 6D - klapka LV jest trwale zamontowana w body - wcześniej miałem 700D gdzie ta klatka była wysuwana i do woli obracana - to mocno ułatwia fotografowanie obiiektów wysoko nad horyzontem czy w zenicie. Oszczędzało sporo gimnastyki.
  12. Twój problem z ustawianiem ostrości jest conajmniej dziwny ale - jak dla mnie - trudno go połączyć z montażem. GSO 12” to rura leżąca na szafce więc jeśli nie masz zaawansowanego parkinsona to kręcenie pokrętłem nie powinno powodować drgań. Nie jest to kwestia wagi tuby - ja miałem typową dwucalicę i najpierw używałem 8” później 10” następnie 12” a teraz mam 16” (wszystkie GSO) i nigdy się z takimi problemami nie spotkałem. Może to jakaś wada tuby? Jakiś luz przy lustrze wtórnym luzy wyciągu? Druga kwestia - luźno poruszający się montaż w poziomie akurat uważany jest za atut i przewagę GSO nad SW. Fakt - jak postawisz teleskop na choćby minimalnej pochyłości to ucieka. Luz czy raczej samoczynne przesuwanie się w pionie zazwyczaj jesteś w stanie wyeliminować przez właściwe wyważenie tuby. Jeśli z leciutkiego okularu przesiadamy się na przykład na ES 30 mm który waży prawie kilogram to niedokładne wyważenie może się pogłębić i tuba będzie opadać. Coś mi się wydaje, że nie polubiłeś się ze swoim GSO 12”??
  13. Dlatego wcześniej wspomniałem o oczekiwaniach od takiej astrofarmy ponieważ wiem, że takie namiastki astrofarm w Polsce są/były. Nie ma tam sprzętu za pół miliona - metrowych newtonów czy metrowych astrografów. Jeśli mówimy o miejscach gdzie można zobaczyć 16" newtona, skorzystać z przyzwoitego SCT na paralaktyku, przyzwoitych okularów czy filtrów to takie miejsca są. Pogoda jak to pogoda - Polska. Skąd wiem? Bo sam do niedawna prowadziłem takie miejsce. Raczej hobbystycznie niż komercyjnie bo wynajem pokoju na jedną dobę za 50 zł kiedy ponosi się koszty działalności, mediów sprzątania albo samemu się dymie ze ścierą czy mopem godzinę trudno nazwać złotym biznesem. Często przyjeżdżali ludzie, którzy chcieli popatrzeć w niebo, porozmawiać i popróbować a przyeżdżali też i znajomi na wspólne obserwacje zaprawione bimberkiem czy wiśniówką... :-) Niebo ciemne bo to ubocze podhalańskiej wsi a po 23 oświetlenie gaśnie. Z różnych względów pokoi już nie wynajmuję ale wpadają od czasu do czasu jeszcze ludzie żeby popróbować - to zwasze wyłącznie koleżeńsko się odbywa. I teraz pytanie czy cztery teleskopy, montaże, Ioptron, ASIAIR, HyperStar, modowany aparat, kamerki, zbiór okularów ze stustopniowym polem widzenia, filtry do tego względnie ciemne niebo i WiFi wkoło domu to już jakaś namiastka astrofarmy czy nie. Czy miałbym problem z tym, żeby ktoś u mnie na podwórzu (ogrodzie) postawił astrobudkę i skorzystał co jakiś czas z prądu, WiFi, parkingu i ubikacji żeby w zamian za to co jakiś czas z kimś pofotografować czy poobserwować? Nie wiem - pewnie nie. To fajna opcja. Czy mieszkam w środku kraju? Nie - Raczej prawie wszyscy mają daleko ;-) Drugi problem to niestabilne władze gminy. Od jakiegoś czasu wyłączali oświetlenie ale co jakiś czas nie wyłączają i świecą całą noc. Wydaje mi się jednak, że ten "trop" znalezienia jakiejś agroturystyki w centralnym dla zainteresowanych, ciemnym miejscu i dogadania się z właścicielem jest względnie dobry ze względu na dostępność mediów czy bezpieczeństwo sprzętu.
  14. 83 procent ludności świata nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba, w tym aż 99 procent Europejczyków i Amerykanów. W sumie daje to aż 4,5 miliarda ludzi, którzy przestają patrzeć w nocne niebo, bo niczego nie widzą. - źródło -jakaś pogodowa strona internetowa. Wszystko zależy co mielibyśmy na myśli i jakie oczekiwania mówiąc "astrofarma w Polsce". Jeśli chcielibyśmy zrobić komercyjne przedsięwzięcie na zasadzie zainwestowania i zarabiania pieniędzy to nie ma szans. Może musiałoby to być jakieś hobbystyczne przedsięwzięcie raczej we względnie ciemnym miejscu które mogłoby pokazać ludziom po prostu niebo jakimś przyzwoitym teleskopem, jakiś sprzęt do fotografowania i akcesoria. Skala Namibii raczej chyba nie wchodzi w grę. Zainwestowanie kilkuset tysięcy w astrofarmę się nie zwróci biznesowo więc trzeba by to zrobić hobbystycznie.
  15. Dzięki za odpowiedzi, akurat pojawił się na giełdzie ZWO 30/120 więc kupiłem i będę próbował z nim.
  16. Uzupełniam więc - ogniskowa z Hyperstara 525 a samo urządzenie V4. Właśnie producent coś tam opowiada, że Guiding nie jest potrzebny i pewnie spróbuję bez zanim coś tam kupię. Montaż cośtam powinien udźwignąć względnie stabilnie.
  17. Pytam bo wykręcenie lustereczka i wkręcenie tam Hyperstara powoduje że OAG nie zadziała.
  18. Witajcie Budowałem sobie zestaw do astrofoto i miało być SCT z reduktorem ogniskowej więc guiding był zaplanowany tak: OAG plus ASI 178. W tak zwanym międzyczasie "wpadł" mi w ręce Hyperstar i zrobiłem z tego SCT 9,25 z Hyperstarem i doczepiona do tego kamerką ASI 2600. Do guidingu mam ASI 178 MM i zastanawiam się jaką lunetkę do tego kupić. Czy to w ogóle ma znaczenie czy wziąć pierwszą lepszą z jakiegoś sklepu i nie ma co rozkminiać czy jednak biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z dość długą ogniskową trzeba się do guidingu przyłożyć? Na tą chwilę fotografuję wyłącznie lustrzanką na fastronach i IOptronach więc zastrzegam, że pytanie może zawierać "pewną dozę" niewiedzy ale cóż... pilnie będę się uczył. Będę wdzięczny za rzeczowe wskazówki.
  19. 4 sprawdź śruby blokujące wyciąg - może są gdzieś za bardzo dokręcone. Wyciąg GSO to raczej przewaga tej marki niż słaby punkt. 7. Zestaw ogniskowych moim zdaniem OK z zastrzeżeniem, że 4,5 użyjesz bardzo rzadko i raczej tylko na księżycu. Ja bym go nie kupował. Dołożyłbym jeszcze 20 mm. Są gdzieś tu na giełdzie APM 20 mm. To już dobry okular- na mgławicach będziesz zaskoczony. O- III kup ale nie do galaktyk tylko do mgławic. W 12” Veil Cię z O-III zwali z nóg.
  20. Jak Orlen to musi być Pcim. Pewnie niejaki Daniel do swojego dworku zabierze
  21. To i ja dołożę coś od siebie - swoją astroWOŚP-ową cegiełkę. https://allegro.pl/oferta/weekend-z-astronomia-11755425752
  22. Ja też dorzucę swoje trzy grosze. Moim zdaniem ten medal ma dwie strony. Być może to kwestia tylko nazwy ale uważam, że inną sprawą jest dodawanie własnych uwag, porad i spostrzeżeń a inną krytyka, która jest - moim zdaniem - w większości przypadków zbędna. Kwestia wykonania i obróbki w astrofotografii jest trochę jednak indywidualna i uznaniowa. Jeśli ktoś pojedzie za bardzo z jakimś kolorem to sprawą mojego gustu jest to "za bardzo" i rzucanie definitywnego osądu, że to jest źle jest chyba niewłaściwe. Można bez krytyki napisać że moim zdaniem ta obróbka mogłaby inaczej wyglądać, że ostrość można zrobić lepiej, podpowiedzieć jak coś zrobić inaczej. Pisanie że coś jest do d.. jest raczej w okolicach chamstwa. Jednakże druga strona medalu jest też taka, że są osoby które w różnych miejscach wrzucają jakieś niedorobione, rozpaćkane zdjęcia i piszą że zrobili zdjęcie nieba. Zrobienie takiego zdjęcia i pochwalenie się nim wśród znajomych to jedno ale wrzucanie ich na forum astro to rzeczywiście - moim zdaniem - przejaw "zbyt dobrego samopoczucia" w kwestii swoich "dokonań" i budzi czasem zrozumiałe nerwy. Ja staram się robić zdjęcia od dobrych dwóch lat, rozwijam sprzęty ale nigdy nie wrzuciłem swoich zdjęć na fora ani na jakieś facebookowe grupy astronomiczne bo - moim zdaniem są ciągle zbyt słabe.
  23. Pod aparatem jest głowica kulowa. Klin jest bezpośrednio na statywie.
  24. Ja też mam Manfrotto 055 i jest odpowiednio sztywny. Są na giełdzie gdzieś dwa nawet mocniejsze Manfrotto aktualnie do wzięcia tyle, że za jakiś tysiąc złotych. Głowica kulowa konieczna nie jest ale przydaje się jak chcesz z przeciwwagą zwłaszcza. Prawda, że geodezyjny drewniany jest sztywniejszy bo używam takiego z Fastronem ale mobilność - delikatnie mówiąc- taka sobie.
  25. To zawsze trochę indywidualna kwestia TS chyba mają ciut szersze pole widzenia. A kwestia porównania obrazu to pytanie przy jakiej ogniskowej teleskopu. Przy krótkim ten 1mm okularu nie robi różnicy ale przy ogniskowej 1500 mamy powiększenie jednym 250x a drugim 300 razy co też będzie miało wpływ na ostrość obrazu.Ja na początku zabawy miałem zooma Baadera i był dobry rzeczywiście. Te BCO to faktycznie może też być dobra opcja. Tylko tak jak napisał Mareg ryzyko krótkiej ogniskowej trzeba podjąć znając swoje warunki. Fajnie byłoby mieć 5 mm i wykręcać powiększenia 300 razy ale czy trafi się warunki częściej niż raz do roku? 7mm daje mniejsze powiększenie ale częściej popatrzymy z sukcesem. Na szczęście rynek wtórny jest dobry i nietrafiony zakup można dalej upłynnić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.