Jump to content

Rosso

Społeczność Astropolis
 • Posts

  171
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Rosso

 1. Już się biorę do lektury
 2. Dziękuję za odpowiedź, ale nie bardzo rozumiem. Skoro te narzędzia nie są uniwersalne, to od czego może zależeć wynik ich stosowania, jeśli chodzi o sprzęt?
 3. Cześć, mam szybkie pytanie. Jak praktycznie stosować w Pixie rescale (co to dokładnie robi) i czy zmniejszanie rozdzielczości w pixie poprzez resample a w PS poprzez zmianę rozmiaru czymś się różni dla jakości obrazu? I jakie zabiegi najlepiej stosować w obu tych programach, by zmniejszyć rozmiar pliku nie tracąc na jakości?
 4. Ten GT produkuje bardzo fajne gwiazdki. Jak Ci się sprawuje?
 5. Dzięki @dziki i @diver. Nie pamiętam jak bardzo szarpałem saturację w tym przypadku, ale sprawdzę czy jest jeszcze jakieś pole manewru. Na początku robiłem strasznie cukierkowe zdjęcia, dlatego teraz staram się wstrzymywać z nadmierną saturacją.
 6. Bardzo urokliwe zdjęcie, dobrze wyciągnięta mgławica i fajne kolory gwiazd, ale z tymi spajkami... Po przybliżeniu rzeczywiście to wygląda jak szachownica. Ale nie oceniam, bo sam lubię eksperymentować Bardzo dobre zdjęcie mimo wszystko.
 7. Owszem, narzekałem bo przy UV/IR cut CA puka do zdjęcia jak jechowy do drzwi przy dualnarrowbandzie tak tego nie widać. Niemniej jednak jako refraktor do nauki AP jestem ogólnie zadowolony
 8. Dzięki! Przyznam szczerze że trąbę obrabialem jakoś 6-7 razy. Niewdzięczny obiekt Kokon to właśnie przemyślany kadr, niestety musiałem zrobić cropa bo w obu przypadkach po meridian flipie montaż nie trafił dwa razy w to samo miejsce. Mój fov to ok. 3° x 2° wg asiair (448mm ogniskowej i aps-c)
 9. Cześć, Ostatnie pogodne noce poskutkowały wyprodukowaniem dwóch zdjęć, tytułowej Trąby słonia oraz IC5146, czyli kokon - coś co chciałem sfotografować odkąd tylko poznałem tę mgławicę (fajne uczucie, że w końcu jestem w stanie - mimo, że trochę poległem.) Na pierwszy ogień leci IC1396, obszar do którego podchodzę drugi czy trzeci raz w tym roku (ale w końcu w godnych warunkach - spod wiejskiego nieba). Całkiem przyjemnie pracowało mi się z tym materiałem, i jestem zadowolony z efektu. SV503 80mm ED, ASI071MC ok. 70x5min, HEQ5PRO, ASIAIR W nocy z soboty na niedzielę całą noc poświęciłem kokonowi. Dobrałem kadr tak, żeby uchwycić jak najwięcej czarnych pyłów, które ciągną się od kokona. Niestety, w tym rogu mam tilt i zdaję sobie sprawę, że gwiazdy są nieostre. Może kiedyś coś z tym zrobię Zadowolony z efektów, przysiadłem do obróbki i tutaj zaczęła się moja katorga. Filtr L-eNhance, który do tej pory był moim sojusznikiem w walce z centrum miasta, pod niebem w skali Bortle 4 zwrócił mi czerwone obwódki wokół gwiazd. Niemałym zaskoczeniem było również rdzawo-czerwone tło. Kompletnie nie wiem jak podejść do takiego tła, dlatego będę wdzięczny za wskazówki. Również chętnie wysłucham rad jak pozbyć się obwódek, i chętnie poznam przyczynę ich powstania. W zasadzie, gdyby nie ta ciekawość, pewnie nie publikowałbym tej fotki tutaj. SV503 80mm ED, ASI071MC ok. 65x5min, HEQ5PRO, ASIAIR Jak pogoda pomoże, to dopalę same gwiazdki. Czystego nieba
 10. W DSS można dzielić klatki z różnych nocy w grupy. Jak to działa - nie wiem, ale do tego służy ta opcja
 11. O, fajny wątek. Jedna klatka 5min z nocy 14/15 sierpnia. Sv503 asi071
 12. Ja miewałem takie błędy jak jak błędnie wprowadzałem ustawienia calibration step, max Dec i ra duration. Spróbuj znaleźć na internecie poradniki jak prawidłowo ustawić te parametry dla Twojego setupu.
 13. Oglądam sobie klatki z sesji M33 i widzę coś takiego... Czy to meteor? 

  received_623942718985351.webp

  1. Paether

   Paether

   ...albo Green Lantern. Raczej meteor ;) 

  2. majer

   majer

   Też bym obstawiał, że meteor.  A możesz pokazać następne klatki, albo zrobić z nich animację?  Jeśli to meteor, to może widać pozostawioną przezeń smugę, rozwiewaną później przez wiatr.

 14. Wow, nie zwracałem nigdy na to uwagi. Dla mnie zwykle miarą dobrego zdjęcia Andromedy była widoczność i detal NGC206.
 15. @_Spirit_ Mam wrażenie że wyszło tak jak powinno wyglądać. Wyciągnięte ale z umiarem, stonowane. Fajna obróbka. Dzięki
 16. Dzięki chłopaki. @Tayson dokładnie tak wyglądał kadr z jednej sesji. Przy drugiej, M31 była poziomo. Czy te gradienty są wynikiem tak rozjechanych kadrów, czy mogą być czegoś innego? Niebo mam całkiem dobre, wiejskie ciemne. Rzeczywiście @.zombi. obrobił bardzo podobnie. @RomekAstrobaza poleciał w niebieski i oberwało się gwiazdom. Dzięki za obróbki, potraktuje to jako fotki referencyjne i przysiądę do tego materiału jeszcze raz. Jednak nie daje mi żyć to, że identycznym setupem, w styczniu wychodziło zupełnie inaczej. Tutaj screen porównania(pomijając kwestie techniczne, bo dopiero zaczynałem naukę, no i jest to zrzut ekranu). U góry 600d na dole 071mc. W obu przypadkach 40min materiału. Czy przesadzam, czy rzeczywiście kolory wychodzą inaczej, jeśli tak to dlaczego?
 17. Flattener zbyt blisko matrycy.
 18. Hej, podrzucam Andromedę z którą się nie dogaduję około 6h materiału w dwóch sesjach na przestrzeni miesiąca. Dwa różne kadry, Pix to dość fajnie poskładał ale niestety tło pokazuje nierówności i widać to przy obróbce. Wychodzi mi dużo, za dużo brązowego koloru. Czy coś z tym materiałem jest nie tak? Obie sesje pod niebem Bortle 4, z filtrem Baader UV/IR CUT. Klatki 300s. https://www.astromat.pl/stacki/m31mix.tif - Jeśli ktoś ma problem z pobraniem, trzeba spróbować w innej przeglądarce. Ja swojej pracy nie publikuje, bo wg mnie się nie nadaje. Przy każdej próbie sknocę coś innego. Wczoraj w nocy wymordowałem coś takiego, ale M32 i M110 wyszły fatalnie. Miłej zabawy
 19. Do mnie bardziej przemawia druga wersja, jak rzeczywiście dozbierasz materiału to pierścień wyjdzie mega w tej skali. Jestem pod wrażeniem IC1296, jak fajnie wyszła. Taki cichy bohater
 20. Andromeda... Niby tak łatwy obiekt do akwizycji i obróbki, a męczę się z różnymi wersjami postprocessingu kilka godzin, i dalej obróbka mnie nie satysfakcjonuje. 

  received_247850390681359.webp

  1. Show previous comments  8 more
  2. .zombi.

   .zombi.

   Faktycznie coś tam poszło nie tak i kolory są zafałszowane - musisz się cofnąć i sprawdzić oddzielnie składając sesje a jak to nie pomoże to złożyć testowo bez klatek kalibracyjnych też oddzielnie. Możliwe też ze coś było w powietrzu albo może debayer zły ?

  3. Rosso

   Rosso

   Dzięki @.zombi. zrobię tak jak mówisz jak będę przy kompie. Choć pamiętam, że składałem te sesje oddzielnie i te kolory nadal takie były. Odezwę się jak to posprawdzam

  4. Tayson

   Tayson

   Dla mnie material wyglada ok, oczywiście poza gradientami. Wrzucilem swoja wersje do watku z zabawą stackamim.

 21. Celuje w większą ogniskową, ale dziękuję
 22. Kupię refraktor APO 80/90/100mm z możliwością łatwego podpięcia ZWO EAF. Tylko w stanie bardzo dobrym, najlepiej tryplet.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.