Jump to content

lulu

Społeczność Astropolis
 • Posts

  990
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Community Answers

 1. lulu's post in Pierwszy z teleskopów was marked as the answer   
  Wybrałeś dwa modele w podobnej cenie, jednak w wypadku Newtona 150/750 i planów fotograficznych jest dodatkowy, ukryty koszt - napędu, który trzeba dokupić aby w ogóle powiedzieć "a". To jeśli chodzi o sam teleskop, bo pozostaje oczywiście kwestia kosztów sprzętu i osprzętu fotograficznego. No i chyba najważniejsze jeśli robisz tego typu plany: w astrofotografii apetyt rośnie bardzo szybko w miarę jedzenia, a z tym montażem szybko dojdziesz do "ściany" i jest spora szansa, że zniechęcisz się do niego znacznie szybciej niż się na niego nakręcałeś ;-) EQ3 to w miarę przyzwoity montaż do wizuala - przyzwoity, tzn. że i tak wszystko się telepie od każdego dotknięcia...
 2. lulu's post in Pierwszy z teleskopów was marked as the answer   
  Mateusz, jeśli chcesz porównać oba te teleskopy to są to w gruncie rzeczy takie same instrumenty jeśli nie liczyć różnicy ogniskowej. Ten na montażu Dobsona jest nieco większy ale przeznaczony wyłącznie do obserwacji wizualnych i jeśli chcesz przy nich pozostać to wybierz ten wariant. Wersja 150/750 jest mniejsza, ale montaż EQ3 to teoretycznie minimum pozwalające spróbować zabawy w bardzo elementarną astrofotografię. W praktyce z pewnością wielu kolegów zakwestionuje tę możliwość jako bardziej marketingowe hasło niż realna szansę na sensowne zdjęcia obiektów głębokiego nieba.
   
  Ocena czy montaż paralaktyczny z mikroruchami jest w obserwacjach wizualnych ułatwieniem czy utrudnieniem będzie pewnie zależeć od upodobań i doświadczenia obserwatora, ale generalnie można chyba uznać, że koszt w postaci mniejszej średnicy na rzecz montażu EQ3 może się "zwrócić" w postaci szansy spróbowania astrofotografii. Jak nie chcesz tego próbować - nie warto płacić mniejszym lustrem. Wbrew pozorom te "o 2 cale więcej" to prawie dwukrotnie większa powierzchnia i dwukrotnie więcej światła! W wypadku Dobsona masz nadal możliwość fotografowania Księżyca, Słońca, niektórych planet.
 3. lulu's post in Jaki sprzęt wybrać na pierwszy teleskop was marked as the answer   
  Newton 114 mm nie rzuci na kolana ani Ciebie ani tym bardziej dziecka. Nastaw się na obserwacje Księżyca bo tylko ten temat jest w stanie zrobić na dziecku wrażenie przy ograniczonym budżecie, a tutaj najodpowiedniejszy będzie refraktorek od 70mm wzwyż i to nie jakiś światłosilny 400 czy 500 mm ogniskowej z którą trzeba potem walczyć dziadowskimi soczewkami Barlowa x3, ale z dłuższą ogniskową dającą już na wejściu większe powiększenie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.