Jump to content

plejads

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About plejads

 • Rank

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Oglądałem Jowisza w GSO 12" oczywiście. Pamiętam szczególnie jedną obserwację z 20.06.2018 roku kiedy 12" pokazało faktycznie pazur przy mega dobrym seeingu. Niestety po przeprowadzce praktycznie w ogóle nie wyciągałem teleskopu ze względu na gabaryty, dlatego zamieniłem GSO 12" na 8". Chociaż z tyłu głowy nadal mi siedzi jedna myśl. Wiem, że teleskopy, które wymieniłem w pierwszym poście pokażą planety i Księżyc w zdecydowanie lepszej jakości niż Newton, ale które planety ? Na pewno Wenus, Jowisza i Saturna. Uważam, że pozostałe tzn,. Mars, Uran i Neptun wymagają apertury. Dlatego zacząłem się zastanawiać czy warto wydawać od 4 tysiące wzwyż, żeby zobaczyć 4-5 obiektów w naprawdę dobrej jakości, z kontrastem itp czy lepiej pozostać przy lustrze, ewentualnie pomyśleć nad jakimś flexem (buduje się garaż, więc było by gdzie trzymać) i może nie zobaczę planet w takiej jakości jak w refraktorze czy mak-newtonie, ale przy dobrym seeingu detal będzie większy i będzie nim można obserwować nawet DS-y.
 2. Tam wiem, miałem GSO 12", i nie miałem żadnych problemów jeśli chodzi o przewodzenie teleskopu Chodzi mi przede wszytskim o otrzymywame obrazy planet i Księżyca z takich sprzętów jak wyżej wymieniłem lub innych które polecacie
 3. Miejsce obserwacji WIEŚ. 25 km do najbliższego miasta. Lampy uliczne oczywiście są, są też szklarnie, które niestety przeginają ze światłem, ale znajdzie sie miejsce całkowite pozbawione lamp, gdzie od czasu do czasu się wybieram.
 4. Nie ma teleskopu uniwersalnego Może trochę źle się określiłem.. faktycznie. Chodzi przede wszystkim o Układ Słoneczny tzn. planety i Księżyc.
 5. Witam. Chciałbym odłożyć sobie pewną sumę pieniędzy by w przyszłości kupić bardzo dobry teleskop, który da również bardzo dobrej jakości obrazy. Mam do Was pytanie, przede wszystkim do posiadaczy teleskopów, które wymienię w dalszej części tego postu. Pytanie moje brzmi, który z teleskopów da najlepszy obraz planet i Księżyca (oczywiście jeśli na to pozwolą warunki): - Sky Watcher 120 ED / EQUINOX 120 ED - Mak-Newton np. MN-71 180/1080 - LZOS TMB 115/805 - TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 115/800 ED - APO ze stajni Takahashi Oczywiście wiem ile kosztują takie teleskopy i wiem, że trochę będę odkładał, ale chciałbym kiedyś kupić taki teleskop i cieszyć się jakością. Oczywiście najbardziej interesują mnie planety i Księżyc, ale również przegląd nieba: gromady otwarte, jasne gromady kuliste i mgławice. Mam w planach wybrać się na zlot, gdzie sam osobiście będę mógł spojrzeć przez takie teleskopy i podjąć odpowiednia decyzję, ale chciałbym poznać wasze zdanie i opinię. Zapraszam do dyskusji.
 6. Witam forumowiczów. Poszukuje tuby Sky Watcher ED 80. Interesuje mnie sama tuba z obejmami i dovteilem bez akcesoriów typu kątówka, okulary, szukacz, może być nawet bez walizki. Nie interesują mnie też tuby skracanie pod bino. Gdyby ktoś chciał sprzedać takiego ED-a 80 w dobrym stanie proszę o kontakt na PW. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.