Jump to content

Ftraw

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Neutral

About Ftraw

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wojenka się robi synta vs gso a nie o to w temacie chodziło. Jako użytkownik synty 6 mogę śmiało polecić na pierwszy teleskop firmę sw. Tyle że nie mam porównania z gso. Kolejna będzie synta 10 flex tego jestem pewien gso nie biorę pod uwagę.
 2. Mi się osobiście właśnie bardzo podoba takie wyczekiwanie pogody zima i marznięcie przy syncie oraz próby grzania się herbata z termosu. Może zdecydowanie za krótko w tym siedzę ale jak kolega wyżej napisał klikanie z domu... Nie ma w tym przygody ale są gusta i guściki kazdy z nas jest inny każdego zadowala co innego
 3. Mając dwójkę to nie tyle synta 8 co 10 używana i porządny okular typu es 14mm 82 ale jak refraktorek to inna bajka. Do dużego i długiego sam montaż będzie droższy
 4. Przeglądam dziś na sky safari pozycję panstars komety wybieram z najjaśniejszych a tu w oczach na pierwszym miejscu w.w kometa o jasności 1.6 mag. Wybuch błąd czy co??
 5. No ostro... Ja mam u siebie około 21.30 i jest nieźle. Polecam wypady za miasto w pogodne cieplejsze noce najlepiej z kimś kto cię pouczy dużo żeby nie sfrustrować się po pierwszym wypadzie.
 6. A co do gwiazd na których próbowałeś to one zawsze będą punktami czy patrzysz z oka czy z telepa. Barwy albo rozbijanie podwójnych daje dużo frajdy. Ściągnij sky safari i ucz się nieba kieruj się nim podczas obserwacji a po paru parunastu sesjach niektóre obiekty będziesz miał w szukaczu już od ręki.
 7. Odbiegając od tematu okularów to mnie właśnie dziwi to co mówisz odnośnie kitowcow. Może kwestia nieba nie wiem. Andromedę u siebie widzę gołym okiem tak samo podwójna w Perseuszu. Po którejś tam z kolei obserwacji wiem gdzie patrzeć i po pewnym czasie widzę ,,coś" ostatnio udało mi się pierwszy raz dostrzec koleżankę Andromedy i galaktykę trójkąta oczywiście nie gołym okiem. Z mgławic pierścień ładnie wygląda orion oczywiście i mgławica krab. Chciałbym jeszcze hantle obejrzeć ale nie układa mi się jej pozycja ze zmianami w pracy i pogoda. Kulki i galaktyki to jest to tyle że na to drugie żadne filtry nie pomogą tylko średnica lustra...
 8. Saturn z pierścieniem i przerwą to akurat nie jest wielki trud do zobaczenia. Gorzej z wcp na Jowiszu. Ja jeszcze nie widziałem może dlatego, że kupiłem telepa jak Jowisz był już dość nisko. Lustro mamy tego samego rozmiaru, tyle że Twój ma krótsza ogniskowa i jest bardziej światłosilny. Okularów jeszcze nie uzupełniałem na obecną chwilę wyciskam ile się da z kitowcow i koło 1/3 katalogu messiera mam za sobą. Niektóre obiekty zapieraja dech w piersiach a inne są na zasadzie aha to lecimy dalej... Pierwszy okular jaki zamierzam kupić to będzie właśnie planetarka w moim wypadku około 6mm posłuży mi też do rozbijania gromad kulistych na które uwielbiam patrzeć i które nawiasem mówiąc polecam gorąco. Przekopałem masę wątków i w moim wypadku będę kolekcjonował esy po przesiadce na większą aperture. Pozdrawiam.
 9. Złota łopata za odkopanie tematu z 10 lat w tył. Skasujcie mój post jeśli uznacie ten komentarz za zbyt duży offtop. Pozdrawiam.
 10. Jak masz fundusz na ten refraktor i do tego jeszcze porządny montaż, który go dźwignie na tyle pewnie, żeby foto nim robic, bo to dość duża rurka, to myślę że koledzy z astrofoto poleca co innego. Co do Newtonów wybór pomiędzy rurka za 2300 plus droższy pewnie od niej montaż to już jest jedna z większych apertur a nie ósemka która nowa po 1300 jest.
 11. Moze ja się wypowiem ponieważ niedawno stałem przed podobnym dylematem tyle że fundusz był nieco wiekszy i nie był to do końca pierwszy teleskop. Sprzętem za 150 zł można co najwyżej pooglądać księżyc. Wiem bo dostałem taki jak miałem 9 czy 10 lat. Ewentualnie plejady i pojedyncze gwiazdki. Na mgławice i to w takiej formie jak ta nie ma opcji za taką kwotę. Co do astrofotografii to już w ogóle odległa cenowo bajka od tej którą kolega przedstawia. W dużym skrócie żeby móc pooglądać takie przykłady jak na zdjęciu wydatek na sam teleskop zacznie się od około tysiąca i pewnie będzie rósł z okularami itp. ja wybrałem synte 6 jestem zadowolony ale na tym się nie skończy będę szedł po większa aperture. Jak koledzy piszą warto poczytać zanim zada się pytanie. Fotografia obiektów mgławicowych to parę lub parenascie tysięcy wydatku i trochę nauki. Montaż dość sztywny to połowa sukcesu.
 12. A się mały offtopik widzę zrobił co do kolegi który był w moich stronach to takie dobre 10 km od miejsca mojego zamieszkania. Swoją drogą podziwiam że chciało się jechać taki dystans. Rozumiem opinie że warto zebrać więcej doświadczenia i doceniam i dziękuję za rady, że warto kupić największą aperture na jaką mnie stać. Pozdrawiam serdecznie.
 13. Nie bede pisał numerkami bo za dużo tego poza tym na pamięć wszystkiego nie znam. Andromeda bez wyraźnych szczegółów jakkolwiek długo bym nie patrzył. M 42 bardzo mi się podobał mniej więcej wygląda jak na szkicach na forum. Pierścionek też bez rewelacji w szczegółach ale daje satysfakcję. Kuliste są śliczne i chyba najbardziej mnie kręcą. Trpilet lwa ledwo dostrzegłem trzecia bardziej oddalona. Z panny dużo nie widzę może dlatego że zawsze jak kieruje w tamtą stronę lustro to zaczyna mi psuć się seeingu. Chmury itp. muszę następnym razem chyba od niej zacząć. Świetne wrażenie robią na mnie galaktyki z niedźwiedzicy. M81 i 82 po prostu uwielbiam na nie patrzec ale najładniejsza jest m51. Wydawać by się mogło że widzę ramiona zerkaniem ale muszę posiedzieć nad nią dluzej. Pierwszy raz zobaczyłem to aż żonę wolałem z domu. Nie było u niej takiej satysfakcji widać jak u mnie xd. Nie widziałem jeszcze hantli i galaktyki trójkąta z większych obiektów. Może zabrzmi to dziwnie ale największą frajdę powoduje u mnie podwójna w Perseuszu. Zwykle od niej zaczynam obserwacje.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.