Jump to content

TomaszB

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  165
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

97 Neutral

About TomaszB

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Gdy czytam o tym dystansie społecznym w Szwecji, to zawsze się dziwię. Mieszkałem tam kilka miesięcy i jakoś tego nie widziałem. Po prostu jest tam mniejsza gęstość zaludnienia, ale to wynika z ilości mieszkańców przeliczonych na obszar większy niż Polska. Jeśli się pojedzie na północ, to można godzinami nie spotkać nikogo. Ale to jak u nas kiedyś (ćwierć wieku temu i lepiej) było w Bieszczadach, zanim trafiły tam tłumy. Natomiast w miastach wygląda to zupełnie inaczej. Szwedzi chętnie się spotykają w klubach, w lecie lubią imprezy na dworze (ogniska, grille itp). Dzieci się mieszają
 2. Już się cieszę na to widowisko. Oby nie zrobiła nam psikusa i się nie rozpadła po drodze.
 3. Czy można gdzieś zobaczyć prawdopodobną "trasę przelotu"?
 4. Zdjęcie - coś pięknego. Nic nie przesłodzone, a jednak kolory wyraźne. Nic nie przekontrastowane, a ciemne mgławice odcinają się od tła. Super. Po kilku miesiącach oglądania zdjęć tutaj, coraz bardziej doceniam takie prace.
 5. Newton 650/130 + barlow 2,25 + Nikon D7100 w trybie DX*1,3. Do takich zdjęć, matryca ma zdecydowanie za dużą powierzchnię. Aparat nie wycina HD ze środka, ale zmniejsza rozdzielczość całego obrazu :-(. Przy powiększeniu 243x, momentami można było zobaczyć więcej szczegółów na Marsie, niż na tym zdjęciu. Tutaj widać baaardzo delikatne pociemnienie, w okularze widziałem nieostry zarys kontynentu. Pozdrawiam, Tomasz B.
 6. Na razie wypróbowałem Registax. Udało się zestakować filmiki, ale ze względu na krótką ogniskową mojego teleskopu, planetki są małe. Ale są :-). Później wkleję efekty.
 7. Ok, od tego zacznę i zobaczę czy filmiki są czegokolwiek warte. Dziękuję.
 8. Cześć, postanowiłem pobawić się w fotografowanie planet Nikonem. Zrobiłem kilka próbnych filmików, za pomocą programu Nikona do obróbki filmów, zrobiłem z jednego z nich zrobiłem na początek kilkaset jpg'ów i teraz mam problem. DSS nie chce tego stackować, a właściwie chce robić stack z 1 zdjęcia. Czym to lepiej zrobić (najlepiej coś darmowego), lub co zrobić by DSS zrobił stack'a z całego materiału, nie patrząc na jego jakość?
 9. Ciekawie wyszło. Możesz podać parametry naświetlania (ISO, czas, ilość klatek)?
 10. Pomyłka pisarska, obiektyw był przymknięty do 5,6, a nie 6,5 ale to szczegół. Rozumiem, że czas naświetlania 2 minuty (lub ewentualnie dłużej) nie pomoże?
 11. Nikon D7100, obiektyw Nikkor 10-24 (@ 24 mm f 6,5 f 5,6); t=120s x 45; do tego flat, dark, bias. N 51st06'08'', E 22st 31' 43''; 21,14 mag./arc sec2. Połowa drogi między Lublinem na północy a Bychawą na południu. Jeśli muszę mieć znacznie lepsze niebo na horyzoncie, to muszę pojechać minimum 50 km, co utrudni mi to spontaniczne wyjazdy :-(. ---- Kadr to lekki krop, bo dół był bardzo kiepski.
 12. Cześć, proszę o opinię o tym zdjęciu. Walczę z LP i przyznam że chyba lepiej nie dam rady. Może zwyczajnie się nie da i trzeba jeździć dalej?
 13. Typowy montaż Dobsona, nie jest przeznaczony do obserwacji przedmiotów na ziemi. Popatrz na zdjęcia w internecie i wyobraź sobie, że teleskop musisz ustawić poziomo. Pomyśl, gdzie będziesz miał okular i jak będziesz w niego patrzył? Do nieba zdecydowanie wygodniej. A jeśli będziesz się przeprowadzał, to pomyśl również o miejscu z którego będziesz prowadził obserwacje. Jeśli to balkon, to barierka nie będzie pomagać :-). Statyw, na którym teleskop będzie wyżej może okazać się lepszy. Typ montażu, to już kwestia preferencji. Ja wolę paralaktyczny, ale trzeba się do niego przyzwycz
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.