Jump to content

TomaszB

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  191
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by TomaszB

 1. I to była słuszna decyzja. Dzisiaj od razu mniej nowych przypadków .
 2. Dzięki. Trochę się zestresowałem, bo używałem tej folii kilka razy przy obserwacjach przez małą lunetę, ale w weekend zacząłem robić sobie filtr z folii na teleskop 130 mm, przez który mam zamiar obserwować plamy.
 3. Możesz napisać co Ci się przytrafiło? Nie mam tak dużego teleskopu, ale miałem w planie pooglądać słońce z wykorzystaniem folii.
 4. Ponieważ jestem mocno początkujący, to napiszę że gdybym miał takie jak wersja 1 to bym się cieszył. Gdybym miał takie jak wersja 2 to bym skakał z radości.
 5. U mnie wygląd to tak: 1. Teleskop z wyciągiem i wkręconą redukcją na 2" 2. Aparat ze złączką T2/Nikon F 3. Aparat podłączony do teleskopu z wyciągiem ustawionym tak by mieć ostre zdjęcie, czyli prawie całkiem wsuniętym.
 6. Na zdjęciu wygląda że masz nakręconą redukcję na 2". W to masz włożoną redukcję na 1 1/4" i dopiero okular.
 7. Ale przecież pisałeś: Przyłóż aparat bagnetem do tych 2" i powoli wysuwaj wyciąg. Jeśli złapiesz ostrość, to "jesteś w domu". W to miejsce wkładasz złączkę 2"/T2 o możliwie małej długości i podłączasz aparat przez złącze T2/bagnet twojego aparatu.
 8. Spokojnie, nie musisz nic wykręcać. Skoro masz 2", to potrzebujesz złączki 2"/T2. Jak szukałem, to było w 2-3 sklepach chyba jako nosek fotograficzny 2". Popytaj ewentualnie na giełdzie.
 9. PO wykręceniu końcówki 2", wyciąg ma około(pomiar na szybko) 54 mm, czyli 2 i 1/8 cala.
 10. Jaskółczy ogon wkładam w 2" końcówkę wyciągu zamiast okularu. Sam wyciąg to faktycznie chyba 2,25".
 11. Problemem może być właśnie te 35 mm. Dlatego dokupiłem sobie redukcję, gdzie od jaskółczego ogona, mam 1 mm do (w moim przypadku) gwintu T2, który wkręcam w złączkę aparat/T2.
 12. Miałem to samo, gdy chciałem zamocować lustrzankę prze przejściówkę T2/2", która odsuwała bagnet o około 15 mm. W końcu "upolowałem" przejściówkę T2/2" która dodaje jakiś 1 mm i teraz mam ok., a nawet muszę lekko wysunąć wyciąg.
 13. Bardzo lubię ten obiekt. Na szczęście nie przesadziłeś z obróbką, co w przypadku tej mgławicy kusi :-). Jaka się sprawdza matryca w twoim aparacie? (Rozumiem, że nie modyfikowany.) Czy miałeś jakiś guider, czy sam montaż prowadził wystarczająco dobrze?
 14. Ciekawy opis lekarza o "wypłaszczeniu krzywej" i "miejscach covidowych": https://www.facebook.com/piotr.jaruga.foto/posts/1648303825331385
 15. Przy Waszych wstawka, moje zdjęcie wygląda średnio dobrze :-). Ale skoro udało mi się upolować C/2020 M3 (ATLAS) ze środka blokowiska, nad światłami kilkupasmowej jezdni, to pokażę co mi wyszło. "Upolować", bo ledwie widziałem Bellatrix, nad którą była kometa. Ostrość też wyszła "prawie" :-). Nikon D 7100, Sigma 150 mm f 2,8, przymknięta do 3,2. T=15 s ISO 2500 i sporo klatek :-).
 16. Kilka PW poszło, więc nie wiadomo co zostało. Napisze tutaj, jestem zainteresowany korektorem komy - o ile jeszcze jest dostępny.
 17. Można być dowcipnym i napisać, że żywność pochodzi od rolnika, nawet jeśli kupuje się ją w sklepie. Posiadacz setek hektarów, to tez rolnik. Ale tak szczerze, to mięso głównie od lokalnych dostawców, lub od rodziny (często jem króliki i gołębie), jajka i warzywa od rodziny i znajomych ze wsi. Tylko że to nie wpływa na zawartość białek, minerałów i witamin. Wbrew temu co próbują wmawiać tzw. "ekolodzy". Wpływa za to na smak i to bardzo wyraźnie - kwestia diety takiego zwierzaka.
 18. Dla zdrowego człowieka, normalnie się odżywiającego, suplementy diety, to wyrzucanie pieniędzy. Nie piję mleka, nie jem pszenicy. Żyję bez suplementów. Jem mięso, jajka i warzywa.
 19. Tam zwalczano najbogatsze grupy społeczne i odbierano im władzę. Likwidacja religii była raczej narzędziem do przejęcia władzy niż samym celem. Zresztą wojny ogólnie mają na cel przejęcie władzy. Tylko zazwyczaj chodzi o władzę nad terenem sąsiada i mieszkającą tam ludnością. Komuniści zabijali współobywateli.
 20. Hmmm..., tam chyba chodziło głównie o co innego, ale faktycznie kościoły/cerkwie były niszczone a religia usuwana z życia publicznego.
 21. Nie jestem mocny w tym temacie. Możesz podać które to wojny wywołano po to by ludzie przestali wierzyć?
 22. Czy każdy z pracujących w przemyśle samochodowym może z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystkie samochody są w 100% bezpieczne i żaden nigdy nie zawiódł powodując wypadek? Czy każdy z pracujących w przemyśle spożywczym może z czystym sumieniem powiedzieć, że całą żywność jest w 100% bezpieczna i nigdy nie spowodowała zatrucia? Czy każdy z pracujących w przemyśle elektrycznym może z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystkie urządzenia zasilane prądem są w 100% bezpieczne i żadne nigdy nie miało przebicia i nie poraziło kogoś prądem? Można tak długo. Tylko
 23. Ponieważ pawie ćwierć wieku zajmowałem się zawodowo farmacją, wiem że suplementy to wciskanie ludziom kitu - nie biorę ich bo szkoda na nie pieniędzy. One z założeni NIE MOGĄ POMAGAĆ!!! Powinny stać na półce w sklepie spożywczym, między mąką, makaronem, ryżem, czy innym dżemem. Tam ich miejsce, a sprzedaż w aptece powinna być zakazana, bo to oszukiwanie ludzi, przez sugerowanie że działają leczniczo. Nie pamiętam kiedy ostatnio chorowałem. Szczepiłem się zgodnie z kalendarzem szczepień i przeciw innym chorobom, ponieważ wyjeżdżałem do krajów gdzie groziły mi choroby prawie nie występ
 24. Właściwie to sam nie wiem dlaczego pierwsze co mi przyszło do głowy to czytanie. Może patrzę przez pryzmat siebie? To chyba już podchodzi pod egocentryzm.
 25. Na 4 wiele osób nie będzie w stanie odpowiedzieć, a na 5 wielu dopiero szuka odpowiedzi na forum . Natomiast bardziej od ankiety, przydałby się wymóg przeczytania kilku podręczników, które byłby wymienione i zdanie łatwego testu ze znajomości ich trreści. Wtedy i pytań byłoby mniej i odsiałby się osoby zaprzeczające w dokonania nauki. (W to drugie to bardzo chcę wierzyć.)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.