Jump to content

M.C

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

About M.C

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Do uzupełnienia tematu chcę tylko dodać, że byłem w niedzielę na sesji i byłem w stanie utrzymać prawie nieporuszone 40s. Z tego co zauważyłem to jak ustawiłem polarną i zaczynałem dotykać aparat to mi w prawo przesuwało montaż. Nie było wiatru wcale i nie było już problemu z pierwszego postu. Szkoda tylko że nie trafiłem w żadną nebulę i po 1h 40m nie ustrzeliłem żadnych pyłów
 2. Po przeczytaniu tego natchnęło mnie jeszcze. Rozstawiam statyw zawsze na parkingu pod górami i są tam kamyczki nasypane. Na kolejnej sesji posprawdzam też żeby mocno postanowić nóżki, żeby kamyczki nie były też powodem drgań.
 3. Do foto mam 2 statywy, więc ten może być dedykowany pod Adventurera. Autem wyjeżdżam za miasto, więc może być ciężki. Sprawdzę powyższe propozycje, mam nadzieję że na Amazonie dostanę, bo mieszkam za granicą. Opłaca się dokupić taki adapter? https://www.astroshop.eu/other-adapters/astoptics-photo-adapter-for-eq3-eq5-tripod/p,57914 Cena takiego zestawu rośnie do 900 zł. Czy warty zachodu byłby taki zestaw?
 4. W takim razie będę szukał jakiegoś lepszego statywu, myślę że za 500zł znajdę coś rozsądnego.
 5. Cześć, jako że parę postów na moim statusie wykazała, że jednak mam sporo do poprawek to postanowiłem założyć dedykowany temat. Oryginalne pytanie brzmiało: Poniżej załączam zdjęcia 15 sekundowych klatek: Wnioski jakie wyszły w tamtej dyskusji: Pasek od aparatu do zdjęcia Statyw zastanawiałem się nad kupnem bez głowicy. Poziomuję go przed ustawianiem na polarną. Powinienem ustawić na polarną, założyć aparat, sprawdzić ustawienie polarnej i już przyciskami na montażu celować w cel. Poniżej zamieszczam 3 obrazki, które pokazują w jakiej pozycji mam aparat podczas sesji (ciężko mi wymierzać), mocowanie statywu, i cały zestaw jak wygląda.
 6. Czy to normalne że 120 na 430 klatek musiałem odrzucić z powodu wiatru? Posiadam SW SA i robiłem sesję na APS-C 88mm i porobiły mi się wzorki na sporej liczbie zdjęć. Zapewne na droższych montażach by było lepiej, ale warto się zapytać :)

  dobrySample.JPG

  wiatrowySample.JPG

  1. Show previous comments  5 more
  2. beny

   beny

   Aha, no i nie napisałeś jak długie robisz ekspozycje.

  3. M.C

   M.C

   Dobrze czyli pasek do zdjęcia, statyw zastanawiałem się nad kupnem bez głowicy, więc w takim razie też kupię. Poziomuję go przed ustawianiem na polarną.

   Ekspozycje maksymalną jaką udało mi się zrobić bez poruszenia to 20s przy 88mm na APS-C. Ostatnio prawie na 30s było dobrze ale po kilku próbach ustawienia na cel zdezelowałem polarną.

  4. calla

   calla

   Hej, złoż statyw przynajmniej o jedną sekcję, zamocuj montaż bezpośrednio. Ustaw polarną mniej więcej. Wyceluj w obiekt, i popraw ustawienie polarnej, potem popraw obiekt pokrętłem na L-ce i guzikami na montażu, żeby już nie szarpać się ze sprzęgłem od montażu. Na 88mm to z 2 minuty powinien ciągnąć.

 7. Opłaca się łapać Plejady M45 na 105mm APS-C, czy odpuścić i znaleźć na dzisiaj inny obiekt?

  plejady.PNG

  1. Show previous comments  2 more
  2. Tuvoc

   Tuvoc

   Aktualnie walczę z IC 405 oraz IC 410 (oczywiście będziesz mieć obie w kadrze). Pamiętaj, żeby zacząć maksymalnie jak najwcześniej!

  3. M.C

   M.C

   @Tuvoc a wiesz może czy tak jak głowa konia lepiej mieć Ha, czy na zwykłym aparacie się uda nazbierać?

  4. Tuvoc

   Tuvoc

   Pytanie co masz na myśli mówiąc o zwykłym aparacie. Mam modowanego Canona eos 1100d i wczorajsze 3.5 godz. wystarczyło. Mam też 2 godz. h-alpha i dziś spróbuję dozbierać ile się da.

   Zresztą głowa konia też wcale nie wymaga wodoru, chociaż oczywiście warto zawsze mieć :)  

 8. O jakie subtelne barwy! Podoba mi się, a i też sporo udało Ci się wyciągnąć pyłu! Na swoim też sporą winietę dostrzegłem, na kolejny raz spróbuję wykonać flaty jeżeli bateria pozwoli. Wydaje mi się, że na niebie bez księżyca będzie też dużo lepiej.
 9. Proszę https://drive.google.com/open?id=1dfvIaICUtFCdTaB_IoaUhSaobQ9JCJ5A
 10. Podesłałem na PW, jeżeli jeszcze ktoś chciałby się pobawić to zapraszam
 11. Do obróbki używam tylko Affinity Photo. Plik który wziąłem z DSS to dokładnie Autosave.tiff
 12. Dzięki, nie byłem pewny czy przez to rozumiecie finalny obrazek już po faktycznym stackowaniu. Podeślę wieczorem
 13. Chodzi Ci o plik TIFF już po stackowaniu w DSS? PS. porównując dwa załączniki, widzę że po obróbce utraciłem trochę widoczności pyłu koło Oriona i Alnitak.
 14. Po pierwszych krokach, nauce jak wyciągać kolor (choć trochę koloru) i dane ze zdjęć udało mi się osiągnąć coś takiego:
 15. Cześć, przedstawiam pierwsze rezultaty z sesji po zakupie SW SA. Próbuję swoich sił z aktualnym sprzętem Sony A6000 + 18-105 F4 G. Warunki: co jakiś czas chmura jakaś weszła w kadr. Księżyc około 30% świecił prosto nad głową, ale już nie mogłem się doczekać aż wyjdę i popróbuję! Ustawienia: ISO 3200, F4, ~85mm Klatki: 230 x 18s + 45 darków (niestety ale aparat padł liczyłem na jakieś dodatkowe 40 minut naświetlania). W weekend postaram się przysiąść nad obróbką, żeby dodać kolor. Wskazówki dla siebie na przyszłość: - bateria musi mieć 100% przy wyjściu z domu - trzeba dużo lepiej zamocować SW SA na statywie, po próbach ustawienia aparatu coś się poruszyło bo byłem w stanie 25s naświetlać bez ruchu a potem tylko 18s - koniecznie flaty ogarnąć, duży gradient jest
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.