Jump to content

Antek Staszewski

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  372
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Antek Staszewski

 1. Ładny detal ci wyszedł na M66. Jak ostrzyłeś?
 2. Triplet Lwa. Ogólnie celem jest wypalenie na maxa tego ogonka od NGC3628 i może złapanie galaktyki karłowatej (https://arxiv.org/pdf/1404.1744.pdf), która się w tym ogonie znajduje. Wrzucam tutaj, bo na razie mam 15h,a docelowo ma być 25-30h, może więcej jak tyle nie wystarczy. Jestem ciekaw co uda wam się z tego wyciągnąć. Niestety pojawiły się 2 problemy- flat jest już stary i w jednym miejscu koryguje pyłek, którego nie ma i na dodatek pojawił się banding, z którym nigdy wcześniej nie miałem problemu. Może to coś z zasilaniem? Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/1_Cn8Y
 3. Dodałem drugą wersję ze zdjętym tłem i podbitą saturacją.
 4. Szyna arca swiss, dokładnie taka: https://allegro.pl/oferta/szybkozlaczka-szyna-arca-swiss-pu150-150mm-pu-150n-7459102065
 5. Dzięki Rzeczywiście lepiej to wygląda. Co do tła, to zupełnie się zgadzam, obrabiam na laptopie i tam tło wyglądało nawet na zbyt ciemne.
 6. M35 zbierana podczas pełni. Miałem trochę problemów z kolorem gwiazdek, bo wyłaził mi na nich seledynowy i fioletowy (niedokładnie ustawiona ostrość, a co za tym idzie AC), ale koniec końców chyba wyszło ok. 44x135s, ISO800, f/8. Zbierane Canonem 77d i Tairem 3s powieszonym na HEQ5. Mile widziana konstruktywna krytyka
 7. ASTAP z pobranym katalogiem HYPERLEDA. http://www.hnsky.org/astap.htm
 8. AC przybiera na tyle duże rozmiary, że punkt ostrości jest daleko za matrycą. A wygląd rozogniskowanego punktu zależy od aberracji sferycznej obiektywu.
 9. Nie mam pojęcia, piszę z własnego doświadczenia.
 10. Nie ustawiaj maską, w tym obiektywie przy ustawianiu maską za każdym razem będziesz miał nieostre R.
 11. Tair na mniejszych przysłonach ma bardzo dużą AC, dlatego ja ustawiam przesłonę na 8 i dokładnie ustawiam ostrość, tak aby AC nie był tak widoczna.
 12. Najłatwiej będzie tu: http://skyserver.sdss.org/dr16/en/tools/chart/navi.aspx , ale dane dla tego obszaru nie są jeszcze kompletne. Do dużej części takich kłaczków pewnie nie będzie też danych spektroskopowych, tylko jasność.
 13. Dobra wersja. Gwiazdki fajnie dopełniają mgławicę, a nie stanowią "tylko" tła. Ja postawiłem na mocniejsze wyciągnięcie i zmniejszenie gwiazdek ze względu na to, że chciałem bardziej uwidocznić fragment Pętli Jednorożca. U ciebie ładnie wyglądają ciemne struktury na tle mgławicy i bardziej widać jej przestrzenność, co nie do końca udało mi się uzyskać. Spróbuję jutro usiąść do materiału jeszcze raz i postaram się zrobić coś bardziej w kierunku twojej wersji
 14. Rozumiem zamysł, ale wg mnie odcień niebieskiego w centrum lekko psuje odbiór- szedłbym bardziej w kierunku zielononiebieskiego (ale bardziej w stronę niebieskiego) a nie takiego fioletowo-błękitnego.
 15. https://drive.google.com/file/d/1Na42qbikO9qoNOgcv1CKrmqGM6ooGgSZ/view?usp=sharing
 16. Bardzo możliwe, że jest lekki tilt, kwestia adaptera m42>>EF, ten który mam pozostawia wiele do życzenia.
 17. Fajna wersja. Ja nie chciałem tak zmniejszać gwiazdek, bo zwykle przesadzam i gwiazdki robią się brzydkie
 18. Obrabiane w Sirilu i Photoshopie, workflow z własnego doświadczenia. Najpierw ekstracja tła, fotomeryczna kalibracja kolorów, potem asinh transformation i histogram, potem zmniejszanie gwiazdek, odszumienie, wyostrzenie, krzywe i saturacja. To w zasadzie tyle.
 19. Sigma clip average, sigma factor 10, fix variable hot pixels zaznaczone
 20. Nie lubię walczyć z aberracją chromatyczną, więc wolałem ustawić f/8 i mieć mniej do grzebania w obróbce.
 21. Cześć! Miałem ostatnio 2 dni dobrej pogody i udało mi się uzbierać trochę materiału z NGC2237, czyli popularnej Rozety. Udało mi się uzbierać 67x300 s, ISO800, f/8. Miałem w planach ~100 klatek, ale niestety pogoda nie była tak dobra jak miała by być no i trochę klatek poszło do kosza przez chmury. Dla zainteresowanych link do stacka: https://drive.google.com/file/d/1y9rcVQsydtA5y3awAhPn1RhHY7WkQaYi/view?usp=sharing Mile widziana konstruktywna krytyka Materiał zbierany z nieba Bortle 4, 67x300s, f/8, ISO800. Tair 3s, HEQ5, Canon 77d mod.
 22. Moja wersja. Nie jestem do końca zadowolony, coś mi nie pasuje z kolorkami...
 23. Nie chodzi nawet o gradient, tylko o to dziwne pojaśnienie od dołu. Na pojedyńczej klatce go nie ma?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.