Jump to content

Andrzej87

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Neutral

About Andrzej87

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Milanówek
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton GSO 12", ES 18mm, Baader Ortho 6mm

Recent Profile Visitors

146 profile views
 1. Niestety następne dni kiepsko się zapowiadają. Może w następny weekend pogoda dopisze.
 2. Zapowiadają się (co najmniej) dwie ładne noce, więc też postaram się wyskaczyć z teleskopem. Prawdopodobnie będę obserwował z miejscówki za Jaktorowem - jak ktoś chce dołączyć niech pisze na priv.
 3. Hej, orientujecie się, czy takie wspólne oglądanie jest już legalne? Poczytałem trochę i chyba tak, ale pod warunkiem zachowania dystansu (2m?)- rozumiecie to tak samo?
 4. Cześć, Mam podobny sprzęt jak Ty: GSO 12" F4, Barlow GSO ED 2" oraz okular ES 18mm 82st, o który pytasz. Jestem zadowolony z tego ES-a i nie zauważyłem różnicy po zmontowaniu z soczewką, aczkolwiek sam jestem jeszcze początkujący, więc nie mam porównania z innymi okularami, ani być może doświadczenia w dostrzeganiu ubytków jakościowych obrazu.
 5. Chętnie . Z powodu epidemii obserwuję z ogródka w miasteczku pod Warszawą, ale i tak kilka nocy temu mogłem bez problemu znaleźć między innymi galaktyki M51, M81 czy M82, gromady M13, M10, planety i wiele innych. Szkiców nie robię - na pamiątkę czasem robię zdjęie smartphone-em (przykłady poniżej: Księżyc, Wenus w Plejadach, Saturn).
 6. Niedawno sam byłem w Twojej sytuacji i zrobiłem dokładnie tak jak napisał Mariusz. Kupiłem Newtona na dobsonie, lepsze okulary, trochę akcesoriów i jestem bardzo zadowolony .
 7. Dzisiaj całkiem ładnie było widać Jowisza i Saturna. Łatwo można było dostrzec m.in. pewne szczegóły atmosfery Jowisza . Najprawdopodobniej z powodu bezwietrznej pogody rano.
 8. Cześć, Postanowiłem po raz pierwszy zapolować na te planety i udało się 5 kwietnia. Jowisz i Saturn pomimo tego, że były nisko na horyzoncie były zdecydowanie powyżej moich oczekiwań (w dużym powiększeniu mogłem dostrzec nawet pewne szczegóły atmosfery Jowisza). Marsa niestety nie zobaczyłem - był schowany za drzewami sąsiada. Widok na tyle dobry,że postanowiłem powtórzyć obserwacje następnego dnia, jednak tym razem nie mogłem wyostrzyć obrazu tak, jak poprzedniego dnia. Prawdopodobnie z powodu wiatru: pierwszego dnia było to ok. 2km/h, a następnego już ok. 9km/h.
 9. W piątek pełnia a na windy.com zapowiadają czyste niebo w piątek wieczorem i w sobotę wieczorem - planuje ktoś z was obserwacje?
 10. Cześć. Czy ktoś z was planuje w najbliższej przyszłości obserwacje? Od zawsze lubiłem patrzeć w niebo i chciałbym sprawdzić, czy bardziej zaawansowane, teleskopowe obserwacje sprawią, że złapię astro-bakcyla ;). Trochę już czytałem w tym temacie i odwiedziłem kilka sklepów ze sprzętem astronomicznym, ale nigdy nie oglądałem nieba przez profesjonalny teleskop, stąd przed ewentualnym zakupem własnego sprzętu chętnie rzuciłbym okiem na jakąś planetę lub na coś z DS, zobaczył jak wyglądają na żywo takie obserwacje itp.
 11. Andrzej87

  Andrzej87

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.