Jump to content

Andrzej87

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Andrzej87

 1. Na Astrozloty.pl jest napisane, że termin płatności to 10 kwietnia. Czy to już nieaktualne?
 2. 09:44:26: Stacking error: input images have different sizes - czy wszystkie klatki mają ten sam rozmiar?
 3. Ja i Przemotar będziemy od ok. 18-19 w Lisowoli. Jak ktoś chce dołączyć niech da znać na priv.
 4. Pogoda na Mazowszu delikatnie mówiąc ostatnio nie rozpieszcza, ale zgodnie z kilkoma różnymi prognozami możemy liczyć na okienko pogodowe w noc z poniedziałku na wtorek. Będzie zimno, ale może znajdą się jacyś chętni na wypad gdzieś na południowym zachodzie od Warszawy?
 5. Super praca . Nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak szybko topnieje pokrywa lodowa na Marsie. Czy ostatnie 4 zdjęcia na wykresie są odwrócone (czapa lodowa jest widoczna na dole)?
 6. Cześć! Postanowiłem trochę poszerzyć wiedzę w temacie astronomii. Czy zdąrzyliście już przeczytać wersję "Astronomii Ogólnej" po tłumaczeniu? Czy jest ona warta polecenia dla kogoś z nieuporządkowaną i niekompletną wiedzą podstawową?
 7. Cześć, Planuję dłuższy urlop w głębokich Bieszczadach i poszukuje gospodarza przyjaznego astroamatorom (wiadomo: jak najmniej sztucznego światła, jak najmniejsze zadrzewienie, dobry kontakt, itp.). Od niedawna oglądam pokoje w okolicach Chmielu czy Dwernika, ale może macie kogoś godnego polecenia? Z góry dzięki za odpowiedzi .
 8. Cześć, Poniżej dodałem link do Mazowieckiej Grupy Obserwacyjnej: Czasem udaje się spotkać w kilka osób na obserwacje, więc polecam śledzenie tego wątku . Pozdrawiam
 9. Planuje ktoś z was wypad w teren? Jeżeli pogoda będzie dobra to pewnie wyskoczę na miejscówkę pod Kampinosem.
 10. Podczas pierwszych obserwacji w Kampinosie miałem okazję poznać Pana Grzegorza, który jest leśniczym w Kampinowskim Parku Narodowym. Obecnie Pan Grzegorz dba między innymi o to, aby jelenie nie niszczyły upraw w nocy i bardzo się cieszy na wizyty astronomów w swojej okolicy i poprosił mnie o przekazanie innym amatorom astronomii, że są mile widziani (jelenie boją się ludzi, więc nasza obecność spowoduje, że leśniczy będzie mógł łatwiej pilnować upraw). Miejscówka znajduje się kilka kilometrów na zachód od miejscowości Kampinos pod lasem. W pobliskiej wsi w nocy zgaszone jest światło, aczkolwi
 11. Jeżeli pogoda się utrzyma to pewnie rozstawię się niedaleko Kampinosu.
 12. Hej, raz na jakiś czas jeżdżę, ale bardziej na południowy-wschód: okolice Kampinosu, Jaktorowa, Rawy Mazowieckiej lub Nowego Miasta nad Pilicą. Na pewno będę chciał w najbliższym czasie popatrzeć jeszcze na NEOWISE o ile pogoda i obowiązki pozwolą .
 13. Może Space Engine? http://spaceengine.org/
 14. Obecnie nie ma nocy astronomicznych, więc kontrast z nieba z ciemnymi DSami jest mały, ale jak będzie okazja, to pewnie i tak będę obserwował .
 15. Cześć, mam 32 lata, mieszkam niedaleko Warszawy interesuję wieloma rzeczami, m.in. kajakarstwem, nurkowaniem, historią, a ostatnio również obserwacjami astronomicznymi. Jestem tu od jakiegoś czasu, ale ten wątek mi gdzieś umknął na początku. Z częścią z was będę miał okazję poznać się osobiście już wkrótce na zlocie, którego nie mogę się doczekać . Pozdrawiam
 16. Niestety następne dni kiepsko się zapowiadają. Może w następny weekend pogoda dopisze.
 17. Zapowiadają się (co najmniej) dwie ładne noce, więc też postaram się wyskaczyć z teleskopem. Prawdopodobnie będę obserwował z miejscówki za Jaktorowem - jak ktoś chce dołączyć niech pisze na priv.
 18. Hej, orientujecie się, czy takie wspólne oglądanie jest już legalne? Poczytałem trochę i chyba tak, ale pod warunkiem zachowania dystansu (2m?)- rozumiecie to tak samo?
 19. Cześć, Mam podobny sprzęt jak Ty: GSO 12" F4, Barlow GSO ED 2" oraz okular ES 18mm 82st, o który pytasz. Jestem zadowolony z tego ES-a i nie zauważyłem różnicy po zmontowaniu z soczewką, aczkolwiek sam jestem jeszcze początkujący, więc nie mam porównania z innymi okularami, ani być może doświadczenia w dostrzeganiu ubytków jakościowych obrazu.
 20. Chętnie . Z powodu epidemii obserwuję z ogródka w miasteczku pod Warszawą, ale i tak kilka nocy temu mogłem bez problemu znaleźć między innymi galaktyki M51, M81 czy M82, gromady M13, M10, planety i wiele innych. Szkiców nie robię - na pamiątkę czasem robię zdjęie smartphone-em (przykłady poniżej: Księżyc, Wenus w Plejadach, Saturn).
 21. Niedawno sam byłem w Twojej sytuacji i zrobiłem dokładnie tak jak napisał Mariusz. Kupiłem Newtona na dobsonie, lepsze okulary, trochę akcesoriów i jestem bardzo zadowolony .
 22. Dzisiaj całkiem ładnie było widać Jowisza i Saturna. Łatwo można było dostrzec m.in. pewne szczegóły atmosfery Jowisza . Najprawdopodobniej z powodu bezwietrznej pogody rano.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.