Jump to content

Piotr P

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Piotr P

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 04/08/1960

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Skąd
  Lębork
 • Zainteresowania
  windsurfing, żeglarstwo, turystyka
 1. Witam!!! Alex, możesz okazjonalnie zajechać na naszą miejscówkę w Dzięcielcu (zasięg 5,5 - 6mag), koło Lęborka (prywatna łąka, której właścicielem jest kolega z pracy). Jest nas kilka osób z Lęborka i jak są warunki to się zwołujemy i jedziemy. Z Gdyni jest jakieś 55-60km. Oczywiście inni chętni są mile widziani. Dysponujemy Newtonami 6", 8" i 12", a także achromatem 6". Miło jest poznawać nowych ludzi zakręconych tym hobby. Z A P R A S Z A M Y ! ! !
 2. Witam!!! Dziękuję Pawle za pozdrowienia. Pozdrawiam Ciebie również. Chciałbym dokleić tytułem uzupełnienia trzy zdjęcia autorstwa jednego z kolegów, przedstawiające widok sali audiowizualnej podczas prezentacji multimedialnej (doliczyłem się ok. 40 osób, a jakieś 10-15 osób jest poza kadrem) jak i prowadzącego - kolegę Darka. Pozdrawiam - Piotrek
 3. Witam !!! O przygotowaniach do pokazu można poczytać we wcześniejszym wątku. Reportaż o pierwszej części pokazu z dnia 2 czerwca można obejrzeć we "Faktach" słupskiej telewizji lokalnej z dnia 3 czerwca, od 18 minuty nagrania (czas trwania - 2min 22sek) - tu link: Fakty Mieliśmy nadzieję, że pogoda dopisze, bo cały dzień było słonecznie i jeszcze o 18:12 w Lęborku było tak: No, a później to już było to, co mówili w reportażu, czyli załamanie pogody. Jak już pisałem, w czasie prezentacji sprzętu pod chmurami, poprosiłem zainteresowane osoby o numery telefonów i adresy mailowe .... Więc nadszedł wieczór 3 czerwca. Na początku było trochę chmur, ale zaczęło się wypogadzać. Wypakowaliśmy sprzęt i zaczęło się studzenie... No i po 20 minutach obserwacje ruszyły... najpierw młodzież, a później ta "starsza młodzież" Na pierwszy ogień poszedł oczywiście Księżyc... we wszystkich teleskopach było go widać w różnych powiększeniach, ludzie wymiękali widząc po raz pierwszy w życiu takie surowe, a zarazem tak piękne krajobrazy. W pewnym momencie ...zamieszanie... Szybko, w Newtonie widać Saturna.... No... niestety mała kolejka... Zobaczyłam Saturna!!! Jestem pierwsza w rodzinie.. Ciekawe czy lepiej będzie widać w refraktorze... No kurcze, tutaj też kolejka... Gość w głębi po prawej ...który to może być ten Saturn? W sumie przewinęło się około 25 osób, obserwowaliśmy jeszcze gwiazdy podwójne i na koniec przybladłą M13 (blask Księżyca). Obserwacje zakończyliśmy o 23:30. Ludzie byli zadowoleni, kilka osób być może zarazi się tym hobby. To tyle. Pozdrawiam - Piotrek
 4. Witam !!! Jesteśmy w połowie imprezy. Wczoraj odbyła się piękna i zajmująca prezentacja multimedialna przedstawiona przez Darka Żołnieruka, następnie odbyła się prezentacja sprzętu astro na boisku szkolnym (chmury przeszkodziły w obserwacjach - jak to przeważnie bywa na takich imprezach planowanych z dużym wyprzedzeniem). Publika była lekko zawiedziona brakiem możliwości obserwacji Księżyca i Saturna, o których była mowa na prezentacji. W związku z tym wpadłem na pomysł, aby obserwacje przeprowadzić w najbliższym możliwym terminie. Poprosiłem ludzi o podanie swoich namiarów. Dziś w okolicy godz. 13:00 okazało się, że dzisiejszy wieczór będzie w miarę pogodny, więc powiadomiłem zainteresowanych, że spotykamy się o 21:30 koło basenu. Jak dobrze pójdzie to impreza będzie zaliczona do bardzo udanych (program zrealizowany w 100% i ludzie usatysfakcjonowani). Relację z całej imprezy postaramy się jak najprędzej umieścić w nowym wątku. Dodam jeszcze, że imprezę zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Lęborka i była lokalna telewizja "Kanał 6", przez co wzrosła znacznie ranga tej imprezy.
 5. To już dzisiaj..... jest szansa na obserwacje - przyjeżdżajcie z telpami lub bez, zapraszamy !!!
 6. Jutro startujemy , trzymajcie kciuki za dobrą pogodę.
 7. Witam! Samochody ze sprzętem będą mogły wjechać na miejsce obserwacji. Podam jeszcze współrzędne geograficzne miejsca obserwacji (przydatne dla posiadaczy nawigacji samochodowej, systemów GoTo i chcących obejrzeć to miejsce na zdjęciach satelitarnych): 54o 32' 30" N 17o 45' 12" E
 8. Witam! Dziś ciąg dalszy... Z ulicy wchodzimy furtką na teren szkoły. A tak wyglada miejsce imprezy. Myślę, że teraz każdy trafi.
 9. Witam! Przedstawiam dziś, jak dojechać na pokaz: Jadąc obwodnicą Lęborka dojeżdżamy do jedynego ronda. Jadąc od strony Gdyni na rondzie skręcamy w prawo (na Łebę). Jadąc od strony Słupska objeżdżamy 3/4 ronda (też na Łebę). Jedziemy prosto i wjeżdżamy do tunelu Za tunelem jedziemy prosto, a potem skręcamy w drugą ulicę w prawo (ul. Węgrzynowicza - na zdjęciu wyjeżdża z niej czerwony samochód) Jedziemy prosto przez skrzyżowanie z ul. Targową (uwaga na znak STOP) Za skrzyżowaniem widać już szkołę (gmach z czerwonej cegły), przed nią skręcamy w ulicę w lewo (ul. Marcinkowskiego) Można zaparkować po prawej stronie ulicy, lub na nieutwardzonym parkingu po lewej stronie (na zdjęciu stoją na nim dwa samochody). I jesteśmy na miejscu .
 10. Witam wszystkich miłośników astronomii i zapraszam na organizowany w Lęborku w ramach obchodów MRA 2009, publiczny pokaz nieba w dniu 2 czerwca 2009r. (wtorek). Pokaz odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych przy ul. Marcinkowskiego 1. Impreza rozpocznie się o godz. 20:30 w wielkiej sali audiowizualnej (ok. 150 miejsc) prezentacją multimedialną przygotowaną i zaprezentowaną przez kmdr ppor. Dariusza Żołnieruka z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (El_Capitano). Tematem prezentacji będzie "Czerwcowe niebo nad Lęborkiem". Po prezentacji zebrana publiczność przejdzie na boisko szkolne, gdzie rozstawiony będzie sprzęt obserwacyjny i rozpoczną się obserwacje Księżyca znajdującego się w 2 dniu po I kwadrze, Saturna z zanikającymi pierścieniami (rzadkie zjawisko!) i jaśniejszych obiektów niebieskich. Całość zakończy się prawdopodobnie ok. godz. 22:30 - 23:00. W przypadku braku warunków do obserwacji, zaprezentowane będą filmy popularno-naukowe o tematyce astronomicznej, oraz zapoznanie publiczności ze sprzętem do obserwacji astronomicznych. W Lęborku mamy w dyspozycji 5-6 teleskopów. Jeśli ktoś może, niech przywiezie swój sprzęt obserwacyjny, bo spodziewamy się dużego zainteresowania mieszkańców miasta i okolic. Na imprezie pojawią się lokalne media, które wcześniej ją nagłośnią. Mamy zamiar zaprosić Burmistrza Lęborka, który jest miłośnikiem astronomii, choć z racji pełnionego urzędu ma teraz mało czasu na to hobby. Jutro podam przepis jak dojechać na imprezę. Do zobaczenia 2 czerwca w Lęborku !!! Organizatorzy: Piotr P, Geograf40 (Romulus67), Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, Zespół Szkół nr 3 w Lęborku.
 11. Witam !!! Pokaz nieba w Lęborku przeszedł do historii... Zaczęliśmy zgodnie z planem o 21:00, trwał 1,5 godziny, przybyło ok. 30 osób w większości nastolatkowie, ale było też kilka osób dorosłych. Mieliśmy 3 stanowiska do obserwacji: synta 200/1200 na dobsonie, synta 130/900 na paralaktyku i Vixen VMC 110L na montażu NexStar SLT z GOTO. Obserwacje zaczęliśmy od pokazu Księżyca z pięknie prezentującymi się pasmami górskimi Alp i Kaukazu, kraterami i morzami. Wszyscy oglądali pierwszy raz Księżyc przez teleskop i byli zdumieni, a zarazem zachwyceni pięknem form srebrnego globu. Następnie skierowaliśmy teleskopy na Saturna. Doskonale widoczna planeta ze swoimi niestety zanikającymi pierścieniami również robiła na ludziach duże wrażenie, szczególnie, że gołym okiem "wygląda jak gwiazda". Przy pomocy zielonego laserka (dla ludzi to była nowość) pokazaliśmy kilka widocznych gwiazdozbiorów. Jesteśmy jako organizatorzy (ja i geograf40 z astro4u) zadowoleni z tego, że przy tak małym nagłośnieniu przyszło tyle osób. Myślimy już o następnym spotkaniu w czerwcu na większą skalę z zaangażowaniem lokalnych mediów. Oto kilka fotek:
 12. Lębork pozdrawia Kraków. Zaczynamy za 45 minut, bezchmurne niebo, jeszcze jest czas podjąć decyzję i przyjechać do nas.
 13. Witam wszystkich astromaniaków z szeroko rozumianej okolicy. Dziś 1 maja o godz. 21:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze w tym roku obserwacje astro ,,Nocne niebo nad Lęborkiem". W programie obserwacje Księżyca, Saturna i jaśniejszych obiektów niebieskich. Bardzo mile widziani forumowicze ze sprzętem do obserwacji. Pogoda jest zamówiona. Spotykamy się koło basenu miejskiego od strony stadionu (dokładnie na dzikim parkingu przy basenie). Ktoś spyta dlaczego tak późno info? Jest to pierwsze i eksperymentalne spotkanie i chcemy zobaczyć jakie będzie zainteresowanie. W czwartek i piątek poszło info do większości lęborskich szkół. Do zobaczenia wieczorem.
 14. Dziś udało mi się zobaczyć z balkonu Merkurego moją Syntą 8" w powiększeniu 150x, dało się zauważyć jego fazę. Zrobiłem też fotkę aparatem na statywie. Oto ona: Nad Merkurym widoczne oczywiście Plejady
 15. Właśnie jestem po dwudziestominutowej balkonowej obserwacji Merkurego (pierwszy raz w życiu). Obserwacje przeprowadziłem gołym okiem, lornetką 15x70 i Vixenem VMC 110L z okularem LV ZOOM 8-24. zobaczyłem kulkę w żółto-pomarańczowym kolorze i nic poza tym, ale obiekt "zaliczony". Nad Merkurym były widoczne Plejady, no i wyżej oczywiście Księżyc. Nie widziałem jeszcze Urana, Neptuna, Plutona i planetoid. Jeszcze wszystko przede mną.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.