Jump to content

Arethal

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  43
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

About Arethal

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W jakiś sposób odkręcić pomarańczowy element od białego? Próbowałem odkręcić biały, ale po pewnym czasie jest pewien opór. Cykam się że łożyska mi się rozpadną :ermm: Zamysłem jest wymiana pomarańczowego elementu na ćwiartkę koła zębatego z drukarki 3D.

  EDIT: Gso 

  IMG_20210319_110314.jpg

  1. Show previous comments  1 more
  2. Patryk Sokol

   Patryk Sokol

   Ale zanim przeniosą Ci wątek to Ci odpowiem.

   W pokrętle (oznaczonym na biało) masz taką małą śrubkę (na śrubokręt krzyżakowy) umieszczoną na boku tego walca.

   Ona zabezpiecza przed całkowitym odkręceniem i jak ją odkręcisz, to wtedy można wykręcić pokrętło całkowicie.

  3. Pav1007

   Pav1007

   Nie przeniosą, bo nie da rady przenieść. Prosiłem autora, żeby założył normalny wątek. Status zginie gdzieś w czeluściach a jako wątek - zostanie.

  4. Patryk Sokol

   Patryk Sokol

   A to jak założy wątek to nawet mu zdjęcie śrubki wrzucę :D

 2. A czy jesteś w stanie polecić jakiś statyw pod Star Adventurera od którego warto zacząć? I co z pomysłem z eq? Skoro i tak miałbym w planach przenoszenie się na sprzęt wyższej klasy czy różnica w jakości uzyskiwanych zdjęć jest aż tak duża? Przeglądałem zdjęcia zarówno z jednego jak i drugiego montaży i nie różniły się jakoś mocno (oczywiście jestem świadomy że bardzo dużo zależy od aparatu, obiektywu itp). Różnica wyrzucanych klatek do kosza jest aż tak duża?
 3. Przechodziłem to już w przypadku materiału planet. Nie potrafię znaleźć motywacji, żeby siąść do czyjegoś materiały. Praca nad swoim to całkiem inna sprawa Będę robił foto pod domem. Jak wspominałem chcę do tego podejść z niewielkim budżetem (chciałem zamknąć się w max 1500). Oczywiście sprzęt używany też wchodzi w grę. Problem w tym, że przez rok nie śledziłem giełd i cen poszczególnych akcesoriów, więc ciężko mi powiedzieć na co w sumie mogę sobie pozwolić w takim zakresie Założyłem, że statyw i swsa wyjdą mnie więcej niż 1500 więc skupiłem się na eq 3-2. Czytałem
 4. Cześć wszystkim! Przychodzę z pytaniem odnośnie montażu pod astrofotografię. Przebrnąwszy przez wiele wątków na forum doszedłem do wniosku, że chcę spróbować swoich sił w cykaniu zdjęć za pomocą lustrzanki i montażu. Mam jednak kilka pytań. Wiem, że schodzenie poniżej heq5 w przypadku astrofoto jest średnim pomysłem. Zależy mi jedynie na sprawdzeniu się czy nie polegnę jeśli chodzi o obróbkę materiały. Dotychczas avikowałem sobie w wolnych chwilach na dobsonie a obróbka była bardzo satysfakcjonująca. Wiem jednak, że przechodząc na aparat i zdjęcia wchodzę w nieco inny rejon pracy n
 5. Czyli koniec końców u Ciebie problemem był pająk? Teraz jak tak gomierze to rzeczywiście między dwoma przeciwnymi nogami jest różnica około 2mm. To może być powód?
 6. Ciężko określić za pomocą metrówki, ale odległości zdają się być +/- mm takie same. Czyli nie ma się czym przejmować? Zawsze myślałem, że offset jest mniejszy.
 7. Postanowiłem na porządnie wziąć się za kolimacje gso 10". Problem w tym, że od godziny siedzę ze śrubokrętem i nie jestem w stanie uzyskać idealnego obrazu. W czym problem? W obrazie odbitym przez lustro wtórne oprócz kolimatora można zauważyć fragment wyciągu. Co bym nie robił i jak się nie bawił położeniem LW w tubie nie jestem w stanie go zlikwidować i uzyskać idealnego okręgu. Pytanie czy bez kolimatora laserowego w ogóle jestem w stanie to zrobić? No i czy wiele bym stracił na odczuciach wizualnych zostawiając tak jak jest?
 8. Tak jak w temacie, poszukuję opaski grzewczej na lustro wtórne do gso 10".
 9. Może pytanie trywialne, ale jak powinno się chłodzić teleskop? :uhm: Od jakiegoś czasu walczę z rosą na lustrze wtórnym mojego gso 10'', nawet odrośnik mu zrobiłem z karimaty i nadal nic. Chodzi mi o to jak powinien być ustawiony tubus podczas chłodzenia, jak najbardziej w dół, poziomo do podłoża czy może skierowany w górę? Zdejmować mu dekiel czy zostawić? Czy oprócz kupna opaski grzewczej coś jest w stanie mnie uratować?

  1. apolkowski

   apolkowski

   Mam ten sam problem. Wczoraj musiałem przerwać o 01:00 bo wszystko było zarosiałe. Włączasz wiatrak? Zastanawiam się, czy on pomaga czy szkodzi ciągnąć powietrze wgłąb tuby do LW.

  2. Arethal

   Arethal

   Nie, samoczynnie się chłodzi. Często po godzinie na dworze już lustro jest zaparowane (jeśli nie założę odrośnika, z założonym czas się wydłuża do około 2 godzin). Możliwe, że mam mocno niesprzyjające warunki przed domem. Mieszkam w lekkim dołku plus jakieś 0,5 km od domu mam las/bagno.

  3. lkosz

   lkosz

   https://astropolis.pl/topic/70783-newton-wentylować-czy-tylko-ogrzewać/page/5/

   tu macie wątek o tym, wraz z wyjaśnieniem czemu dochodzi do roszenia na zwierciadłach

 10. Tak właściwie to nie padła jeszcze żadna odpowiedź na pytania 3 i 4. Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości
 11. Ależ żaden problem, przy okazji dowiedziałem się paru rzeczy Gdyby lepiej było z dostępnością, już dawno posiadałbym UB. Niestety jest jak jest a wydawać dużych pieniędzy w filtr, gdy za rogiem rok akademicki co automatycznie przekłada się na zmniejszoną ilość możliwych i trzeźwych obserwacji, jest średnim pomysłem. Stawiam jednak na 2" bo zdarza mi się korzystać z zestawowej 30'stki GSO i mam gdzieś z tyłu głowy kupienie kolejnego okularu z jeszcze większym numerkiem. No i nie ma problemu z ciągłym przekręcaniem filtra, wkręcam raz i tylko zmieniam okulary
 12. Dzięki za chęć pomocy, ale w sumie widma są w internecie a różnice pomiędzy poszczególnymi sztukami i tak będą Bardziej mi zależy na uzyskaniu odpowiedzi na temat pasma H-beta.
 13. Wracając do mojego pytania, czy ktoś próbował sugerowanej podmianki? W internecie znalazłem widmo obu filtrów i przedstawia się następująco: Orion - http://www.carlostapia.es/curvas_filtros/orion_ultrablock.html Optolong OIII - http://www.carlostapia.es/curvas_filtros/Optolong_OIII_visual.html Z tym, że na tych testach przepuszczalność OIII dla h beta wyszło ~25%. W innym przypadku właściciel dokonywał pomiary i wyszło mu ~50%. Pytanie jak ważna jest linia h beta podczas obserwacji w stosunku do pozostałych długości fal. Oczywiście wiem, że ta różnica może wynikać ze znac
 14. A co sądzisz o np. optolongu OIII? Oczywiście rozpatrując go jako UHC. Cena za 2" jeszcze znośna w porównaniu z lepszymi markami. I czy ktoś wie co się stało z orionami UB 2"? Praktycznie wszędzie są polecane jako dobre budżetowe filtry a w sklepach albo nie ma albo zaporowe ceny.
 15. Właśnie ciężko znaleźć jakieś sensowne opinie. Weźmy na to filtr cls svbony, 2" to koszt lekko ponad stówki na aliexpress. I teraz mamy dwie opinie - pierwsza to opinia osób, które najczęściej filtra w rękach nie miały a jedynie mówią, że poniżej pewnej ceny czy marki nie warto jest schodzić mimo, że na wykresach różnica owszem jest, ale nie jakaś drastyczna. Druga opinia, najczęściej na anglojęzycznych stronach jak CN, mówi że filtr jest jak najbardziej budżetowy, ale nie jest to różnica jak pomiędzy Punto i Mercedesem a bardziej jak między Audi a Mercedesem (zakładając, że ten drugi jest bar
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.