Jump to content

Arethal

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

About Arethal

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Single Status Update

See all updates by Arethal

 1. Może pytanie trywialne, ale jak powinno się chłodzić teleskop? :uhm: Od jakiegoś czasu walczę z rosą na lustrze wtórnym mojego gso 10'', nawet odrośnik mu zrobiłem z karimaty i nadal nic. Chodzi mi o to jak powinien być ustawiony tubus podczas chłodzenia, jak najbardziej w dół, poziomo do podłoża czy może skierowany w górę? Zdejmować mu dekiel czy zostawić? Czy oprócz kupna opaski grzewczej coś jest w stanie mnie uratować?

  1. apolkowski

   apolkowski

   Mam ten sam problem. Wczoraj musiałem przerwać o 01:00 bo wszystko było zarosiałe. Włączasz wiatrak? Zastanawiam się, czy on pomaga czy szkodzi ciągnąć powietrze wgłąb tuby do LW.

  2. Arethal

   Arethal

   Nie, samoczynnie się chłodzi. Często po godzinie na dworze już lustro jest zaparowane (jeśli nie założę odrośnika, z założonym czas się wydłuża do około 2 godzin). Możliwe, że mam mocno niesprzyjające warunki przed domem. Mieszkam w lekkim dołku plus jakieś 0,5 km od domu mam las/bagno.

  3. lkosz

   lkosz

   https://astropolis.pl/topic/70783-newton-wentylować-czy-tylko-ogrzewać/page/5/

   tu macie wątek o tym, wraz z wyjaśnieniem czemu dochodzi do roszenia na zwierciadłach

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.