Jump to content

Arthur Skoracki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

24 Neutral

About Arthur Skoracki

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 09/09/1992

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kiełczów
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 90/900 oraz SW 120/1000 + EQ3-2

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Na Wrocław żadnych zmian. A jakby co to dobrym sposobem na rozgrzanie kończyn jest krążenie rękoma i nogami bo wtedy spływa ciepła krew do końcówek palców.
 2. @tomchm ubiór to akurat myślę że mam całkiem dobry. W tym właśnie też śniegowce i do tego wełniane grube skarpety. Najbardziej się martwię o żeby nie przymarznąć do teleskopu.
 3. A jakie macie doświadcza w visualu w takim mrozie? Bo się trochę obawiam żeby mi się oko nir przykleiło do okularu... Zwłaszcza w przypadku orto.
 4. @alesol to już mam w planach jako projekt DYI. Chociaż bardziej w formie 4 słupków połączonych materiałem, który by mi zalanial te światła. Na postawienie budy mam za mały ogród.
 5. Mam dookoła domu sporo sąsiadów, którzy na swoich ogrodach maja takie lub inne oświetlenie. Plus w pewnej odległości widzę latarnie uliczne. Mi to bardzo przeszkadza przy obserwacjach jakbym mial mieć otwartych dwoje oczu.
 6. Dzieki za obszerną odpowiedź. Co do tych obserwacji w okularach to odpada to dla mnie z tego powodu, że mam dookoła jeszcze sporo domów a lubię się po prostu w okularze "zanurzyć" bez tego żeby widzieć cokolwiek dookoła. A tym bardziej mając bino chce wykorzystać to że nie muszę zasłaniać drugiego oka. Poza tym cena Morfeuszy czy Omegonow jest dla mnie momentalnie na tyle zabójcza że raczej rozważałem trochę tańsze parki. Mi chodziło przede wszystkim o to czy mi moja wada nie uniemożliwi w ogóle sensownego oglądania w bino. Ale skoro idzie regulować ostro
 7. Cześć, Od niedawna jestem posiadaczem Maka127 i czytając o tym sprzęcie pierwsze czego można się dowiedzieć że koniecznie trzeba się zaopatrzyć w bino. Ale czytałem dalej że mając wady wzroku może już nie być tak kolorowo. Tyle że bez konkretów. Otóż w moim przypadku dokucza mi krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Obie wady nie są zbyt mocne. Dodatkowo mam różnice w krótkowzroczności na obu oczach rzędu 0,5 dioptrii. I od razu zastrzegam że nie mam zamiaru oglądać w okularach. Przy obserwacjach mono mój astygmatyzm dotychczas nie był dla mnie dokuczliwy.
 8. Jeśli to tylko kwestia szukania to mam szukacz kątowy więc to mi tak nie straszne. Zwłaszcza po przeżyciach z achromatem 120/1000 gdzie musiałem sie omal kłaść na ziemi. A jakoś pod względem tego, że wyciag jest od góry tuby a nie od dołu to właśnie newton na dobsonie wydawał mi się idealny do obserwacji w zenicie względem refraktora.
 9. To daj znac jakie są wrażenia z przeskoku z 8" na 10" bo to mnie bardzo ciekawi jak wygląda ten przeskok. Chociaż też bym pomyślał że ES 82* to już dobre okulary. Sam jeszcze takich nie mam.
 10. Kwestia wieszania dużego Newtona na paralaktyku dla mnie odpada. EQ3-2 nie wytrzyma a kupowanie HEQ5 będzie droższe niż kupno teleskopu. Więc rozważam tylko Dobsona na ten rozmiar. @bartolini dzięki za miejscówkę. Muszę koniecznie muszę sprawdzić.
 11. @Mariusz Psut pomysł z tym 150/750 też brzmi ciekawie. Chociaż tu jest kwestia czy EQ3-2 sobie z nim poradzi. Bo cenowo wychodzi to samo co 10" Newton a lustro chyba trochę więcej pokaże. Chociaż po odpowiedzi kolegi @JSC sklaniam się bardziej nad opcją kupić 8" i korzystać z okularów jakie mam, dozbierać zestaw dobrych okularów do tego i wtedy zmienić 8" na 10" bo przy tej samej ogniskowej będę mógł użyć z powodzeniem tych samych okularów.
 12. Nie zakładam żebym nigdy nie użył dużego powiększenia w Dobsonie. To jest oczywiste, że detal będzie lepszy. Jednak Dobson nie ma prowadzenia i przy pow. 150+ brak prowadzenia staje się przynajmniej dla mnie mocno uciążliwy.
 13. No właśnie dlatego myślę czy by jednak nie wziąć 8" Z drugiej to wiem że będzie na tak małych przybliżeniach za duża ŹW i nie będę korzystał w 100% z tej apertury. Za to przy większych przybliżeniach już będę z niej korzystał. Za to mniejsza aperture wykorzystam w pełni cały czas, ale zabraknie jej na większych powiększeniach.
 14. Nie no miałem już kilka wypadów pod ciemne niebo mimo dzieci. Co prawda takie lokalnie ciemniejsze - ok 45 min drogi. To nie Bieszczady ale zdecydowanie lepiej jak u mnie. Plus jeden wyjazd ma zlot astronomiczny z całą rodziną. Kilka razy w roku można zarwać noc O 120/600 też myślałem ale tu de facto apertura ta sama co w Maku. A tym 10" ze standardowym 30mm może pole będzie podobne do Maka z SWAN 33. Ale za to to w 10" mogę (chyba) spokojnie użyć SWAN 40mm i cieszyć się znacznie szerszym polem widzenia jak w Maku. W Dodatku nawet z tym standardowym 30mm będzie też jaś
 15. Dzięki za odpowiedźi. Tak jak wspomniałem to i tak najpierw mam do dozbierania akcesoria do Maka. Ale już się chce doinformować, żeby podjąć decyzję na spokojnie. Już od roku patrzę przez achromat 90/900 i wiem z tego doświadczenia, że mak to mój sprzęt do oglądania Księżyca/planet, bo choc wiem że 10" dadzą lepszy detal to jednak wygrywa dla mnie wygoda włączenia napedu i gapienie się po prostu w okular bez myślenia o tym żeby coś przesuwać. Także Dobson ma być do DS'ow i trochę szerszych pól jak Mak. Z opisów jakie mi tu, dajecie to chyba jednak będę zbierał trochę dłużej do 10".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.