Jump to content

Arthur Skoracki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  98
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

45 Neutral

About Arthur Skoracki

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 09/09/1992

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kiełczów
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 90/900 oraz Mak 127 + EQ3-2

Recent Profile Visitors

453 profile views
 1. Ja tego 10mm na planetach może użyłem raz, przede wszystkim dlatego, że do planet chciałem krótszą ogniskową okularu. Najpierw kupiłem TS HR6mm, z którego początkowo byłem zadowolony, aż do momentu kiedy spojrzałem przez orto BGO 6mm. Obraz w orto był na planecie (Marsie) bardziej kontrastowy, i wydawało mi się że widzę więcej detali. Łatwiej mi też było nim złapać ostrość obrazu. W swoim orto 6mm antaresa byłem w stanie właśnie przez 90/900 dostrzec WCP na Jowiszu, czapy polarne oraz ciemniejsze struktury na Marsie (w czasie opozycji).
 2. Ja mam ten teleskop i generalnie do tego teleskopu polecam okulary ortoskopowe. Tanio jakieś BCO 6 i 10mm, drożej coś lepszego - Fujiyama, BGO etc. Mają co prawda małe ER i małe pole ale za to obrazy super. Zwłaszcza jeśli chodzi o planety. Nie próbowałem w tym teleskopie co prawda żadnych morfeuszy czy ESy, bo to jednak cena okularu w stosunku do ceny teleskopu jest spora.
 3. Muszę sprawdzić w takim razie jeszcze jak wypada ES z polem 82° Jedna tą aberrację w svbony widuje również przy obserwacjach i skoro przy tym szkle i takim polu wychodzi taka aberracja to może by trzeba było zrobić okular z mniejszym polem. A co do skażenia biologicznego... No cóż, nie dezynfekuje oka przed obserwacjami ale przy okazji dzisiaj będę czyścił
 4. Zrobiłem sobie wczoraj z nudów mały test porównawczy okularu svbony 20mm 68° z okularem BCO 18mm. Przyłożyłem za pomocą adaptera telefon do samego okularu (bez podłączenia do teleskopu) i zrobiłem rozogniskowane zdjęcie źródła światła u mnie w domu. Zdjęcie z niebieską obwódką to zdjęcie z okularu svbony a zdjęcie bez obwódki (a przynajmniej znacznie mniejszą) to zdjęcie z BCO. Nie wiem na ile dobrze wnioskuję, ale jak dla mnie pokazuje to jaką aberrację własną wprowadza okular svbony
 5. Z tymo galaktykami to nie tak w snach. M31 czyli galaktyka Andromedy powinna być widoczna. Poszukaj sobie "Tabelę Wimmera". W niej zawarte będzie sporo obiektów, które będziesz mógł zobaczyć tym teleskopem.
 6. A ja się właśnie poczułem jak totalny ignorant. Mam Synte 10 i raz ją skolimowalem kolimatorem z nakrętki od soku (zamiast kliszy - daje radę) i tak już jest od 1,5 miesiąca nawet po wyjeździe w Pole 10km dalej nie kolimowalem. A obraz jak dla mnie jest ok.
 7. A ja się podepnę trochę do tematu przy okazji z pytaniem jaki okular polecacie z ogniskową 40mm tyle że do refraktora F10. Miałem okazję spojrzeć przez Maxvisiona 40mm 68° (poprzednik ESów) i widok był super. I w sumie myślałem żeby dozbierać i kupić to szkiełko. Ale cena 1000zl za okular to sporo i dlatego myślę czy jakaś tańsza alternatywna z podobnym polem/ogniskową też da radę.
 8. Ja widziałem M31 bez najmniejszych problemów pod niebem Bortle 5 w refraktorze 90/900. Synta 8 na pewno da radę. Ale obecnie noce są bardzo krótkie a M31 nie jest zbyt wysoko na horyzoncie. Jak nie teraz to poczekaj miesiąc i będziesz miał super widoki, chociaż teraz też powinieneś dać radę
 9. Tyle że mi nie zależy na Bóg wie jak dobrych zdjęciach. A telefon kupuje tak czy siak. Skoro już wydaje tą kasę to mogę kupić taki, który będzie się lepiej nadawał do fotek nocnych. A aparat to dodatkowe "nawet 800zl" + do tego jakiś obiektyw... Zrobi się z tego pewnie minimum 1000+.
 10. A ja przy okazji tego wątku zadam takie pytanko. Bo zbliża mi się czas wymiany telefonu. Tak jak dotychczas nigdy na to nie zwracałem uwagi tak teraz miło by było porobić parę fotek nocą smartfonem - jako taki dodatek do Visuala. I się zastanawiam jaki smartfon będzie najlepszy do takich celów? Zaznaczam że nie myślę nawet o kupnie flagowca za 4k PLN lub wiecej. Moj obecny się w ogóle nie nadaje bo mogę ustawić maksymalny czas naświetlania na 2s.
 11. 8x50 będzie jaśniejszy. Ja bym chyba wolał większy. A co do tego czy kątowy czy zwykły... To bardzo indywidualna sprawa moim zdaniem i kwestia przyzwyczajenia. Do patrzenia w zenicie jest lepszy zdecydowanie niz prosty. Problem w tym że patrząc pod kątem ciężko stwierdzić gdzie dokładnie skierowana jest tuba, co utrudnia też poszukiwania.
 12. Czy ktoś z Wrocławia ma może okular SWAN WO 40mm lub coś o podobnym polu widzenia. Chciałbym sprawdzić czy takie coś ma sens w moim 90/900 z wyciagiem 2"
 13. Patrząc po zdjęciach stwierdzam że Meade Maxvision to nie do końca to samo co okulary Maxvision (nie Meade), które są na Aliexpressie.
 14. Hej, Rozważam obecnie zakup zestawu okularów i pierwszym pomysł to były ESy 82* z giełdy albo z Aliexpress. Natomiast zauważyłem że są też okulary Maxvision, które mają te same ogniskowe i wyglądają prawie identycznie jak ESy. Ale są zdecydowanie tańsze (np. 24mm ES za min. 1000zl a Maxvision za 760) Czy ktoś z Was może porównywał ze sobą oba okulary. Czy są jakieś znaczące, zauważalne różnice między obydwoma wariantami?
 15. A tak jeszcze dopytam. Czy w ośrodku są ręczniki czy, trzeba brac swoje?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.