Jump to content

Arthur Skoracki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  84
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Arthur Skoracki

 1. A tak jeszcze dopytam. Czy w ośrodku są ręczniki czy, trzeba brac swoje?
 2. A w ogóle jak tam na miejscu wygląda sprawa żeby sobie zrobić np. Kawe? Jest jakiś ogólno dostępny czajnik czy coś takiego?
 3. A jak byłem zapisany na już dzień wcześniej tj. Od 05.05 to czy teraz muszę coś dodatkowo gdzieś jeszcze zarezerwować jakbym chciał zostać do 12.05? Czy to już z automatu się uznaje za poczynione? Mi generalnie zmiana terminu bardzo pasuje
 4. Ja też mam takie, choć jest po drobnych modyfikacjach i poprzedniego właściciela i sam je mam od niedawna. Ale ogólnie jestem zadowolony. Jedyny minus to że nie można mieć okularów z rowkiem w tulejce.
 5. Jeżeli masz zamiar oglądać w okularach to nie sa dla Ciebie. Ale jeżeli jest tak jak piszesz... To myślę że są dla Ciebie. Ja mam 4 orto i liczę na to żeby poszerzyć kolekcje bo bardzo lubię te okulary za jakość obrazu.
 6. Ja mam krótkowzroczność i astygmatyzm. Może nie jakoś bardzo mocne, ale są. Na codzień potrzebuje okularów i do oglądania nieba "gołym okiem" również. Za to w teleskopie uważam obserwacje w okularach kiepski pomysł. Lubię jak mi muszla oczna dotyka oka o tym samym zakrywa obraz który dochodzi mi z innych stron niż teleskop. A dwa ze jak bliżej przyłożysz oko, to trochę tak jakbym miał większe przybliżenie, bo się bardziej zbliżasz do obrazu. A obrazy i tak sa dla mnie na tyle wyraźne że nie czuje potrzeby oglądania w okularów. Ale jasne. To jest kwestia i
 7. A nie lepiej by było Ci dokupić aluminiowe dogi do AZ4? Myślę że będzie trochę lepszy, bo z pewnością lepiej się nim będzie oglądało w zenicie i nie musisz robić żadnych dziwnych kombinacji. A sprzedając AZ3 i kupując aluminiowe nogi pod AZ4 wyjdziesz jeszcze na plus.
 8. Ja też na początku astro przygody miałem niemiłe doświadczenia. Ale zawsze będę powtarzał, żeby na początek kupować sprzęt z Astro Giełdy. Raz że taniej a dwa że jak się okaże, że to jednak nie to, to zawsze można sprzedać bez większej straty. Nowy kupowałbym sprzęt gdzie jesteśmy na 100% pewni że to coś co zostanie z nami na lata.
 9. A ja wczoraj siedziałem w polach koło Kątnej i było całkiem znośnie z tą mgła. Przez chwilę było troszeczkę, potem odleciała. Ale w ogóle było na tyle mało, że nie przeszkadzała. To już potem jadąc bliżej Wrocławia się zrobiło więcej mgły. Tyle że do Kątnej mam 10 minut a nie godzinę
 10. Dzięki. Ale to widzę że dla mnie ta miejscówka odpada na taki szybki wypad, bo ode mnie to godzina drogi w jedną stronę. Choć przyznam że fajnie by było się dołączyć
 11. A mógłbyś napisać gdzie dokładnie jest ta miejscówka?
 12. Jest kilka miejsc w których się ludzie spotykają na obserwacjach/fotografii. Pytanie co dokładnie byś chciał i które "okolice Wrocławia" różnica między północą a południem to kawał drogi.
 13. A ja przy okazji zapytam jaki bym musiał kupić kabel, żeby zrobić przedłużacz do pilota od napędu w EQ3-2?
 14. Miałem podobnie jak przyjechałem jako najmłodsza chyba osoba na ostatni swój zlot ale to w tym hobby nie ma zupełnie żadnego znaczenia
 15. Generalnie to posługuje się angielskim na codzień, ale patrząc po tym wywodzie na CN, który podrzucił kolega Andrzej to stwierdzam że optycznych pojęć jeszcze zbyt dobrze nie znam po angielsku :/ może dlatego że dopiero niedawno się ich nauczyłem po polsku.
 16. Ty masz okulary ja mam Maka :D. Można testować
 17. No to z pewniscia żeby coś zobaczyć to trzeba ściągnąć zaznaczone na czerwono osłony. Pokrętłem zaznaczonym na żółto reguluje się ostrość. Wtedy powinien się na zewnątrz wysuwać cały element z kątówką i okularem. Jeśli ciężko idzie to trzeba poluzować zaznaczoną na zielono śrubkę. Tak jak koledzy zaznaczali zacznij od wkładania okularu 20mm. Dodatkowo możesz najpierw spojrzeć przez małą lunetke (szukacz) żeby zobaczyć mniej wiecej w co celujesz. I najlepiej żeby z całym sprzętem wyjść na dwór poza dom.
 18. Ja się również zapisałem żeby przyjechać wraz z rodzinką (żona i 2 dzieci) No i oczywiście ze sprzętem
 19. Rozbierałem i smarowałem MON-1, gdzie miałem wrażenie że był przesmarowany miodem bo tak się to lepiło. Przy rozbieraniu i składaniu nie było niespodzianek. Ja do czyszczenia używałem rozpuszczalnika nitro oraz benzyny ekstrakcyjnej. Z nitro należy uważać na uszczelki (jedną trochę uszkodziłem) oraz na wszystkie plastikowe elementy i podziałki bo mi się trochę napisy zmazaly. Benzyna ekstrakcyjna będzie dawała słabsze wyniki przy usuwaniu smaru który jest okropny. Ale będzie bezpieczniejsze. Wymieniłem smar na przekładniach ślimakowych na smar shiman
 20. Niezłą ktoś miał fantazję chociaż ta ilość katowek musi powodować spore straty światła To w takim razie chyba będę musiał się wybrać z moim Makiem na zlot i zagadać do wszelkich osób z długoogniskowymi okularami, żeby to sprawdzić eksperymentalnie
 21. Ten wzory z tym polem to znam. Tylko chodzi mi o to, że przy pewnym polu widzenia pojawi mi się winieta, niezależnie od zrenica wyjściowej. Bo w okularze dajmy na to 25mm 100* będę miał większe pole widzenia i winietę która by była zauważalna i przeszkadzała, a w okularze 40mm i 50* też by może i była winieta matematycznie ale dla oka ledwo dostrzegalna. A różnica w zrenicy wyjściowej jest znaczna.
 22. No właśnie o to mi chodzi jeszcze pytanie gdzie taki okular zdobyć Za to ŹW dobre do DSów a ktoś mówił że Maki nie są do DSów
 23. @mack_mnk Napisałeś, że to na przykładzie Newtona, które zwykle są dość jasnymi teleskopami i najczęściej mają wyciag 2 cale. Nie wydaje mi się żeby to miało zastosowanie w Maku, bo z wzoru wychodzi okular 65mm. W dodatku brakuje jakby informacji jakie by było w takim okularze możliwe pole widzenia do uzyskania.
 24. A to czy w takim razie istnieje coś takiego jak jakas maksymalna niezauważalna / nieprzeszkadzająca winieta? Czy to już osobiste preferencje? P.S. Dodam że chodzi mi tylko o wizual a nie o foto.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.