Jump to content

jlp

Społeczność Astropolis
 • Posts

  43
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO Dobson 10''

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

jlp's Achievements

11

Reputation

 1. @Grzegorz CzerneckiI jak w tych domkach? Horyzont odsłonięty? Mozna wyłączyć oświetlenie na zewnątrz?
 2. Można zobaczyć zdjęcie złożonego bez pokrowców?
 3. Może ktoś właśnie nie chce sam tego kompletować, składać, podłączać tylko zapłacić i mieć działające od razu?
 4. 19,66 to tragedia, ja mam 19.77 i tylko się wkurzyć można, nawet się nie chce tego klamota wyciągać.
 5. Ja mam GSO 10 i tym teleskopem można zobaczyć wiele rzeczy, całego Messiera i więcej, planety. Najlepiej mieć taras lub ogródek i dobre niebo, jeżeli niebo jest słabe to trzeba go wozić autem na lepszą miejscówkę, ale nie zawsze się chce wozić taką kobyłę. Z dodatków mam też ES 6,7 ale częściej używam ES 14, bo w krótszym jest za ciemno a do dużych powiększeń planet muszą być warunki, więc używam 9mm z zestawu. Dlatego zacząłbym on 14 mm lub coś w okolicach. Filtr księżycowy mam https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-szary-nd96-0-3-od-0-3-nbsp-t-50-1-25-quot i wg mnie wystarczy. W dalszej kolejności filtr UHC do mgławic.
 6. Mam dobsona i nie mam problemu z wyszukiwaniem obiektów. Natomiast dostałem do ręki teleskop na montażu paralaktycznym omegon 150 na Eq4 i nie wiem jak go używać. Filmiki na YouTube pokazują jak ustawić na gwiazdę polarną. Czy mogę pominąć ten etap? Zakładam, że potrzebuje tego jeśli chce łatwo nadążać za ruchem nieba. Z tym, że ja mam problem trafić w obiekt. W dobsonie lokalizuje najbliższą jasna gwiazdę, łapie tubę i przesuwam tubę w dowolnym kierunku. Jak to zrobić przy montażu paralaktycznym?
 7. Widzę zgodność w polecaniach Czy do Slika Pro 700DX potrzebny jest jeszcze jakiś adapter czy coś?
 8. Odświeżam temat, co polecacie do lornetki https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70, która waży 1,8kg. Jeszcze nie obserwowałem przez lornetkę, i nie wiem czy w to pójdę, więc nie musi być jakiś wypas, powiedzmy 500zł. Wydaje mi się, że będę obserwował na siedząco.
 9. Jaką apkę lub stronę polecacie do prowadzenia dziennika obserwacji. Fajnie żeby było zdjęcia obiektu, jego dane, położenie itp.

 10. Ktoś zamierza skorzystać z nowiu i pogody?
 11. Dzięki, akurat bedę koło Czarnej Dąbrowy więc będę tam szukał w okolicy ale z jeden raz wybiorę się tam bo widzę, że niebo jest nawet 21.83.
 12. Wybieram się w okolicę Bytowa, zna ktoś miejscówkę w pobliżu?
 13. jlp

  jlp

 14. Zgadza się natomiast jutro niepewna pogoda i mecz z Anglią
 15. Wybiera się ktoś na obserwacje?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.