Jump to content

aratingettar

Społeczność Astropolis
 • Posts

  73
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by aratingettar

 1. Osobiście mam dwie rady. Z doświadczenia z obserwacjami tych obiektów teleskopem 130/650, spod średniego nieba, mogę stwierdzić, że: 1. Spróbuj najpierw NGC7000 bo jest jaśniejsza. 2. Jakość nieba jest kluczowa, zwłaszcza w wypadku ciemniejszych obiektów jak np. IC5070 właśnie.
 2. 1. Powiększenie 24x jest w sam raz dla wielu mgławic. Są to bowiem często obiekty o całkiem dużych rozmiarach kątowych. 2. Osobiście zainwestowałbym bardziej w dobrą lornetkę (minimum 10x50), niż w niewielką lunetę. Sam z doświadczenia wiem, że porządna lornetka pozwala na satysfakcjonujące obserwacje obiektów głębokiego nieba, jest lekka i łatwa w transporcie, a jeżeli przeszkodą byłoby trzymanie przyrządu, to dostępne są statywy. Wybór jednak zależy od Ciebie.
 3. Ja bardzo polecam teleskop SkyWatcher Heritage 130p. Jest dość przenośny i pozwala wiele zobaczyć. Z doświadczenia jestem w stanie powiedzieć, że zobaczysz np. pierścienie Saturna, oraz wiele mgławic i galaktyk
 4. Powiem tak- po prostu przepiękne!
 5. Zdecydowanie się zgadzam Przy mgławicach, galaktykach itd. cieszy mnie jak "potwierdzę że coś istnieje". Zaś co do gromad otwartych i ich uroku, moim zdaniem to zależne dla każdego przypadku. Gęstsze i bogatsze gromady zawsze robią na mnie większe wrażenie, niż kilka gwiazd całkiem mocno oddalonych od siebie.
 6. Apropo M8 to w sumie jestem ciekaw tego obiektu, mam zamiar latem na niego polować (razem z M16 i spółką :D), ale wiem że skorpion, tarcza i strzelec są bardzo trudne, jeśli chodzi o położenie nad horyzontem (zwłaszcza u mnie na północy)
 7. Do obserwacji mam zamiar użyć teleskopu SkyWatcher heritage 130p. Ewentualnie, żeby mieć i M4 i Antaresa w polu widzenia, może użyję lornetki Nikon Aculon 10X50 .
 8. Jak na obiekt tak nisko nad horyzontem, i to przy księżycu wyszło ci SERIO mega. Ja też mam trudno, bo będę polować na ten obszar wizualnie... z POMORZA.
 9. Bardzo ładne, wyraźne i kolorowe zdjęcie :). Zwłaszcza fajne jest to, że poza głównymi galaktykami, ukazałeś też sporo niepozornych obiektów, co stanowi raj dla fanów małych, ale znaczących szczegółów. Super
 10. Dobry wieczór wszystkim, Postanowiłem podzielić się z Wami moimi dzisiejszymi obserwacjami, bo od dawna nie było u mnie aż tak pięknej nocy. Zacznijmy od seeingu- był wspaniały. Przejrzystość była wspaniała, a księżyc pod horyzontem. Co prawda lokalne zanieczyszczenie światłem dawało się we znaki, lecz nie sprawiało nadmiernego problemu. Oto obiekty które udało mi się zobaczyć: - IC4665- gromada otwarta w Wężowniku. Bardzo wyraźna mimo położenia nisko nad horyzontem. -M5- gromada kulista w Głowie Węża. Niestety nie udało mi się rozdzielić w niej gwiazd (w żadnej z dotychczasowo widzianej przeze mnie z mojej działki gromadzie kulistej nie udało mi się tego zrobić, czekam na M4), mimo to, widziałem, że jej centrum jest dużo gęstsze niż krawędzie. -M81 i M82- Para galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy. Obie galaktyki były widoczne jak na dłoni. W przypadku M81 byłem w stanie zauważyć jądro galaktyki otoczone "kosmiczną watką". M82 wyglądała jak świecąca szara kreska :p. Następnie, dzięki radom zyskanym z mojego wątku na forum skierowałem teleskop na 2 galaktyki. -udało mi się zobaczyć M94. Była widoczna jako siwa plamka. - Jednak tym obiektem, który najbardziej mnie uszczęśliwił, była para galaktyk M51. Z początku była baaardzo niewyraźna, jednak im dłużej patrzałem, tym więcej widziałem. Po ok. 2 min zerkania udało mi się zauważyć jądra obu galaktyk :). Następnie postanowiłem spojrzeć na wschodzącego Łabędzia. Tam rozdzieliłem Albireo, i spojrzałem na obszar NGC7000. Na koniec obserwacji, zerknąłem na kilka znajomych i oczywistych gromad kulistych (M13, M92, M3 i M53) wszystkie były widoczne wyraźnie, lecz nie mogłem rozdzielić w nich gwiazd (M53 była słabsza od pozostałych). Sprzęt, którego używałem to mój teleskop SkyWatcher Heritage 130p wyposażony w okulary 20mm i 6mm Życzę wszystkim pogodnych nocy.
 11. Z tym południem jest jeszcze nieźle, z zachodem jest źle. Przepraszam że wprowadziłem nieco w błąd.
 12. @apolkowski pomilyłem się miało być południe za to o do wielkości miasta to mowa tu o Gdańsku :/
 13. @MichalKaczan A więc jest tak. Wschodni i zachodni horyzont są jeszcze w nie-najgorszym stanie. Zenit też jest całkiem czysty od sztucznego światła. Za to nie ma szansy na nic na północny, czy zachodzie, ponieważ tam sytuacja z zaświetleniem jest zdecydowanie najgorsza
 14. Dobry wieczór wszystkim! Ostatnio zainteresowałem się tematem galaktyk. Trwa obecnie wręcz idealny sezon na ich obserwację. Mam jednak pewien problem- mieszkam na obrzeżach dużego miasta, a więc nie wszystkie tego typu obiekty są widoczne. Do tej pory udało mi się zobaczyć M31 (to już jakiś czas temu) oraz stosunkowo niedawno M81 i M82. Szukam galaktyk, które są obserwowalne w moich warunkach, oraz wskazówek co do ich obserwowania. Mój sprzęt to: Sky watcher heritage 130/650 Lornetka Nikon Aculon 10X50 Z góry dziękuję
 15. Witam Ostatnio zaciekawił mnie obiekt pod tytułem "Mgławica Irys". Mój teleskop to SkyWatcher heritage 130/650. Czy możliwe byłoby zobaczenie tego obiektu?
 16. Dobrze, widzę że często zostaje poruszany temat lepszych okularów. W takim razie prosiłbym o jakąś podpowiedź w tym temacie. Oczywiście najbardziej interesuje mnie obserwowanie obiektów głębokiego nieba .
 17. @dobrychemik Z twoim zdaniem co do dziesiątki się zgodzę. Za to 6 jest bardziej pod planety, więc w temacie mgławicowym raczej nie ma zbyt dużego znaczenia. Jak ktoś zna, to prosiłbym o polecenie dobrego okularu pod ten teleskop. Dodam jeszcze, że zależy mi na większej ilości szczegółów na mgławicach, i na tym żeby było to bardziej oczywiste (na przykład na M27 (hantle) nie widać nic, no chyba że metodą zerkania, wtedy widać lekką "kosmiczną watkę". Czyli ogółem chcę więcej szczegółów, i łatwiejsze oddzielenie obiektów od dość zanieczyszczonego nieba.
 18. Okulary które mam to: -Super 25 (produkcji SkyWatcher, mój ulubiony do głębokiego nieba) -Super 10 (SkyWatcher) -SWA-58-6 WA 6mm Eypiece (TMB optical) -Mam też barlowa x2
 19. Witam, Mam zamiar stać się posiadaczem filtru mgławicowego UHC do obserwacji wizualnych. Zastanawiam się jednak jaki model najbardziej by pasował. Mój teleskop to SkyWatcher Heritage 130/650, średnica pod filtr to 1,25. Mieszkam na obrzeżach dużego miasta. Chodzi o to, że nie wiem czy powinienem w takiej sytuacji wybrać filtr szeroko-, czy wąsko- pasmowy. Słyszałem że trzeba uważać żeby filtr nie był zbyt ciemny w przypadku małych teleskopów, ale z drugiej strony mój sprzęt ma dużą światło-siłę. Za to może okazać się też , że zbyt jasny filtr nie poradzi sobie aż tak dobrze. Marka "Astronomik" odpada, ze względu na wysokie ceny. Prosiłbym o w miarę osiągalne ceny .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.