Jump to content

Piotrek K

Społeczność Astropolis
 • Posts

  47
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Piotrek K

 1. Na NRD-owskie obiektywy do formatu 6 na 6, to bym uważał - b. słabe powłoki przeciwodblaskowe, rosyjskie i ukraińskie - może być bardzo różnie. Natomiast zupełnie inaczej może być z japońskimi - np. obiektywy do Pentaxa 645 są relatywnie małe i lekkie a miały b. dobre powłoki, które do dziś się bronią w obiektywie który ma 6, czy 7 soczewek, a nie 15 - 20.
 2. Może być bardzo fajne jak dozbierasz. IMHO prawy górny róg niepotrzebny, będzie lepszy kadr.
 3. To dokładnie to samo co wcześniej sprzedawany Red Enhancer. Na pewno widać różnicę z filtrem i bez, natomiast nie mam porównania z innymi.
 4. ...tylko tu tych cali ponad trzy razy mniej, niebo jak sądzę miejskie, a "zdjęcie" surówka z pytaniem co się rzuca w oczy do poprawienia. Więc tego...
 5. tak (o ile aparat go nie ma), i to nie tylko refraktorami. Generalnie nie ma co przesadzać z pasmem, bo poza AC dawanym choćby przez barlowa, jest jeszcze dyspersja dająca na niskich elewacjach bardzo mocne rozjechanie barw. Chcąc robić zdjęcie VIS+IR, lepiej rozbić to filtrami na VIS i IR osobno, i potem złożyć.. Edytowane 23 minuty temu przez lkosz Szczerze mówiąc byłem pewien, że przynajmniej podczerwień, praktycznie każda lustrzanka odcina (a konkretnie filtr w niej). "Właściciel" tematu pytał o lustrzankę.
 6. ...a czy UV/IR cut da nam coś przy fotografowaniu lustrzanką?
 7. Wielkie dzięki, po cichu liczyłem na nie więcej niż połowę tych informacji. Dla mnie, na pewno nie tylko, bardzo cenne!
 8. Mam takie pytanie @dobrychemik: które filtry od Svbony w świetle Twoich pomiarów są warte polecenia do mniej ambitnych zastosowań? Chodzi mi o obserwacje z miasta, spod miasta, i mega proste astrofoto: raczej w scenariuszu obiektywy, filtr mocowany z przodu (step down ring 49-48 mm) plus lustrzanka. Moim zdaniem, po lekturze tego wątku ,filtr księżycowy na pewno jest dobrym wyborem, ale ten akurat od nich który mam (kosztował 40 złotych, specjalnie się nie zastanawiałem). Pytam, bo chce sobie uzupełnić filtry dwucalowe, a te już czasami kosztują, nawet takie budżetowe, jak te.
 9. Można to znaleźć np. w Photo Ephemeris (słońce i księżyc "są" w wersji bezpłatnej, np. przez www).
 10. Sierpniowa DM - Regetów Niżny, Pentax Kr, SMC Pentax-M 28/2,8 na f 2,8, 4 klatki po 60 sek. (panorama, Pentax Astrotracer), plus ziemia 30 sek.
 11. Dokładnie tak, jak pisałem - jeśli chcesz zastosować musisz szukać przejściówek Pentacon six- Canon. Mogą nie być tanie. Obiektyw może być fajny, choć trudny w użyciu w normalnej -dziennej -fotografii. Zasadniczo w astrofoto ponoć fajnie sprawdzają się obiektywy od średniego formatu (film 6 na 6/ 6 na 7, lub 6 na 4,5 cm), ale te bardziej współczesne, z dobrymi powłokami itp.
 12. To najprawdopodobniej obiektyw od średniego formatu - co ma też zalety: jest szansa na brak winiety i całkiem wyrównaną jakość w rogach. Pokaż/opisz aparat, ale obiektyw pewnie krył film 6 na 6 cm.
 13. Do Canona powinien się dać zaadoptować SMC Pentax - M 135/3.5, do astrofografii trzeba go lekko przymknąć, ale podejrzewam, że resztę wymienionych też.
 14. Oba zdjęcia powyżej - super, podobnie jak plamy w ostatnich dniach. Ja też dzisiaj bawiłem się w zdjęcia Słońca i mam pytanie - moje zdjęcia są praktycznie tylko w odcieniach szarości - jak osiągacie taki ciepły odcień przy zdjęciach obiektywem/zwykłym teleskopem - tylko balansem bieli w aparacie, czy jakąś dodatkową obróbką?
 15. Dziękuję bardzo, mam nad czym myśleć... To jeszcze zapytam jakie filtry sprawdzą się w lornetce: głównie UHC, czy do miasta i okolic CLS też miałby sens?
 16. Dziękuję, aktualne podobno nie mają, tak przynajmniej twierdzili kilka dni temu w ich sklepie firmowym.
 17. Czy są relatywnie tanie lornetki do których można zastosować filtry 1,25? Myślę raczej o czymś "większym" niż 10x50 (12x60, 15x70, ewentualnie Yx56). Wiem, że gwinty przy okularach są np. w DO Extreme ED, ale o ile to możliwe celowałbym raczej w niższą półkę cenową.
 18. Czy ktoś miał przyjemność, lub nieprzyjemność z Svbony 10/11/12? Z tych 3ech widzę tutaj tylko jedną opinię o dziesiątce. Szukam raczej dość lekkiego okularu, bo będzie używany m.in. w dość budżetowym wyciągu.
 19. ...wygląda na powiększalnikowy od średniego formatu.
 20. Do astrofotografii teleskopem pewnie kamery nadają się lepiej niż DSLR, ale mam wrażenie, że trochę generalizujecie. Jak czytam o aparacie bez metalowego bagnetu i wbudowanego interwałometru to... Może po prostu głównym problemem są najtańsze modele niektórych firm, np. Canona?
 21. Dzięki, miejsce znam autopsji - wiem skąd będzie widać słońce o tej porze dnia (okolica Wysowej - Zdroju, ISS będzie już "wylatywać na Słowację"). W sumie racja, że będzie dość mała, być może warto pomyśleć nad nieco innym zestawem w drugim aparacie (dłuższą ogniskową).
 22. ...jak z każdym programem "szumożernym", jeśli postawimy sobie za cel usunięcie szumu prawie do zera. Ja praktycznie w każdym zdjęciu (np. zwykłym, nie astro) dzielę obrazek na dwie strefy i to co jest głównym tematem odszumiam słabiej. Zresztą Topaz pokazuje najpierw 200% "cropa" i łatwo tam zafiksować się na zbyt agresywne działania. ...przepraszam za offtop...
 23. ...MZ szum da się tu dość mocno zredukować wyspecjalizowanym programem/pluginem do PS (w rodzaju Topaz Denoise/Denoise AI) bez "zjadania" szczegółów. Poza tym w astrofotografii zauważam manię walki z szumem poza poziomy, które w "normalnej" fotografii są akceptowalne bez mrugnięcia okiem. ...odnośnie samego zdjęcia - niestety się nie znam, ale mi się podoba ...
 24. Filtry to niestety folia ND 5.0. Co do obiektywów podejrzewam, że skończy się na 400 mm na APS-C oraz odpowiedniku ok. 1100 mm dla APS-C na drugim aparacie.
 25. Chciałem zapytać o praktyczne wskazówki do złapania (fotograficznego) tranzytu na tle Słońca (mam okazję w najbliższą niedzielę pod wieczór, transit-finder.com daje duże nadzieje). BTW pas widoczności tranzytu zapowiadany jest w przybliżeniu od B-Białej po Krynicę, a właściwie Wysową. Planuję odpalić zdjęcia chwilę wcześniej (no właśnie, nie wiem ile wcześniej warto - na ile dane o przelocie są dokładne, plus "mój czas" też nie musi być super dokładny). Będę fotografować na dwa aparaty w trybie seryjnym (nie mam kamery astro, filmu aparatem raczej nie chcę nagrywać). Nigdy tego nie robiłem stąd dowolne wskazówki są dla mnie na wagę złota.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.