Jump to content

phacops

Społeczność Astropolis
 • Posts

  20
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 100/500. Mak 102/1300, APO Germinar 750/9

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

phacops's Achievements

26

Reputation

 1. Strzegom 600mm https://polska-org.pl/9355352,foto.html
 2. Czy macie jakiś pomysł jaki to może być projekt optyczny? 4 soczewki w 2 układach nasuwają petzvala hm tylko ten układ nie jest symetryczny. Czy poza nazwaniem go dubletem achromatycznym z korektorem pola da się coś więcej stwierdzić?
 3. Lity w tym problem. Pod okularami są 2 śruby ale one raczej są mocującymi. Ich kręcenie nic nie daje.
 4. Je też rozkręcałem... Zabrakło mi już wyobraźni. Nie chcę robić nic bardziej inwazyjnego. Jeśli się nie da tego po dobroci najwyżej sprzedam to ktoś wykorzysta lub naprawi. Ja już i tak jedną o tych parametrach mam.
 5. Właśnie w tych miejscach jest jednolita powłoka nawet na krawędziach. Beż rozcięcia się nie obejdzie
 6. Możesz iść mieszaną drogą i z obiektywu zrobić lunetę. Najtaniej to jakiś obiektyw M42 +ruski turist fl. Przykładowy zestaw: 400/6,3 to 150-200zł turist fl 150zł velbon statyw koniecznie full metal 150zł Powiększenie masz 400/9 czyli ok 45x Do tego jak co konwerter albo jakiś lustrzany jak ci mało
 7. Mam taką znajdę...i to dosłownie spod śmietnika. Lornetka nie używana wręcz nówka z opakowaniem. Co by nie mówić rzadko kiedy można ot takie coś trafić. Miało to jednak swoje powody... Okazało się, iż daje tragicznie rozdwojony obraz -cóż wina pryzmatu. Próbowałem ją wstępnie rozbierać aby dojść to śrub centrujących, jednak w tym modelu bez zmieszczenia uszczelnień jest to niemożliwe. Nic dziwnego, iż ktoś ją wystawił pod śmietnik. Być może się mylę i jest możliwość jej kolimacji-czy już raczej nadaje się raczej jako dawca części do różnych ATM? Nie mam pomysłu.
 8. Problem był z wysokością inwersji. Przykład z niedzieli. Szrenica. Widać Chełmiec z Trójgarbem.... Myśle sobie coś nie widać Ślęży chyba schowała się za granią która wyrasta tuż po prawej a okazało, iż znikła pod inwersją. Powinna być za Trójgabem ale jej nie ma....
 9. Ślęża z Wielkiej Sowy... Jednak jest w upalne letnie południe, tyle iż w IR Widać wał trzebnicki a to jest 100km. Na żywo były ledwie zarysy samej Ślęży.
 10. Mam solarmaxa 70 ale to jest I nie ten strojony. Rozważam jeszcze sprowadzenie od chińczyka IR/UV cut mają średnice aż do 80mm i to całkiem tanio. Czerwone też może się znajdą. Jeśli mowa o filtrach zewnętrznych to przecież one mogą się nagrzewać. Wraz z solarmaxem dostałem też taki system do wsadzania całego tyłu do wyciągu 2''. Niby możny w ten wyciąg wsadzić sam filtr tylko no właśnie było by grzanie. Dlatego rozważam czy aby nie da się mieć tanio zewnętrzy filtr, tu już światłosiła układu ma mniejsze znaczenie.
 11. Pan Tomasz co już trochę sprzętów widział mówił o bardzo małych punktowych gwiazdach. Ja co miałem okazję przestrzelić go na głównie naziemnie to widzę, iż jest ostry i bez abery... Jest nieznany bo do niedawna to było pioruńsko drogie. Nikt nie kupi szkła za 5 tyś aby go jeszcze konwertować. Właśnie za tyle chodziły do niedawna 750mm. Teraz wraz z ogólnym upadkiem kliszy ceny lecą w dół. Szczególnie mniejsze ogniskowe są warte uwagi, poniżej 200 dolców można już zdobyć 450mm. Waży to już poniżej 1kg czyli możliwa samodzielną zabawę. Apo 50/450 z bardzo dużym płaskim polem bez potrzeby używania korektora. Do tego wyposażone w przesłonę i wewnętrzne gniazdo filtrowe -chyba jest warte aby rozważyć. Zanim podjąłem decyzje aby to zrobić długo przekopywałem się przez neta. Obiektywy średnio czy wielkoformatowe to miała być zapomniała gałęź ATM jeszcze sprzed ery Dobsona. Wynikało to raczej z braku kasy na zachodzie a nie z braku możliwości. Kto miał kasę nie brał taniego obiektywu tylko kupował teleskop.
 12. Brak kontenerów to jest fakt...i za to wini się wyspiarzy. To oni chomikują wszystko na zapas bo nie wiedzą co prexicie. Cała reszta jest tego następstwem. Jednak i same chińczyki są zależne od świata. Może i mają większość ziem rzadkich ale takiej miedzi to już nie koniecznie, ją trzeba przywieść choćby od nas czy z Chile. Starczy zator w transporcie, czy przerwanie pracy w kopalni z uwagi na rezim sanitarny i już problemy. Czy największym problemem jest brak kontenerów przekonamy się w 2-3 miesiące aż wyspiarze ochłoną. A nawet jeśli nie to i tak wyprodukowanie odpowiedniej ilości kontenerów zajmie i tak mniej czasu niż budowa nowych statków. Nie mówiąc, iż większy rzut teraz pójdzie na kolej. Ten sam kontener koleją obróci 2x szybciej niż statkiem.
 13. To jest wszystko robota http://www.serwisastro.pl Być może już niedługo Pan Tomasz obwieści jego obecność w ofercie. W każdym razie tuba jest solidna bo i szkło swoje waży. To wymusiło budowę mocnego montażu. Inne szkła są lżejsze. Jak bym miał 600mm pewnie by AZ5 starczyło względnie pokusił bym się o paraliktyka. Z 450 i 375 mogły by być niezłymi zamiennikami quadrupletów. Te obiektywy mają ogromne płaskie pole.
 14. Z nielicznymi wyjątkami to tuby znikają dosyć szybko z rynku wtórnego. Przynajmniej z naszego. Nasycenie to faktycznie kiedyś nastąpi i będzie pewnie spory wysyp nie udanych zakupów. Być może zaczynając od nieudanych prezentów po nowym roku. Droższego sprzętu bym się jednak nie spodziewał.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.