Jump to content

Frosch

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  154
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

43 Neutral

About Frosch

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher 90/900, Bresser Messier AR-102XS 102/460

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Akurat antypolonizm był raczej głoszony za czasów Bismarcka. Hitler z początku nie był jakoś szczególnie wrogo nastawiony do Polski. "Prof. Stanisław Żerko: Ani jedno, ani drugie. To nie było zadanie propagandy. Starano się po prostu unikać trudnych wątków w odniesieniu do Polski. Materiały na polskie tematy były utrzymane na ogół w tonie życzliwym lub przynajmniej neutralnym. Dziennikarze niemieccy, a nawet naczelni redaktorzy gazet nie wiedzieli, że Hitler dąży do zwerbowania Polski jako przyszłego sojusznika przeciwko Związkowi Sowieckiemu." Źródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/prof-s-zerk
 2. Niestety, ale wygląda na to, że OZE rozwijają się tylko dzięki subsydiom od podatników. Przez to, że są niestabilne (raz produkują prąd, a raz nie) to trzeba utrzymywać w rezerwie konwencjonalne elektownie gazowe (które można włączyć szybko) oraz węglowe i atomowe (których nie można tak po prostu wyłączać i włączać, bo to trudny i szkodliwy dla nich proces). https://nczas.com/2021/04/17/nadciaga-katastrofa-energetyczna-testament-sp-inz-marka-zadrozniaka/ https://biznesalert.pl/strupczewski-oze-polska/ https://biznesalert.pl/andrzej-strupczewski-niemcy-oze-straty-energetyka/
 3. Wg Stellarium Saturn powinien już osiągnąć o tej godzinie 9 stopni nad horyzontem, miałem nadzieję, że będzie ponad zabudową i drzewami. Księżyc widziałem, a był na zbliżonej wysokości, ale akurat był po stronie bez drzew i wyższych budynków. Było też trochę chmur nisko nad horyzontem, może akurat przysłoniły planety.
 4. Dziś o 4.30 wyszedłem z domu sprawdzić, czy widać Jowisza i Saturna, ale chyba drzewa i bloki zasłaniały, bo ich nie znalazłem. A teleskop czekał przy drzwiach
 5. Pryzmat jest już dostępny w Astroshopie. Dziś dostałem link do śledzenia przesyłki. Także, jak ktoś jest zainteresowany, to można zamawiać: https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/baader-nasadka-pryzmatowa-90d-z-apertura-35mm/p,10576
 6. Dziś spojrzałem na Słońce i było widać wiele plam. Nawet naszkicowałem ich układ (nasadka lustrzana, obraz odwrócony lewo-prawo). To mój pierwszy szkic. Poniżej układ plam w większym powiększeniu.
 7. Cześć, znalazłem dziś film uczący podstaw rozpoznawania układów gwiazd na niebie. Dla mnie, jako początkującego, bardzo ciekawy. Może znacie inne filmy lub strony, które mogą przydać się początkującym w odnajdywaniu obiektów na niebie?
 8. Mój dziś przyszedł po 15 dniach Też CLS i jeszcze zestaw kolorowych. Za to nosek T2 1.25 z innego sklepu kupiony 18. marca jeszcze nie opuścił terytorium ChRL. SVBONY zawsze szybko wysyła i paczki od nich jakoś szybko docierają. Tak, dlatego kupuję teraz, co mogę.
 9. O "suszy stulecia" w 2020 - wklejam większość artykułu autorstwa Mariusza Agnosiewicza: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40461 "W 2019 zapowiadano "zimę stulecia". Okazało się, że zima nie przyszła w ogóle. 2020 miał z kolei przynieść "suszę stulecia". Rząd wydał nawet specustawę na tę okoliczność. Tymczasem zamiast klęski nieurodzaju mieliśmy klęskę urodzaju. Jak podaje serwis Twoja Pogoda: "Rekordowy urodzaj Znacznie wyższa niż zazwyczaj temperatura i wzmożone opady sprawiły, że na polach uprawnych mieliśmy rekordowy urodzaj. Według danych GUS-u,
 10. Chyba nie, bo co innego spojrzeć na nawet niedoskonały obraz w teleskopie, a co innego gapić się w smartfona. Tak samo możnaby powiedzieć, że po co chodzić na ryby, jak można kupić rybę w markecie, a rzekę sobie pooglądać na komputerze. Papierowe książki też istnieją mimo, że mamy ebooki i audiobooki (te ostatnie zresztą bardzo lubię, bo nie mogę czytać w środkach transportu, ale słuchać mogę).
 11. Chińskie widzę, że albo są w plastikowej obudowie, albo nie mają wyczernienia tulei jak ten: https://pl.aliexpress.com/item/1005001821153064.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7657165ddbc33t&algo_pvid=204c9c26-a514-42a8-9a2f-6f54a5a5e5f9&algo_expid=204c9c26-a514-42a8-9a2f-6f54a5a5e5f9-0&btsid=2100bde316183083211072022e6828&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ Jakie poleciłbyś Kellnery dobrej jakości i w miarę łatwo dostępne i wciąż produkowane? Orion ma długoogniskowe 2".
 12. Pisząc "Kellner" masz na myśli RKE EO czy Kellner'a wg konstrukcji Kellner'a ?
 13. Czy kitowe okulary to Kellnery czy też RKE? Bo w tańszych teleskopach dodawane są okulary "Super" czy "Super-long eye relief" wyglądające jak te: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3964_TS-Optics-Eyepiece-Set-Super-10-mm-and-25-mm-1-25--Reversed-Kellner-Eyepiece.html Na stronie jest napisane, że to RKE (Reversed Kellner Eyepiece czy też Rank, Kaspereit, Erfle lub w innej wersji Rank Kellner Eyepiece Rozumiem, że te kitowe K czy RKE są o wiele gorszej jakości od RKE Edmund Optics.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.