Jump to content

Frosch

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

18 Neutral

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher 90/900

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tylko, że przy krótkich ogniskowych w okularach tych typów ER będzie bardzo krótki. Mam ortoskop 6mm i to już jest dla mnie chyba granica. Choć w sumie najkrótszą ogniskową okularu dla teleskopu 102mm/1122mm (przy założeniu, że powiększenie maksymalne = 2xD) będzie 5,5mm czyli niewiele mniejsza od BCO 6mm, który mam. Masz tryplet apo. A czy jest sens przekraczać powiększenie 2xD dla dubletu ED? Niedobrze, mam alergię na pyłki traw i drzew, więc pewnie mnie to dotyczy. Na szczęście za to nie mam jakoś dużo mętów w ciele szklistym.
 2. W jaki sposób miałyby to robić? Nakazy, limity urodzeń? Czy to nie byłby totalitaryzm? Druga sprawa, w krajch rozwiniętych rozrodczość spada. Najsilniej mnożą się ludy Afryki subsaharyjskiej https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C406096%2Cw-koncu-xxi-w-moze-nas-byc-ponad-11-mld.html
 3. Nie zrażaj się, na tym forum można dostać sporo przydatnych rad Mogę się podzielić jako zupełny początkujący swoim doświadczeniem z refraktorem SW 90/900 na AZ3. Zacznę od montażu: obsługa (wyszukiwanie obiektów) bardzo intuicyjna (z kątówką z pryzmatem Amiciego dołączonym do zestawu - obraz ziemski, nie odwrócony. Kątówkę zamieniłem na 90* - łatwiej obserwować. Jakość obrazu nieco lepsza w kątówce lustrzanej, niż tanim Amicim, ale obraz odwrócony lewo-prawo). Montaż AZ3 przy dużych powiększeniach daje wyraźne drgania - jak ustawiasz ostrość, to musisz odczekać kilka sekund po prze
 4. Odkręciłem dovetail przymocowany do tubusu. Wydaje się, że dałoby się zastosować 2 obejmy, jeśli przesunę stopkę szukacza (lub ją zlikwiduję) - i tak oryginalna jest bardzo kiepska (plastikowa i giętka. Natomiast sam szukacz optycznie jest lepszy od SW).
 5. Zakładam osobny temat z pytaniem, które zadałem w innym wątku ( https://astropolis.pl/topic/76836-ts-1021122-ed-kilka-pytań/#comment-881428 Chciałbym wiedzieć, jaka jest minimalna wielkość źrenicy wyjściowej (jak rozumiem, im mniejsza średnica a więc i powierzchnia, tym obraz jest ciemniejszy) dla obserwacji planet? Widziałem, że podaje się wartość 0,5-1mm dla planet będących wysoko nad horyzontem. Jaka dla Was jest wielkość graniczna? Jednak spotkałem się też z opiniami, żeby nie schodzić poniżej 1mm. Nurtuje mnie pytanie, jak można osiągnąć duże powiększenia w teleskopach o st
 6. Chyba nie, sprawdzę jutro, bo wyniosłem montaż do piwnicy. Pokombinuję z obejmami, które mam, czy będą stabilne, jeśli będą oparte na krawędziach tej podstawy.
 7. Własnie zastanawiałem się, czy da się mocno przykręcić śrubę, skoro jest w takiej szczelinie, stąd przypuszczenie, że wajcha służy do tego celu.
 8. To wszystko prawda. Ponieważ nie podróżuję samochodem, to każdy kilogram bagażu się dla mnie liczy. A głowica AZ-4 trochę już waży (AZ-4 na stalowych nogach służy mi do obserwacji balkonowych i w promieniu 200m od domu ).
 9. @Smorff84Tak zrobię. Powiedz mi tylko, czy odkręcasz ją tą wajchą z prawej?
 10. Też o tym myślałem, ale odcinek tuby, na którym można umieścić obejmy, jest krótszy niż odległość między miejscami na montażu, do których można je przykręcić. Dlatego szukam innego rozwiązania. Dałoby się tak pewnie zrobić z Messierem 102/600. Teleskopy mam 2, ale nie byłoby problemem odkręcać obejmy (bo mają różne średnice).
 11. Cześć, kombinuję właśnie, jak powiesić świeżo zakupiony Bresser Messier AR-102XS 102/460 OTA na montażu AZ-3 Sky-Watchera, który został mi po refraktorze SW 90/900 (ten przesiadł się na AZ-4 ze stalowymi nogami). Oczywiście, Bressera mogę wieszać na AZ-4, ale chcę też mieć możliwość powieszenia go na AZ-3 z aluminiowymi nogami, gdyż taki zestaw będzie lekki i mobilny (traveller scope). Znalazłem taki temat i na nim się wzoruję: https://stargazerslounge.com/topic/283228-az3-mount-dovetail-mount-mod-no-drilling-required Potrzebuję zatem adaptera 1/4" do montażu AZ3 https://deltaoptical
 12. https://teleskopy.pl/powiekszenie_i_pole_widzenia_okularow.html http://deltasky.pl/jak-dziala-teleskop-inne-spojrzenie-na-sprawe/ Tu masz w pigułce podstawy. Mi, jako kompletnemu żółtodziobowi, pomogły. Kwestia różnych typów konstrukcji. W okularach ortoskopowych i Plossla o krótkich ogniskowych masz krótki odstęp źrenicy wyjściowej, co w połączeniu z małą soczewką oczną, daje efekt patrzenia przez dziurkę od klucza. Mi to trochę przeszkadza, choć już nieco się przyzwyczaiłem.
 13. Było, ale wciąż zabawne
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.