Jump to content

Frosch

Społeczność Astropolis
 • Posts

  205
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-4, Bresser AR-102XS 102/460 AZ-3

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Frosch's Achievements

66

Reputation

 1. Cierpliwość znów wystawiona na próbę. Zamówiony refraktor TS 102/1122 według Astroshopu miał być od 22.10.2021, a na stronie TS już termin zmienił się na 15.11.2021. Może do przyszłorocznego sezonu na Jowisza i Saturna dotrze...

 2. Gdyby rezerwacja się zwolniła to proszę o kontakt.
 3. Może ma dzień offline.
 4. PW w sprawie kątówki.
 5. Zakończyłem pracę nad montażem. Kupiłem drewniany statyw geodezyjny z okrągłą platformą, oskrobałem farbę i pomalowałem na nowo. Z podstawy głowicy uciąłem zbędne wypustki, pomalowałem na nowo, nawierciłem. Nawierciłem i nagwintowałem platformę statywu. Nogi połączyłem łańcuchem, żeby się nie rozjeżdżały na śliskiej nawierzchni. Efekt na zdjęciach poniżej. Żałuję tylko, że nie kupiłem 70/900. No i szkoda, że gniazdo pasuje tylko na dovetail Skyluxa.
 6. Niedawno ktoś sprzedawał uszkodzony statyw i obejmy wyglądały na metalowe, ale ktoś mnie uprzedził. Mam jeszcze montaż AZ3 na takich samych nogach aluminiowych i niestety obejmy też są plastikowe.
 7. Cześć, kupiłem używany statyw aluminowy (LT1?) z naprawianą śrubą obejmy regulującej wysuw nóg. Niestety, śruba ta zepsuła się ponownie. Myślałem albo o wymianie całej obejmy, albo jej sklejeniu. Na zdjęciu zaznaczyłem uszkodzony element. Czy może ktoś ma do sprzedania samą obejmę lub uszkodzony statyw w przystępnej cenie? Albo może ktoś wie, czym zastąpić uszkodzony element? Niestety, oryginalne obejmy są zrobione z plastiku, może jest jakaś opcja z obejmami metalowymi?
 8. Stabilny jest AZ4 na stalowych nogach. W Delcie masz powystawowy za 949 https://deltaoptical.pl/montaz-az4-statyw-neq5-produkt-powystawowy?from=listing Mam taki pod R90/900 i po przesiadce z AZ3 na aluminiowych nogach to niebo a ziemia. Wada to waga w przypadku noszenia.
 9. Vixen SLV 6mm. Ale kiepski obraz wynikał raczej z warunków lub słabej jakości obiektywu ujawniającej się przy większym powiększeniu.
 10. Właśnie wróciłem z szybkiego testu Skyluxa 70/700. Zdziwiłem się, jak ładnie było widać kilka pasów Jowisza (okular TV Plossl 8mm). W pewnym momencie zauważyłem czarną kropkę na tarczy planety. Sprawdziłem w Stellarium- tranzyt Io. W większym powiększeniu (ogniskowa 6mm) obraz był nieprzyjemnie rozmyty.
 11. Masz na myśli to metalowe kółko z otworem? Tak, ona dociska 2 części głowicy. Myślałem, żeby raczej zostawić przykręconą płytę klina (to, co się unosi), bo głowica jest mocno z nią skręcona i płytę przykręcić od góry do powierzchni bazy od statywu. Pokombinuję. Zdjęcie głowicy Skyluxa po odkręceniu tych śrubek:
 12. Może źle się wyraziłem (wybacz nowicjuszowi). Chodziło mi o taką rozpórkę, którą można podnieść głowicę o pewien kąt (zaznaczyłem strzałką), przez co przechodzi się w tryb "paralaktyczny". Ślimak wygląda na stalowy, ale koło zębate zdaje się, że jest z aluminium. Z tego co widziałem, to dość tania sprawa, a waga nie będzie problemem, a zaletą. LT1 jest droższy i ciężko dostać, bo i chyba nie ma płaskiej powierzchni (przynajmniej ten, który miałem w zestawie z Syntą 90/900 AZ3), do której łatwo przykręcić podstawę głowicy. Baza statywu nie będzie szersza (lub niewiele) od podstawy głowicy. Głowica Skyluxa jest dość wysoka, ale nie jest wysunięta jak w AZ4, więc faktycznie może zahaczać o nogi. Ale przy oryginalnym statywie też tak jest, więc geodezyjny różnić będzie się na plus stabilnością. Tak jak pisałem chciałbym, żeby to w miarę budżetowo wyszło. Wrzucam zdjęcia głowicy Skyluxa (ślimak, spód):
 13. Dostałem odpowiedź z poczty (na maila): "Do przesyłki został naliczony podatek vat w wysokości 3 zł oraz opłata pocztowa 8,50 zł za dokonanie zgłoszenia celnego przez Pocztę." Tak jak pisał @komprez. Czyli co, teraz każda paczka z Ali przechodzi przez clenie i pobierana jest opłata 8,50? Nawet jak zamawia się jakieś drobiazgi?
 14. Zakupiłem ostatnio używanego SkyLuxa 70/700 (niestety, z montażu odchodzi farba, może uda się ją usunąć). Jest sporo tematów o podrasowaniu samej tuby (zwłaszcza luźnego wyciągu), ale chciałbym zmienić statyw na bardziej stabilny (zestawowy nie nadaje się do obserwacji). Zdemontowałem głowicę i chciałbym osadzić ją na statywie geodezyjnym. Myślałem, żeby po prostu nawiercić głowicę statywu geodezyjnego i na stałe przykręcić głowicę montażu (tryb AZ, usuwam klin paralaktyczny) - może dam jakąś podkładkę z gumy, żeby lepiej przylegała. Czy to ma sens? Chcę zrobić całą operację w miarę budżetowo i mało skomplikowanie, bez konieczności szukania tokarza, robienia nowych metalowych elementów. Chcę tylko usunąć wystające elementy podstawy głowicy Bresser (drugie zdjęcie), nawiercić ją i głowicę statywu (trzecie zdjęcie). Nogi statywu połączę łańcuszkami, żeby się nie rozjeżdżały na twardej nawierzchni.
 15. A ja do listy powodów, dla których przyjadę kolejny raz do Zwierzyńca.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.