Jump to content

Piotr Mlynarski

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About Piotr Mlynarski

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zamość

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zdecydowałem się na żuraw Orion Paragon-Plus. Moja wątpliwość dotyczy osadzenia ramienia żurawia na statywie. Żuraw występuje w opcji z dedykowanym statywem i bez statywu (same ramię). Czy w waszej ocenie mój statyw Geekoto AT24PRO (z włókna węglowego) udźwignie zestaw żuraw (5 kg) + lornetka (2,6 kg)? O ile do sformułowania "udźwignie" nie mam wątpliwości że da radę, mam tylko obawy co do sztywności. Czy z waszego doświadczenia lepiej nie ryzykować i wziąć dedykowany statyw czy mój spełni swoją role?
 2. Witam Czy znacie jakieś interesujące tytuły książek dotyczące radzieckiej/rosyjskiej historii podboju kosmosu? Źródeł "zachodnich" jest bez liku, natomiast tego co działo się po drugiej stronie żelaznej kurtyny nie ma zbyt wiele.
 3. Dzięki za propozycję. Widziałem ogłoszenie. Na chwilę obecną do lornetki 2,5 kg szukam raczej czegoś bardziej poręcznego. Skłaniałbym się nawet do samego ramienia żurawia z wykorzystaniem mojego statywu.
 4. Witam Szanowni forumowicze zbliża się wiosna i pomyślałem czy nie warto byłoby zainwestować w obserwacje lorentkowe w zenicie, czyli żuraw lornetkowy. Przejrzałem forum i sklepy astronomiczne. Oferta firm produkujących tego typu sprzęt jest dosyć uboga. Znalazłem tylko: ORION Paragon-Plus lub Monster, Asterion Parabino Light lub HD oraz Omegon montaż lornetkowy z przeciwwagą. Jak by nie spojrzeć, zakup żurawia często przekracza cenę lornetki. Opcją budżetową wydaje się montaż Omegon, ale w tej opcji o obserwacji zenitu można zapomnieć. Swego cza
 5. Przejrzałem inne fora astronomiczne i faktycznie najsłuszniejszym wyborem wydaje się coś z serii BA8 15x70 lub 22x85. Tylko pierwsza ma ciut za mały power a druga jest za ciężka. Nie ma faktycznie godnej uwagi lornetki w standardzie 20x80 z pełnym wykorzystaniem apertury? Vixen, Orion Giant lub coś innego? Budżet max 2500 zł.
 6. Ma ktoś z forumowiczów lub miał okazję bawić się lornetką Orion GiantView 20x80? Lorneta jest względnie nowym modelem. Znalazłem tylko kilka opinii na zagranicznych forach. Generalnie, opinie są ok. Lorneta jest chwalona za ładny obraz. Minus za trefne egzemplarze z niedopracowaną mechaniką. Odrzuciłem TS 20x80 definitywnie. Czynna apertura na poziomie ~70 mm powoduje, że zdecydowanie lepiej kupić 15x70 z serii BA8.
 7. W podanym linku TS 25x100 LX sprzedawca (teleskopy.pl) w opisie lornetki napisał "Gwinty filtrowe: TAK, w okularach (1,25")" Warto inwestować w lornetkę ze szkłem ED np. Orion GiantView 20x80, czy mimo wszystko lepiej postawić na TS-y?
 8. Bardziej interesowałoby mnie coś lżejszego, czyli mimo wszystko 20x80 z możliwością wkręcania filtrów. Jak patrzę na lornetki 20x80 dziwi mnie przepaść cenowa: szeroki wybór lornetek do 1200 zł potem długo, długo nic i zaczynają się lornetki od 3000 zł wzwyż. Rozumiem, że kupno filtrów osobno to zdecydowanie bardziej uniwersalne rozwiązanie niż filtry wbudowane. W moją lornetę TS 25x100 LX da radę wkręcić filtry 1.25"?
 9. Jak jest różnica między tymi lornetkami: TS 20x80 Triplet TS 20x80 Triplet with nebula filters Tak jak wskazuje nazwa jedynie w filtrach, czy są to inne konstrukcje? Tylko za same filtry do lornetki cena rośnie o blisko 100%?
 10. Ecotone (Kamakura) 10x50 i TS 25x100 LX (jeszcze mam bo zastanawiam się mocno nad 20x80). Wczoraj na małej lornetce szukałem komety C/2020 M3 Atlas w Orionie, niestety bez powodzenia, chyba trzeba próbować na większej lornecie. Szkoda że widoczność popsuła się bo chciałem jeszcze zerknąć na Merkurego nad ranem.
 11. Dokł Wiem, skrót myślowy mam tu na myśli oczywiście obiekty w zasięgu lornetek lub jak kto woli dobrze prezentujące się w lornetce. Skoro wiadomo że są obiekty poza zasięgiem lornetki, to nie ma co sobie nimi głowy zaprzątać do czasu kupna teleskopu Dzięki za propozycje poszukam, poprzeglądam. Teraz są tak krótkie okna pogodowe (a lepiej długo nie będzie), że warto mieć gotowe scenariusze i pomysły na szukanie obiektów. Tabela Wimmera rewelacja, maksymalnie rzeczowo i w pigułce.
 12. Aplikacja czy podgląd nieba w stellarium to fajna rzecz, ale tylko jako podręczna. Dobrze jest zajrzeć do mapy i zapoznać się z teorią przed aplikacją. Poza tym nie wiem czy są aplikacje pod typowe lornetkowe obiekty.
 13. Jaki atlas nieba/książkę z mapami drodzy forumowicze polecacie do obserwacji lornetkowych? Wiem, że niezastąpione jest "Niebo przez lornetkę" Patricka Moore'a, ale niestety jest to pozycja biały kruk albo osiąga niebotyczne ceny w internetowych antykwariatach za poniszczone egzemplarze. Macie pomysły lub doświadczenia na inne pozycje książkowe w tym zakresie? Sam wyszperałem taką pozycję: Andrew Fazekas "Pod gwiazdami. Przewodnik po nocnym niebie".
 14. Oferty się zmieniają. Aktualnie jest promocja 41,40 zł na ebookpoint. Format epub i mobi. Normalnie bez dużych promocji cena się waha 50-60 zł.
 15. Odeszłem od książek papierowych na rzecz e-papieru i nie zamierzam już wracać. Nie lubię zbierać makulatury, przeważnie wolę przeczytać książkę raz i więcej do tego nie wracać. O ile cena beletrystyki w wersji e-papierowej jest jak najbardziej akceptowalna, o tyle książki naukowe mają dużo wyższe ceny, stąd mój wpis. Inna sprawa, że niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego treści cyfrowe są tylko nieznacznie tańsze od papierowych, gdzie trzeba zużyć klej, papier, farbę drukarską, transport itp. Dodatkowo, treści na nośniku materialnym poprzez odsprzedaż (lub wypożyczanie w bibliot
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.